Απο σήμερα μια νέα αρχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 232
  1. #1

    Απο σήμερα μια νέα αρχή

    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχετε με υγεία και ότι άλλο επιθυμείτε.

    Πέρασα μια χρονιά αρκετά δύσκολη, που πέρα απο την συναισθηματική μου κατάρευση (χώρισα με τον αρραβωνιαστικό μου μετά απο 5 χρόνια σχέσης απο δική του υπαιτιότητα) είχα και τρελές αυξομειώσεις στο βάρος μου.
    Έχω ύψος 1,60 και βάρος 93 κιλά. Όπως καταλαβαίνετε το ηθικό μου γενικότερα είναι στα τάρταρα.
    Αποφάσισα λοιπον επιτέλους να ασχοληθώ λιγάκι με τον εαυτό μου. Να φτιάξω πρώτα την Ευαγγελία και μετά όλους τους άλλους. Να ανέβει η αυτοεκτίμηση μου.
    Ξεκινάω λοιπόν απο σήμερα συνεργασία με μια εξαίρετη διατροφολόγο, με μενού πλουσιότατο που δεν μου περιορίζει ή μάλλον καλύτερα αφαιρεί καμία απολύτος ομάδα τροφίμων.
    Είχα δοκιμάσει διάφορες σαχλαμάρες που έβρισκα στο διαδίκτυο που υπόσχοταν 23 κιλά σε 20 μέρες, 10 κιλά σε μια βδομάδα κτλ.
    Όλο αυτό είχε σαν συνέπεια να καταστρέψω τον μεταβολισμό μου. Με δουλειά και υπομονή απο σήμερα θα αλλάξω για αρχή την εξωτερική μου εμφάνιση.
    Είναι κανείς εδώ μέσα που να κάνει διατροφή για να χάσει βάρος;
    Αν ναι θα ήθελα πολύ να συνομιλούμε, να σας ενημερώνω και να με ενημερώνετε για την προοδό σας και γενικώς να παίρνουμε κουράγιο ο ένας απο τον άλλον.

    Αχ ευχηθείτε μου καλό κουράγιο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,Ευαγγελία!Ελεύθερη Ευαγγελία,έτοιμη ν'αναγεννηθείς από τις στάχτες σου!
    Μια χαρά σε βρίσκω οργανωμένη κι αποφασισμένη!Καλή δύναμη κι επιτυχία στο στόχο σου!Φιλιά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    καλο κουραγιο και καλη επιτυχια!!!!μια χαρα θα τα πας, εκανες πολυ καλα που πηγες σε διαιτολόγο γιατι ετσι δεν θα στερήσε και τίποτα κιολας!!!! ολα καλα θα πανε αρκει να υπάρχει θέληση!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Καλώς την! Μπράβο σου, καλή αρχή! Γράφουμε στο θέμα "τί έφαγα σήμερα", σε περιμένουμε!

  5. #5
    Σας ευχαριστω πάρα πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια. Εν αναμονή λοιπόν των αλλαγών!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    evageliagiannena ολοψυχα καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου , αν και απο τα γραφωμενα σου βλεπω οτι ειναι σιγουρη ............ φαινεται η θεληση ολοκαθαρα να πετυχεις αυτη τη φορα ............. και θα πετυχεις !!!!!!!!

  7. #7
    Originally posted by Alma libre
    evageliagiannena ολοψυχα καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου , αν και απο τα γραφωμενα σου βλεπω οτι ειναι σιγουρη ............ φαινεται η θεληση ολοκαθαρα να πετυχεις αυτη τη φορα ............. και θα πετυχεις !!!!!!!!

    Μακάρι Παναγία μου....μακάρι!!!:thumbup:

  8. #8
    Originally posted by aiglh!
    καλο κουραγιο και καλη επιτυχια!!!!μια χαρα θα τα πας, εκανες πολυ καλα που πηγες σε διαιτολόγο γιατι ετσι δεν θα στερήσε και τίποτα κιολας!!!! ολα καλα θα πανε αρκει να υπάρχει θέληση!!
    Καλή μου Αίγλη,
    δεν φαντάζεσαι πόσο έχω ταλαιπωρηθεί απο δίαιτες πατέντες που μόνο χάσιμο χρόνου υπόσχονται γιατί χάσιμο κιλών με τίποτα.
    ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ!!!
    Χάνεις τις πρώτες μέρες υγρά και σε παίρνει η χαρά αλλά η στέρηση της μονοφαγίας είναι τόσο μεγάλη που πέφτεις με τα μούτρα και εν τέλει οτι έχασες γυρίζει πίσω πολύ γενναιόδωρα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Ευαγγελια μου καλός στην όμορφη παρέα μας. Όπως κάθε παρέα έτσι και εμείς καμια φορα μαλώνουμε μην το φοβηθείς πάντα μονιάζουμε στο τέλος..είμαστε μια παρέα άλλωστε

    Σου εύχομαι μέσα από την καρδια μου καλή επιτυχία, όλες εδώ είτε είμαστε με επέμβαση είτε όχι κάνουμε διατροφή. βρίσκουμε τι δύναμη να συνεχίζουμε στον αγώνα μας από την παρεούλα μας και παίρνουμε κουράγιο ο ένας από τον άλλον

    Πολύ καλά έκανες και διάλεξες να κανεις διατροφή με διαιτολόγο και αν μάλιστα σου ταιριάζει κι όλας σαν άνθρωπος και σε καταλαβαίνει (γιατί και αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρολο να μην είναι απόλυτη και να καταλάβει τον δικό σου οργανισμό) είναι super

    κανε και μια εξέταση στον θυρεοειδή σου γιατί εγώ έτσι κατέστρεψα τον δικό μου και έχω "υποθεροειδισμο πλέον....(συν το άγχος για τα κιλά , τις εξεταστικές κλπ ανακάλυψα στα 23 μου πως τα κατάφερα και τον κατέστρεψα)

    το treat 3 ώρα και ομάδες γευμάτων ίσος σου δόση kapoia βοήθεια και ιδέες αν και πρέπει να το συζητήσεις με την διαιτολόγο σου για να ακολουθήσεις αυτή τι μέθοδο

    όσο για τον πρώην σου...e!!!!! αυτός έχασε..εσύ θα βρείς κάποιον καλύτερο που του αξίζει να έχει μια γυναικα σαν εσένα διπλα του

    και πάλι καλός ήρθες !!!!!!!!!!!!:love::love::love:

  10. #10
    Originally posted by Ninap
    Ευαγγελια μου καλός στην όμορφη παρέα μας. Όπως κάθε παρέα έτσι και εμείς καμια φορα μαλώνουμε μην το φοβηθείς πάντα μονιάζουμε στο τέλος..είμαστε μια παρέα άλλωστε

    Σου εύχομαι μέσα από την καρδια μου καλή επιτυχία, όλες εδώ είτε είμαστε με επέμβαση είτε όχι κάνουμε διατροφή. βρίσκουμε τι δύναμη να συνεχίζουμε στον αγώνα μας από την παρεούλα μας και παίρνουμε κουράγιο ο ένας από τον άλλον

    Πολύ καλά έκανες και διάλεξες να κανεις διατροφή με διαιτολόγο και αν μάλιστα σου ταιριάζει κι όλας σαν άνθρωπος και σε καταλαβαίνει (γιατί και αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρολο να μην είναι απόλυτη και να καταλάβει τον δικό σου οργανισμό) είναι super

    κανε και μια εξέταση στον θυρεοειδή σου γιατί εγώ έτσι κατέστρεψα τον δικό μου και έχω "υποθεροειδισμο πλέον....(συν το άγχος για τα κιλά , τις εξεταστικές κλπ ανακάλυψα στα 23 μου πως τα κατάφερα και τον κατέστρεψα)

    το treat 3 ώρα και ομάδες γευμάτων ίσος σου δόση kapoia βοήθεια και ιδέες αν και πρέπει να το συζητήσεις με την διαιτολόγο σου για να ακολουθήσεις αυτή τι μέθοδο

    όσο για τον πρώην σου...e!!!!! αυτός έχασε..εσύ θα βρείς κάποιον καλύτερο που του αξίζει να έχει μια γυναικα σαν εσένα διπλα του

    και πάλι καλός ήρθες !!!!!!!!!!!!:love::love::love:

    Τι ωραία υποστήριξη!!!:saint2:

    Σε υπέρ ευχαριστώ για τα τόσο ωραία λόγια. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε όλοι μαζί και να ανταλλάσουμε απόψεις και νέα μας.
    Όσο για τα μικροκαυγαδάκια δεν τρέχει και τίποτα
    Πολλές φορές συμβαίνει με την οικογένεια μας, μεταξύ αγνώστων δεν θα συμβεί? Άλλωστε είναι στο DNA μας. Κουβέντα χωρίς ένταση και κανένα μπινελικάκι δεν νοείται γιατί απλά είμαστε Έλληνες!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    καλησπέρα ευαγγελία ! να σαι σιγουρη πως εδώ θα βρεις όση υποστήριξη χρειάζεσαι (και παραπάνω μη σου πω) . Βοηθάει πολύ το να μιλάς με άτομα που καταλαβαίνουν το πρόβλημά σου , πίστεψε με . Ειδικά απ τη στιγμή που ξεκινάς μόνη σου διατροφή (εννοώντας χωρίς να κάνεις κάποια επέμβαση) όπως εγώ , θέλει πολύ υποστήριξη ψυχολογική . Οπότε καλως ήρθες

  12. #12
    Originally posted by stellou1989
    καλησπέρα ευαγγελία ! να σαι σιγουρη πως εδώ θα βρεις όση υποστήριξη χρειάζεσαι (και παραπάνω μη σου πω) . Βοηθάει πολύ το να μιλάς με άτομα που καταλαβαίνουν το πρόβλημά σου , πίστεψε με . Ειδικά απ τη στιγμή που ξεκινάς μόνη σου διατροφή (εννοώντας χωρίς να κάνεις κάποια επέμβαση) όπως εγώ , θέλει πολύ υποστήριξη ψυχολογική . Οπότε καλως ήρθες
    Καλησπέρα Στέλλα μου. Χάρηκα πολύ που σας βρήκα αν και έμπαινα αραιά και που και πιο παλιά.
    Εσύ έκανες επέμβαση ε? Πόσα κιλά ήθελες να χάσεις; Και τί αποτελέσματα είχες; Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    11
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα:grin:

    Ευαγγελία μου, καλή δύναμη και "καλές κατηφόρες" όπως πολύ εύστοχα έχει ξαναγραφτεί στο site.Εγώ ξεκίνησα 15/01 διατροφή από διαιτολόγο για να χάσω περίπου 15 κιλά.Είχα ξανακάνει την ίδια διατροφή και παλιά με καλά αποτελέσματα, αλλά δεν κατάφερα να την κρατήσω μέχρι να χάσω όλα τα κιλά.

    Καλή συνέχεια...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλησπέρα κι από εμένα Ευαγγελία και μη στεναχωριέσαι για τίποτα. Κάθε εμπόδιο για καλό να λες.
    Όμως δεν αντέχω με αυτά που διάβασα θα σας ξαναδώσω τώρα μια φοβερή δίαιτα που χάνεις 9! κιλά το μήνα. Εγγυημένα!!!

    Λοιπόν 9 κιλά λίπους όπως έχουμε ξαναπεί είναι 9*7500=67.500 αποθηκευμένες θερμίδες στο σώμα μας.
    Ας θεωρήσουμε ότι μια γυναίκα 25 ετών με 1,60 ύψος και 93 κιλά μάζα (Άστε έπαθα πλάκα σήμερα που διάβαζα φυσική με την κοπέλα με τη μάζα και το βάρος. Μεγάλο μπέρδεμα.) κάνει καθιστική ζωή. Κάθε μέρα καίει 2200 περίπου θερμίδες για τις ανάγκες της. Οπότε σε ένα μήνα θα έχει κάψει 30*2200=66000θερμίδες. Ας προσθέσουμε την 1η μέρα του μήνα 25 χιλιόμετρα έντονο περπάτημα, δηλαδή καύσεις περίπου 25*(2/3μάζας)=25*((2/3)*93κιλά)= 1500θερμίδες περίπου. Σύνολο καύσεων μηνός=66000+1500=67500θερμίδες.

    Το κόλπο είναι το εξής για να μη σας μπερδεύω:
    Μένεις νηστικός/η 1 μήνα δε τρώς τίποτα απολυτως και έτσι θα χάσεις 9 κιλά με το περπατηματάκι. Αυτό είναι θεωρητικό βέβαια καθώς από τη 1η μέρα ασιτίας το σώμα θα ταραχθεί ο μεταβολισμός θα πέσαι στα μικρότερα δυνατά επίπεδα. Το σώμα θα φανταστεί το τέλος του κόμσου και θα προσπαθήσει να μας κρατήσει στη ζωή ελαχιστοποιώντας τις καύσεις. Θεωρητικά όμως 67500θερμίδες το μήνα. Βέβαια σε κανά 2 βδομάδες θα έχουμε πεθάνει αλλά μη δίνεται σημασία. 9 κιλά είναι αυτά.

    Κατά τα άλλα αν θέλουμε να ζήσουμε και να μην αποτρελαθεί τελείως το σώμα πιστεύω πως 2 κιλά το μήνα είναι ιδανική απώλεια βάρους σε μια δίαιτα. Αφού φύγουν τα πρώτα υγρα κλπ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by evageliagiannena
    Originally posted by stellou1989
    καλησπέρα ευαγγελία ! να σαι σιγουρη πως εδώ θα βρεις όση υποστήριξη χρειάζεσαι (και παραπάνω μη σου πω) . Βοηθάει πολύ το να μιλάς με άτομα που καταλαβαίνουν το πρόβλημά σου , πίστεψε με . Ειδικά απ τη στιγμή που ξεκινάς μόνη σου διατροφή (εννοώντας χωρίς να κάνεις κάποια επέμβαση) όπως εγώ , θέλει πολύ υποστήριξη ψυχολογική . Οπότε καλως ήρθες
    Καλησπέρα Στέλλα μου. Χάρηκα πολύ που σας βρήκα αν και έμπαινα αραιά και που και πιο παλιά.
    Εσύ έκανες επέμβαση ε? Πόσα κιλά ήθελες να χάσεις; Και τί αποτελέσματα είχες; Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη!!
    Καλημέρα, ίσως να μη το είδε η Στέλλα μας, όχι δεν έχει κάνει επέμβαση, το πολεμάει με διατροφή -&γυμναστική πλέον- και τα πάει πάρα πολύ καλά!
    Ευαγγελία μου πάτα στο λινκ που έχω κάτω από εδώ που γράφω, είναι ένα υπέροχο εμψυχωτικό βιντεάκι που έβαλε μια χρήστρια του φόρουμ, μου άρεσε πολύ και το κράτησα να το θυμάμαι!

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •