SOS! πολλα περιττα κιλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    SOS! πολλα περιττα κιλα

    Καλησπέρα σε όλους. 'Εχω να μπω περίπου ένα χρόνο και την τελευταία φορά συζητούσαμε και πάλι για τρόπους απώλειας κιλών και συμβουλές διατροφής.

    Σε αυτόν τον χρόνο μου συνέβησαν πολλά. Είμαι 1,60 και συνεχίζω να είμαι 90 κιλά. Προ διμήνου χώρισα με τον αρραβωνιαστικό μου (5 χρόνια μαζί) και η ψυχολογία μου είναι σκατά. Τα κιλά μου επισκιάζουν το καθετί που θέλω να κάνω. Τα ρούχα μου δεν με χωράνε, βλέπω την εικόνα μου στον καθρέφτη και ούτε και εγώ δεν αντέχω να με βλέπω. Μα καλά πώς κατάντησα έτσι; Θέλω να βελτιωθεί καταρχήν η εξωτερική μου εικόνα για να αρέσω πρώτα σε εμένα. Να φτιάξει η διάθεση μου.....:sniffle:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ελπίζω να μην ταυτίζεις το γενονός του χωρισμού σου με την πραγματικότητα των κιλών σου, τα οποία δεν είναι και τόσο πολλά.. Λίγη καλή διάθεση χρειάζεται, ένα αισιόδοξο "γύρισμα" του μυαλού και όλα θα γίνουν.
    Στη θέση σου θα προσπαθούσα να μη βρω τη λύση μου σε δίαιτες και μαγικές λύσεις. Αντίθετα θα έψαχνα τρόπους να γεμίσω τη ζωή μου και να ομορφύνω την καθημερινότητά μου. Όταν έχεις καλή ψυχολογία γίνονται θαύματα. Τα κιλά, που είναι το πρώτο που σε απασχολεί, θα μικρύνουν στο μυαλό σου και θα φύγουν τελικά. Επειδή δε γίνεται πρώτα να αδυνατίσεις, ώστε να φτιάξει η διάθεσή σου, προσπάθησε να κάνεις το αντίθετο. Για αρχή κάνε ένα δωράκι στον εαυτό σου, ένα αφρόλουτρο, κάτι να σου βελτιώσει τη διάθεση. Μετά, γράψου κάπου, σε ξένη γλώσσα, σε εργαστήριο, σε γυμναστήριο, κάπου να γεμίσεις το χρόνο σου δημιουργικά. Έτσι, θα δημιουργήσεις μία αλυσίδα αισιόδοξων γεγονότων στη ζωή σου, θα γνωρίσεις κόσμο, θα βγεις από το σπίτι. Όλα τα άλλα θα έρθουν με τη σειρά τους.

  3. #3
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
    Όχι, ο χωρισμός μου δεν έχει καμία σχέση με τα κιλά μου και σε καμία περίπτωση δεν τα ταυτίζω. Η αλήθεια όμως πως είναι πολλά τα κιλά. 30 τουλάχιστον κιλά που πρεπει να χαθούν δεν είναι και λίγα....
    Θέλω όμως πολύ να τα χάσω. Χρήματα όμως για να επισκεφθώ διαιτολόγο δυστυχώς δεν περισσεύουν. Πάντα προσπαθούσα με διάφορε δίαιτες μόνη στο σπίτι αλλά λίγο καιρό μετά τις σταματούσα γιατί δεν έβλεπα κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    evageliagiannena , κι εγώ είμαι 1,57 ( πιο κοντή απο σένα ) και κάποια στιγμή ήμουνα περίπου στα δικά σου κιλά .
    Μια προσπάθεια με κατέβασε περίπου στα 70 και μετά ξανά την ανηφόρα κι έφτασα 108 κι έπρεπε να χάσω οχι 30 αλλά 50 κιλά !!!
    Originally posted by evageliagiannena
    Τα κιλά μου επισκιάζουν το καθετί που θέλω να κάνω. Τα ρούχα μου δεν με χωράνε, βλέπω την εικόνα μου στον καθρέφτη και ούτε και εγώ δεν αντέχω να με βλέπω. Μα καλά πώς κατάντησα έτσι; Θέλω να βελτιωθεί καταρχήν η εξωτερική μου εικόνα για να αρέσω πρώτα σε εμένα. Να φτιάξει η διάθεση μου.....:sniffle:
    Τα λόγια σου εκφράζουν και την δικιά μου ψυχολογία τότε και μάλιστα εις τη νιοστή .
    Πριν 14 μήνες αποφάσισα να κάνω μια προσπάθεια ακόμη δίνοντας αυτή τη φορά βάρος οχι στον αριθμό των κιλών
    αλλά στο πως θα ισορροπήσω τη διατροφή μου . Κι έχω φτάσει εδώ που έφτασα .
    Υπόψιν ούτε εγώ είχα χρήματα για διαιτολόγους και διατροφολόγους και ειδικούς . Δεν είμαι αντίθετη , σε πολλούς είναι απαραίτητοι , όμως δεν είναι κατ΄ανάγκη και πανάκεια .
    Την εμπειρία μου και τι άλλαξα σ΄αυτο το χρόνο θα τη βρεις εδώ

    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid235616

    Πάρε ανάσα κι όλα γίνονται !!

  5. #5
    Αγαπητή μου Dora,
    διάβασα το post σου και οφείλω να ομολογησω πως με εκφραζει ΑΠΟΛΥΤΑ. Χιλια μπραβο για το κατορθωμα σου. Απιστευτο, χωρις στερησεις, νεροβραστα και ανοστα φαγητα και κυριως χωρις πεινα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •