Ψυχοδυναμικη με αντιθετα αποτελεσματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166

    Ψυχοδυναμικη με αντιθετα αποτελεσματα

    Καλησπερα σε ολους. Πριν 9 χρονια αρχισαν να ερχονται τα πρωτα σημαδια των φοβιων. Το 2004 ξεκινησα θεραπεια με seroxat, οπου και ενιωσα οπως καιρο ονειρευομουν. Μετα απο 2 χρονια εφυγα απο τον ψυχιατρο που με παρακολουθουσε και επειτα απο μισο χρονο ξεκινησα μια νεα προσπαθεια με μια ψυχολογο (μιας και η αυξομοιωσεις που εκανα δεν με κρατουσαν σε μια σταθερη κατασταση -γινομουν καλα, τα μειωνα. Χειροτερευα και ξανα αυξηση-. Η ψυχολογος υποστηριζε για σιγουρα αποτελεσματα την ψυχοδυναμικη. Αναγνωρισα τα αιτια, τον εαυτο μου και γιατι βρισκομαι σ αυτη την κατασταση.
    Φοβομουν να παω για καφε με κοσμο μην και μου ζητησουν το λογο ή αναφερθουν σ εμενα. Φοβομουν ν ανεβω σε λεοφωρεια και γενικοτερα να ζησω normal και συνεπως ολα με το φοβο του πανικου. Αυτη τη στιγμη δυσκολευομαι να διανυσω 10 χλμ με αυτοκινητο, φοβαμαι να δω τους γονεις μου, ακομη και να παω μια βολτα με τα ποδια κι ολα αυτα στην μεγαλυτερη ποσοτητα seroxat που εχω λαβει, με περισσοτερα υπογλωσσια xanax και κρισεις πανικου. Η ψυχολογος λεει πως κατι τετοιο ειναι λογικο μιας κι αρχισα να "πειραζω" το παρελθον κι επισης οτι τα χει συνηθισει ο οργανισμος μου. Εχουν περασει 2 χρονια ψυχοδυναμικης και το μονο που βλεπω ειναι χειροτερευση.
    Προτεινετε μου τι να κανω, τι πιστευετε εσεις για ολα αυτα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Να ξεχάσεις την ψυχοδυναμική θεραπεία και να αρχίσεις κάποια γνωστική-συμπεριφοριστική τεχνική όπως την \"θεραπεία ελέγχου πανικού\" σε κάποιον ψυχολόγο που να έχει ειδικευτεί σε γνωστική-συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία. Τόσο απλό.


    ΥΓ. Η ψυχοδυναμική δεν έχει αποδειχτεί ότι πιάνει σε αγχώδεις διαταραχές.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Σ ευχαριστω οποιος και να σαι, οπου και να σαι, να σαι καλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Wintertimes κι εγώ έχω αρχίσει εδώ και λίγους μήνες ψυχοδυναμική και γύρισα πολύ πίσω... Κι από εμένα περνούν τέοτιες σκέψεις από το μυαλό, μήπως η ψυχή μου είναι τόσο αδύναμη που δεν την αντέχει αυτή τη θεραπεία...Αλλά θα το προσπαθήσω...Εσύ δεν είδες τίποτα θετικό από όλη τη θεραπεία μέχρι τώρα;

    PETRAN, μια ένσταση...η ψυχοθεραπεία που προτείνεις έχει μακροχρόνια αποτελέσματα στη διαταραχή πανικού;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Εμαθα καποια επιπλεον πραγματα για τον εαυτο μου τα οποια δεν μπορω να πω οτι με εκαναν ν αλλαξω προς το καλυτερο ή προς το χειροτερο. Αν αυτα τα πραγματα καθισω και τα σκεφτω, θα ελεγα πως δεν αξιζε τον κοπο και το χρονο. Απλα οπως προανεφερα αυξηθηκαν οι φοβιες μου και ως προς τον αριθμο αλλα και ως προς τη συχνοτητα. Σα να εδωσα τροφη στις παραλογες μου σκεψεις. Αυτα τα χρονια ειπα πραγματα που δεν περιμενα να ξανασκεφτω. Πονεσα, εκλαψα, αλλα δεν ειδα κατι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Wintertimes, από τα λίγα βιβλία που έχω διαβάσει στην αρχή η ψυχοθεράπεία επιδεινώνει το άγχος, την κατάθλιψη γιατί συνειδητοποιείς κανείς πολλά πράγματα και έρχεται αντιμέτωπος μαζί τους...Τώρα κι εγώ δεν ξέρω πόσο διαρκεί αυτό...
    Εντοπίσατε κάποιες αιτίες που μπορεί να έφταιγαν; Έκανες αλλαγές στη ζωή σου;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Τις αιτιες τις εντοπισα και καταλαβα πως βρεθηκα σ αυτη τη θεση. Αλλαγες δεν εκανα γιατι βαριεμαι? Εχω καταθλιψη? Λογω φαρμακων? Λογω απογοητευσης? Δλδ με λιγα λογια παραμενω δυσκινητη, απογοητευμενη, απαισιοδοξη και φοβισμενη. Τωρα μου μενει να φοβηθω και το σπιτι να τελειωνουμε. Και για ποια αρχη μου λες? Δυο χρονια περασαν. Δε θελω να γινω πεθερα για να δω αποτελεσμα. Ετσι γινομαι καλα κι απο μονη μου, μη σου πω και πιο γρηγορα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Γι\'αυτό άλλωστε το επισήμανα και είπα \"στην αρχή\" εννοώντας ότι αρχή δεν αποτελούν 2 χρόνια.

    Wintertimes πως θα αλλάξει κάτι αν εσύ δεν κάνεις αλλαγές;
    Ξέρω ότι αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο μιας και εγώ καλούμαι να κάνω πολύ δραστικές αλλαγές που δεν τολμώ προς το παρόν...

    Όμως, αν μείνουμε μόνο στις αιτίες χωρίς να κάνουμε κάτι για αυτές πως θα ξεφύγουμε από το φαύλο κύκλο των πανικών;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Ξέρω, κι εγώ είχα γίνει καλά από μόνη μου και είχα χρόνια να αντιμετωπίσω πανικό. Μόνο που, δυστυχώς, αυτό το καλα δεν ήταν τοσο καλά όσο νόμιζα...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by anwnimi
    Wintertimes κι εγώ έχω αρχίσει εδώ και λίγους μήνες ψυχοδυναμική και γύρισα πολύ πίσω... Κι από εμένα περνούν τέοτιες σκέψεις από το μυαλό, μήπως η ψυχή μου είναι τόσο αδύναμη που δεν την αντέχει αυτή τη θεραπεία...Αλλά θα το προσπαθήσω...Εσύ δεν είδες τίποτα θετικό από όλη τη θεραπεία μέχρι τώρα;

    PETRAN, μια ένσταση...η ψυχοθεραπεία που προτείνεις έχει μακροχρόνια αποτελέσματα στη διαταραχή πανικού;

    \'Ερευνες έχουν δήξει ότι απαλλάσει από τα συμπτώματα για τουλάχιστον 2 χρόνια μετά το τέλος της θεραπείας. Την θεραπεία δεν την προτείνω εγώ, αλλά η επίσημη ψυχοπαθολογική βιβλιογραφία σαν την ισχυρότερη αντιμετώπιση.

    Αυτό είναι σίγουρα καλύτερο απο την ψυχοφαρμακολογική που σταματάει τα συμπτώματα μόνο κατα την διάρκεια λήψης του φαρμάκου η απο την ψυχοδυναμική που δεν έχει καμία απόδειξη ότι σταματάει τα συμπτώματα.

    Να προσθέσω ότι μαθαίνοντας πράγματα για τον εαυτό μας δεν πολυ-βοηθάει στην αντιμετώπιση του πανικού. Ποιο καλά είναι να επικεντρωθεί ο θεραπευτής στον πανικό τον ίδιο όπως και στις συγκεκριμένες σκέψεις που τον πυροδοτούνε. Μαθαίνοντας πράγματα για τον εαυτό μας μπορέι να σχετίζεται με τις σκέψεις του πανικού αλλα δεν είναι το ίδιο.


    Μου κάνει εντύπωση πάντος που είχες μήνει χωρίς την διαταραχή για χρόνια (?) και ξαφνικά γύρισε. Εννοείς ότι αυτά τα χρόνια δεν είχες κρίσεις πανικού λόγο των φαρμάκων η τα είχες καταφέρει μόνη σου? Αν τα είχες καταφέρει μόνη σου δεν θυμάσαι τον τρόπο που το είχες κάνει?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε όλους,
    Wintertimes, σε όλους μας συμβαίνει να απογοητευόμαστε από την ψυχοδυναμική θεραπεία. Δεν παρέχει άμεσα αποτελέσματα, τα συμπτώματα επιστρέφουν δριμύτερα, δεν υπάρχει τίποτα που να απαλύνει τον πόνο. Πιστεύω, όμως, ότι τα οφέλη που θα μας δίνει μακροπρόθεσμα είναι πολύτιμα. Δεν είμαι ψυχολόγος, θεραπευόμενη είμαι κι εγώ. Σου στέλνω θετική ενέργεια και αγάπη και πιστέυω ότι σύντομα θα θεραπευθείς!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Petran θα διαφωνήσω μαζί σου οτι η ψυχοδυναμική προσέγγιση δεν είναι τεκμηριωμένη και οτι η γνωστική είναι πιό αποτελεσματική. Επειδή ακολουθώ την ψυχοδυναμική βλέπω οτι είναι πολύ αποτελεσματική τουλάχιστον για μένα.Δεν λέω οτι η γνωστική δεν είναι αποτελεσματική αλλά θεωρώ οτι είναι πιό επιφανειακή.Στο παρακάτω site υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για την κάθε \"σχολη\"

    http://www.psychologia.gr/therapy/psychotherapy.htm

    ενδεικτικα το παρακάτω:
    \"
    ΨΥΧΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Οπωσδήποτε η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία και η ψυχοδυμανική θεωρία στην οποία βασίζεται και που ξεκίνησε από το S.Freud εξακολουθεί να έχει ιδιαίτερη θέση σε σχέση με τις άλλες ψυχοθεραπείες . Αυτό οφείλεται α) στο ότι η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία αποτέλεσε τη βάση για πολλές άλλες ψυχοθεραπείες β) στο ότι εξακολουθεί να είναι η πιο κοινά χρησιμοποιούμενη ψυχοθεραπεία γ) στο ότι η γνώση των ψυχοδυναμικών είναι απαραίτητη προϋπόθεση για κάθε θεραπευτή που έρχεται σε σχέση με ασθενείς είτε είναι γιατρός είτε είναι ψυχολόγος . Κι αυτό γιατί η ψυχοδυναμική θεωρία έδωσε μία αντίληψη και κατανόηση του ανθρώπου και των σχεσεών , που εξακολουθεί να είναι πρωταρχική , αν όχι αξεπέραστη \"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by GreenPeyote
    Petran θα διαφωνήσω μαζί σου οτι η ψυχοδυναμική προσέγγιση δεν είναι τεκμηριωμένη και οτι η γνωστική είναι πιό αποτελεσματική. Επειδή ακολουθώ την ψυχοδυναμική βλέπω οτι είναι πολύ αποτελεσματική τουλάχιστον για μένα.Δεν λέω οτι η γνωστική δεν είναι αποτελεσματική αλλά θεωρώ οτι είναι πιό επιφανειακή.Στο παρακάτω site υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για την κάθε \"σχολη\"

    http://www.psychologia.gr/therapy/psychotherapy.htm

    ενδεικτικα το παρακάτω:
    \"
    ΨΥΧΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Οπωσδήποτε η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία και η ψυχοδυμανική θεωρία στην οποία βασίζεται και που ξεκίνησε από το S.Freud εξακολουθεί να έχει ιδιαίτερη θέση σε σχέση με τις άλλες ψυχοθεραπείες . Αυτό οφείλεται α) στο ότι η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία αποτέλεσε τη βάση για πολλές άλλες ψυχοθεραπείες β) στο ότι εξακολουθεί να είναι η πιο κοινά χρησιμοποιούμενη ψυχοθεραπεία γ) στο ότι η γνώση των ψυχοδυναμικών είναι απαραίτητη προϋπόθεση για κάθε θεραπευτή που έρχεται σε σχέση με ασθενείς είτε είναι γιατρός είτε είναι ψυχολόγος . Κι αυτό γιατί η ψυχοδυναμική θεωρία έδωσε μία αντίληψη και κατανόηση του ανθρώπου και των σχεσεών , που εξακολουθεί να είναι πρωταρχική , αν όχι αξεπέραστη \"

    Κοίτα, έχω σπουδάσει ψυχολογία και δεν έχω συναντήσει κάποιο χαρτί που να υποστηρίζει την αποτελεσματικότητα της ψυχοδυναμικής σε αγχώδεις διαταραχές. Αν έχεις κάποιο λινκ μπορείς να το δώσεις εδώ. Είναι φυσικό κάτι που ακολουθείς και έχεις σπαταλήσει χρόνο και χρήμα να το υποστηρίζεις (αλλά στο τέλος και να δημιουργείς και ένα ισχυρότατο placebo effect στον εαυτό σου). Σε ένα κλασσικό πείραμα κοινωνικής ψυχολογίας έδωσαν σε 2 ομάδες γυναικών ένα πρόγραμμα γυμναστικής όπου στην μία περίπτωση (της μιας ομάδας) περιλάμβανε μια δύσκολη πολύωρη μνημονική εργασία που θα έπρεπε να επαναλαμβάνεται κάθε μέρα, δίνοντας τους μια ψευδοέρευνα που υποστήριζε ότι η μνημονική εξάσκηση μεγιστοποιεί τα ποτελέσματα της γυμναστικής. Μετά απο λίγους μήνες η ομάδα της \"μνημονικής εργασίας\" είχε ανώτερα αποτελέσματα σε σύγκριση με την ομάδα που είχε μόνο την γυμναστική. Αν και φυσικά η μνήμονική άσκηση δεν είχε κάποιο άμεσο αποτέλεσα στο μυικό σύστημα των γυναικών, η πολύωρη ενέργεια που σπαταλούσαν σε αυτό τις έκανε να πιστέψουν ότι πράγματι είχε, και αυτό ήταν αρκετό στο να τις κάνει να εξασκούνται με πολύ μεγαλύτερη προσήλωση και αποτελεσματικότητα σε σχέση με την άλλη ομάδα.


    Χώρια που η ψυχοδυναμική θεωρία/ψυχανάλυση δεν υφίσταται πλέον στην βασική ψυχολογική έρευνα απο το ...1930! Μου φένεται λίγο ακραίο κάτι που δεν προχωράει επιστημονικά (και σε τελική ανάλυση δεν είναι επιστημονικό λόγο της άρσης της αρχής της διαψευσιμότητας όπως΄έχει πει και ο Karl Popper) να εφαρμόζεται για κλινικούς σκοπούς.


    Ο λόγος που υπάρχει ακόμα είναι λόγο παράδωσης. Το άρθρο που μου έδωσες δεν φένεται να ισχύει (δεν αναγράφει καμιά πηγή από αυτά που υποστηρίζει). Η γνωστική-συμπεριφοριστική θεραπεία είναι η μόνη επιστημονικά αποδεδειγμένη θεραπεία σε σχέση με συγκεκριμένες διαταραχές. Μπορώ να σου παραθέσω μπόλικη βιβλειογραφία αλλά θα σου πω απλά ότι όλα τα οργανωμένα διδακτορικά προγράμματα ειδίκευσης στην κλινική ψυχολογία της Αγγλίας έχουν ως βάση την γνωστική-συμπεριφοριστική. Κοίτα ακόμα και το μεταπτυχιακό της κλινικής στο Αριστοτέλειο.

    http://www.psy.auth.gr//index.php?option=com_content&task=blogcategory &id=64&Itemid=53


    scrollare μέχρι κάτω και δες το πρόγραμμα σπουδών.


    Κοίτα και την επίσημη σελίδα της Βρετανικής Ψυχιατρικής Εταιρείας και τι λέει.

    http://www.rcpsych.ac.uk/mentalhealthinformation/treatments/cognitivebehaviouraltherapy.aspx

    How effective is CBT?
    It is one of the most effective treatments for conditions where anxiety or depression is the main problem
    It is the most effective psychological treatment for moderate and severe depression
    It is as effective as antidepressants for many types of depression


    CBT isn\'t for everyone and another type of talking treatment may work better for you.
    CBT is as effective as antidepressants for many forms of depression. It may be slightly more effective than antidepressants in treating anxiety.
    For severe depression, CBT should be used with antidepressant medication. When you are very low you may find it hard to change the way you think until antidepressants have started to make you feel better.
    Tranquillisers should not be used as a long term treatment for anxiety. CBT is a better option.



    Αυτά περί \"βάθους\" και \"επιφάνειας\" είναι σχετικά και θεωρώ ότι η ψυχανάλυση δεν έχει κανένα βάθος πέρα απο την υποτιθέμενη \"βαθιά\" ψευδοεπιστημονική παραμυθολογία που έχει βασιστεί. Είναι φυσικό η γνωστική να είναι πρώτη γιατί όλη η ψυχολογία μετα το \'60 βίωσε την λεγόμενη \"γνωστική επανάσταση\".
    Αυτό σημαίνει ότι και ο τομέας της κλινικής ψυχολογίας/ψυχοπαθολογίας (που είναι μόνο ένας τομέας της ψυχολογίας και όχι όλη η ψυχολογία που περιλαμβάνει σαν επιστήμη ένα τεράστιο σύνολο θεμάτων) υιοθέτησε την γνωστική προσέγγιση ως τρόπο διερεύνησης και εξήγησης των ψυχοπαθολογικών φαινομένων. Έτσι, οι θεωρίες περι ψυχοπαθολογίας σήμερα διαμορφώνονται ύστερα από λεπτομεριακή έρευνα ως \"Γνωστικά μοντέλα\" (γνωστικές θεωρίες) που δίνουν συγκεκριμένα στοιχεία και προβλέψεις . Επίσης συνδέονται με τις βιολογικές θεωρείες.


    Αυτά δεν στα λέω σαν κάποιος ψυχολόγος που εργάζεται και ασκεί ψυχοθεραπεία υποστηρίζοντας μόνο την θεραπεία που ασκεί (θα φανταζόταν κάποιος ότι είμαι γνωστικός θεραπευτής). Προσωπικά δεν εργάζομαι ως θεραπευτής και έχω βλέψεις κυρίως για πειραματική έρευνα σε θέματα άσχετα με κλινική ψυχολογία/ψυχοπαθολογία. Αυτά τα αναφερω για να ξεκαθαρίσω τι είναι επιστημονικό και τι δεν είναι.


    ΄Μπορώ να σου δώσω αν θες ένα επίσημο λινκ που μιλάει για την αποτελεσματικότητα όλων των θεραπειών για πολλές διαταραχές και θα δεις ότι η ψυχοδυναμική δεν αναφέρεται σε καμία εκτός απο τις διαταραχές προσωπικότητας. Ήθελα να ξεκινήσω ένα θέμα εδώ και καιρό και τώρα αυτό το ποστ έγινε η αφορμή. Συγνώμη κιόλας στην \"θεματοθέτρια\" για το άσχετο του θέματος! Απλά ήθελα να σας δώσω κάποιες λεπτομέριες για να μην κοροιδεύουν άλλο κάποιοι ψυχολόγοι η ψυχίατροι. Η πολύχρονη ψυχανάλυση σε αγχώδεις διαταραχές και διαταραχές διάθεσης είναι τόσο αποτελεσματική όσο και η βιοενέργεια από κρυστάλλους κουαρκ και το μόνο που επιφέρει είναι σταθερά πολύχρονα κέρδη στον κάθε \"θεραπευτη\".

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    PETRAN αυτα ηθελα κι εγω να μαθω, δεν βγηκατε εκτος θεματος. Καλα ειναι να το ψαξουμε για να βρουμε τι πραγματικα βοηθαει εναν ασθενη. Υποτιθεται στην ψυχοδυναμικη γυρνας πισω και σκαλιζεις το παρελθον, οσα αφησες στην ακρη και δε γυρισες ποτε να κοιταξεις για πολλους λογους. Το βρισκω σωστο και λογικο, αλλα εμενα δεν με βοηθησε. Αγχωνομαι περισσοτερο για το καθε τι διοτι το ανελυσα περισσοτερο. Εμαθα τι με φοβιζει και γιατι και το αποφευγω περισσοτερο κι αν δεν μπορω να το αποφυγω πανικοβαλλομαι περισσοτερο! Εμαθα να μην πιεζω τον εαυτο μου γιατι του κανω κακο ετσι και κατεληξα να μην προσπαθω για τιποτα και συνεπως να μου φαινονται ολα πια βουνο και ακατορθωτα.
    Παλαιοτερα απλα πιεζα τον εαυτο μου. Αλλες φορες τα καταφερνα, αλλες οχι αλλα μ αυτο τον τροπο δεν μου φαινοταν ακατορθωτα. Στην γνωστικη συμπεριφοριστικη πας αργα και σταθερα μεχρι που συνηθιζεις, κατι παρομοιο μ αυτο που εκανα αλλα οχι με σωστους ρυθμους.
    Αν το δουμε κι αλλιως, οπως σωστα είπες, η ψυχοδυναμικη δεν εχει τελος. Ετσι ο ψυχολογος επωφελειται οικονομικα. Αν υποθεσουμε πως ενας ψυχολογος σκεφτεται περισσοτερο τα χρηματα απο τον ασθενη του, φυσικα και δεν θα προτιμισει την γνωσιακη συμπεριφοριστικη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Originally posted by Loreley
    Πιστεύω, όμως, ότι τα οφέλη που θα μας δίνει μακροπρόθεσμα είναι πολύτιμα. Δεν είμαι ψυχολόγος, θεραπευόμενη είμαι κι εγώ. Σου στέλνω θετική ενέργεια και αγάπη και πιστέυω ότι σύντομα θα θεραπευθείς!
    Σ ευχαριστω για τη γλυκητητα που μου δινεις. Σιγουρα ολα οσα εχω πει με την ψυχολογο ειναι πολυτιμα, απλα δεν εχω χρονο για να φτιαξω την προσωπικοτητα μου. Ειμαι νέα και καθομαι σ ενα σπιτι ολη μερα, λεω \"οχι\" σε καθε προταση μέχρι αυτες να τελειωσουν.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •