Κρίσεις πανικού & αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Sweet&fat
    Guest

    Κρίσεις πανικού & αντικαταθλιπτικά

    Καλημέρα, καινούργια και εγώ στην παρέα.Έπασχα χρόνια απο υποθυρεοειδισμό και είχα βάλει πολλά κιλά.Φέτος είχα φτάσει τα 109 κιλά,και μετά απο ολική αφαίρεση και χάπια τα οποία με κάναν σουπερ υπερθυρεοειδική αυτή την στιγμή έχω φτάσει να είμαι στα 87.Το πρόβλημα μου είναι πως σε συνδυασμό με χαμηλη αυτοεκτίμηση,άγχος,τα δυνατά χάπια,μεταβολές στις ορμόνες του θυρεοειδη κτλ, το καλοκαίρι με έπιασε αγχώδη διαταραχή με κρίσεις πανικού.
    Ο γιατρός μου έγραψε αντικαταθλιπτικά και έχω καταφοβηθεί να μην πάρω κιλά.Γενικότερα κάνω λίγο ποδήλατο σπίτι,περπάτημα μισης ώρας τουλαχιστον κάθε μέρα,γιόγκα και χωρό απο μία φορά την εβδομάδα.
    Έχω καταφοβηθεί κορίτσια μην πάρω κιλά,παράλληλα δεν ξέρω αν είναι παρενέργεια απο τα χάπια γιατί τα πίνω 18 μέρες μόνο δεν έχω καθόλου όρεξη.
    Δεν ξέρω τι να κάνω,να συνεχίσω στην αγχώδη διαταραχή μου και με τις κρίσεις μου και να είμαι σαν φοβισμένο γατί για να μην λιποθυμησω όπου βγώ ή να συνεχίσω με τα χάπια?
    Κάποια κοπέλα εδω μέσα που να πήρε χάπια και να μην πάχυνε υπάρχει?
    Έχω πολυ μεγάλο πρόβλημα πια, φοβάμαι να βγαίνω έξω μόνη μήπως πάθω κρίση και λιποθυμήσω και δεν με βοηθήσει κανείς.
    Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    22
    Γλυκούλα μου...
    Οι κρίσεις πανικού είναι συνηθισμένες ειδικά τη δεδομένη χρονική περίοδο που τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο...
    Θα ήθελα να σου πω πως και η αδελφή μου είναι υπό αγωγή γιατί πέρασε κατάθλιψη (κάνει και εκείνη διατροφή)...
    Λοιπόν θα σου πρότεινα μαζί με την αγωγή σου (την οποία καλό θα ήταν να κάνεις ακριβώς) να συμβουλευτείς και ένα ψυχολόγο...
    Εγώ τουλάχιστον πηγαίνω συστηματικά και έχω δει διαφορά. Το να πάρεις μία αγωγή χωρίς να δουλέψεις τα θέματα που σου δημιουργούν όλο αυτό το "άγχος, πίεση κτλ" είναι σα να ρίχνεις χρυσόσκονη την οποία ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να παρασύρει ο "αέρας"...
    Στο λέω μέσα από την καρδιά μου γιατί η αδελφή μου όταν ξεκίνησε τις επισκέψεις στην ψυχολόγο την είδα να αλλάζει πραγματικά.
    Θέλει χρόνο και υπομονή... Μη βιάζεσαι να τα κάνεις όλα μαζί. Ασχολήσου με το θέμα της υγείας σου σοβαρά και κάνε αυτό που πρέπει σωστά για να μη χρειαστεί να επαναλαμβάνεις διαδικασίες... (Στο λέω γιατί η αδελφή μου που κάνει του κεφαλιού της μπήκε τρίτη φορά στη διαδικασία να πάρει αγωγή, αυτό γιατί δεν ανταποκρίθηκε ΠΟΤΕ σωστά στην αγωγή της...)
    Θα δεις ότι αν ξεκινήσεις από αυτό, σιγά σιγά θα δρομολογηθούν και τα υπόλοιπα! :-)
    Συνέχισε να κάνεις τις δραστηριότητες σου (η ψυχολόγος μου μου λέει ότι βοηθούν πολύ και βασικά το έχω διαπιστώσει και η ίδια...)
    Να μπαίνεις στο φόρουμ και να μας λες τα νέα σου και να δεις που όλα θα πάνε καλά!
    Σε φιλώ,
    neraidaki stroumpoulo

  3. #3
    Sweet&fat
    Guest
    Νεραιδάκι στρουμπουλό,
    Τόσα views και μόνο εσύ μου απάντησες.Σε ευχαριστώ πολύ.Την αγωγή μου την ακολουθώ πιστά,πηγαίνω και σε ψυχολόγο παράλληλα.Δεν περιμένω τα χάπια να μου λύσουν το πρόβλημα μου.
    Δυστυχώς,αν κάποιος δεν έχει πέρασει από το γολγοθά που λέγεται κατάθλιψη και κρίσεις πανικού,δεν ξέρει για τι πράγμα μιλάω.
    Να φοβάσαι να βγείς έξω από το σπίτι.Απίστευτο αίσθημα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •