Υπαρχουν ψυχωτικα συμπτωματα σε αγχωδη διαταραχη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    10

    Υπαρχουν ψυχωτικα συμπτωματα σε αγχωδη διαταραχη;

    Θα ηθελα να θεσω κι εγω μισ πολυ σημαντικη για μενα ερωτηση, την παραπανω...
    Πασχω απο κρίσεις πανικου με αγοραφοβια τα τελευταια 7 χρονια. Είμαι 28 ετών. Αντιμετωπιζα το προβλημα μονος μου ολο αυτο το διαστημα με διαρκη εκθεση σε οτι
    μου προκαλει πανικο. Κατα περιοδους (ακομα και χρονια) ειχα σχεδον νικησει το προβλημα μου. Να πω ότι όταν πρωτοαρχισαν οι πανικοι ειχα και πολυ εντονες ιδεοληψιες, που μαζι με τις κρισεις πανικου εκαναν την κατασταση εφιαλτικη. Φοβομουν ότι θα κανω κακο στο περιβαλλον μου, οτι θα τους σκοτωσω. Οταν το αγχος της αγοραφοβιας με τις επιμονες εκθεσεις μου αρχιζε να μετριαζεται, σιγα σιγα εξαφανιστηκαν και οι ιδεοληψιες...
    Πριν ομως γινει αυτο ειχα και καποια παραξενα συμπτωματα...
    Θα αναγκαστώ να μπω σε λεπτομερειες μηπως μπορεσετε να με διαφωτισετε...
    Για λιγο χρονικο διαστημα οταν το αγχος μου ήταν ιδιαιτερα μεγαλο (καποιες βδομαδες) ειχα εντονη την αισθηση οτι με κοιτουν καποια προσωπα σε αφισες, παρολο που
    ηξερα οτι αυτο δεν μπορει να συμβαινει. Ειχα δηλαδη επιγνωση οτι αυτο δεν μπορει να συμβαινει, παρολα αυτα ομως η αισθηση ηταν εντονη. Επισης, μια ακομη φορα
    που κοιμηθηκα στο σπιτι των φιλων μου, μου ειχε συμβει παλι η ιδια αισθηση. Ηταν οι φιλοι μου στο διπλανο δωματιο και γελουσαν με κατι που ειπαν και μου καρφωθηκε η ιδεα οτι γελουσαν μαζι μου παρολο που ειχα την επιγνωση οτι αυτο ειναι παραλογο και οτι δεν μπορει να συμβαινει. Το τελευταιο που μου συνεβη ηταν ενας παππουλης που καθοταν συχνα στο μπαλκονι του, ενω δεν υπηρχαν σημαδια, μου προκαλουσε ανησυχια οταν εβγαινα στο μπαλκονι μου και τον εβλεπα και ελεγα μεσα μου οτι με κοιταει και ισως θα ηθελε να με βλαψει ενω παραλληλα ηξερα οτι δε με κοιτουσε και οτι αυτο που σκεφτομαι ειναι παραλογο. Αυτα τα συμπτωματα διηρκησαν λιγο και μετα εξαφανιστηκαν για περιπου 6 χρόνια.
    Τον τελευταιο χρονο πιεστηκα πολυ στην καθημερινη μου ζωη απο πολλες ασχημες καταστασεις...Προσπαθησα να τις αντιμετωπισω και να μη ξανακυλησω αλλα... οι πανικοι δυστυχως επανηλθαν στην αρχικη τους μορφη. Ετσι αποφασισα εδώ και 5 μηνες να αρχισω ψυχοθεραπεια, χωρις φαρμακα προς το παρον. Να σημειωσω οτι κι ενα ακομη γεγενος με οδηγησε εκει...Ο παππους μου (πατερας της μητερας μου) και ο πατερας μου νοσουν από παρανοϊκη σχιζοφρενεια...Πραγμα που με αγχωνει αρκετα για το μελλον μου... Την περιοδο αυτη το αγχος μου εχει ξεφυγει των οριων αρκετα και ειχα προχτες μια εντονη αισθηση...οτι υπαρχουν παντου ματια που με κοιτουν. Ενω ηξερα οτι αυτο δεν μπορει να συμβαινει...

    Θα ηθελα να σας ρωτησω και να μου απαντησετε ειλικρινα: μπορει να ειναι ψυχωτικα συμπτωματα ενω ξερω οτι αυτα δεν συμβαινουν στην πραγματικοτητα παρολο που η αισθηση τους ειναι πολυ εντονη;
    Η πιστη μου οτι δεν είναι 100% πραγματικα αυτα που βαζω στο μυαλο μου μηπως πηγαζει απο το γεγονος οτι ειμαι υποψιασμενος σχετικα με τα συμπτωματα της σχιζοφρενειας οποτε στην ουσια δεν εχω επιγνωση της πραγματικοτητας και εχω ουσιαστικα αρχισει να νοσω;
    Ή τελικα ειναι συμπτωματα ΙΔΨ και επιβαλλω στον εαυτο μου να σκεφτεται οτι εχω παραισθησεις;

    Γενικα μπορει να πυροδοτηθει μια ψυχωση που υπαρχει σε προδιαθεση (οπως σε εμενα λογω κληρονομικοτητας) εξαιτιας του μεγαλου αγχους της αγχωδους διαταραχης;

    Σιγουρα τα παραπανω θα τα συζητησω και με τον ψυχολογο μου. Τώρα λειπει σε διακοπες και θα ηθελα να μοιραστω το προβλημα μου και τις ανησυχιες μου μαζι σας...
    Σας ευχαριστω που με ακουσατε και ζητω συγνωμη για το τοσο μεγαλο μηνυμα μου και τις λεπτομερειες του...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ψυχωτικα συμπτωματα σε αγχώδη διαταραχη... χμ... οχι...
    Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη στα ορια ψυχωσης... χμ... ναι...
    Το άγχος να πυροδοτησει ψυχωση που υπάρχει σε προδιάθεση..χμμ..η σταγόνα που ξεχειλισε το ποτηρι...
    Το άγχος να πυροδοτει καποια ψυχωτικα συμπτωματα σε περιόδους εντονου στρες..χμ..ναι αμε.

    Δε θελω να σε παινεψω, αλλα μαλλον εισαι εξυπνος ανθρωπος για να εχεισ καταφερει μονος σου να αντιμετωπισεισ τουσ πανικουσ σου τοσο μεγάλο διαστημα, και επισης εχεις επαφη με την πραγματικοτητα οταν καταλαβαινεισ οτι ιδεεσ σου ειναι αβασιμες και παραλογες. Αφου λοιπον εχεις βρει και μια αιτια/αφορμη (οι δυσκολιες στη ζωη, περιστατικα που αυξανουν το αγχος) η οποια σου προξενει αυτα τα ψυχολογικα συμπτωματα, γιατι δεν αντθιμετωπιζεισ το κακο στη ριζα του?δηαλδη το αγχος και τις φοβιες. το καλυτερο θα ηταν να πηγαινεσ σε ενα καλο ψυχοθεραπευτη της συμπεριφοριστικης-γνωσιακης σχολης. Με αυτα που σου εγραψα παραπανω θελω να σου πω, οτι δεν ειναι παραιτητο να εκδηλωσεισ και εσυ παρανοικη σχιζοφρένεια, μπορει απλώς να εκδηλώνεις κάπια συμπτωματα σε μιρκο βαθμο όταν πιέζεσαι πολυ, ίσως και επειδη έχεις εγκαταβιώσει την συμπτωματολογία της ασθενειας λογω του οικογενειακου σου περιβαλλοντος. Μηπως λοιπον πρεπει ν αχαλαρωσεισ τους ρυθμους σου?Να κοιτάξεις τον εαυτό σου?Αμα δεν κοιτάξεις την υγεία σου και την ψυχική σου γαλήνη, είναι πολύ πιθανό στο μέλλον να εκδηλώσεις καποια ασθένεια, αμα ζεις σε τέτοιους αγχωδεις ρυθμους, και μπορει να μην ειναι παρανοικη σχιζοφρενεια, μπορει να ειναι χτυπα ξυλο καρδιοπαθεια. Μαλλον λοιπον πρεπει να κοιταξεις τι κανει καλο στον εαυτο σου. Με τι εισαι χαρουμενος, και να μειωσεις τη φοβικη και αγχωτικη σου αντιδραση σε καποια ερεθισματα με τη βοηθεια ειδικου.

    Η ταπεινη μου γνωμη πάντα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Κοιτα δεν θελω να σε τρομαξω αλλα δεν νομιζω να τα προκαλει ολα αυτα η κριση πανικου.Καο γω πασχω απο κρισεις πανικου αλλα δεν πυστευω οτι με παρακολουθουν κλπ.Νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρη απλα την γνωμη μ λεω οτι αυτα ειναι σχιζοφρενιας μιας κ εχεις σθγγενικα προσωπα π πασχουν απο αυτο κ στο λεω φιλικα να το ψαξεις να το προλαβεις ισως με φαρμακα δεν ειναι κακο να παρεις κ φαρμακα αν σου κανουν καλο.Και γω ειμουν κατα των φαρμακων κ ακομα ειμαι λολ γιατι ακομα να βρω αυτα που θα με κανουν να ειμαι καλα μου προκαλουν παρενεργειες δυστιχως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ευχομαι να ειναι μονο απο τις κρισεις πανικου ολα αυτα παντως .μου φενεσε πολυ ψααγμενο ατομο και ξερεις τι σου γινετε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    10
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
    Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα με τρόμαξε αυτή η επανεμφάνιση...Την είχα ομολογουμένως ξεχάσει αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία μετά από 6 χρόνια.

    Άρα carrie κάτι παίζει...Ευτυχώς εδώ και 3 μέρες δεν μου ξανασυνέβη τίποτε τέτοιο.
    Το θέμα είναι ότι δεν μπορούσα να μείνω ανεπηρεάστος από το θάνατο αγαπημένων μου προσώπων σε σύντομο χρονικό διάστημα...Και μια βαριά διάθεση από τότε με ακολουθεί...σχεδόν καταθλιπτική.

    Μου λες να αποφεύγω το άγχος.
    Το κακό είναι ότι η ψυχοθεραπεία μου αύξησε το άγχος και τις κρίσεις πανικού τις πολλαπλασίασε αντί να μου το μειώσει αφού σκαλίζω το παρελθόν και το παρόν συνεχώς! Σαν να μοιάζει μονόδρομος να τη σταματήσω;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Aν αντεχεις τις κρισεις χωρις φαρμακα συνεχισε ετσι,η αληθεια ειναι οτι οταν περασεις πολλα δυσκολα επουλονονται οι πληγες μεσα μας.Και γω ειμουν μεσα στην τρελη χαρα οταν ξεκινησα τα φαρμακα,νομιζα θα ξεχασω τα οσα περασα τα αμετρητα βραδια που εκλεγα στο μαξιλαρι και γινοταν μουσκεμα απο τα δακρια μου.Οιχ δεν ξεπερνιουντε ολα αυτα ευκολα.Θα ζησουμε με αυτα απλα κανοντας ιπομονη περιμενοντας τις μερες που 8α ειμαστε καλυτερα.Οκ δεν το βαζουμε ευκολα κατω αλλα δεν περνανε ευκολα οι πληγες.Απλα επουλο8ηκαν επιφανιακα.Παρεπιτποντος σορυ που σε επριξα με τα δικα μου ,απο τι καταλαβες σημερα βρισκομαι σε κριση πανικου αλλαξα τα φαρμακα πηρα πιο ελαφρια αλλα ολα με κανουν για λιγο καλα μετα παλι γινομε σκατα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    10
    Μαρια τις αντεχω αλλα τελευταια που επανεμφανιστηκαν αποφευγω πολλες καταστασεις που μου τις προκαλουν ενω παλια δεν το εκανα. Τωρα δηλαδη αισθανομαι πολυ πιο ευαλωτος και χωρις διαθεση για αγωνα. Γεγονος ειναι οτι νιωθω πως εχω πολυ περισσοτερο αγχος απο παλιοτερα που ειχα παλι εντονες και συχνες κρισεις.

    Μαρια πρεπει να το πολεμησεις και μονη σου μαζι με τη βοηθεια των φαρμακων. Τωρα θα μπορουσα να σου συστησω και ψυχοθεραπεια, σε μενα μπορει να μην κανει καλο λογω της προδιαθεσης μου αλλα σε σενα λογικα θα κανει.

    Το θεμα ειναι κι εγω τι μπορω να κανω; Ή ποιο ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω ωστε να αποφυγω πολυ δυσαρεστες εκπληξεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    http://en.wikipedia.org/wiki/Hallucinations_in_the_sane

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    10
    Vince ευχαριστω για το αρθρο. Τα αγγλικα μου δεν ειναι και πολυ καλα αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ατομα υγιη μπορει να εχουν καποια στιγμη στη ζωη τους παρομοια συμπτωματα χωρις να νοσησουν;

    Να ρωτησω και τα παιδια που εχουν γνωρισει απο πρωτο χερι τα ψυχωτικα συμπτωματα. Ειχατε επιγνωση οτι κατα βαθος αυτο που νιωθετε δεν ειναι αληθινο;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δυστυχώς φίλε μου δεν είχα καμία επίγνωση όταν βρισκόμουν σε ψύχωση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by vince
    http://en.wikipedia.org/wiki/Hallucinations_in_the_sane

    Αυτό που περιγράφει ο φίλος δεν είναι \"hallucinations\" αλλά \"delusions\" (of prosecution).

    http://en.wikipedia.org/wiki/Delusion


    Οι λεγόμενες \"παραληρητικές ιδέες\" είναι τυπικό σύμπτωμα της σχιζοφρένειας (αλλά μερικές φορές και της διπολικής διαταραχής) και το γεγονός ότι καταλαβαίνεις ο ίδιος ότι είναι λάθος είναι καλό σημάδι οτι μάλλον δεν είναι σχιζοφρένεια (η αρχή σχιζοφρένειας ) αλλά μάλλον σύμπτωμα των κρίσεων πανικού. Ένα τυπικό ερέθισμα που σχετίζεται με (και μπορεί να πυροδοτήσει) τις κρίσεις πανικού είναι ο \"φόβος της τρέλας\". Τρομερά συμαντικό ρόλο σε αυτές τις διαταραχές είναι η προσοχή μας, στρέφουμαι την προσοχή μας σε σωματικές αισθήσεις/σκέψεις τύπου \"τρελαίνομαι\" και αυτό με την σειρά του μέσω ενός \"φαύλου κύκλου\"χειροτερεύει αυτόματα περισσότερο την κατάσταση (παράγωντας περισσότερο άγχος) οδηγόντας τελικά σε κρίση.


    Έτσι θα έλεγα να αποσπάς συνέχεια την προσοχή σου και να την επικεντρώνεις σε δημιουργικά πράγματα έτσι ώστε να μην σε ενδιαφέρει καν το θέμα.


    Σε κάθε περίπτωση συμβουλέψου τον ψυχίατρό σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    apegnosmenos
    ειχα εντονη την αισθηση οτι με κοιτουν καποια προσωπα σε αφισες

    hallucination=παραίσθησης, αυταπάτη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    A mild form of hallucination is known as a disturbance, and can occur in any of the senses above. These may be things like seeing movement in peripheral vision, or hearing faint noises and voices.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Hallucination

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Σε κάθε περίπτωση βέβαια ο PETRAN ξέρει να πεί και κάτι παραπάνω, κυρίως για τις κρίσεις πανικού και το άγχος. Εγώ μπορώ να πώ τη γνώμη μου ως πάσχων υπο μία έννοια και ώς ψαγμένος επι του θέματος της σχιζοφρένειας μέσω διαδυκτίου. Τίποτα παραπάνω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    καλησπέρα!

    έστειλα u2u

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •