Αδυνάτισα , και τώρα ? Πως αποδέχομαι το νέο μου σώμα ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Originally posted by sweetOctober
    Δηλαδή κάνεις επέμβαση για να μη ξαναφάς γλυκό, να χάνεις πιο αργά βάρος να μη χαλάσει το σώμα, και να μάθεις να τρως σε μισή ώρα κι όχι σε λίγα λεπτά? (εγώ δε θα έκανα ποτέ επέμβαση για αυτούς τους λόγους) Αυτά κατάλαβα από το ποστ σου φίλη Ninap. Μπερδεύτηκα. Δε κατηγορώ κανένα που κάνει επέμβαση αν αυτό νομίζεις, μάλλον μπερδεύτηκες.

    Μίλησα στη Stellou που είπε πως σε τέτοια περίπτωση θα έκανε επέμβαση. Αναφερόμουν σε εκείνη την περίπτωση και μόνο.
    Συγνώμη , τώρα είδα το μήνυμα σου . Εννοούσα επέμβαση τύπου "πλαστικής" , όχι βαριατρική . Κάποια επέμβαση που να βοηθήσει στο να "μαζευτεί" περίσσιο δέρμα . Επέμβαση για το βάρος μου προσωπικά ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ θα επέλεγα να κάνω , βασικά μόνο αν υπήρχε σοβαρός λόγος υγείας και ήταν η μόνη λύση ή κάτι τέτοιο ...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    και η πλαστική είναι αναγκαία σε κάποιο βαθμό μετά την απώλεια τόσου βάρους...υπάρχει πολύ δέρμα που περισσεύει πλέον και απλά "κρεμετα". στα μπράτσα , στην κοιλια, στα πόδια ...και μιλάμε για πολύ δέρμα..για σκεφτείτε έναν άνθρωπο που έχασε 60. 70, 80 κιλά..όλο αυτό το "περισσιο" δέρμα? η άτομα που έχουν κάποια ηλικία πχ 50 χρόνο τι γίνετε στο δέρμα του προσώπου τους...βεβαια εκεί δεν είναι τόσο θέμα υγείας (εκτος από την κοιλια θα έλεγα διότι παθαίνεις μυκητίαση , πληγές και αλλα τέτοια ωραία) λόγο του ότι το δέρμα που κρέμεται σκεπάζει το σώμα. σε μας τις γυναίκες το στήθος χαλάει και κρέμεται σαν τσουβάλι με πατάτες k.o.k

    Αν υπάρχουν τα χρήματα δηλαδή να κανεις και μια τέτοια επέμβαση γιατί όχι?

    Είστε και οι δυο πολύ μικρές σε ηλικία κοριτσάκια μου. για αυτό και τα βλέπετε όλα ρομαντικά. ποτε μη λες ποτε αν και εύχομαι και στις δυο σας να τα καταφέρετε μονες σας και να διατηρήσετε αυτό το βάρος το επιθυμητό μέχρι το τέλος τις ζωής σου χωρίς στερήσεις με υγεία και για την υγεία πάνω από όλα:love::love::love:

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    μα αυτό λέω κι εγώ Ninap, για την πλαστική . Όταν έχεις χάσει τόσα κιλά και έχεις τόσο δέρμα να κρέμεται αυτό δύσκολα σώζεται χωρίς επέμβαση όση γυμναστική και να κάνεις ! και μπρος στο να έχεις χάσει τόσα κιλά με τόσο κόπο και πάλι να μη σου αρέσει το σώμα σου εννοείται οτι είμαι υπέρ της πλαστικής . Όσο για τις επεμβάσεις παχυσαρκίας θεωρώ οτι πρέπει να γίνονται όταν υπάρχει σοβαρός λόγος υγείας ή υπερβολικά μεγάλο βάρος . Για μένα επειδή ακόμη όπως λες κι εσύ είμαι μικρή δεν θα επέλεγα μια τέτοια λύση αν και λόγω βάρους έχω εμφανήσει κάποια , όχι σοβαρά , θεματάκια υγείας. Δύσκολο το να χάσεις τόσα πολλά κιλά μόνος σου αλλά και οι επεμβάσεις απ όσο έχω καταλάβει και από εδώ , έχουν τι δικές τους μεγάλες δυσκολίες... μακάρι όλοι να φτάσουμε κάποια στιγμή τους στόχους μας και να τους διατηρήσουμε για όσο πάει ...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Νίνα έχεις δίκιο, θέλει καλό μάσημα το φαί, είναι απαράιτητο για να τρως αργά.
    Έτσι κι εγώ προσπαθώ να μασάω πολύ!
    Εκτός από όταν πεινάω πολύ κι είμαι παράλληλα εκνευρισμένος. Απλά τόττε δε γίνεται!
    Όσον αφορά την χαλάρωση είναι κάτι που δεν αποφεύγεις, είδα κι εγώ κάποια χαλάρωση, το μεγάλο θέμα είναι μπορστά στην κοιλιά όπου επειδή το σημείο εκείνο επειδή γυμνάζεται λίγο συγκριτικά με άλλα μέρη του σώματος αλλά και γιατί συγκεντρώνει ένα μεγάλο ποσοστό του λίπους στους άντρες είναι λίγο ζόρι. Και πάλι, όρθιος όταν είμαι είναι μια χαρά. Αν κάνω κάμψεις ας πούμε τότε φαίνεται αλλά τι να κάνουμε. Πρέπει να κουβαλάμε κάποιες αμαρτίες του παρελθόντος κι αυτό είναι το λιγότερο!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    ναι είναι αδύνατο Γιώργο μου να φας αργά αν είσαι εκνευρισμένος και πεινασμένος...για αυτό πρέπει να τρώμε κάτι κάθε τρίωρο. έστω μια φρυγανιά , 10 άψητα αμύγδαλα τα οποια θα μας δώσουν και πολύ ενέργεια θα μας κόψουν την πεινα και τα λιπαρά τους μεταβολίζονται άμεσα δεν είναι κακά λιπαρά !!!!!!!! και πάνω από όλα καλο μάσημα..τώρα ξέρω

    Γιώργο έτσι ακριβώς είναι. Με ρώτησαν ξέρεις πριν την επέμβαση όταν είχα τα meeting με την ψυχολόγο (εδώ είναι απαραίτητο να πάρεις το ok και από ψυχολόγο) αν θα έχω πρόβλημα αν η ασφαλιστική μου δεν μου κάλυψη επέμβαση πλαστική (και αυτό μονο στην κοιλια εννοείτε). Είπα όχι και είπα την αλήθεια. Το θέμα είναι να βρω την υγεία μου. το θέμα μου δεν ήταν να γίνω όμορφη αλλα να γίνω υγιής..όμορφη είμαι σώμα δεν έχω καλο λόγο πάχους τώρα αν μου δημιουργήσει πρόβλημα υγείας το τόσο δέρμα πχ μυκητιάσεις τότε θα είναι πάλι ιατρικό το θέμα και θα γίνει το χειρουργείο..όσο για το στήθος...e το έχω για να θηλάσω όχι μονο για να μου το χαϊδεύει ο σύντροφος μου. αν δεν του αρέσει ευχαρίστως να πλήρωση να το κάνω μια ανόρθωση
    αν ήμουν βεβαια 25 χρόνο ίσος με ενοχλούσε παραπάνω..αλλα τώρα στα 42 δεν είναι το σημαντικότερο για μένα αυτό. είναι να γίνω μανούλα...ο χρόνος μου τελειώνει....όλες οι γυναίκες στην οικογένεια μου είχαν εμμηνόπαυση στα 47

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Έχω συνηθίσει να τρώω, λίγο το πρωί. καφέ, κακάο άντε και λίγες φυτικές πρωτεΐνες σε ρόφημα. Κάποια στιγμή έχει 1 ωρίτσα τουλάχιστον τρέξιμο. Μετά μπορεί να πάω μέχρι το απόγευμα αν έχω κάτι να κάνω και ξεχαστώ. Από τις 3 με 5 μέχρι 9 με 10 το βράδυ μπορεί να ΄φαω΄25 φορές σε τριάδες πεντάδες και πενηντάδες. προσπαθώ το αργά. Εννοείται και μικρά πιατάκια. Σε μπωλ νιφάδων τρώω. Σήμερα σαν κύριο γέυμα είχα δημητριακά(ζυμαρικά+ρύζι) και όσπρια (φάβα). Έβαλα 3 μπωλάκια. Έτρωγα για ώρα. Έφτιαξα κι ένα ωράιο κέικ με βρώμη φρούτα και διάφορες αντιοξειδωτικές βομβες. Έφαγα γύρω στα 3 κομμάτια. Περίπου σε 3 ώρες αυτά, έτρωγα κι έτρωγα. Μέχρι τις 7 το απόγευμα ήμουν σχεδόν νηστικός.

    Επί του συγκεκριμμένου θέματος ούτε πριν ούτε τώρα έχω θέμα με το σώμα μου. Έμαθα να το αποδέχομαι και να το αγαπάω και σ' όποιον αρέσει. Χαίρομαι που σκέφτεσαι με παρόμοιο τρόπο.Τώρα για τον/ην ΄συντροφο ούτε στήθος ούτε τίποτα δεν θα ανόρθωνα! Σ' όποια άρεσα, άρεσα. Έτσι λειτούργησα. Καλός ή κακώς. δεν με απασχόλησε ποτέ. Να κάνεις περπάτημα, καλό και γρήγορο περπάτημα, θα σε βοηθήσει στο να κάνεις το παιδάκι που θές. Το μόνο που θα με απασχολούσε από άποψης ηλικίας θα ήταν το σκύψιμο με τα μικρά. Και λίγο περισσότερο το απίστευτο χάσμα που υπάρχει ανάμεσα σε διάφορες ηλικιακές κατηγορίες.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Στελλού κατάλαβα, δεν είμαι και σχετική με χειρουργεία τέτοια. Προσωπικά δεν θα έκανα ούτε για να μαζέψω τα κρέατα, θα προτιμούσα να χτυπηθώ στο γυμναστήριο για 2-3 χρόνια. Αλλά αυτά είναι θέμα επιλογών.
    Εχω μάθει να αποδέχομαι τον εαυτό μου και τις συνέπειες των επιλογών του. Αν μια από αυτές ήταν ένα κρεμασμένο σώμα ή θα το αποδεχόμουν ή θα το άλλαζα χωρίς εξωτερική παρέμβαση.
    Από επεμβάσεις όπως είπες, μόνο αν ήταν αναγκαίο θα έκανα, πχ (μακρυά από όλους μας) αν τράκαρα και έπρεπε να ισιώσω πχ τη μύτη μου για να αναπνέω καλύτερα.

    ΝιναP δεν είμαι διόλου ρομαντικός τύπος, ίσως ήσουν εσύ και γειώθηκες απότομα με το χειρουργείο και για αυτό το λες, ίσως πίστευες ότι δε θα χάσεις το βάρος σου και δε θα το διατηρήσεις γι'αυτό να εκφράζεσαι έτσι (φυσικά πανέμορφη η ευχή σου αλλά βλέπω να κρύβει ένα παράπονο ότι εσύ δεν το έκανες? - φατσούλα που απορεί).
    Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ας μη γενικεύουμε. Καθένας κάνει τις επιλογές του. Σίγουρα κάποιες φορές τα φέρνει η ζωή έτσι που ουσιαστικά είναι μονόδρομος η επιλογή, αλλά σε όσα "πέφτουν" στο χέρι μου αποφασίζω εγώ και, όχι, σου λέω ότι ποτέ δε θα αποφάσιζα να κάνω επέμβαση παχυσαρκίας.
    Θα σε παρακαλούσα να μη το συνεχίσουμε όμως, δεν έχω να σου αποδείξω ούτε ότι θα καταφέρω να χάσω τα κιλά μου ούτε ότι θα τα διατηρήσω.
    Το στοίχημα του ο καθένας το έχει με τον εαυτό του και επιλέγει και τα μέσα που θα το πραγματοποιήσει. Καλή διατήρηση σου εύχομαι και να αποκτήσεις ό,τι άλλο επιθυμείς.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Γιώργο δώσε συνταγή αν έχεις την καλωσύνη για το κεικ με βρώμη και αντιοξειδωτικές βόμβες :crazy::duh::bigsmile:

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Δεν έχω προλάβει να διαβάσω στορίες τέτοιες παλλά φτύνω τον κόρφο μου Τάσο μου που έχω καλή υγεία, εκτός από 1-2 μικροπροβληματάκια που εμφανίστηκαν από τον τοκετό και μετά. πχ σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα και επιδείνωση της μέσης μου (για την οποία και θέλω να αδυνατίσω, με το μωρό δεν παλεύεται να είσαι 110 κιλά). Α και τις αιμορραγίες φυσικά που επιτέλους σταμάτησαν, κι ευτυχώς ούτε κει ήταν θέμα υγείας η αιτία. 8 μήνες αιμορραγίες :crazy: και σίδηρος άψογος, εξετάσεις όλες καθαρές.
    Αλλά μη με ματιάσω! Γιατί η έλλειψη ύπνου με κάνει να νιώθω "γερασμένη" και καθόλου δε μου αρέσει.
    Προφανώς αν δεν κάνω κάτι για το βάρος μου που έχει ξεφύγει τελείως θα αποκτήσω προβλήματα υγείας, για αυτό και θέλω να αδυνατίσω.
    Πάντα γεμάτη ήμουν, τώρα όμως δεν με αναγνωρίζω...

    Εχω βγει τελείως εκτός θέματος όμως! :starhit: Συγνώμη παιδιά!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Sweet Οκτόμπερ : ποτε δεν θα επέμενα σε κάποιον να κάνει επέμβαση "βαριατρικι" διότι τότε η επέμβαση δεν θα ήταν από επιλογή. έχουμε δει και ακούσει όλοι για παρόμοια "περιστατιτκα" που μητέρα το επέβαλε στον γιο τις και δεν κατάφεραν τίποτα παρα να του δημιουργηθούν μεγαλύτερα προβλήματα έτρωγε πχ και έκανε εμετό έτρωγε και έκανε εμετό και αυτό γιατί δεν ήταν συνειδητοποιημένο το παιδί.
    Φατσούλα απορίας δεν έχω βάλει. ματια έχω βάλει, χαμόγελο και γέλιο
    Όταν χάνεις επίσης τόσα κιλά με το γυμναστήριο δεν μαζεύεται το δέρμα , μπορεί να σφίξουν οι mis αλλα το exra δέρμα θα συνεχίσει να κρέμεται.
    Δεν ζηλεύω όσους αδυνάτισαν από μονοι τους και είμαι πολύ περήφανη που έκανα αυτήν την επέμβαση και έσωσα τι ζωή μου, επίσης δεν ζηλεύω κανέναν που καταφέρνει να κάνει πράγματα χωρίς βοήθεια. εγώ προσπαθούσα επί 22 χρονια και μετά με τον διαβήτη ήταν αδύνατο να χάσω πλέον παρα μόνον να βάζο..σου είπα και άλλη φορα διάβαζε καλά τι γράφω έστω και αν έχουν "ορθοργραφικα" (γιατί χρησιμοποιώ μεταφραστή από greeklish σε ελληνικά).
    Καμαρώνω οποιον καταφέρνει να κάνει πράγματα με η χωρίς βοήθεια. αν είχα τι δύναμη θα σταματούσα και το κάπνισμα αλλα αυτή τι δύναμη δεν την έχω. η μαμά μου την είχε και το πέταξε μια μέρα ενώ κάπνιζε δυο πακέτα ημερησίως. σε αλλα πράγματα είναι δυνατός ο ένας σε αλλα ο άλλος.
    σε καμια περίπτωση δεν σε ζηλεύω επειδή προσπαθείς μονη σου, γιατί κακά τα ψέματα μόλις ξεκίνησες δεν έφτασες στο στόχο σου ακόμα σε μερικά χρονια που θα είσαι στο κανονικό σου βάρος θα σε χειροκροτήσω μέσα από την καρδια μου. και αν κράτησης αυτά τα κιλά μέχρι τα βαθιά σου γεράματα τότε θα πετάω σε πελάγη ευτυχίας και θα σε χαίρομαι και θα δεινό το παράδειγμα σου όπως κάνω και με τον Γιώργο. Το δύσκολο δεν ήταν στην αρχή να τα χάσω τα κιλά αλλα να τα κρατήσω...το να χάσω 20 κιλά για μένα ήταν τίποτα..το να τα "κρατσισο" και να συνεχίσω ήταν το θέμα γιατί κουραζόταν η ψυχή μου. ο καθένας τι ψυχικά αποθέματα έχει επίσης είναι άλλη ιστορία.
    σου εύχομαι να πραγματοποίησης τον στόχο σου. και σε παρακαλώ να διαβάζεις καλά τι γράφω γιατί το έκανες και άλλη φορα να βγάζεις λάθος συμπεράσματα.

    Γιώργο μου : Περπατάω 1.5 ώρα τι μέρα με τα "σκουλοπαιδια" μου τα οποια είναι φοβερα ενεργητικά και με τρέχουν κυριολεκτικά
    Περιμένω πως και πως να ξεκινήσω γυμανστήριο μόλις μπει η δουλειά του συντρόφου μου στην ευθεία του. Ήμουν πωρωμένοι με το γυμναστήριο στην Ελλάδα και παρόλα τα κιλά μου πήγαινα κάθε μέρα εκτος σ/okay για 3 ώρες την ημερα...πώρωση μεγάλη. είναι το ναρκωτικό μου το γυμναστήριο. Ίσος και για αυτό δεν έχω χαλάρωση μέχρι τώρα το σώμα μου παρότι παχύσαρκο ήταν γυμνασμένο από πολύ μικρή ηλικία ...και αν βάλεις και τα χρονια τον χωραφιών...από τα 11 laughing out loud

    Γιώργο μου για αυτό και εδώ σου δίνουν βοήθεια για να μείνεις έγκυος από την αρχή όταν έχεις την ηλικία μου. δεν σου λένε προσπαθήστε και λίγο μονοι σας κλπ. Επίσης αν ήμουν πχ 50 χρόνο δεν θα το έκανα...είμαι όμως μόλις 42 ...ίσος αν είχα αυτήν την ηλικία το '70 θα ήταν διαφορετικά..αλλα αν μπορώ να δουλέψω και να βγω στη σύνταξη στα 67 τότε θα μπορώ να έχω και ένα παιδί 25 χρόνο στα 67 Εδώ οι άντρες επίσης βοηθάνε πολύ μα παρα πολύ στην ανατροφή τον παιδιών τους και δεν μιλάω μονο για παιχνίδι αλλα και για τάισμα και άλλαγμα και τα πάντα οποτε θα έχω σημαντική βοήθεια από τον σύντροφο μου Πρώτο ο Θεός μετά ο Γιατρός και σύντομα θα το έχω το νίνι
    πρέπει να σου πω πως ο Antoine δεν είχε και δεν έχει ακόμα πρόβλημα ούτε με τα κιλά μου ούτε με το αν πέσει το στήθος μου ούτε για τίποτα. το μονο του μέλημα είναι να είμαι εγώ ευτυχισμένη

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Χαίρομαι που σε διαβάζω έτσι αισιόδοξη Νίνα. Έτσι να είσαι. Και με την γυμναστική δε πιστεύω να δεις καμιά φοβερή χαλάρωση. Μήπως δεν έχετε μετά τον τοκετό χαλάρωση;

    Έχω ζήσει 2 καλοκαίρια στην Αμβέρσα που μοιάζει πολύ με την Ολλανδία. Έχουν την ίδια γλώσσα αν θυμάμαι καλά κι είναι πολύ παρόμοια μέρη. ήταν φοβερή πόλη, δεν θα τη ξεχάσω ποτέ. Οι άνθρωποι ήταν τόσο φιλόξενοι όσο δεν γινόταν παραπάνω. Μόνο χαλιά δε γινόταν να τους πατήσεις! Εμείς θέλουμε να έχουμε το όνομα, αυτοί έχουν όμως την χάρη. Και τους θυμάμαι πόσο φοβερή στάση είχαν σε τέτοια θέματα - υγείας - εμφάνισης. Είναι θέμα παιδείας τελικά. Εδώ το μόνο που μαθαίνουν τα παιδάκια στην σχολική τάξη είναι να κοροϊδεύουν τον διαφορετικό! Τέλος πάντων δεν είναι κανόνας αλλά είναι θέμα παιδείας η όλη αυτή στάση. Και δεν ζητώ συγνώμη που είμαι εκτός θέματος Δήμητρα

    Όσο αφορά το παρελθόν μου από το 2005 (33χρονών) μέχρι το (2008-9) έχασα γύρω στα 50 κιλά μετά πήρα άλλα 5 και έκτοτε είμαι σχεδόν στα 70! Κόβοντας παράλληλα τα πάντα. Καφέ, τσιγάρο, κρεατοφαγία. Κι αρχίζοντας να τρέχω. Η αρχή της νέας μου ζωής ήλθε με το τρέξιμο και την χορτοφαγία κι εύχομαι να μη τελειώσει ποτέ. Με βοήθησε κι η πίστη σε εμένα φυσικά (ποτέ δεν μου έλειπε).
    Από 10 χρονών που πάχυνα ξαφνικά για λόγους που δεν θα ήθελα να αναλύσω και μέχρι τα 33 είχα συνεχή ανεβοκατεβάσματα με ανοδικές τάσεςι και μέσους όρους. Όμως πιστεύω ότι η παχυσαρκία είναι το αποτέλεσμα βίας. Ψυχικής ή σωματικής. Λανθασμένων τρόπων αντιμετώπισης ενός παιδιού από τους κηδεμόνες του! Ίσως όχι πάντα. (Πολύ διπλωματία πέφτει).

    Πιστεύω πως το θέμα δεν είναι να κάνεις αυτά που κάνω εγώ. Το θέμα είναι να βρείς έναν τρόπο να αγαπήσεις τον ευατό σου και να του χαρίσεις καλή υγεία.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Γιώργο μου καλημέρα. Η αλήθεια είναι πως πάντα ήμουν αισιόδοξη και νομίζω πως αυτή η αισιοδοξία μου, που κρύφτηκε για λίγο πριν από 2.5 χρονια και έπαθα την κατάθλιψη που έπαθα, ήταν αυτή που με έβγαλε και τον ύπνο τον βαθύ αυτή ήταν που βοηθησε το μυαλό μου να μην τα χάσει, αυτή ήταν ο λόγος που δεν πήδηξα από τον έκτο όροφο που εμενα και στο τέλος αυτή ήταν που με έβγαλε από το τέλμα μου και μου έδωσε δύναμη να ξεφύγω να φύγω και να αλλάξω ζωή Όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή λυγίζουμε από τα προβλήματα άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο. εγώ επειδή γενικά δεν δείχνω αν έχω προβλήματα , αν είμαι στεναχωρημένοι, μονο άνθρωποι που με ξέρουν πολύ καλά θα το καταλάβουν από τα ματια μου, κάποια στιγμή λύγισα.

    Γιώργο και εγώ σε αυτήν την ηλικία άρχισα περίπου να βάζο κιλά..άρχισα στα 8 βασικά όμως αφού με μέχρι τότε ήμουν σαν παιδί από το vietnam..μέχρι τα 8 μου ήταν 15 κιλά..αέρας..αλλάξαμε περιοχή κατοικίας και το νέο μέρος ήταν το Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης , τότε ήταν σαν χωριο βεβαια, και το μέρος βρίσκετε σε βουνό...άνοιξε η όρεξη μου λέγαν τότε γιατί σε ένα χρόνο έγινα 25 κιλά..φυσιλογικό θα πεις..ένα παιδί 9 χρόνο 25 κιλά είναι φυσιολογικό..μα έλα που δεν σταμάτησα...απλά στην εφηβεία κρατιόμουν πάντα γύρο στα 70 κιλά δεν έβαζα παραπάνω. στα 18 με 20 ήμουν στα 85 κιλά και ξαφνικά στα 21 έφτασα 130 κιλά..αυτά ήταν και τα περισσότερα κιλά που έφτασα ποτε..έκανα τι γνωστη δίαιτα , ψωμί, ζάχαρη , λάδι κόβεις δηλαδή το ψωμί τι ζάχαρη και το λάδι και τα παρελκόμενα τους, και έχασα 35 κιλά χωρίς να τα ξαναβάλω ποτε παρα μονο όταν άρχισα να βάζο ινσουλίνη. άντε πάλι από την αρχή λοιπόν στο τέλος μου κάναν διαφορες διατροφές , δίαιτες κλπ από το νοσοκομείο να δουν τι γίνετε...έκανα από διατροφή φυσικά για τον διαβήτη μέχρι σκληρή δίαιτα χωρίς υδατάνθρακες. στην τελευταία έχασα 200gr σε ένα μηνα laughing out loud. έτσι έκανα την επέμβαση. έτσι πάρθηκε η απόφαση. έχω και τον υποθυρεοειδισμό που δεν βοηθούσε πλέον να χάσω κιλά.
    Πραγματικά σε καμαρώνω που τα "καφερες" μονος σου και που κρατιέσαι σε αυτά τα κιλά. και που κατάφερες να αλλάξεις πλήρως τι διατροφή σου χωρίς αυτό να σε κουράζει αλλα να το χαίρεσαι και όλας
    Μοντέλα δεν είμαστε. δεν κρέμεται η καριέρα μας από το αν θα έχουμε το τέλειο σώμα. Η ζωή μας όμως κρέμεται από το αν θα είμαστε στο σωστό βάρος η όχι. Βεβαια αν είχα τα χρήματα να κάνω διορθωτικές επέμβασης και αφού έφτανα στα κιλά που πρέπει να είμαι θα τις έκανα γιατί ξέρω από άτομα που "χασαν" πολύ βάρος πως φορούν μέχρι και δυο τρία νούμερα παραπάνω από ότι θα φορούσαν λόγο του extra δέρματος απλά ευελπιστώ με τους mus που έχω καλά δουλεμένους και συνεχίζω να δουλεύω να μην κρεμάσει παραπάνω αλλα να παραμείνει σε αυτό που έχει ήδη κρεμάσει λόγο χρόνιου πάχους ποσο να αντέξει και αυτό το έρμο ????

    Να σε ρωτήσω? δεν τρwς καθόλου κρέας? η "τρος" μονο άσπρα κρέατα? ούτε ψάρι δηλαδή? λαμβάνεις τις πρωτεΐνες που χρειάζεται ο οργανισμός σου καθημερινά από αλλα τρόφιμα? όλες τις πρωτεΐνες όμως? Εγώ πρέπει να τρώω πρώτα πρωτεΐνες τώρα πια και μετά όλα τα αλλα. το μέλημα μου δηλαδή τώρα είναι γαλακτοκομικά και κρέας πρώτα από όλα και μετά τα υπόλοιπα λόγο τις επέμβασης.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Νίνα μου απορώ που βρίσκεις και τα λες όλα αυτά λες και σε κατηγόρησα για κάτι ή σου απευθύνθηκα με τρόπο που να προκαλέι τέτοια αντίδραση. Το να μην συνεχίσουμε κάτι γιατί δεν το πιάνεις? Αν κάποιος δεν διαβάζει καλά δεν είμαι εγώ. Γράφω σε απλά Ελληνικά. Δεν χρειάζομαι ούτε το χειροκρότημα σου όταν θα χάσω και διατηρήσω τα κιλά μου, ούτε τις αμφιβολίες σου τώρα. Δεν μπορώ να το πω πιο κατανοητά μάλλον οπότε παραδίνομαι! Ναι θα κάνω τη δίαιτα σου και θα κάνω και επέμβαση παχυσαρκίας

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Originally posted by Ninap
    εγώ επειδή γενικά δεν δείχνω αν έχω προβλήματα , αν είμαι στεναχωρημένοι, μονο άνθρωποι που με ξέρουν πολύ καλά θα το καταλάβουν από τα ματια μου, κάποια στιγμή λύγισα.
    Να σε ρωτήσω? δεν τρwς καθόλου κρέας? η "τρος" μονο άσπρα κρέατα? ούτε ψάρι δηλαδή? λαμβάνεις τις πρωτεΐνες που χρειάζεται ο οργανισμός σου καθημερινά από αλλα τρόφιμα? όλες τις πρωτεΐνες όμως? Εγώ πρέπει να τρώω πρώτα πρωτεΐνες τώρα πια και μετά όλα τα αλλα. το μέλημα μου δηλαδή τώρα είναι γαλακτοκομικά και κρέας πρώτα από όλα και μετά τα υπόλοιπα λόγο τις επέμβασης.
    Ακριβώς όπως το λες. Όποιος τα κρατάει μέσα του είναι ότι χειρότερο.
    Έλα όμως που χαθήκαν οι άνθρωποι αδελφή μου,
    που είν' εκείνοι που 'χαν μέσα τους ψυχή;
    Που να βρείς, ποιον να εμπιστευτείς!!!

    Κρέας όχι πια, με ενοχλεί κι η μυρωδιά του αφάνταστα. Ειδικά τον τελυταίο χρόνο έκοψα κάθε τι ζωϊκό. Και να σου πω τη σκέψη μου, "κι εσύ κι οι πάντες θα το κόβαν αν κοιτούσαν κατάματα την αλήθεια. Το πως φτάνει στο πιάτο μας, ότι φτάνει."
    Οι αυξημένες ανάγκες σε πρωτεΐνες που ίσως έχω καλύπτονται από μια κυκλική διατροφή σχεδόν από ότι υπάρχει. Από πολλά είδη από όσπρια, δημητριακά, βολβούς κλπ. Επίσης παίρνω κατά διαστήματα ή και σε καθημερινή βάση, σπιρουλίνα, μαγιά μπύρας, γύρη μελισσών και φυτική πρωτεΐνη σε σκόνη.
    Ξέχασα και τους ξηρούς καρπούς που έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες επίσης.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    ακριβώς έτσι Γιώργο οι agnes ψυχές χάθηκαν η πλέον τους παρεξηγούμε ως τρελούς, άτομα μη προβληματισμένα k.o.k Ειδικά μετά από όσα πέρασα τα τελευταία χρονια εγώ που εμπιστευόμουν που εύκολα τώρα το έχασα αυτό. πάντα ντίνο ευκαιρίες είναι θέμα χαρακτήρα αλλα κανεις δεν θα κάνει κάτι για μένα εκτος από μένα...η εκτος και αν έχει όφελος !!!

    Γιώργο μου μονο ένα άλλο παιδί ήξερα που έχει κόψη το κρέας από τι διατροφή του για λόγους υγείας αρχικά. έχει να φάει κρέας αν δεν απατώμαι πάνω από 20 χρονια. είχε κάποιο πρόβλημα με τα οστά του και ότι θεραπεία και αν έκανε δεν τον βοηθούσε, κάπου διάβασε για μια διατροφή χωρίς κρέας και από τότε σώθηκε....και μένει και στη λάρισα που το κρέας (στη Θεσσαλία γενικά) είναι το alpha και το omega στην διατροφή.

    Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω αυτό και μερικές μέρες ζορίζομαι που επιβάλλεται να φάω 50gr κρέας απαραίτητα με το φαγητό μου. Δυστυχώς άτομα με επέμβαση που "αποσφασισαν" να το κάνουν βρέθηκαν στο νοσοκομείο με την ζωή τους να κρέμεται σε μια κλωστή. Οι βιταμίνες , τα μέταλλα τα ιχνοστοιχεία και η προτείνει που παίρνω είναι ελαχιστη λόγο ποσότητας τροφής. δηλαδή δεν μπορώ να φάω την ποσότητα αυτήν που θα δόση στον οργανισμό μου τα απαραίτητα !!! για το λόγο αυτό παίρνω βιταμίνες σε χάπι και κάθε 3 μείνω κάνω εξετάσεις αίματος για να δούνε αν έχω στον οργανισμό μου την ποσότητα πρωτεΐνης που χρειάζεται b12 κλπ βιταμίνες και τα συναφή!!!
    εγώ και γενικά στην οικογένεια μας δεν τρώγαμε κρέας κάθε μέρα. τα φασολάκια έμαθα να τα τρώω χωρίς κρέας και τον αρακά και τα λαδερά γενικά hmm εκτος από τις μπάμιες και τώρα με ζορίζει αλλα που θα πάει θα το συνηθίσω !!!
    είσαι πάντως αξιοθαύμαστος...και όλοι ξέρουμε πως οι άντρες αγαπούν το κρέας περισσότερο από τις γυναίκες...πάντως δεν θα μπορούσα να φανταστώ τι ζωή μου χωρίς ψάρι ...την αμαρτία μου την λέω

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •