διπολική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15

    διπολική διαταραχή

    δεν έχω διαγνωσθεί επίσημα πάραυτα υποπτεύομαι ότι πάσχω από διπολική διαταραχή.την μια στιγμή παίζει να γελάω υστερικά και το επόμενο δευτερόλεπτο ενδέχεται να με κυριεύσει μια ακατανίκητη επιθυμία να πηδήξω από την ταράτσα.χωρίς να έχει συμβεί τίποτα στο ενδιάμεσο.η διάθεση μου εναλλάσσεται απότομα χωρίς προφανή λόγο.αμφισβητώ κατά πόσο μπορεί να με ωφελήσει μια επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο,ο οποίος το μόνο που θα κάνει είναι να κουνάει συγκατάβατικά το κεφάλι σε ότι μαλακία του πω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Καλυτερα ειναι να επισκεφθεις εναν ειδικο γιατι μετα μπορει να χειροτερεψουν τα πραγματα.Σε ολους μας εχει τυχη να μην ειμαστε στις καλες μας και να αντιδρουμε ασχημα αλλα ειναι φυσιολογικο.Εσυ ομως προφανως για να κατσεις να το γραψεις εδω σημαινει οτι θα εχει ανησυχησει γιατι εχεις παρατηρησει οτι κατι δεν παει και τοσο ''καλα''.Προφανως για να αντιδρας ετσι κατι δεν παει καλα μεσα σου,ενας ειδικος θα σε βοηθησει να το βρεις και να λυθει το θεμα.Τα ψυχολογικα θεματα δεν πρεπει να τα αφηνουμε και να τα κουκουλωνουμε γιατι αυτα πολλαπλασιαζονται και μετα ειναι χειροτερα τα πραγματα.Πηγαινε δεν εχεις να χασεις τιποτα και περιμενουμε νεα σου.

  3. #3
    Δεν ξερω αν εχεις πολλες εμπειριες απο επισκεψεις σε ψυχολογους,παντως δεν ειναι ολοι ετσι,οπως περιγραφεις.Η ψυχολογος στην οποια απευθυνθηκα εγω,ηταν καταπληκτικη στη δουλεια της.Μιλουσε οσο μιλουσα εγω,για να εξηγει καθε φορα τι σημαινει καθε μου αντιδραση και σκεψη και επιθυμια.Πρεπει να ζητησεις βοηθεια οπωσδηποτε.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    46
    κι εγώ το παθαίνω αυτό, αλλά δεν νομίζω πως έχω διπολική διαταραχή. Αλλάζω διαθέσεις σε δευτερόλεπτα και είναι πολύ κουραστικό. Βαριέμαι πάρα πολύ εύκολα. Μπορεί να έχω ακόρεστη όρεξη να κάνω κάτι και μόλις περάσει 1 λεπτό να έχω τάση φυγής. Το ένα λεπτό γελάω σαν να μου καθαρίζουν αυγά, το άλλο θέλω να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Κυκλοθυμία; Σε ύψιστο βαθμό μάλλον. Δεν ξέρω. Μήπως να το ψάξω κι εγώ καλύτερα? Μήπως όλα έχουν να κάνουν και με τις κρίσεις πανικού μου? ΧΧΧΧΧΧΧΧΜΜΜΜΜ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15
    Ειλικρινά εκτιμώ το ότι μπήκατε στο κόπο να ανταποκριθείτε τόσο άμεσα.Σκοπεύω να προσεγγίσω εναν ψυχίατρο το συντομότερο δυνατόν γιατί όπως φαίνεται,χρειάζομαι φαρμακευτική αγωγή.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15
    Originally posted by Ondine
    κι εγώ το π Αλλάζω διαθέσεις σε δευτερόλεπτα και είναι πολύ κουραστικό. Βαριέμαι πάρα πολύ εύκολα. Μπορεί να έχω ακόρεστη όρεξη να κάνω κάτι και μόλις περάσει 1 λεπτό να έχω τάση φυγής. Το ένα λεπτό γελάω σαν να μου καθαρίζουν αυγά, το άλλο θέλω να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Κυκλοθυμία; Σε ύψιστο βαθμό μάλλον. Δεν ξέρω. Μήπως να το ψάξω κι εγώ καλύτερα? Μήπως όλα έχουν να κάνουν και με τις κρίσεις πανικού μου? ΧΧΧΧΧΧΧΧΜΜΜΜΜ
    Θα ήσουν η ιδανική παρέα για τις κρύες νύχτες του χειμώνα. :-Ρ

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    46
    Oh, yes!!!! Θα ήμουν :roll::roll:

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    4
    εδω εχω βρει ενα site που εχει τα συμπτωματα της διπολικης διαταραχης,
    μπορει να σε βοηθησει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15
    Originally posted by dimitris
    εδω εχω βρει ενα site που εχει τα συμπτωματα της διπολικης διαταραχης,
    μπορει να σε βοηθησει.
    ωχ πως το έκανες αυτό με το link? ευχαριστώ πολύ!εχω όλα τα συμπτώματα δυστυχώς.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    4
    τοτε θα ηταν καλη ιδεα να δεις καποιο γιατρο να δεις τι θα σου πει και αυτος γιατι μερικες φορες απο μονοι μας κανουμε λαθοι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,δηλητηριώδη Ήβη!
    Υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο και φόρουμς,όπου συμμετέχουν άτομα,που τους αφορά αυτή η διαταραχή.
    Προσωπικά γνωρίζω κάποιους που είτε έχουν διαγνωστεί είτε δεν επισκέφτηκαν ποτέ γιατρό,αλλά όσο τους έζησα
    αναγνωρίζω κάποια εμφανή συμπτώματα.Είναι άνθρωποι λειτουργικοί,που συμμετέχουν ενεργά στην κοινωνική τους ζωή,
    εργάζονται κανονικά,άσε που πολλές καλλιτεχνικές διάνοιες είχαν διαγνωστεί με διπολική διαταραχή! (Δες εδώ)
    Δε μιλάμε για περιθωριοποίηση ή κάτι τρομακτικό.Χαίρομαι που έχεις τη δύναμη να το ερευνήσεις και να το διαχειριστείς
    με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.Σου στέλνω μερικές σελίδες,να ρίξεις αν θέλεις μια ματιά...

    --->ΕΔΟ

    --->ΜΑΖΙ

    --->E-Psychology.gr

    Μην καθυστερείς την επίσκεψη στον ειδικό.Να μάθεις αν όντως σε αφορά κι αν ναι,να οργανωνόμαστε...Με το καλό όλα!Φιλάκιααααα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Μια απο τις καλυτερες φιλες μου εχει διαγνωστει διπολικη.Στην αρχη ταλαιπωρηθηκε ωσπου να βρει ψυχιατρο αλλα με τον τωρινο ειναι απολυτα ευχαριστημενη κ εγω την βλεπω μετα απο πολυ καιρο χαρουμενη κ χωρις αγχος.Αν μενεις Αθηνα μπορω να παρω τα στοιχεια του κ να σου τα στειλω με u2u.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •