Θερμίδες και καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115

    Θερμίδες και καταθλιψη

    Σήμερα
    3/4 κουλούρι
    1 μαρούλι+ λίγη κέτσαπ
    ένα πιάτο γεματο πατατες με ταχίνι......(έκανα γυμναστικη
    όταν έφαγα το μισό και εφαγα το υπολοιπο μετα απο ώρες)
    Σας φαίνεται κι εσας υπεραρκετες οι θερμίδες που πηρα πάλι;
    Mε πιάνει καταθλιψη όσο και να προσπαθώ να τρωώ καλύτερα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    δεν θα φαω τιποτα για 2-3 μερες. Δεν μπορω αλλιως νιώθω χάλια

  3. #3
    αχ αυτο το κουλουρι..θεσσαονικης ε?εγω εχω παθει εξαρτηση απο αυτο..οχι δεν ειναι πολλες οι θερμιδες απλα ειναι αρκετοι υδατανθρακες..και?με 2-3μερες χωρις να φας τιποτα δεν θα πετυχεις..εγω οταν τρωω πολυ την επομενη μερα λιωνωωωωω στο γυμναστηριο!με μιση ωρα διαδρομο καις 300 θερμιδες!αν και δεν ειμαι ο καλυτεροςς ανθρωπος για συμβουλες επειδη παθαινω συνεχεια καταθλιψη με τις θερμιδες πρωτον χαλαρωσε και δευτερον καψ τις τις ημερες που ρχοντε!1ενα κιλο ειναι 7000 κατι θερμιδες βαλτα κατω και δες τα!το παν ειναι οταν θες να φας κατι να το τρως και μετα βλεπεις τι θα κανεις..εγω βαζω στοχο την επομενη μερα να μην φαω τοσο!δεν μας κυνηγαει κανενας!αλλα σε καταλαβαινω απολυτα..αμα το σκεφτεις κανονικα 5 γευματα πρεπει να τρωμε και το μαρουλι δεν πιανει καν,οποτε δεν ειναι πολλες!και εμενα η μητερα ενως φιλου μ εχασε κιλα τρωγωντας μονο υδατανθρακες(μακαρονια για τν ακριβια )πρεπει να χαλαρωσουμε λιγο..μια ζωη την εχουμε!τελειοι δεν θα γινουμε ποτε!κ σε οποιον αρεσουμε..αυτα τα λεω μπας και τα ακουω και εγω :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    Σήμερα είμαι πιο ήρεμη
    2καφέδες και μετα λιγο τσαι και είμαι οκέι.

  5. #5
    ρε συ το βραδυ θα πεινασεις ξερω τι σου λεω..κ δεν θα μπορεις να κοιμηθεις..το εχω κανει απειρες φορες!ποσο υψος εχεις και ποσα κιλα εισαι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    Μια χαρα θα είμαι θα τα καταφέρω.
    38,37; 1.56 εχει 2 μερες να κοιταξω τη ζυγαρια. Ημουν περισοτερα κιλα γιατι ηθελα να γινω καλυτερα, τωρα δεν ξερω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    anne2, κορίτσι μου, ζήτησε βοήθεια να βγεις από το φαύλο κύκλο που έχεις μπει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    Εχω κουραστεί απο τα πάντα.
    και πως εχω βοηθεια τι; τιποτα και κανεναν δεν έχω αληθεια. Και δεν εκανα ουτε γυμναστικη σήμερα, μια τεμπέλα είμαι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    αν μαστιγώνεις τον εαυτό σου σε καθημερινη βάση λέγοντάς του "είμαι τεμπέλα, χοντρή", καί ό,τι αλλο περνάει από το μυαλό αου, σίγουρα θα συνεχίσεις να νιώθεις χάλια για πολύ καιρό ακόμη. Όταν λέω βοήθεια, δεν εννοώ κάποιον να σε βοηθήσει να χάσεις βάρος γιατί προφανώς ήδη είσαι σε πολύ κάτω επίπεδα βα΄ρους από το φυσιολογικό και υγιές. Εννοώ βοήθεια ψυχολογική είτε από τους δικούς σου είτε από καποιον ειδικό ώστε να απαλλαχθείς από την ιδεοληψία ότι τρώγοντας "2 καφέδες και μετα λιγο τσαι" θα είσαι ήρεμη με τον εαυτό σου. Αδύναμη, άτονη, ψυχολογικά πεσμένη, σωματικά κουρασμένη θα είσαι αφού θα έχεις διαταράξει τη βιοχημεία του σώματός σου. Όσο δεν τρως, μπαίνεις πιο βαθιά στη διαταραχή και βάζεις λουκέτο στην πόρτα προς την απελευθερωση σου από τη μιζέρια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    βλέπω καποιον ειδικό Μακ αλλα κουραστηκα ,ψυχολογικα. Θα εχω παλι ενα προγραμμα δοατροφης μα δεν ξερω αν θα το ακολουθησω. Το μονο που ξερω ειναι οτι κουραστηκα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    βρε συ anne μήπως δεν είναι κατάλληλος ο ειδικός, μην νομίζεις , υπάρχουν πολλοί ψυχολόγοι ή διατροφολόγοι που δεν ασχολούνται με τις διατροφικές διαταραχές. Αν δεν βλέπεις αποτέλεσμα σε βαθος χρόνου στο πως ορίζεις και αντιμετωπίζεις τον εαυτό σου, μη διστάσεις να τον κόψεις και να αναζητήσεις αλλού βοήθεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    καινούργιος ειναι, εχω αλλάξει μερικες φορες, με εχει κουρασει κι αυτο. Ισως τωρα να πρεπει να δωσω περισοτερη προσπαθεια μα καθε φορα επιστρεφω σε αυτη τη κουραση, με κουραζουν τα παντα,δεν θελω να χρειαζομαι τιποτα. Γιατι να πρεπει να χρειαζεται τοση προσπαθεια;

    ειχε δικιο η kelly οτι θα θελω κατι αποψε μα δεν θελω να το παρακανω, φοβαμαι. Τι να κανω;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    Μπα ξέχασε το δεν χρειαζομαι τιποτα, μπορω να είμαι δυνατη

  14. #14
    ρε συ ποσο σε καταλαβαινω δεν φανταζεσαι...ακριβως τα ιδια σκεφτομαι και εγω!απλα εχω παρατηρησει πως αν γινει εστω και κατι καλο στην ζωη μου μονο τοτε ξεχναω ολο αυτο με την διατροφη κτλπ.αυτο εχω καταλαβει!πισω απο ολα αυτα κριβοντε πιστευω πολυ βαθια συναισθηματα,ενα κενο και απλα ειμαστε ενοχικοι κ πιστευουμε οτι δεν αξιζουμε τιποτα!και εγω επισκεφτει απειρους ψυχολογους και με ειχε κουρασει το να αλλαζω συνεχεια,ομως τωρα που πλεον βρηκα την καταλληλη πιστεψε με αρχιζω να βελτιωνομαι.ειναι η καλυτερη βοηθεια!εισαι δυνατη,αλλα χρησημοποιησε το οχι στο να μην τρως αλλα στο να σηκωθεις στα ποδια σου και να νιωθεις καλα!βγες,διασκεδασε αγαπησε τον εαυτο σου!μονο αυτον εχεις,και μια φορα ειναι η ζωη,εδω και τωρα!και δυστυχως θελει προσπαθεια!ομως ολα ειναι θεμα επιλογων και εμεις εχουμε επιλεξει να μαστιγονομαστε και να κανουμε κακο στον εαυτο μας!μπορουμε να επιλεξουμε να ειμαστε καλα..συγνωμη αν σε κουρασα αλλα με εχει πιασει κ εμενα κατι διοτι ενω προχτες ολα καλα εφαγα λιγο χτες ειχα φαει ενα βραστο αυτο βγηκα εγινε κατι απογοητευτικα κ γυρισα σπιτι μ κ εφαγα σοκολατες!και δεν μπορω να κοιμηθω απο τις εννοχες και με κουραζει σκεφτομαι οτι τωρα ολη την βδομαδα πρεπει να κανω παρα πολυ γυμναστικη,και χτυπησα κ τ ποδι μ χτες κ εχω φρικαρει.γτ αν παθω κατι κ δν μπορω ν παω γυμναστηριο θα τρελαθω...δυσκολα τα πραγματα...αλλα σε νιωθω...

  15. #15
    και τελικα καταφερες να μην φας?ουτε εγω θα φαω τιποτα σημερα..πρεπει να διορθωσω το λαθος μου :(

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •