Καθημερινό ζύγισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 94 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1397
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392

    Καθημερινό ζύγισμα

    Ζυγιζεται κάποια άλλη κοπελα/άλλος κύριος κάθε ημέρα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by Tassos67
    μου "άνοιξε τα μάτια".
    κι εμένα με βοηθαει πολυ. Παχαινω οταν δεν εχω καλες σχεσεις με τη ζυγαρια :sniff:
    Θα γράφω εδώ τις ζυγίσεις μου, αν θες με συνοδευεις, ή όποιος άλλος ζυγιζεται συχνα καλοδεχούμενος.
    βρήκα ένα θεμα που γραφεις το βαρος σου μια φορά τη βδομάδα, δεν αντέχω να ζυγιζομαι τοσο λιγο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Σήμερα το πρωί νηστική με ένα φανελάκι: 106.5-106.6 και ειμαι σουπερ ευχαριστημενη με το τοσο γρηγορο ξεφουσκωμα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Σε ευχαριστω πολυ για οσα γραφεις, μου δινεις κι εμενα κουραγιο.
    ετσι νιωθω κι γω, θελω κι χω αναγκη να ζυγιζομαι, ακομα το σωμα μου μετα τη γεννα δεν εχει ισορροπησει αν κι εχω αψογες εξετασεις, οι αιμοραγγιες δινουν και παιρνουν, οι διακυμανσεις στο βαρος απιστευτες. Ομως εκοψα τα χαπια γιατι ηθελα να ισορροπησω μονη μου, ετσι κι εγινε. Τα παω περιφημα μεχρι στιγμης και θελω να ενταξω τον εαυτο μου σε ενα πρόγραμμα.

    Χαμηλους υδατανθρακες δεν εχω ακολουθησει ποτε, ομως θα σε διαβασω εκει οποτε εχω χρονο, φαινεσαι γνωστης του αντικειμενου. Δεν εχω κανει πολλες διαιτες, κυριως με θερμιδομετρηση και γυμναστικη καθημερινη ελεγχα το βαρος μου.

    Για την ακριβεια δεν γυμναζομουν για να ελεγχω το βαρος μου απλα επειδη μου αρεσε, και τα οφελη ηταν πολλαπλα και στο βαροςμου φυσικα. Αν και με τα βαρη, αυξανοντας τους μυς, οι απωλειες σε βαρος ειναι μηδαμινες στην αρχη και μπορεις πολυ ευκολα να απογοητευτεις, ενω ο καθρεφτης σου χαμογελα!

    Στοχος μου ειναι να ισορροπησω τη διατροφη μου γιατι το ξεσπασμα μου σε ποσοτητα φαγητου αλλα και γλυκα δεν θα μου βγει σε καλο (μεχρι και διαβητη μπορει να εκδηλωσω μου ειπε ο γιατρος μου, αφου ειχα διαβητη κυησης κι χω προδιαθεση). Οταν βρω ενα μπουσουλα και χαλιναγωγησω τον εαυτο μου θα ξανααρχισω γυμναστικη και θερμιδομετρηση για να τρωω ότι θελω χωρις τυψεις. (και το γλυκο μου και ολα)

    Ομως δεν μπορω να αφεθω να τρωω οτι μου κανει κεφι, το βασικο ειναι να ελεγξει το μυαλο το σωμα και να επανελθω σε μια αποδεκτη κατασταση που θα με γεμιση ευφορια, θα με κανει να ξανααγαπησω το σωμα μου και το φροντιζω. Τοτε ολα ειναι πολυ πιο ευκολα και οι επιλογες μας ενστικτωδεις.
    Τωρα παλευω ακομα με το "να φαω ενα κομματι βασιλόπιτα ακόμα κι τί εγινε?"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by Tassos67
    Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αυτό το γρήγορο ξεφούσκωμα είναι υγρά. Δεν γίνεται να χαθεί λίπος τόσο γρήγορα.
    Εγώ καταναλώνω καθημερινά σχεδόν τις μισές θερμίδες από τις προβλεπόμενες για τη διατήρηση του βάρους μου και χάνω ένα με ενάμιση κιλό την εβδομάδα.
    Για σκέψου. Ένα κιλό ίσον επτάμιση χιλιάδες θερμίδες!!! Ούτε με άσκηση δεν γίνονται αυτά τα θαύματα.
    Όταν φύγουν τα υπερβολικά υγρά, η ζυγαριά θα "κολλήσει". Κι εκεί θα αρχίσει να φαίνεται η πραγματική απώλεια. Κι εγώ τις πρώτες δύο εβδομάδες έχασα δώδεκα κιλά, αλλά μετά...
    Πρόσεχε τη διατροφή σου, μην αγχώνεσαι και θα έρθει και η πραγματική απώλεια, γιατί ως πραγματική μόνο το λίπος λογίζεται.
    ναι εχεις δικιο, ποσα κιλα ξεκινησες αν επιτρεπεται? Σε ευχαριστω για τις συμβουλες!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Πω πω παλευεις απο τον Αυγουστο, κι οχι ματαια βλεπω!
    Ψυχολογια δεν εχω καθολου καλη δυστηχως. Εχω πολλες δυσκολιες ειδικα μετα τη γεννα. Χτυπανε προβληματα απο παντου. Ομως αν δεν φροντισω τον εαυτο μου θα εχω ενα επιπλεον, μη πω δεκαδες επιπλεον. Ηδη το σωμα μου διαμαρτυρεται, η ψυχη μου πονα. Κριμα ειναι. Τοσο μυαλο να παει χαμενο
    Νομιζω οι περισσοτεροι ξερουμε πανω κατω τι πρεπει να τρωμε για να δουλευει σωστα το σωμα μας, λιγο το μυαλο να συγκεντρωσουμε και αμεσως καταλαβαινουμε τι μας οφελει, τι μας χορταινει, τί μας σκαει.
    Βεβαια οι γυναικες εχουμε ενα μειον, συχνα πολλες απο εμας ειμαστε βουλιμικες, σημερα ειδα οτι υπαρχει και αντιστοιχο τοπικ στο φορουμ. Λογικο.
    Ο βουλιμικος εαυτος μας πρεπει να ειναι χορτατος για να μην ξεσπαει, ή για να ξεσπαει λιγοτερο και ελεγχομενα οσο γινεται.
    Νομιζω οι αντρες (διορθωσε με αν δεν ειναι ετσι) ειστε πιο απεξαρτημενοι συναισθηματικα απο το φαγητο.
    Τελοσπαντων μεγαλη κουβεντα ανοιξα. Παντως η διαθεση ειναι το πιο σημαντικο. Αλλα και να μη το εχεις πρεπει να προχωρας μπροστα.
    Οκ δεν εχω διάθεση, θελω να μεινω για παντα 110 κιλα. Ναι ετσι ελεγα. Μα το σωμα και η ψυχη αντιδρουν. Οφειλω να τα ακουσω. Κι ας μην εχω διαθεση και καλη ψυχολογια. Θα την χτισω. Ναι ενα μερος τους χτιζεται. Κι ενα αλλο γκρεμιζεται απο εξωτερικους παραγοντες/ δυσκολιες.
    Εχουμε να πολεμησουμε τον εαυτο μας, εχουμε και τις δυσκολιες. Ε δε πειραζει, θα εχει μεγαλυτερη αξια το αποτελεσμα.
    Φιλακια

    PS ναι κι γω πιστευω οι πρωτεινικες διαιτες δεν ειναι γιαμενα, θα στερηθω και θα ξεσπασω μετα.
    Ομως για 2-3 μερες, αν εχει κολλησει κανεις στην απωλεια του, μπορει καλλιστα να φαει πρωτεινη με σαλατα και να ριξει κατακορυφα τους υδατανθρακες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by Tassos67
    Εγώ πρόσφατα βρήκα ιατρικές μου εξετάσεις από το 1985 όπου είχα σταυρούς οξόνης χωρίς να κάνω κάποια δίαιτα. Σήμερα διαπιστώνω ότι τότε έκανα διατροφή χαμηλών υδατανθράκων και υψηλής πρωτεϊνης γιατί έτσι ένοιωθα ότι θέλω να τρώω.
    Οπότε εμένα μου ταιριάζει απόλυτα. Κυριολεκτικά "περπατάω σε στρωμένο χαλί".
    σοφη κουβεντα. Ειναι οπως νιωθει κανεις. Δεν ταιριαζουν ολες οι διαιτες σε ολους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    καλημέρα, 106.8 νηστικη με φανελακι μολις ξυπνησα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Κάθε μέρα ζυγίζομαι το πρωί, βγάζω και κρατώ εβδομαδιαίο μέσο όρο και μηνιαίο όρο τα τελευταία 2 χρόνια.
    Στη μνήμη μου έχω τα 7,8 τελευταία χρόνια τις διακυμάνσεις βάρους.
    Ο εμδομαδιαίο ςμέσος όρος σου λέει πάντα αλήθεια! Τι κάνεις; ανεβαίνεις; κατεβαίνεις;
    Ο μηνιαίος είναι ένας μπούσουλας επίσης.
    Δεν πιστεύω ποτέ να σταματ'ήσω να το κάνω.
    Τα 70 κιλά που είμαι είναι ΟΚ.
    Σκοπός μου είναι αν δω ότι έχει νόημα να πέσω 2,3 κιλά μέχρι τον Απρίλη, όρεξη πολύ δεν έχω δε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by Tassos67
    Πρωϊ 115.0 κι όλως παραδόξως για δεύτερη μέρα και το βράδυ το ίδιο.
    παράδοξο ε, συνήθως εισαι περισσότερο το βράδυ? Εγω λιγότερο, τί σου λέει αυτό? Κουφό έτσι?

    Ξυπνάω πρισμένη, το αποδίδω στο οτι απλά δεν κοιμάμαι (το παιδί βγάζει δόντια και πάλι καλά που συνήθως το έχει ο άντρας μου γιατί δεν αντέχω).

    Απόψε ήμουν 106.7 (ντυμένη ελαφρά χωρίς παπούτσια) και το πρωί 106.8. Θα μου πείς σιγά το λιγότερο, ε είναι αν το καλοσκεφτείς πόσα είχα φάει πρίν και πόσο είχα πιει.
    Και 1 κιλό μαρούλι να είχα φάει που δεν έχει τόσες θερμίδες, έχει βάρος! όπως και το νερό που ήπια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Γιώργο σου έχει καταληξει σε μανία κάπως το ζύγισμα? Εννοώ η καταγραφή και ο μέσος όρος. Δεν υποννοώ ότι το δικό μου δεν είναι μανία βέβαια, 3 φορές ζύγισμα τη μέρα (εν καιρώ δίαιτας, γιατί αλλιώς...την θάβω! )

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    ζυγιζομουν καθε μερα,,τωρα με τις γιορτες που δεν εκανε την διτροφη για καμμι 10αρια μερες ουτε που την κοιταω,,,,,μαλον λεω να ζυγιζομαι καθε βδομαδα αλλα δεν μπορω,,,,την βλεπω μπροστα μου..
    οκτομπερ θα περασουν τα δοντακια του μωρου σου θ κοιμηθεις δωσε κανα παυσιπονο κ ονειρα γλυκα,,,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    δίνουμε δίνουμε! Που και να μη δίναμε :wow: Ανέβα στη ζυγαριά, η τρομοκρατία της δε θα περάσει, θα τη νικήσουμε :starhit:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    και γω ζυγιζομαι καθε μερα,αλλα συμφωνω οπως τα λεει τασος για το καθημερινο ζυγισμα
    θα ξεκινησω και γω ν γραφω -οσο μπορω- το καθημερινο μου ζυγισμα

    σημερα το πρωι 106.1 μειον 500γρ απο χθες

    γλυκε οκτωβρη και γω ειχα κανει διαβητη κυησης,και φοβαμαι και γω πολυ μη κανω ζαχαρο.πρεπει να τα χασουμε και για μας και για τα μικρα μας,ολα θα γινουν.
    οσο για τα δοντακια του παιδιου,υπομονη τι να πω,εχω εναν μικρο 2μιση χρονων και τα περασα ::yes:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    αχ τα περασες αλλα είναι μακρυνά, όταν είσαι μες το πρόβλημα είναι το θέμα. Κι γω την επόμενη μέρα τα ξεχνάω. Αλλά όσα φέρνει η κούραση δεν παλεύονται.

    Να σου ζήσει και πάλι και από αυτό το θέμα!

    Κυρίως θέλω να χάσω κιλά για να αρχίσω γυμναστική, να δυναμώσει η πλάτη και η μέση μου, γιατί με την αγυμνασιά δεν τη βγάζω με το παιδί πια. Είναι 10 κιλά και πανύψηλο, καταλαβαίνεις!
    Οσο για το ζάχαρο, μετά τη γένα έφαγα όσα δεν είχα φάει. Ευτυχώς η γλυκοζυλιωμένη μου ήταν άψογη. Αλλα περνάν οι μήνες και μάλλον θα πρέπει να ενημερώσω το γιατρό για την κατάσταση μου. Το βασικό μου είχε πεί είναι να χάσω κιλά, τότε δε θα έχω κανένα κίνδυνο.
    Αλλά...είμαι ριψοκίνδυνη γμτ μου

    Αναρωτιεμαι στα 2,5 έτη είναικαλύτερα τα πράγματα? Ονειρεύομαι την εποχή που θα ξυπνήσω και θα πιώ καφέ (δηλ. να έχω κοιμηθεί πρίν!) και θα μου φωνάξει ¨"μαμά!"

    Μπράβο για την απώλεια σου, καλό βράδυ! Πάμε να τα χάσουμε ΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑ

Page 1 of 94 1231151 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •