Ας συστηθώ κι εγώ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 69
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Σωστη σκέψη αλλα δυσκολα εφαρμοσιμη.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Το ξερω..αν ηταν ευκολο δεν θα υπηρχε αυτο το forum αλλα για να νικησουμε τον εφιαλτη μας θελει πιστη και αισιοδοξια καθε ασχημη σκεψη μας οδηγει στον βουρκο(προσωπικη εμπειρια).Αυτο προσπαθώ να νικησω.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Καθε φορα λεω οτι απο αυριο ξεκιναω με αλλη νοοτροπια. Και πραγματι εχω δει μια βελτιωση τους τελευταιους μηνες αλλα οχι αυτη που θελω. Λοιπον, αποψε λεω "απο τωρα ξεκιναω με αλλη νοοτροπια" και ελπιζω αυτη τη φορα να το κρατησω!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις!Εγω θα ειμαι εδω να στο υπενθυνιζω!!Περιμενω νεα σου αυριο!!Αυριο ξεξιναει μια καινουρια ,μια "ομορφη" ημερα!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Λοιπον, καληνυχτα!!!
    Θα τα πουμε αυριο! Με καλα νεα και απο τις 2 ελπιζω!!!!!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Originally posted by hope25
    Ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις!Εγω θα ειμαι εδω να στο υπενθυνιζω!!Περιμενω νεα σου αυριο!!Αυριο ξεξιναει μια καινουρια ,μια "ομορφη" ημερα!!!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Καληνυχτα!!!Τα λεμε αυριο!!:blush:

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by anastasia__

    Καθε φορα λεω οτι απο αυριο ξεκιναω με αλλη νοοτροπια. Και πραγματι εχω δει μια βελτιωση τους τελευταιους μηνες αλλα οχι αυτη που θελω. Λοιπον, αποψε λεω "απο τωρα ξεκιναω με αλλη νοοτροπια" και ελπιζω αυτη τη φορα να το κρατησω!
    Τώρα!Ο μόνος αληθινά υπαρκτός χρόνος!
    Χαίρομαι πολύ που βρήκατε η μία την άλλη!Ελπίζω με τον ίδιο ενθουσιασμό να συμβαδίσετε στο δρόμο της η καθεμία.
    Μια σύσταση,αν μου επιτρέπετε.Μην πέφτετε στο τρυπάκι της δυνατής γιατί στην αντιδιαστολή του αυτό φέρνει
    την αδύναμη κι αυτή η αίσθηση είναι υπεύθυνη για πάρα πολλές από τις αυτοτιμωρητικές συμπεριφορές μας.
    Είμαστε ένα σωρό υπέροχες ιδιότητες και καμία τους δε θα έπρεπε να φωτίζεται τόσο ώστε να επισκιάζει όλες τις άλλες.
    Ειδικά όσες χαρακτηρίζουμε αρνητικές και θέλουμε ν'απαλλαγούμε από εκείνες...Ολόκληρη η ζωή μας είναι μια διαρκής πρόκληση.
    Σήμερα είναι αυτό,αύριο θα είναι κάτι άλλο και μάλιστα σοβαρότερο το πιθανότερο...Έχουμε απίστευτες δυνάμεις μέσα μας
    και θα το δείτε όταν πραγματικά κληθείτε να τις αξιοποιήσετε.Το λάθος μας ορισμένες φορές είναι όταν τις ξοδεύουμε ανούσια.
    Πίσω από τη συνέπεια απέναντι σε μια δίαιτα κρύβονται ύπουλα πολλά εσωτερικά μας ζητήματα.Ας φωτίσουμε καλύτερα αυτά,
    ας μας παρατηρήσουμε τι ακριβώς κάνουμε,ας διδαχθούμε από την εμπειρία αυτή,ώστε να πάμε πραγματικά παρακάτω στα βήματα
    της εξέλιξης μας!Οι δίαιτες με τη στερητική τους μορφή είναι καταδικασμένες να μην τηρηθούν.Αυτό δε δηλώνει δική μας αδυναμία
    σε καμία περίπτωση.Ας αναρρωτηθούμε καλύτερα γιατί βάζουμε τον εαυτό μας στη διαδικασία αυτή,στον φαύλο της κύκλο.
    Η σχέση μας με την τροφή,η σχέση μας με τον εαυτό μας είναι πολύ βαθύτερα του αν έφαγα τελικά ή όχι γιαούρτι για βραδυνό,
    του πόσο λιγότερο ή περισσότερο ζυγίζω.Όσο αυτό τραβά αποκλειστικά την προσοχή μας τόσο βαθειά νυχτωμένοι παραμένουμε
    από όσα πραγματικά χρήζουν της προσοχής μας.Αντιλαμβάνομαι πως τα πράγματα αυτά χρειάζονται χρόνο,πως μάθαίνουμε μέσα
    από τα λάθη μας κυρίως,απλά εύχομαι η διαδρομή αυτή να είναι όσο το δυνατόν συντομότερη γίνεται και με τα μικρότερα δυνατά τιμήματα...
    Να έχουμε μια υπέροχη μέρα!Σας φιλώ!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    NADINE πραγματικά έγραψες πολύ ωραία πράγματα..Πάνω-κάτω τα έχω σκεφτεί όλα,άλλα ειναι λιγο δυσκολο να απαλλαγεις τελειως απο την νοοτροπια του "τι εφαγες" και ποσο "ζυγιζεις".Εγω προσωπικα το σκέφτομαι,αρκετα πυκνά.Ιδίως τώρα που έχω βαλλει κάποια κίλα.Αν γύρνουσα τον χρόνο πίσω(όταν ήμουν σε ένα ικανοποιητικό βάρος),δεν θα το έκανα..Γι αυτό συμβούλευα την Αναστασία να μην το κάνει,για να μην μπεί περισσοτερο σε αυτό το τριπακι..
    Τώρα με απασχολέι αρκετά η διατροφή μου,οχι μόνο για την ένδειξη της ζυγαριάς αλλά τοσο για το συναίσθημα της επόμενης μέρας,μετά απο ενα υπερφαγικο,δεν έχω όρεξη για τιποτα,δεν μπορώ να λειτουργίσω σαν κανονικός άνθρωπος.Παραλληλα βέβαια προσπαθώ να καταλάβω τι με οδηγεί σε αυτο και να το καταπολεμησω!!Εχω φαίνεται αρκετά πραγματάκια να λύσω με τον εαυτό μου!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Nadine, τα λογια σου ειναι πραγματικα σωστα. Οσο για το ζευγος δυνατη-αδυνατη ειναι κατι που με χαρακτηριζει απο τα παιδικα μου χρονια. Ποτε δεν ηθελα να δειξω οτι ειμαι αδυναμη, οτι φοβαμαι κατι... Κι αυτο γινεται με τον καιρο πολυ κουραστικο....
    Στις στερητικες διαιτες δεν πιστευω (δν μπορω να τις τηρησω εξαλλου γιατι -τι να κανουμε; εχω καταληξει οτι αγαπαω το φαγητο).
    Ελπιδα, κι εγω εχω αυτο το κολλημα με τα κιλα και τη ζυγαρια. Με εμενα ομως συμβαινει ακριβως το αντιθετο, δν το σκεφτομαι τοσο οταν εχω παραπανω κιλα αλλα οταν ξεφορτωνομαι αυτα τα κιλα. Δηλαδη, ναι μεν στα 80+ ενιωθα ασχημα με τον εαυτο μου (δν ηθελα να βγω, γυρναγα απο τις αποπειρες για ψωνια με καταθλιψη), αλλα ετρωγα ελαφρια τη καρδια... Εβγαινα με την παρεα μου και δεν με ενοιαζει πόσο θα φαω ή πόσο θα πιω. Τωρα, οταν με πιανουν οι μαυρες μου σκεφτομαι συνεχεια το ποσο εφαγα και γιατι το εφαγα.
    Ειναι καλο που προσπαθεις αυτο το ταξιδι αυτογνωσιας. Και μια συμβουλη που εφαρμοζω το τελευταιο καιρο και φαινεται να εχει αποτελεσματα: προσπαθησε να διαγραφεις οτι σε βαραινει! Δυσκολο, θα ξανακυλισουμε πολλες φορες αλλα το θεμα ειναι να προσπαθησουμε να σηκωθουμε.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Αναστασια,εγω παντα ειχα θεμα με την ζυγαρια απο τοτε που με θυμαμαι!Απο τοτε που αδυνατησα(περυσι το καλοκαιρι) μου εχει γινει ομως εμονη..Φαντασου οτι ολη η ζωη μου επηρεαζεται απο αυτη,οταν αδυνατιζω βγαινω,ειμαι δραστηρια εχω κοινωνικη ζωη.Οταν παχαινω χανομαι απο παντου(τωρα ειμαι σε αυτην την φαση).Παλια δεν με επηρεαζε τοσο πολυ,αλλα τωρα ειναι αναποσπαστω κομματι.Πολλές φορες σκεφτομαι οτι ακομα και αν ξανακαταφερω να αδυνατησω παλι δεν θα το αποβαλλω,μπορει και να γινει εντονότερο (οπως εχει δειξει το παρελθον) και αυτο ειναι που θα με κανει να ξανακυλησω..
    Για πες που εσυ πως εισαι σημερα?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Ειναι καλο που προσπαθεις αυτο το ταξιδι αυτογνωσιας. Και μια συμβουλη που εφαρμοζω το τελευταιο καιρο και φαινεται να εχει αποτελεσματα: προσπαθησε να διαγραφεις οτι σε βαραινει! Δυσκολο, θα ξανακυλισουμε πολλες φορες αλλα το θεμα ειναι να προσπαθησουμε να σηκωθουμε. [/quote]
    Αυτο ειναι κατι πολυ σωστο αλλα δυσκολο να το εφαρμοσεις..Αυτο προσπαθω τοσο καιρο..Ελπιζω ολα αυτα καποτε να αποτελουν απλως μια κακη αναμνηση!!!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Σημερα ειμαι πολυ καλα. Ειχα γεματο προγραμμα και γενικα περασα καλα. Δεν μπορω να πω οτι πετουσα απο αυτοπεποιθηση, απλα δεν με ενοχλουσε τοσο... Μακαρι ολες οι μερες μου να ειναι το ιδιο γεματες. Απλα το θεμα ειναι οτι η σταση απεναντι στον εαυτο μου ειναι ιδια με αυτη που ειχα 5-10 κιλα πανω. Για την ακριβεια, το καλοκαιρι παροτι ημουν 5+ κιλα πανω ενιωθα πιο δραστηρια απο οτι τωρα. Ελπιζω σιγα σιγα να αποκτησω ξανα την χαμενη μου ενεργητικοτητα. Εσενα πώς παει το προγραμμα σου? Όλα καλα;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Χαιρομαι που είσαι καλα!Μην ανησυχεις ολα θα ερθουν σιγα-σιγα,ενα βημα την καθε φορα..
    Και εγω μια χαρα σημερα με το προγραμμα αλλα για μια ακομα ημερα μεσα..καποτε πρεπει να παρω την αποφαση να βγω λιγο στον κοσμο..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Originally posted by anastasia__
    Δεν μπορω να πω οτι πετουσα απο αυτοπεποιθηση, απλα δεν με ενοχλουσε τοσο...
    Αναστασια μου γιατι δεν εχεις αυτοπεποιθηση?Εισαι 7 κιλα κατω απο το υψος σου,θεωρησε αδυνατη.Σχετικα με τα τοπικα παχακια μην σε απασχολει,με το γυμναστηριο θα διορθωθει!!Πρεπει να αρχισεις να συνειδητοποιης οτι πλεον ανηκεις στην κατηγορια των κοριτσιων που οι "παχουλουλες" ζηλευουν(με την καλη ενοια)..enjoy it!!!

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •