Με καμαρώνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259

    Με καμαρώνω

    Καλημέρα synnefia! Και εγώ σε καμαρώνω και ας μην σε ξέρω..
    Γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να βάλουμε κάποιους ανθρώπους στην θέση τους και μπράβο σου που το κατάφερες!!
    Δεν τους μπορώ καθόλου όλους αυτόυς που θέλουν και καλά να δίνουν συμβουλές ενώ δεν έχουν ιδέα τι περνάμε εμείς! Δηλάδη πιστέυουν οτι είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο να χάσουμε βάρος και απλά δεν θέλουμε??

    Μου έχει τύχη και εμένα κάτι παρόμοιο και όμως δεν μίλησα απλά το αγνόησα..Λάθος μου! ακόμα το θυμάμαι.. περπάταγα στο δρόμο με μία φίλη μου (που έχει και εκείνη παραπάνω κιλά-όχι όσα εγώ βέβαια..) και μας πλησιάζει ένας άντρας γύρω στα 35 και μας λέει ''κάντε και λίγη δίαιτα να φανεί η ομαρφιά σας"!!!!!
    Τεσπα ΄τωρα θα του απάνταγα τότε όμως δεν το έκανα..

  2. #2
    :tumble: πωπωπω synnefia μου...
    Πως σε καταλαβαινω... Ειναι καποιοι ανθρωποι που δεν καταλαβαινουν καθολου.. Σε κατι τετοιες περιπτωσεις,πολλες φορες εχω την επιθυμια να μπω στο μυαλο τους να δω τι ακριβως σκεφτονται και μπαινουν σε αυτο το τριπακι να σχολιασουν.

    Συγχαρητηρια ομως πραγματικα! Σε καταλαβαινω απιστευτα πολυ, εμενα οσες φορες μου εχει τυχει (και δσυστυχως μου εχει τυχει αρκετες) δεν ειχα δυναμη να σταθω στο υψος μου. Μπραβο και που την εβαλες στη θεση της, και ακομα πιο πολλα μπραβο που δεν την αφησες να χαλασει την προσπαθια σου!

    Και να μην την εβλεπες καθε μερα παντως, τετοια σχολια, οταν εσυ κανεις πολυ αγωνα και μονο εσυ ξερεις τι τραβας, σε κυνηγανε για μερες...
    ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!! :smilegrin:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    κι εγώ σε καμαρώνω :P , μπράβο για την απάντηση σου, θα την κοπιάρω για αντίστοιχες καταστάσεις

    @elafaki20 μου ήρθε στο μυαλό μια απάντηση για τον "κύριο" με πρόταση για αυτοικανοποίηση όσο θα αναμένει το χάσιμο του βάρους αλλά άντε να μην κατεβάσουμε το επίπεδο του φόρουμ

    δυστυχώς υπάρχει ρατσισμός... μερικές φορές σκέφτομαι ότι εάν είχα κάποιου είδους δυσμορφία και ήμουν λεπτή η αντιμετώπιση θα ήταν πολύ καλύτερη :flaming:
    νομίζουν ότι έχουν το δικαίωμα να σου δίνουν συμβουλές ή συστάσεις για τα κιλά σου αλλά εάν πας να ανταποδώσεις την (καλοπροαίρετη) συμβουλή δεν το πολυδέχονται
    όταν γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας μου λένε ότι πρέπει να χάσω βάρος, με ενοχλεί αλλά το προσπερνάω
    όταν σε ραντεβού μου ζητήθηκε να μειώσω το βάρος μου του ζήτησα να αυξήσει την ευφυία του :saint2: να είναι ενήμερος για τις υποχωρήσεις από την άλλη πλευρά! επειδή ήταν λεπτός (αργότερα έγινε περισσότερα από τα 120 που ήμουν εγώ όταν γινόταν η συζήτηση) νόμιζε ότι έχει όλα τα "κομφόρ" :bigsmile:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    synnefia mou, ήταν ό,τι πιο ειλικρινές διάβασα τελευταία και με γεμίζει πολλή μεγάλη αισιοδόξία και για σένα γιατί ξέρω πόσο δουλεύεις το θέμα ψυχολογία. Περιττό να σου πω πόσο λυτρωτικό για σένα είναι αυτό που της είπες, που δεν άφησες τα τοξικά συναισθήματα που πυροδότησαν οι κουβέντες της κυριούλας να διεισδύσουν μέσα σου..
    Να μας γραφεις..
    μακ/monahoiot

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Synnefia το κύρος και η αξιοπρέπεια του καθενός μας δεν καθορίζεται από την ποσότητα του λίπους που έχει επάνω του. Καλό είναι λοιπόν σε όσους δεν το καταλαβαίνουν αυτό να τους κάνουμε εμείς με τον τρόπο μας να το καταλάβουν! Εκανες πολύ καλά που εξήγησες σε αυτήν την κυρία τα αυτονόητα και να κάνεις ακριβώς το ίδιο κάθε φορά που νοιώθεις ότι δε σε σέβονται γιατί το πρόβλημα το έχουν αυτοί και όχι εσύ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Στο όλο θέμα του βάρους πρέπει να είμαστε πολύ διακριτικοί γενικά σε φίλους και γνωστούς κι ακόμη περισσότερο σε αγνώστους. Γνωρίζω άνθρωπο με πραγματικό πρόβλημα, πολύ επιπλέον βάρος που δε πατάει θάλασσα, δε μπορεί να περπατήσει 50 μέτρα, καταλαβαίνετε περίπου. 100 φορές έχουμε βγει, μία φορά δεν του έχουμε πει τίποτα για το θέμα αυτό. Όσες συζητήσεις και συμβουλές του έδωσα ήταν επειδή ο ίδιος άνοιξε κουβέντα. Και πάλι δεν άρχισα να του λέω: πώς είναι έτσι ρε φίλε, κοίτα τον ευατό σου κλπ, κλπ. Και στο ίδιο σπίτι να είσαι δε μπορείς να συζητάς επί του θέματος ανέμελα. Χρειάζεται διακριτικότητα κι όχι να βιάζεις ψυχοσωματικά τον άλλο. Δε κάνεις καλό έτσι.
    Στα γράφω αυτά γιατί δε μπορώ να φανταστώ, τί σόι άνθρωπος μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Δύο περιπτώσεις: Βλάκας ή κακός. Και στιος δύο περιπτώσεις επικίνδυνος.
    Προτίμησες λοιπόν να κλάψεις ως αντίδραση, δείχνει μία καλοσύνη εκ μέρους σου και σε θαυμάζω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    chalkida
    Posts
    118
    Όσες φορές και να το συζητήσουμε στην ίδια διαπίστωση θα καταλήξουμε.
    Πόσο κακοί είναι ή μπορεί να γίνουν, όλοι, απέναντι σε έναν πιο εύσωμο άνθρωπο.
    Σε μια κοινωνία όπου μπερδεύουν την διακριτικότητα με την αδυναμία, δεν προσδωκώ τίποτα. Μόνος κριτής μου ο καθρέφτης μου.

    Μπράβο synnefia που δεν το "καταπιες" Σε χαίρομαι και επικροτώ την αντίδραση σου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Το τι έχουν οι άλλοι στο μυαλό τους δεν μπορούμε με ασφάλεια να το ξέρουμε.
    Μπορεί να κινούνται όντως κακοπροαίρετα,αλλά μπορεί να θεωρούν πως έτσι μας βοηθούν,
    μας προβληματίζουν,μας κινητοποιούν,ενδεχομένως κι από απλή αφέλεια μπορεί κάποιος να προχωρήσει
    σε σχόλια και νουθεσίες,που εν τέλει πληγώνουν.Για μένα δεν είναι το θέμα ούτε να τους βάλουμε στη θέση τους,
    ούτε να πληρώσουμε με το ίδιο νόμισμα,συμπεριφερόμενοι μάλιστα με τρόπο που εμείς οι ίδιοι δεν εκτιμούμε.
    Θα ήταν μια έκπτωση,που στα δικά μου μάτια θα ήταν πολύ πιο δυσάρεστη από το όποιο ενδεχόμενο σχόλιο
    κλήθηκα να διαχειριστώ.Στα πλαίσια του εξελικτικού μας αγώνα είναι σημαντικό να μάθουμε να προστατεύουμε
    τα όρια της προσωπικής μας σφαίρας και να υπερασπιζόμαστε με παρρησία τον εαυτό μας όταν άδικα βάλλεται.
    Ας δούμε όλα αυτά τα περιστατικά σαν τα μικρά μας τεστάκια,τις δεικτικές"ευκαιρίες"εκείνε ς,που είναι σε θέση
    να μας πάνε παραπέρα...Να είναι καλά η γυναίκα,χάρη στην οποία είχες την ευκαιρία να φερθείς με σεβασμό
    στον εαυτό σου,να νιώσεις σήμερα πιο δυνατή,πιο ελεύθερη,πιο περήφανη για τη δουλειά,που εντωμεταξύ έκανες!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Ενδιαφέρουσα η άποψή σου nadine! Ενδέχεται ναείναι κι έτσι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τίποτα δεν έρχεται στην τύχη στη ζωή μας...Όλα είναι δρόμος κι η πολύτιμη διδαχή του...
    Αυτή είναι άλλωστε κι η γοητεία της διαδρομής...Το να συνεχίζεις ολοένα και πιο δυνατός,
    πιο σίγουρος για το κάθε σου βήμα,πιο περήφανος για τη σκόνη που αφήνεις πίσω σου...
    Κάθε κορυφή,που κατακτάς,πνέει φρέσκο αέρα στα φτερά των ελεύθερων πεταγμάτων σου!
    Όσο πιο ψηλή και προκλητική στο ανέβασμα,τόσο πιο μακριά απ'τις πεδιάδες της στασιμότητας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Συννεφουλα, την ωρα που της ελεγες αυτο που πραγματικα ηθελες, χωρις να κομπιαζεις και χωρις να βρισεις (γιατι συνηθως οταν μας εξαγριωνουν βριζουμε!) δεν ενιωσες λες και ψηλωνες; Λες και γινοσουν τοσο δυνατη που ακομα και τοιχους καστρου μπορουσες να διαλυσεις!!
    Οποτε λεω ξεκαθαρα εκεινη την στιγμη αυτο που νιωθω και δεν το καταπινω, ετσι νιωθω!
    Οχι λες και χτιζω εναν τοιχο προστασιας οπως θα εκανα εαν απολογιομουν, αλλα εγω η ιδια οτι δυναμωνω! Μπραβο και μην το βαζεις κατω!
    Μπορει η κυρια να το ειπε για "καλο", αλλοι ομως πραγματικα δεν εχουν προσωπικη ζωη και ασχολουνται με τις τριχες των αλλων! Γιατι αυτοι ειναι "τελειοι"... Στην πραγματικοτητα ειναι κενοι και προσπαθουν να γεμισουν την ζωη τους με το να ασχολουνται με τους γυρω τους, προσπαθοντας να κανουν τους γυρω τους κενους ιπως τους εαυτους τους!
    Και παλι μπραβο και να μαθουμε να λεμε αυτο που νιωθουμε και οχι να το καταπινουνε μαζι με ενα οικογενιακο παγωτο!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    εγώ κορίτσια όταν μου λένε κάτι τέτοιο αρχικά απαντώ "έχετε κάνει ποτε δίαιτα"? αν μου πούνε ναι τους λέω "για ποσα κιλά? για 3? για σκεφτείτε τον αγώνα που μπορεί να κάνω και που δεν το γνωρίζετε για να χαθούν 30κιλάη 40 η 50 η 60) ? εκεί το βουλώνουν πάντα να σας πω την αλήθεια
    αν μου πούνε όχι δεν έχω κάνει ποτε δίαιτα τότε τους λέω να το δοκιμάσουν

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Αχαχαχαχαχ Νινα!! Εγραψες!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Originally posted by NADINE
    Το τι έχουν οι άλλοι στο μυαλό τους δεν μπορούμε με ασφάλεια να το ξέρουμε.
    Μπορεί να κινούνται όντως κακοπροαίρετα,αλλά μπορεί να θεωρούν πως έτσι μας βοηθούν,
    μας προβληματίζουν,μας κινητοποιούν,ενδεχομένως κι από απλή αφέλεια μπορεί κάποιος να προχωρήσει
    σε σχόλια και νουθεσίες,που εν τέλει πληγώνουν.Για μένα δεν είναι το θέμα ούτε να τους βάλουμε στη θέση τους,
    ούτε να πληρώσουμε με το ίδιο νόμισμα,συμπεριφερόμενοι μάλιστα με τρόπο που εμείς οι ίδιοι δεν εκτιμούμε.
    Θα ήταν μια έκπτωση,που στα δικά μου μάτια θα ήταν πολύ πιο δυσάρεστη από το όποιο ενδεχόμενο σχόλιο
    κλήθηκα να διαχειριστώ.Στα πλαίσια του εξελικτικού μας αγώνα είναι σημαντικό να μάθουμε να προστατεύουμε
    τα όρια της προσωπικής μας σφαίρας και να υπερασπιζόμαστε με παρρησία τον εαυτό μας όταν άδικα βάλλεται.
    Ας δούμε όλα αυτά τα περιστατικά σαν τα μικρά μας τεστάκια,τις δεικτικές"ευκαιρίες"εκείνε ς,που είναι σε θέση
    να μας πάνε παραπέρα...Να είναι καλά η γυναίκα,χάρη στην οποία είχες την ευκαιρία να φερθείς με σεβασμό
    στον εαυτό σου,να νιώσεις σήμερα πιο δυνατή,πιο ελεύθερη,πιο περήφανη για τη δουλειά,που εντωμεταξύ έκανες!


    ΣΥΜΦΩΝΩ Nadine! Ισως αυτός που έκανε το σχόλιο το έκανε αφελώς ή με καλή προαίρεση.Σημασία έχει ότι κάτι τέτοια καμιά φορά μας ξυπνάνε από τον ύπνο.... Να πω ένα παράδειγμα , κάπως παρόμοιο. Έχω μια φίλη, 40 ετών η οποία έχει παραιτηθεί .Τι εννοώ? Το εξής: "Είμαι μια χαρά με τον εαυτό μου τον έχω αποδεχτεί, σε όποιον αρέσω". Από τη μια αυτό είναι θετικό μπορεί να πει κάποιος, κατά βάθος όμως δεν τα έχει βρεί με τον εαυτό της, απλά γνωρίζει ίσως-λανθασμένα κατά τη γνώμη μου- ότι έτσι είναι και δε θα αλλάξει ποτέ. Κια διακρίνω πάνω της μια παραίτηση όχι μόνο όσον αφορά τα κιλά, αλλά κ γενικά την υγεία της.Μιλάει για τα "αρθριτικά" της λες και είναι καμιά γριούλα. Εκεί λοιπόν σε αυ΄το το σημείο είναι που της είπα κάτι ανάλογο με τον άνθρωπο που έκανε το σχόλιο στις φίλες για τα κιλά τους. Της είπα" έχεις ωραίο πρόσωπο μάτια, κτλ, γτ να μην αναδεικνύονται αυτά τα ωραία χαρακτηριστικά σου και να "χάνονται" μέσα στα κιλά σου?" Το εκτίμησε σα σχόλιο, δεν παρεξηγήθηκε καθότι έχουμε ειλικρίνεια μεταξύ μας, αλλά το θέμα είναι μετά το σχόλιο-α τι????? Κι εγώ το έχω κάνει αυτό στον εαυτό μου, αυτού του είδους το σχόλιο εννοώ.Μας πονάει καμιά φορά να μας τα λένε άλλοι, γτ θίγεται ο εγωισμός μας, αλλά πόσες φορές δεν πρέπει να πονέσουμε ή να θιχτούμε για να κάνουμε το επόμενο αποφασιστικό βήμα? Πόσες??
    Συνεχίστε με καλή διάθεση και προπάντων με αγάπη για το ΄σωμα σας, όπως είναι τώρα αυτή τη στιγμή, αλλά με το βλέμμα στο σύντομο μέλλον οπότε και θα δείτε -δούμε όμορφα αποτελέσματα!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    εγώ πάλι δεν βλέπω το αρχικό μην της συννεφιάς (η μόνη είμαι:question: ),αν και νομίζω πως τότε το είχα διαβάσει κ δεν πολυ-καταλαβαίνω τι λέτε...Καλό θα ήταν να μην γίνεται διαγραφή των ποστ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •