δεν αντεχω αλλο!!αν μπορει καποιος ας με βοηθησει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    giorgosdelta γνωρίζω οτι είναι κακό να τρώς γρήγορα αλλα δυστυχώς αυτό ειναι άλλο έννα κακο συνήθειο που εχω και προσπαθώ να κόψω!Οσο για το καθημερινό ζύγισμα το κάνω και γω αλλα πραγματικά αγχώνομαι γιατί βλέπω κατι που δν θελω να βλεπω μπροστα μου αυτο το ριμαδι τ 115 θελω πραγματικα να προσπαθησω οχι γ την ομορφια μου ή την αυτοπεποιθηση μου αλλα για την υγεια μου αυτη την στιγμη!ειμαι 20 χρονων και νοιωθω οτι δεν μπορω να παρω τα ποδια μου και οτι δεν εχω ενεργεια για τιποτα..και ειδικα την γυμναστικη..:P

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Νομίζω Σάντυ μου πως όλοι μας έχουμε αυτή την κακή συνήθεια. Ίσως είναι αυτή που κάνει τη διαφορά. Το γρήγορο και το αργό φαΐ.
    Μπορεί να σε αγχώνει η ζυγαριά και να με αγχώνει κι εμένα πολλές φορές, αλλά νιώθω ότι με συγκρατεί κι ελέγχει. Κι εσύ ίσως τη δεις διαφορετικά αν αρχίσεςι να χάνεις. Είσαι μικρή έχεις χρόνο να τα κάνεις όλα με την ησυχία σου. Όλοις μας τον έχουμε, πόσο περισσότερο εσύ. Προσπάθησε να βρεις τι φταίει και να αλλάξεις κάποιες συνήθειες και τότε το αποτέλεσμα θα έρθει από μόνο του.
    Ήδη βρήκαμε μερικά λαθάκια, ποτό, γρήγορο φαί. Αν τα αποτάξεις αυτά βλέπω τη ζυγαριά ήδη κάτω από τα 100.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    Giorgo πιστεύω οτι σιγά σιγά θα τα φτοιάξω το θέμα ειναι να μου αποτυπωθουν στο κεφάλι ασυνείδητα και να ξεκινησω να τα κάνω ασυναίσθητα!!Οπως έκοψα την ζαχαρη ας πούμε και το λάδι να σταματήσω και το αλκοόλ και το να τρώω γρηγορα.αυτα δυστυχως τα εχω συνηθίσει εδω και 3 χρόνια απο οταν ημουν σε διαιτολόγο την τελευταία φορά και έγινε εντελώς ασυναίσθητα!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Sandy μου ο γιατρός που σου είπε πως με το ύψος και τα κιλά σου θα σου κάνει επέμβαση "βαριατρικι" ...μάλλον ήταν ιδιώτης γιατρός που αφού θα πληρωθεί γιατί να μην την κάνει?

    Η επέμβαση σκέψου πως γίνετε δωρεάν πλέον από όλα τα ταμεία με την προϋπόθεση πως a) υπάρχουν προβλήματα υγείας και ο ασθενής έχει από 30 και πάνω δείκτη μάζας σώματος η b)ο ασθενής έχει δείκτη μάζας σώματος πάνω 60...και την κάνουν δωρεάν γιατί συντρέχουν λόγοι υγείας..:*


    κανε μια γύρα στα θέματα για τα "βαριατρικα" χειρουργεία εδώ στο φόρουμ και θα δεις και θα μάθεις πολλά...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by sandy
    asteropi σε ευχαριστώ και σένα για την απάντηση!ξέρω οτι δεν υπάρχουν γρήγορες δίαιτες απλα ήθελα να πιστέψω οτι θα υπάρχει κάτι δραστικό που τουλαχιστον θα με κάνει να ξεκινήσω και θα με κινητοποιήσει για να προχωρήσω γιατι δυχτυχως ειμαι απο τους ανθρώπους που καθονται το βράδυ στο κρεβάτι και αναλογίζονται και λένε : αυριο το πρωι που θα ξυπνησω θα ξεκινησω γυμναστικη ,θα ξεκινησω διατροφή και όλα αυτα και την επόμενη μέρα ξυπνάνε και δεν θυμουνται τιποτα!!ετσι δυστυχως ειμαι και εγω και επειδή το πήρα μια μέρα απόφαση και είπα ελεος με το πως έχω καταντήσει είπα να ξεκινήσω μία που τουλαχιστον σου ¨υποσχεται¨ πως θα χασεις πολλα γρήγορα απλά μου έκανε τρομερή εντυπωση το γεγονός οτι ενώ ειμαι πολλα κιλα παραπανω και λογικα θα έπρεπε να χάνω πιο γρήγορα πως έχασα μόνο 3 κιλά καθώς η δίαιτα έγραφε πως αν την τηρήσεις θα χασεις 20 και πάνω!
    σταματα να πολυσκεφτεσαι και κανε, πραξεις. Δεν χρειαζεται τελειοτητα, περπατα λιγο παραπανω, φαε λιγοτερο, κι ολα καλα θα ερθουν θα δεις, στο υπογραφω. Κοψε το ποτο μαχαιρι ομως, αδειες θερμιδες τελειως, ασε που ειναι απο τις χειροτερες εξαρτησεις, τουλαχιστο το φαι μας χρειαζεται για να ζησουμε, το ποτο οχι.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    σας ευχαριστω παρα πολυ και τις δυο θα κοιταξω λιγο καλυτερα για την επεμβαση οσο για το αλκοολ προσπαθω πραγματικα και γενικα προσπαθω με πραξεις κατι εχει κανει κλικ μεσα μου και θελω να αλλαξω πραγματικα γιατι νοιωθω παγιδευμενη μεσα στο ιδιο μου το σωμα!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Δεν εισαι παγιδευμενη στο σωμα σου, παγιδευεις το σωμα σου στο αλκοολ. Αν δεν ξαναπιεις δεν το παγιδευεις πια. Σκεψου το καπως ετσι χαλαρα. Δε χρειαζεσαι επεμβαση στο σωμα αλλα στο μυαλο, δικη σου επεμβαση, να αλλαξεις τροπο σκεψης, ολα θα πανε τελεια θα δεις!

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    αυτο ειναι!!ειναι ολα θεμα ψυχολογιας στην τελικη αυτο εχω αρχισει να πιστευω!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    Πραγματικά είναι θέμα ψυχολογίας. Εύχομαι να αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα έτσι ώστε να μπορέσεις να χειριστείς αυτά που σε βαραίνουν πιο αποτελεσματικά.

    Μια σημείωση να κάνω ότι αν ποτέ σκεφτόσουν την βαριατρική επέμβαση θα έπρεπε να κόψεις το ποτό μαχαίρι . Έστω και μερικές γουλιές αλκοολ το πρώτο διάστημα ειναι ικανές να προκαλέσουν υπογλυκαιμικό επισόδιο και λιποθυμία . Εγώ κόντεψα να το πάθω στο 6μηνο από την επέμβαση και με τρέχανε να με μαζέψουνε.

    Δεν σε ξέρω αλλά από αυτά που γράφεις πιστεύω ότι μπορείς να την βρεις την λύση σου χωρίς κάτι τόσο επεμβατικό. Είσαι και μικρή και ο μεταβολισμός σου σε βοηθά. Προσπάθησε να δεις τι είναι αυτό που σε κάνει να οδηγήσε στο ποτό ίσως είναι ο ίδιος λόγος που σε οδηγεί και στα γλυκά. Αν το βρεις μπορείς να το κοιτάξεις κατάματα και να το πολεμήσεις. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    Ευχαριστω παρα πολυ και πραγματικα προσπαθω να βρω το λογο που γινονται ολα αυτα γιατι προφανως καπου συνδεονται το που και το γιατι ευελπιστω να το βρω στην πορια!!

  11. #26
    Sandy καλησπερα κι απο μενα
    Δεν ξερω τι αποφασεις θα παρεις καθως εχεις διαβασει πολλες διαφορετικες απαντησεις εδω...Ειμαστε πολυ κοντα σε ηλικια,εγω ειμαι 19,και αυτο που θα ηθελα να σου πω ειναι οτι εγω προσωπικα παλευω απο τα 14 να κανω διαιτα και ποτε δεν τα καταφερα...Εκανα επεμβαση ακριβως πριν απο 2 βδομαδες και εχω χασει σχεδον 10 κιλα...Αν καταφερνεις με τη διατροφη συνεχισε ετσι και θα φτασεις στο στοχο σου...Αν παντως επιλεξεις την επεμβαση,ειμαι στη διαθεση σου να βοηθησω οσο μπορω.ΑΛΛΑ.Δεν ειναι κατι ευκολο.Ηδη 2 βδομαδες μετα το χειρουργειο,μπορει να μην εχω αρκετη εμπειρια αλλα αυτο το ξερω.Δεν ειναι απλο πραγμα και δεν ειναι η ευκολη λυση.Ειναι η ΔΥΣΚΟΛΗ λυση,την οποια διαλεγεις αν εισαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι δεν μπορεις αλλιως.Προσωπικα ειμαι ευτυχισμενη με την επιλογη μου,ελπιζω να διαλεξεις και εσυ κατι που να σε κανει χαρουμενη

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Το βάρος σου δεν είναι τόσο μεγάλο. Βγάλε την επέμβαση από το μυαλό σου, μόνο έτσι θα δώσεις το 100% σου στη δίαιτα. Κάντο να δουλέψει, μπορείς !!! Είμαι σίγουρη ότι μπορείς, αρκεί να θέλεις. Έχω δει σε forum του Άτκινς άτομα να χάνουν πολλά περισσότερα κιλά από τα δικά σου! Είσαι μικρή και ψηλή, έχεις 2 υπέρ σου και κανένα κατά. Ξεκίνα τη δουλειά σήμερα και το καλοκαίρι θα είσαι αγνώριστη. Δούλεψε για να αποκτήσεις αυτό που θέλεις, μην περιμένεις να έρθει κάποιος για να στο χαρίσει. Μην εγκλοβίζεσαι στο εγώ σου και μη γιγαντώνεις το πρόβλημα σου. Δεν είναι κάτι τρομερό. Σκέψου πόσοι χρόνια άρρωστοι θα ήθελαν να μπορούν να κάνουν κάτι για 1/2 ή 1 ή 2 χρόνια και μετά να γιατρευτούν. Σκέψου πόσο τυχερή είσαι να ζεις σε αυτό το μέρος της γης. Υπάρχουν μέρη όπου τα παιδιά βγαίνουν στην πορνεία από τα 10-12 τους χρόνια. Υπάρχουν μέρη όπου τα παιδιά δουλεύουν από τα 4 τους χρόνια. Υπάρχουν παιδιά που κακοποιούνται καθημερινά από τους γονείς που πρέπει να τα προστατεύουν. Υπάρχουν παιδιά που πεθαίνουν από την ασιτία. Υπάρχουν κορίτσια 10 χρονών που τα παντρεύουν με ηλικιωμένους. Ποιος είπε ότι η ζωή είναι εύκολη; Παρόλα αυτά σκέψου πόσο τυχερή είσαι που δεν γεννήθηκες σε λάθος σημείο, πόσο απλό θα ήταν να είσαι ένας από αυτούς τους δυστυχισμένους ανθρώπους. Όμως δεν είσαι!!!!!
    Έχεις ένα μικρό μόνο πρόβλημα να λύσεις: πρέπει για 6-7 μήνες να μπεις σε δίαιτα. Ο.Κ. δεν είναι κάτι τρομερό! Απλώς κάντο! Η Dukan έχει μερικές αρχές από τη δίαιτα του Άτκινς αλλά είναι πιο ζόρικη και μακροπρόθεσμα θα σε περιορίσει αρκετά. Έχω δοκιμάσει την Άτκινς και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη! Δεν πεινάω, δεν θέλω γλυκά (έσπασα τον εθισμό) και χάνω περισσότερο από ποτέ! Περίπου 6 κιλά το μήνα με το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών να είναι λίπος! Μη αφήνεις το πρόβλημα να μεγαλώσει.
    Κάνε κάτι τώρα! Ρίξε μια ματιά στο πριν και μετά ανθρώπων που υποβλήθηκαν σε εγχειρήσεις για μεγάλη απώλεια βάρους. Το δέρμα χαλαρώνει απίστευτα!!!! Πάνε για για συμμάζεμα και γεμίζουν το σώμα τους με ραφές. Υποβάλλονται σε εγχειρήσεις οι οποίες δεν θα τους χρειάζονταν αν δρούσαν όταν έπρεπε.
    http://www.realself.com/body-lift/be...d-after-photos
    Μπες στο forum του Ατκινς και δες πως τα κατάφεραν άνθρωποι που απλώς περιόρισαν τους υδατάνθρακες και το junk food στη ζωή τους.
    http://www.atkinsdietbulletinboard.c...re-after-pics/
    Δώσε στον εαυτό σου την χαρά να αποκτήσει κάτι για το οποίο πραγματικά πάλεψε. Θα κάνεις και τη μαμά σου τόσο ευτυχισμένη!!!

    * Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω άτομα που υπεβλήθησαν σε εγχείρηση για παχυσαρκία. Υπάρχουν πραγματικά άνθρωποι που έχουν υπερβολικά μεγάλο βάρος και πρέπει να στραφούν σε αυτή τη λύση, απλώς δεν πιστεύω ότι είσαι ένας από αυτούς!
    Επιπλέον το θέμα της χαλάρωσης του δέρματος και των τομών πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό για να μην το παίρνεις σοβαρά υπόψη σου.

    Get the most out of your life!!!!

  13. #28
    Χωρις να θελω να προσβαλλω την προλαλησασα,οταν εχεις βαρος εκκινησης τα 74 κιλα,που για καποιους αλλους ειναι ο στοχος,δεν μπορεις να αντιληφθεις την ψυχολογια των 100+ κιλων...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by Shamadalie
    Χωρις να θελω να προσβαλλω την προλαλησασα,οταν εχεις βαρος εκκινησης τα 74 κιλα,που για καποιους αλλους ειναι ο στοχος,δεν μπορεις να αντιληφθεις την ψυχολογια των 100+ κιλων...
    Το αρχικό μου βάρος μπορεί να είναι στόχος για κάποιους για διάφορους λόγους (ύψος, διαφορετικό σχήμα σώματος κ.τ.λ)
    από εκεί και πέρα πρέπει να σου πω ότι παραμένει σε αυτά τα επίπεδα με αδιάκοπους αγώνες. Παλεύω με υπερφαγικά επεισόδια τα τελευταία 7 χρόνια. Θα μπορούσα να παραιτηθώ και να μάθω από πρώτο χέρι πως νιώθεις στα 100+. Αλλά ίσως...ίσως λέω να νιώθω το ίδιο στα 70+ και αυτό να είναι που με κινητοποιεί.
    Ντρέπομαι να βγω με μαγιό στην παραλία, αγοράζω ρούχα με κριτήριο να μου κάνουν και όχι να μου αρέσουν, ντρέπομαι όταν συναντώ άτομα από παλιά και βλέπουν πως έχω καταντήσει και μερικές φορές ΦΟΒΑΜΑΙ. Φοβάμαι πως ποτέ δεν θα υπερνικήσω το πάθος μου για το φαγητό και ότι για πάντα θα χάνω και θα βάζω τα ίδια κιλά + . Ότι τα χρόνια θα γλιστρούν μέσα από τα χέρια μου και εγώ θα τα περνώ μιζεριάζοντας για το βάρος μου. Ότι θα κάνω τεράστιο κακό στην υγεία μου μια που όταν δεν βρίσκομαι σε δίαιτα τρέφομαι σχεδόν αποκλειστικά με junk food (binge eating).

    Αλλά το παλεύω δεν το αφήνω!
    Πρότεινα μάλιστα μια δίαιτα η οποία σε εμένα έφερε απίστευτα αποτελέσματα όσον αφορά τη σχέση εξάρτησης με το φαΐ. Πιστεύω με βεβαιότητα ότι ο μεταβολισμός της κοπέλας λόγω ηλικίας θα είναι καλός και βλέπω πολύ πιθανό να μπορέσει να χάσει 30+- κιλά ως τον Αύγουστο.
    Υπάρχουν πολλά άτομα που το έκαναν, δεν είναι ακατόρθωτο.

    Αν το προηγούμενο μήνυμα σου φάνηκε επικριτικό λυπάμαι πραγματικά γιατί δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου. Μοιράστηκα απλώς σκέψεις που εμένα με κινητοποιούν και μου δίνουν δύναμη . Το έκανα για να βοηθήσω, όχι για να κρίνω κάποιον. :yes:

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •