γιατι τοση εμμονη με το φαγητο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491

    γιατι τοση εμμονη με το φαγητο

    Γεια σας. τωρα τελευταια εχω παρατηρησει εντονη ενασχοληση μου με το φαγητο. οτι και να κανω σκεφτομαι τι θα φαω ποτε θα το φαω και ποσο θα φαω... θελω να αδυνατισω αν και δεν χρειαζεται. ολες μου οι δραστηριοτητες γυρνανε γυρω απο το φαγητο, μεχρι και το αν θα βγω...
    αμα ποτε φαω παραπανω τρελενομαι κλαιω και μπορει να φτασω να χρησιμοποιήσω μεθοδους καθαρσης..
    τωρα τα χριστουγεννα φοβαμαι οτι θα φαω πολυ παραπανω απο οτι θα θελω και θα χασω τον ελεγχο!
    εχω βαρεθει να με ελεγχει το φαγητο.. θελω να μη το σκεφτομαι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Καλησπέρα aiglh ! Έχεις σκευτεί ποτέ την περίπτωση οτι μπορεί να σου λείπει κάτι το οποίο υποσυνείδητα το αντικαθιστάς με το φαγητό ; Κακα τα ΄ψεμματα , το φαγητό είναι απόλαυση και γίνεται και "εθισμός" σε κάποιες περιπτώσεις ... οπότε το θεωρώ πολύ εύκολο σε περιόδους που μπορει να είναι περιεργες ψυχολογικά ή να μας "λείπει" κάτι να το ρίξουμε εκεί .Όσο για αυτό που λες οτι πανικοβάλεσαι όταν φας παραπάνω , ακόμη και να σου πω οτι "δεν υπάρχει λόγος" και "κάνεις κακό στον εαυτό σου" κλπ μάλλον τα αναγνωρίζεις κι εσύ η ίδια για να σαι δω , οπότε είναι άσκοπο. Αλλά ίσως θα ήταν καλό να ψαχτείς με κάποιον ειδικό όσο είναι ακόμη νωρίς γιατί αν αυτές οι ιδέες ταμπουρωθούν στο μυαλό σου μπαίνεις σε μεγάλο λούκι μετά και δεν το θέλεις ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ειμαι φοιτητρια και ειμαι μονη μου συνεχεια. δεν εχω παρεες, το παλεψα να βρω αλλα ειμαι και κλειστη ως ατομο και δυσκολευομαι. ειμαι μονη μου και ισως γι αυτο ασχολουμε συνεχεια με το φαγητο. το ασχημο ειναι οτι μου χει γινει εμμονη και δεν μπορω, θελω να σταματησω να το σκεφτομαι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Κι εγώ φοιτήτρια είμαι . Και το καταλαβαίνω κάπως αυτό που λες περί παρέας γιατί κι εγώ είμαι κάπως κλειστό άτομο αν και έχω άτομα αν θελήσω να βγω αλλά γενικότερα δεν είμαι από τα στάνταρ άτομα στις παρέες . Αυτό κατα μια έννοια το χω επιλέξει κιόλας αλλά αυτό ειναι άλλη ιστορία. Έχεις πρόβλημα με το βάρος σου ; να είναι υπερβολικά πολύ , υπερβολικά λίγο ... ; Πόσα κιλά είσαι αν επιτρέπεται ; Απ τη στιγμή που έχεις θέμα με το φαγητό δεν είναι απλό να το ξεχάσεις , άλλωστε κάπως έτσι έφτασα κι εγώ στα 126 κιλά πριν κάτι μήνες Καλό είναι κατα τη γνώμη μου πρώτα απ όλα να έχουμε ενδιαφέροντα . Είτε αυτά περιλαμβάνουν και συναναστροφή με άλλο κόσμο (που ίσως αναγκαστικά από ένα σημείο και μετά να υπάρχει και η συναναστροφή) είτε όχι . Ενδιαφέροντα μπορεί να είναι απ το να διαβάζεις μέχρι να πηγαίνεις γυμναστήριο ή απλώς να περπατάς έξω . Δεν ξέρω το αντικείμενο της σχολής σου αλλά εγώ πχ το καταπολεμάω και ενασχολούμενη πολύ με τη σχολή , να είμαι πολλές ώρες εκεί κλπ βέβαια στη δική μου περίπτωση αυτό είναι εφικτό γιατί ασχολούμαι με τη ζωγραφική , οπότε θα λεγες οτι αυτό με εκφράζει γενικότερα . Απλώς όσο γίνεται βρες τρόπους να είσαι απασχολημένη και κυρίως να αποσπάς το μυαλό σου . Και όσο γίνεται λιγότερο να μένεις κλεισμένη σπίτι , γιατί αναπόφευκτα τότε θα σκεφτείς το φαγητό . Προσωπικά επίσης με βοηθάει πολύ και το σκεπτικό να αρέσω ακόμη περισσότερο στο αγόρι μου (παρ' ότι δεν έχει παραπονεθεί ποτέ , το αντίθετο μάλιστα!) οπότε όταν βάζω σκοπό να πάω σπίτι για χριστούγεννα και να δει μεγάλη αλλαγή (με οτι συνεπάγεται αυτο) αυτός είναι ένας καλός λόγος να μένω μακριά από υπερβολές στο φαγητό. Απλώς πρέπει να βρεις διάφορους "στόχους" οι οποίοι να υπερβαίνουν την τάση σου να φας , πράγματα που μπορείς να πετύχεις ίσως αν δεν φας υπερβολικά και που τα θέλεις πάρα πολύ ! Δεν ξέρω αν τα γράφω κάπως περίεργα , ελπίζω να πιάνεις το σκεπτικό μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ναι και σε ευχαριστω για τις συμβουλες. και εγω καταπολεμω τη μοναξια μου με το να πηγαινω συνεχεια στη σχολη, να διαβαζω, να βλεπω ταινιες, να παιζω παιχνιδια, οταν κανει καλο καιρο κανα περιπατο...
    ισως και εγω εχω επιλεξει να ειμαι μονη μου, δεν πηγαινω σε κλαμπ γτ δεν μαρεσουν, μενω μακρια απο το κεντρο και διπλα στη σχολη και δεν μ αρεσει να καταιβαινω ή κατεβαινω σπανια
    τα κιλα μου ειναι φυσιολογικα ( 1.65 και 54 κιλα) αλλα δεν εχω τι να κανω και μαλλον σκεφτομαι το φαγητο πως θα το μειωσω τι εφαγα τιν δεν εφαγα και τετοια...παντως δεν κρυβω οτι θελω να αδυνατισω....:dork:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Γιατί θες να αδυνατίσεις ; Το βάρος σου είναι απόλυτα φυσιολογικό και μάλιστα πρέπει να δείχνεις λογικά και αδυνατούλα... δεν σου αρέσει το σώμα σου όπως είναι ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    οχι δεν μ αρεσει και θελω πολυ να αδυνατισω κανα 5 κιλο να χασω εντωμεταξυ τωρα ειμαι στις μερες μου να αδιαθετησω και θελω να τρωω συνεχεια και νιωθω απιστευτες τυψεις
    θελω τοσο πολυ να φυγω απο ολο αυτο και να μην σκεφτομαι συνεχεια το φαγητο, δεν το αντεχω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Τα κιλά σου είναι απολύτως φυσιολογικά. Υπάρχει περίπτωση αν χάσεις αυτά τα 5 που λες μετά να θέλεις να χάσεις και άλλα 4 , και μετα άλλα 5, και μετά άλλα 5 ... καταλαβαίνεις που το πάω Μια καλή ιδέα ίσως είναι (που δεν το σκευτηκα κιολας να στο πω απ την αρχη) όπως σου είπαν και σε άλλο θέμα , να πας γυμναστήριο . Θα σφίξεις και θα μαζέψεις αμέσως , θα το δεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    θελω πολυ να παω γυμναστηριο και θα παω το Φλεβάρη, τωρα εχω πολυ διαβασμα μετα αρχιζει η εξεταστικη και ειναι και τα χριστουγεννα τωρα... ομως θα παω!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    α ωραία , όλοι απο Φλεβάρη ξεκινάμε δηλαδή :bigsmile: . Κι εγώ θα πάω τότε να ξεκινήσω κανένα πρόγραμμα αεροβικής , yoga κλπ . Μέχρι τότε κάνω στο σπίτι ,θα κάνω και Αθήνα που θα κατέβω διάδρομο στο σπίτι , θα παίρνω και το ποδήλατο κάτω που έχει καλό καιρό (συγκριτικά με εδώ) ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    εγω στο σπιτι δεν κουνιεμαι καθολου και στεναχοριεμαι. φοβαμαι οτι με το να καθομαι ολη μερα παχαινω!!:sniffle:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •