ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!!!

    Γεια σας κ καλο μηνα! (Χθες ηταν αλλα δν πειραζει)
    Καιρο ειχα να γραψω ελπιζω να ησυχασατε απο τις βλακειες μου (LoL!) αλλα ειπα να το κανω μιας κ πλεον δν αναγνωριζω τη "νεα ταξη πραγματων" ( new age μεθερμηνευομενον) κ φυσικα αναφερομαι στο διατροφικο μ θεμα.

    Εχει 2 κ κατι μηνες που δν εχω κανει ΤΙΠΟΤΑ σε σχεση με εμετους κ καθαρτικα κ το κυριοτερο π μ κανει εντυπωση ειναι οτι δν ειναι μονο το "πρακτικο" κομματι π ξεπεραστηκε αλλα κ το "background", δλδ τι θελω να πω, οτι οι σκεψεις κ οι εμμονες με το φαγητο κ την εικονα σχεδον εχουν εξαφανιστει. Αρα επομενο ειναι να φυγανε κ οι μετεπειτα τεχνικες καθαρσης.

    Ειχα ανοιξει ενα αλλο θεμα "The big bang" κ ειχα γραψει ακριβως εκει τις σκεψεις μ οταν ενιωθα οτι το ξεπερασα κ η αληθεια ειναι οτι ποτε δν το αμφισβητησα ουτε σκεφτηκα "κ μηπως ειναι η ιδεα μ?" η "μηπως δεν θα πρεπε να ειμαι τοσο σιγουρη αλλα να κραταω μια πισινη?" ΑΛΛΑ οπως αποδειχτηκε τιποτα απ αυτα δν συνεβη κ σκεφτομαι πολλες φορες τις πρωην συνηθειες μ κ τα θυμαμαι σαν του στυλ "καλα τι χαζομαρες φορουσα στο δημοτικο" ενα πραγμα (δν τα πετυχαινω καλα με τις παρομοιωσεις αυτη τη στιγμη πιστευω να βγαζετε νοημα τι θελω να πω). Νιωθω πως ωριμασα αποτομα, οχι τοσο με την εννοια της βιολογικης ωριμανσης, αλλα σαν να εγινε ενα θαυμα ρε παιδι μου κ να σβηστηκε ολο το μητρωο απο το σκληρο δισκο του εγκεφαλου κ να περαστηκε μετα νεο λειτουργικο συστημα. Σημασια εχει το αποτελεσμα.

    Αυτο π θελω να πω ειναι οτι επιτελους εχω βρει τον εαυτο μου (τουλαχιστον ενα μεγαλο μερος του, γιατι ολοκληρο νομιζω ειναι δυσκολο ο οποιοσδηποτε να τον βρει) κ εννοω σε ολους τους τομεις, ισως αυτο ειναι π επεδρασε καταλυτικα στο να ξεπεραστει η βουλιμια, διοτι απο καπου προερχεται αυτη η ταση. Εχω μια σχεση π νιωθω υπεροχα κ ξερω πως μπορω να πω κ να νιωσω τα παντα, βγαινω με τις φιλες μ 2-3 φορες τη βδομαδα για καφε, τελειωσα εξεταστικη κ σε 2 μηνες ξεκιναω την διαδικασια της πτυχιακης π συνοδευεται απο πρακτικη σε σχολειο, με τους γονεις μ ολα καλα, τι αλλο θελω? Πιστευω πως ρυθμιζοντας ολα αυτα επιτελους καταφερε να ξεπεραστει κ το αλλο θεμα.

    Θελω να δωσω ενα μηνυμα προς ολες τις κοπελες π πασχουν απο διατροφικη διαταραχη οποιασδηποτε μορφης κ αιτιολογιας. Ποτε μην τα παρατατε, δν ξερετε πως θα τα φερει η ζωη. Προσπαθηστε να κανετε το καλυτερο δυνατο για τον εαυτο σας καθε μερα, μην αφηνετε καμια ευκαιρια να παει χαμενη. Οσο σας πολεμαει η βουλιμια, να την πολεματε κ εσεις. Το αν χασετε μια η πολλες μαχες, δν σημαινει οτι χασατε κ τον πολεμο. Σημασια εχει τι θα δειξει το τελικο σκορ.

    Μεχρι πριν αρκετο καιρο πιστευα οτι δν θα το ξεπερασω ποτε, ανελυα συνεχως τα ιδια πραγματα, προσπαθουσα ενιοτε να συμβιβαστω με την ιδεα του προβληματος (του στυλ "ετσι μ αρεσει να ζω, θα κανω την ασθενεια μ προτερημα"), διαφορες μεθοδους τελοσπαντων ωστε να το αποτερατοποιησω (δικη μ λεξη, εννοω να μην το βλεπω σαν τερας, αλλα κατι πιο προσιτο) τα καθαρτικα ηταν ο δευτερος θεος μ κ επινα νερο στο ονομα τους, ολη μ η σκεψη κ τα συναισθηματα κ οι πραξεις συνδεδεμενα με τ φαγητο, απεφευγα εξοδους κ κοινωνικες εκδηλωσεις κ συναναστροφες π περιελαμβαναν φαγητο κτλ. Κ πλεον ειμαι μακρια απ ολα αυτα. Κ να σας πω κ κατι ? Μ αρεσει περισσοτερο ετσι!!
    Αυταα σας αφηνω με ενα τραγουδακι κ την κανω οποιος-α θελει αφηνει comment κ οταν ξαναμπω μιλαμε!!

    Byeee!! :)

    http://www.youtube.com/watch?v=_Bk0PlEIpa8
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Μπραβο Λακρυ !!!!!! Πραγματικα μπραβο....το εχω ξαναπει,αλλα μου φαινεσαι παρα πολυ δυνατη κοπελα...και αυτο αποδεικνυεται συνεχως !! Αν και δεν εχω περασει ποτε κατι παρομοιο,ωστε να ξερω ακριβως περι τινος επροκειτο,ενα ειναι το σιγουρο.Οτι αυτη η κατασταση που περιγραφεις ειναι κολαση και σε περιοριζει...συνεχισε ετσι ωστε να μοιραζεις και στους γυρω σου αυτην την υπεροχη δυναμη!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Μακαρι ετσι να συνεχισω κ ακομα καλυτερα! "μακαρι" ειπα? Γραψε λαθος, ΕΤΣΙ θα συνεχισω κ ακομα καλυτερα! Ολα "ξεπερνιουνται" ολικως η μερικως η σχετικως αλλα θελει μεχρι τοτε να προσπαθησουμε μεχρι τελικης πτωσεως! Κ να μην καταθετουμε τα οπλα ποτε! Αν μας τα παρουν αλλο, αλλα οχι να τα καταθετουμε απο μονοι μας! Κ καποια στιγμη ισως κατι να γινει! Αλλα δεν σκεφτομαστε συνεχεια αυτη τη στιγμη, δεν το εχουμε αυτοσκοπο, αλλωστε για να επιτυχεις κατι απαιτει προσπαθεια κ πυγμη! Κ θελει πολλη δουλεια με τον εαυτο σου κ ατελειωτες ωρες ενδοσκοπησης μεχρι να καταλαβεις καποια πραγματα, που μπορει να φανταζουν σε καποιον απλα, αλλα σε καποιον που εχει θεμα αποτελουν τροχοπεδη!!
    Ευχαριστω καλη συνεχεια κ σε εσενα!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Συγχαρητηρια γι'αυτα που καταφερες, Lacrymosa!! Πολλες φορες η λυση σε κατι ερχεται οταν "ωριμασει ο καιρος", ανεξαρτητα απο το ποσο και πώς εχουμε προσπαθησει γι'αυτο.Πότε ερχεται λιγο μετα τις προσπαθειες, πότε πολυ μετα, σε μια στιγμη που ισως δεν ελπιζαμε πια οτι θα λυθει...Ευχομαι να συνεχισουν ολα ανοδικα στη ζωη σου!

  5. #5
    Lacrymosa μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!
    το μηνυμα σου θετικο κ απαραιτητο για ολους εμας που παλευουμε με αυτο το προβλημα!!
    χαιρομαι παντα να βλεπω καποιον να τα καταφερνει
    οχι μονο σαν ελπιδα οτι τελικα τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο αλλα γιατι εχωντας βιωσει αυτη την κατασταση
    του να μην αγαπας το σωμα σου κ να το τυρανας εγω με υπερφαγια αλλοι με βουλιμια κ αλλοι με ανορεξια
    μπορω να καταλαβω τα συναισθηματα κ χαιρομαι οταν καποιος παυει να αισθανεται ετσι...

    κ παλι μπραβο σου κ συνεχισε ετσι.....

    Υγ θα μπορουσες να μοιραστεις πως τα καταφερες?
    εννοω εγινε ενα κλικ μεσα σου?
    ακολουθησες καποια tips?
    εγινε μετα απο ψυχοθεραπεια η αγωγη?
    πως καταφερες ναλλαξεις χρονια συνηθειας???
    Last edited by breakout; 03-11-2012 at 17:00.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Κομματάρα έβαλες, εγκρίνω!

    Βασικά, και εδώ απαντώ και στην destinity, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι
    αλλαγές στα ανθρώπινα γίνονται σταδιακά και με κλικ ταυτόχρονα. Δηλαδή αν
    επιμένεις στις καλές πρακτικές και δεν απογοητεύεσαι, κάποια στιγμή γίνεται το
    κλικ και πας στο επόμενο επίπεδο (είναι κάτι σαν να μαζεύεις πόντους εμπειρίας).

    Το σημαντικό lacrymosa είναι τώρα που νιώθεις καλά να είσαι σε επιφυλακή.
    Δηλαδή αν κάτι σε χαλάει, να μην το αφήνεις να συσσωρεύεται μέσα σου.

    Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

  7. #7
    Quote Originally Posted by masterridley View Post

    Βασικά, και εδώ απαντώ και στην destinity, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι
    αλλαγές στα ανθρώπινα γίνονται σταδιακά και με κλικ ταυτόχρονα. Δηλαδή αν
    επιμένεις στις καλές πρακτικές και δεν απογοητεύεσαι, κάποια στιγμή γίνεται το
    κλικ και πας στο επόμενο επίπεδο (είναι κάτι σαν να μαζεύεις πόντους εμπειρίας).
    εχεις απολυτο δικιο
    ξερω πως πολλες φορες ευχομαι κ θελω τις ευκολες κ γρηγορες λυσεις
    (γιατι απλα εχω κουραστει)
    αλλα θεμα τοχω στην πραξη δηλ στη λογικη ολα καλα τα αντιλαμβανομαι
    κ εχω θεμα με την αισιοδοξια εκει δηλ που λες κρατα τα θετικα κ μην απογοητευεσαι
    ειμαι πολυ επικριτικη με τον εαυτο μου ειναι λες κ δεν μπορω να δεχτω την αποτυχια
    δηλ αν κανω διατροφη κ μια μερα ξερφυγω τη χαλαω ολη ενω οταν ημουν χαλαρη μου μυριζε πχ πιτσα δεν την στερουμουν κ την επομενη ετρωγα μια σαλατα ολα ειναι θεμα ψυχολογιας κ μενα ειναι στα ταρταρα γιαυτο πραγματικα ελπιζω ν ακανουν τιποτα αυτα τα αντικαθλιπτικα μπας κ παρω λιγο τα πανω μου κ δω καποια πραγματα πιο θετικα κ καταφερω να συγκεντρωθω σε οτι εχει αξια κ να μην αγχωνομαι για τα παντα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Raffaella View Post
    Συγχαρητηρια γι'αυτα που καταφερες, Lacrymosa!! Πολλες φορες η λυση σε κατι ερχεται οταν "ωριμασει ο καιρος", ανεξαρτητα απο το ποσο και πώς εχουμε προσπαθησει γι'αυτο.Πότε ερχεται λιγο μετα τις προσπαθειες, πότε πολυ μετα, σε μια στιγμη που ισως δεν ελπιζαμε πια οτι θα λυθει...Ευχομαι να συνεχισουν ολα ανοδικα στη ζωη σου!
    Παιδια σορρυ που απανταω αργοπορημενα, αλλα δεν σας ξεχασα!!!
    Ευχαριστω πολυ ολους κ ανταποδιδω τις ευχες δεκαπλασιασμενες για το καλυτερο!!
    Καθε εμποδιο για καλο π λενε, κ επισης ενα προβλημα ξεπερνιεται με ενα αλλο!
    Πχ τωρα το μονο π με καιει ειναι ο συντονισμος της πτυχιακης!
    Οταν περασει κ αυτο, θα βρεθει κατι αλλο!
    Κ παει λεγοντας!
    Ετσι ειναι η ζωη!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by destinity22 View Post
    Lacrymosa μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!
    το μηνυμα σου θετικο κ απαραιτητο για ολους εμας που παλευουμε με αυτο το προβλημα!!
    χαιρομαι παντα να βλεπω καποιον να τα καταφερνει
    οχι μονο σαν ελπιδα οτι τελικα τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο αλλα γιατι εχωντας βιωσει αυτη την κατασταση
    του να μην αγαπας το σωμα σου κ να το τυρανας εγω με υπερφαγια αλλοι με βουλιμια κ αλλοι με ανορεξια
    μπορω να καταλαβω τα συναισθηματα κ χαιρομαι οταν καποιος παυει να αισθανεται ετσι...

    κ παλι μπραβο σου κ συνεχισε ετσι.....

    Υγ θα μπορουσες να μοιραστεις πως τα καταφερες?
    εννοω εγινε ενα κλικ μεσα σου?
    ακολουθησες καποια tips?
    εγινε μετα απο ψυχοθεραπεια η αγωγη?
    πως καταφερες ναλλαξεις χρονια συνηθειας???
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ Κ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΩΩΩ !!!
    Εχω περασει απ ολα, κ βουλιμια κ ανορεξια κ υπερφαγια. Τα χω δει ολα. Τοσα χρονια οι κολλητες μ ηταν αυτες οι ασθενειες, οι φιλες μ, οι οποιες με αγαπουσαν κ τις αγαπουσα, αλλα με κατεστρεφαν αργα κ βασανιστικα κ μ τρωγαν την χαρα απ τη ζωη μου.
    Να μου λειπουν τετοιες φιλες. Στα τσακιδια.
    Μετα απο χροοοονια ταλαιπωριας, προσπαθειας, δυσκολων στιγμων, (τα χω γραψει στα θεματα μ) ναι, μπορω να πω οτι δν εχει πια θεση στη ζωη μου. Αλλα περασα πααααρα πολυ δυσκολα. Δεν ηταν τπτ ευκολο κ ευχαριστο στη ζωη μ. Ομως κοιταω το παρον. χαμογελω κ προχωραω.
    (Την αλλαγμενη οπτικη μ θεωρηση την εχω γραψει στο "big bang" που ειχα ανοιξει, κυριως το πρωτο ποστ αλλα κ τα υπολοιπα).
    Κ παλι ευχαριστω κ συνεχιζω ετσι!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Κομματάρα έβαλες, εγκρίνω!

    Βασικά, και εδώ απαντώ και στην destinity, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι
    αλλαγές στα ανθρώπινα γίνονται σταδιακά και με κλικ ταυτόχρονα. Δηλαδή αν
    επιμένεις στις καλές πρακτικές και δεν απογοητεύεσαι, κάποια στιγμή γίνεται το
    κλικ και πας στο επόμενο επίπεδο (είναι κάτι σαν να μαζεύεις πόντους εμπειρίας).

    Το σημαντικό lacrymosa είναι τώρα που νιώθεις καλά να είσαι σε επιφυλακή.
    Δηλαδή αν κάτι σε χαλάει, να μην το αφήνεις να συσσωρεύεται μέσα σου.

    Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!
    Οι αλλαγες στα ανθρωπινα γινονται σταδιακα κ με κλικ ταυτοχρονα! τωρα τα ειπες ολα!!! Εγραψες!!!!
    Πραγματικα απορω κ θαυμαζω τον εαυτο μ! Διοτι πλεον αυτες οι εμμονες δν εχουν θεση στη ζωη μ! Κ ειδα οτι τελικα ολα ηταν στο φοβο μ υπερμεγεθυμενα, τρωω κανονικα, γυμναζομαι, δν κανω ακροτητες, κ δεν εχω βαλει γραμμαριο, δν εχω παει πανω απο 50! Δεν ειναι εκπληκτικο?? ΑΛΛΑ για να φτασω ως εδω ηταν μακρυς ο δρομος, γεματος περιπετειες, γεματος γνωσεις....!!!!
    Ευχαριστω παλι ολους κ θα τα ξαναπουμε!
    leave comment αν θελετε!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. δεν μπορω να διαβασω
    By elpida93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 07-04-2013, 23:28
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
    By mariapap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2012, 23:59
  3. Δεν μπορω να αναπνευσω.
    By jasmine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-2011, 12:42
  4. δεν μπορω να τον καταλαβω!!!!
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-10-2011, 00:10
  5. Δεν μπορω να φαω
    By danah in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2008, 18:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •