lidal , έχω ομάδα αίματος 0 .
Λοιπόν , ένα χρόνο τώρα δεν έχω αποκλείσει τίποτε απ τη διατροφή μου .
Θα κάνω μερικές παρατηρήσεις πάνω στα << κακά >> της λίστας σου
Κακό: Χοιρινό, ζαμπόν, μπέικον. : χοιρινό τρώω αρκετά συχνά , αλλαντικά τα αποφεύγω λόγω λίπους κι αλατιών .
Κακά: Καπνιστός σολομός, καπνιστή ρέγκα, χαβιάρι, χταπόδι.: Τα καπνιστά είναι συνήθως επιβαρυμμένα με αλάτι , καλό είναι ν΄αποφεύγονται
Κακά: Αποβουτυρωμένο γάλα, γιαούρτι, γραβιέρα, παρμεζάνα, γκούντα, έμενταλ, ένταμ, κότατζ, προβολόνε, ρικότα, ροκφόρ, χαλούμι, τσένταρ. : Απ΄τα κακά αυτά τρώω καθημερινά 2 -3 μερίδες , γιαούρτι ή γάλα απαχο στο πρωινό και σ΄ένα τουλάχιστον απ τα υπόλοιπα γεύματος μια μερίδα από κάποιο είδος τυριού
Ψωμιά και Αρτοσκευάσματα : Υποθέτω οτι η λίστα λέει οτι όλα είναι κακά .
Δημητριακά
Καλά: Τα άτομα της ομάδας 0 δεν ανέχονται τα προϊόντα από πλήρες αλεύρι και πρέπει να τα αποκλείσουν από τη διατροφή τους.
Κακά: Αλεύρι βρώμης, καλαμποκάλευρο, κορνφλέικς, φαρίνα, κρέμα από σιτάρι.
Οπωσδήποτε συνοδεύω μεσημεριανό - βραδυνό με μια μικρή μερίδα ψωμιού ολικής αλέσεως ή δυο μικρά παξιμαδάκια κρίθινα και στο πρωινό γιαούρτι ή γάλα με 2-3 κουταλιές μούσλι ολικής
Φρούτα
Κακά: Βατόμουρα, μανταρίνια, πορτοκάλια, ινδική καρύδα.: Χωρις μανταρίνια και πορτοκάλια το χειμώνα δεν ζώ .
Περιμένω πως και πως να βγουν τα πρώτα μανταρίνια .

Λοιπόν τίποτε απ΄όλα αυτά δεν με εμπόδισε στον ένα χρόνο ισορροπημένης διατροφής να χάσω βάρος .
Η δική μου εμπειρία λέει οτι μόνο μια ισορροπημένη διατροφή ελαφρα υποθερμιδική σε σχέση με το εκάστοτε βάρος μας μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια .
Όποια δίαιτα ή διατροφή και να κάνεις αν δεν υπάρχει θερμιδικό έλλειμα δεν χάνεις και πλέον πετάω φουσκάλες στις λέξεις << κακό >> και ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ .