τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491

    τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω?

    καλησπέρα και καλη χρονια! ευχομαι ο νεος χρόνος να σας φέρει ότι επιθυμείτε !!!!!!!!

    εδω και 5 χρόνια κάνω δίαφορες δίαιτες απο 72 κιλά εχω φτάσει τα 45 μετα πάλι τα 60 και τωρα εδω και 2 χρόνια διατηρούμε με μεταβολές πάνω κάτω γυρω στα 55 με ύψος 1.65.

    το θέμα μου είναι ότι μερικές φορές τρωω πολύ χωρις να μπορώ να το ελεγξω, προσπαθω να ακολουθω μια ισσοροπιμένη διατροφή και πάνω από όλα δεν κάνω καποιου ειδους γυμναστικης λόγω διαβάσματος και αυτό με αγχώνει πάρα πολύ!!!
    φοβάμαι ότι πέφτει ο μεταβολισμός μου αν δεν κάνω γυμναστικη. γίνεται χωρις γυμναστικη να διατηρούμε στα κιλά μου ή να αδυνατιζω? ποσο σημαντικό ρόλο παιζει η γυμναστικη στο αδυνάτισμα?
    σκέφτομαι το μάρτη που θα είμαι πιο χαλαρή απο διαβάσματα να πάω γυμναστήριο για κανά μήνα.....
    τωρα που δεν αθλούμαι τι ειδους διατροφή να ακολουθώ?
    ευχαριστω!
    :smirk:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλημέρα σου.
    Γίνεται να αδυνατίσεις χωρίς γυμναστική. Το μόνο που εκτός από αδύνατη θα γίνεις κι αδύναμη.
    Θα πρέπει να καταναλώνεις λιγότερς ποσότητες φαγητού και να καταπολεμήσεις και το άγχος του διαβάσματος κάπως.
    Αν αρχίσεις γυμναστική μην το κάνεις για 1 μήνα, δεν θα κερδίσεις τίποτα.
    Αν δεν αθλούμαστε και δεν κινούμαστε πρέπει να τρώμε λίγο. Φάε φυσικά όσο μπορείς, φρούτα - λαχανικά και ξηρούς καρπούς με μέτρο. Η τεχνολογία μας επιτρέπει να φάμε τα πάντα, αυτό είναι όμως ανεπίτρεπτο για το σώμα μας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ποσο λιγότερο όμως να τρωω? 1500 θερμίδες?
    θα θελα πολύ να γυμνάζομαι αλλά δεν ειναι εφικτό να το κάνω συνέχεια για παράδειγμα έχω να πάω γυμναστήριο από πέρσυ και πέρσυ πήγα για 2 μήνες..:sniffle:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    μπες εδώ να βρεις τι καις http://nutritiondata.self.com/
    μέση δεξιά εκέι που λέει daily needs calculator

    Πολλές απορίες θα λύσει επίσης αυτό το καλογραμμένο αρθράκι:

    Γυμνάζομαι αλλά δεν χάνω βάρος, γιατί;Νίκη ΜπιτσώρηΠολλά άτομα όταν ξεκινούν ένα πρόγραμμα άσκησης απογοητεύονται όταν παρατηρούν πως δεν χάνουν άμεσα βάρος ή κάποιοι παρατηρούν πως ενώ στην αρχή είχαν κάποια απώλεια, όσο περνάει ο καιρός η απώλεια βάρους γίνεται δυσκολότερη, μιας και τα νούμερα στη ζυγαριά δεν αλλάζουν. Αποτέλεσμα αυτών είναι να διακόπτουν τη γυμναστική.Τι συμβαίνει όμως στην πραγματικότητα και γιατί δεν πρέπει να απογοητευόμαστε?Όταν από τον καθιστικό τρόπο ζωής αποφασίζουμε να συμμετάσχουμε σε μια καθημερινή φυσική δραστηριότητα, ο οργανισμός μας αντιδρά στο stress της άσκησης και πραγματοποιεί κάποιες αναγκαίες μεταβολές που θα τον βοηθήσουν να ανταποκριθεί στις νέες απαιτήσεις του οργανισμού.-Οι μύες αυξάνονται σε μέγεθος , ως συνέπεια της υπερτροφίας των μυϊκών κυττάρων. Οι αυξημένες πρωτεΐνες κατακρατούν ανάλογη ποσότητα ύδατος.- Αυξάνονται ποσοτικά συγκεκριμένες δομές στο εσωτερικό των κυττάρων οι οποίες συμβάλλουν στη μεταφορά οξυγόνου- Το ποσοστό του γλυκογόνου αυξάνεται και δεσμεύει νερό-Ο συνδετικός ιστός μειώνεται σε πάχος και σκληραίνει-Ο συνολικός όγκος αίματος αυξάνεται.Παράλληλα όμως μειώνονται οι λιποαποθήκες αφού χρησιμοποιούνται σαν πηγή ενέργειας κατά την άσκηση, έτσι η σύσταση του σώματος αλλάζει, δηλαδή αυξάνονται τα υγρά, η ισχνή σωματική μάζα( ειδικά ο μυϊκός ιστός), και ταυτόχρονα μειώνεται το σωματικό λίπος. Επομένως αυτές οι μεταβολές μπορούν να αλληλοεξουδετερωθούν μεταξύ τους και να μην υπάρξει μείωση του βάρους αλλά έχουμε κερδίσει τη μείωση του σωματικού λίπους που είναι πολύ σημαντική.Αφού πραγματοποιηθούν οι παραπάνω μεταβολές και συνεχίσετε να ακολουθείτε το πρόγραμμα άσκησής σας πιστά με την συνηθισμένη θερμιδική σας πρόσληψη, θα επιτευχθεί η απώλεια βάρους. Στην περίπτωση που θα φτάσετε στο σημείο σταθεροποίησης του βάρους σας ενώ επιθυμείται να χάσετε περισσότερο, θα πρέπει να αυξήσετε τον συνολικό όγκο προπόνησής σας.Μην παραδίδεται λοιπόν τα όπλα εύκολα, και να θυμάστε πως από τη σωστή εκγύμναση και διατροφή, ΜΟΝΟ οφέλη μπορείτε να έχετε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Είτε αθλήσαι είτε όχι πρέπει να κάνεις ισορροπημένη διατροφή. Πόσο χρονών είσαι? (επειδή λες για διάβασμα ρωτάω). Καλό είναι να πας σε ένα διαιτολόγο να σου βγάλει διαιτολόγια με βάση τις προτιμήσεις σου. Που να σκας να μετράς θερμίδες? Ασε που θέλει πολύ αναλυτικά για να είσαι σωστή (αλλιώς δεν έχει και νόημα).
    Ειδικά αν πηγαίνεις σχολείο ακόμη, χρειάζεσαι οπωσδήποτε την καθοδήγηση διαιτολόγου για να μάθεις να τρώς.
    Αν είσαι μεγαλύτερη δε σημαίνει ότι ξέρεις να τρώς, δεν εννοώ αυτό, ελπίζω να με κατάλαβες.
    Καλή συνέχεια :blush:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Γιατί ενδιαφέρεσαι να αδυνατίσεις στα 55 κιλά χωρίς γυμναστική ή με? Ναι μπορείς να αδυνατίσεις χωρίς γυμναστική αλλά σε ποιά κιλά να πας?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Εγώ κατάλαβα πως η Αίγλη - Αγλαΐα; δεν θέλει να αδυνατίσει, αλλά θέλει να διατηρηθεί.
    Ο καθένας με την γνώμη του αλλά προσωπικά και 100 κωλοτούμπες να έκανε μπροστά μου διαιτολόγος, δεν θα άκουγαούτε μισή λέξη,

    Θεωρώ σωστή διατροφή την τροφή που είμαστε πλασμένοι γενετικά να λαμβάνουμε: φρούτα - ξηρούς καρπούς κατά κύριο λόγο.
    Δηλαδή είτε τροφές πλούσιες σε υγρά, υδατάνθρακες, μεταλλικά άλατα βιταμίνες κι ιχνοστοιχεία (φρούτα
    είτε τροφές πλούσιες σε λιπαρά οξέα με πρωτεΐνες, μεταλλικά άλατα κλπ πλούσιες,
    Τροφές ωμές πλούσιες σε αντιοξειδωτικά.

    Το σώμα είναι φτιαγμένο για να λαμβάνει τέτοιες τροφές (όχι ότι το κάνω εγώ) - αυτή θα ήταν σωστή διατροφή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    φοιτήτρια ειμαι! δεν θέλω να αδυνατίσω να διατηρηθώ θέλω στα κιλά αυτα απλα δεν γυμνάζομαι και αυτό με αγχώνει....:sniffle:
    κανω γενικά καθιστική ζωη και υπάρχουν μέρες που τρωω παρα πολυ και ιδιαιτερα γλυκα οπως και κάθε μέρα τρωω γλυκά!:sniffle:

  9. #9
    εγω θα σου ελεγα δες σε καποιο σιτε ποσες θερμιδες χρειαζεσαι και υπολογισε πανω κατω λενε ποσες πρεπει για να διατηρηθεις αν κανεις καθηστικη ζωη.τωρα αν δεν τα πας καλα με το μετρημα των θερμιδων ε επειδη και εγω φοιτητρια ειμαι γενικα και μονο στην σχολη μεχρι να πας να ανεβεις σκαλες να να να μην νομιζεις κατι κανεις!μπορεις να κατεβαινεις σε μια προηγουμενη σταση η να κανεις γενικοτερα βολτες,το περπατημα βοηθαει!αν εχεις αμαξι αστο στην ακρη,τωρα που χει και κρυο ουουου καις αρκετα!τωρα αν εισαι κλεισμενη σπιτι και διαβαζεις χμμ εγω παλια εβαζα μουσικη και χτυπιωμουνα μονη μου :P και με τις δουλειες στο σπιτι κατι καις!ενα αλλο κολπο γενικα να διατηρησε στα κιλα σου ειναι να βαλεις ενα οριο αυστηρα να μην τρως μετα απο καποια ωρα!η αν μια μερα φας πολλααα γλυκα την επομενη προσπαθησε να μην φας τοσα,η να φας κυριως απαχες πρωτεινες που βοηθανε!και εγω παντως που εχω διαβασμα ξαναξεκινησα σημερα το γυμναστηριο και νιωθω τελεια!μου φευγει και το ανχος και ειμαι κομπλε!και στα προηγουμενα εξαμηνα πηγαινα στο γυμναστηριο στα διαλειματα μου απο το διαβασμα ξεδινα και μετα δωστου παλι!δεν σου λεω για το τρελο λιωσιμο!μιση ωριτσα διαδρομο και αν πας σε κανα προγραμμα σουιδικης ας πουμε η καμια αεροβικη ειναι κομπλε!γενικα αμα μαθεις να αγαπας την γυμναστηκη μετραει ασχημαααααα ξανασκεψου το αλλα και παλι ακομα και σπιτι σου οτι να ναι ισα ισα ξερεις!ασεεε που ακομα και με το διαβασμα καις θερμιδες!και κατι σχετικα με το διαβασμα μιας και με εχει πιασει πολυλογια και θελω να σου βρω καμια ιδεα γενικα επειδη οταν διαβαζεις χρειαζετε ο εγεφαλος γλυκοζη και γενικα τετοια να παρεις μικρα σοκολατακια υγειας η να ξαπλαρεις για ενα μισαωρο!σου κοβετε η ορεξη για γλυκο και εισαι παλι σε εγρηγορση να διαβασεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Γειά σου Αιγλη, καταρχάς η γυμναστική δεν επηρεάζει το μεταβολισμό σου, η μυϊκή σου μάζα(που σχετίζεται φυσικά με τη γυμναστική, όχι όμως αν γυμναστείς 1-2 μήνες όπως σου είπε και ο Γιώργος) τον επηρεάζει βέβαια.

    Από κει και πέρα, και συγχώρεσε με αν σε αδικώ, μου φαίνεται πολύ περίεργο μια φοιτήτρια ακόμα και σε περίοδο εξεταστικής να μη βρίσκει χρόνο 1-2 ώρες καθε 2-3 μέρες για να γυμναστεί. Οι υποχρεώσεις σου είναι ελάχιστες, εδώ στο φόρουμ υπάρχουν παραδείγματα εργαζόμενων μητέρων με παιδί που καταφέρνουν να γυμνάζονται τακτικά. Συγνώμη και πάλι, αλλά μου φαίνεται μια πολύ βολική δικαιολογία... κυρίως για τον εαυτό σου.

    Γενικεύοντας λίγο, έχω βαρεθεί να ακούω γύρω μου νέους ανθρώπους που είτε σπουδάζουν είτε έχουν μια απλή, σχεδόν διαδικαστική, δουλειά να δηλώνουν οτι πνίγονται και ταυτοχρονα να βλέπω μεσήλικες να δουλεύουν πολύ περισσότερο, να έχουν απείρως περισσότερες υποχρεώσεις και παράλληλα να βρίσκουν χρόνο για τα πάντα, απο γυμναστική/δραστηριότητες/διασκέδαση ως ακόμα να αναλάβουν ακόμα περισσότερες υποχρεώσεις(π.χ. αυτές που δε προλαβαίνουν τα 20something παιδιά τους που "πνίγονται", το βλέπω καθημερινά σε παρέες μου). Και φυσικά όλο αυτό είναι και μια μίνι αυτοκριτική, μπορεί να μην είμαι πια φοιτητής αλλά επειδή δεν έχω κάνει οικογένεια ακόμα οι υποχρεώσεις μου είναι περιορισμένες, θα μπορούσα να ζω πολύ πιο ενεργά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    kellyjo92 ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές, γυμναστήριο θα αρχίσω από Μαρτη για κανά μηνα σκέφτομαι.....ειμαι πολύ του σπιτιού και εδω που σπουδάζω δεν μ αρεσει δεν έχω φίλους και συνήθως κάθομαι σπίτι διαβάζω και κοιτάω πολύ τηλεόραση ή εδω στο κομπιούτερ και όταν ειμαι πιο χαλαρη στο διάβασμα πάω γυμναστήριο...να σε ρωτήσω μπορείς να μου στείλεις κάποιο σάητ να μετρήσω ποσες θερμίδες χρειάζομαι να παιρνω καθημερινά?ξέρεις κανένα?:cul:

    filipparas δικαιο έχεις! ίσως δεν μ αρέσει τόσο πολύ το γυμναστήριο και δεν το έχω σε προχειρότητα πάω μόνο όταν θέλω..αυτό που με αγχώνει ειναι οτι κάθομαι όλη μερα....σχολή-σπίτι και σκέφτομαι οτι θα παχύνω....

  12. #12
    αυτο το σιτε που σου εστειλε ο giorgosdelta δεξια βαζεις τα στοιχεια σου και σου λεει ποσος ειναι ο βασικος σου μεταβολικος ρυθμος δηλαδη ποσο καις ακομα και αν καθεσε ολη μερα σε ενα κρεβατι..ααα σπουδαζεις εκτος αθηνων γιαυτο,καταλαβα την φαση.και εγω επειδη αρχισα να καθομαι λογο καποιων προβληματων ειχα ανχωθει πολυ και τα κανα ολα σκατα με την διατροφη μου!ετσι ξεκινησε η κετρακυλα μου ξανα γτ ελεγα α τωρα τρωω και δεν το καιω πρεπει να το κανω εμετο!ηρεμισε γενικα..επειδη απο οτι καταλαβα εχεις περασει διατροφικα προβληματα κοιτα να μην το σκεφτεσαι πολυ αυτο!ποσο καιρο εισαι σε αυτα τα κιλα?αν διατηρησε ηδη γτ σε ανχωνει οτι θα παχυνεις?αρχισες να τρως παραπανω?η καθεσαι παραπανω?γενικα παντως η ασκηση βοηθαει στο αδυνατησμα επειδη επιταχυνει τον μεταβολισμο.αλλα μπορεις να τον επιταχυνεις και με αλλους τροπους καπως,οπως αυτο που λενε να τρως καθε 3 ωρες,να πινεις κανα πρασινο τσαι,νερο πολυ,να τρως πρωινο,τετοια πραγματα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Πω, πω κοπέλες, μην κάνετε εμετό, τα οξέα του στομάχου καταστρέφφουν τον οισοφάγο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    ειμαι γυρω στα 2 χρόνια με μεταβολές 2 κιλά πάνω 2 κάτω, αυτό που με αγχώνει ειναι καθαρά ότι καθομαι πολλές ωρες και δεν ειμαι γενικά δραστήρια και υπάρχουν μέρες που τρωω πολύ και συνήθως γλυκα και φοβάμαι! εμετό δεν έχω κάνει ποτέ μονο καθάρτικα ειχα χρησιμοποιήσει παλιά....δηλάδη μετρωντας θερμίδες και παιρνοντας όσες χρειάζομαι δεν παχαινω ακόμη και αν κάθομαι όλη μέρα?

  15. #15
    ναι ετσι ακριβως!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •