δεν αντεχω αλλο!!αν μπορει καποιος ας με βοηθησει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13

    δεν αντεχω αλλο!!αν μπορει καποιος ας με βοηθησει

    Καλημέρα σε όλους!!ειμαι η σάντρα και ειμαι 20 ετών!απο πολύ μικρή παλεύω με το πρόβλημα της παχυσαρκίας και ακομα παλεύω πολυ άσχημα!!στην ζωη μου εχω πιάσει πατο εξαιτίας αυτού.Σκεφτομαι πάρα πολυ την επέμβαση καθώς ειμαι 115 κιλά και ύψος 1,75 πλεον.Η μητερα μου ομως ειναι πολυ αντιθετη σε αυτο πιστευει οτι πρεπει να τα καταφερω με την αξια μου και οχι να καταφευγω στις ευκολεσ λυσεις!!Επισης η μητερα μου κατηγορει τον εαυτο της που εχω γινει ετσι.Καμια σκεφτομαι καμια φορα οτι θα σκασω,θα εκραγώ και γενικα νοιώθω χαλια με τον εαυτο μου ορισμένες φορες!!αλλες φορες παλι νοιώθω οτι ειμαι ενας κανονικός άνθρωπος και οτι δεν ειμαι τοσο παχουλη οσο νομιζω σε γενικες γραμμες!Ξερω η ψυχολογία ειναι το πι σημαντικό σε αυτους τους τομείς αλλα εγω πραγματικά εχω τρομακτικές εναλλαγές του τρόπου που βλέπω τον εαυτό μου!!Γενικα οταν είμαι μπροστα σε κόσμο εχω αυτοπεποίθηση και αυτό μου έχει βγει ως κάτι θετικό γιατί παντα στην ζωή μου είχα και αγόρια και υπήρχε ενδιαφέρον γενικοτερα προς εμενα και αυτο οπως σε καθε γυναικα μ εφτοιαχνε το κέφι!!Τελος παντων να μην τα πολυλογώ επειδή μου ερχονται πολλά και διάσπαρτα απο το κεφαλι μου και τα γράφω εχω ξεκινήσει εδω και λιγες μερες την διαιτα dukan αν και εχω απογοητετει λιγο καθως οταν την πηρα απο το ιντερνετ η διαιτα ελεγε οτι θα χασω 21 κιλα σε 10 μερες ενώ εγω αυτη την στιγμή εχω χάσει μόνο 3 δηλαδη ξεκινησα 118 και τωρα ειμαι 115!Βεβαια μου ηρθε και περιοδος και ηξερα απο τον προηγουμενο διαιτολογο μου οτι συνηθως οταν σ ερχεται περιοδος εισαι 2 κιλακια πανω αλλα και παλι με αυτα που υποσχοταν η διαιτα μου φαινεται περιεργο και δεν εχω κανει ατασθαλιες εκτος απο ενα μικρο κομματακι bounty που εφαγα (καθως ειμαι πολυ γλυκατζου) !! Γενικά δεν τρώω πολυ δηλαδη με τα φαγητα της διαιτας σκαω απλα αναρωτιόμουν μηπως ξέρει κανεις τον λόγο που δεν χανω τοσα πολλα ενώ ειμαι παρα πολλα κιλα παραπάνω..Συγνώμη για τα πολλα που εχω γραψει αλλα γενικα χρειαζομαι ψυχολογική βοήθεια ειναι ο μόνος τρόπος να την εχω απο δω καθώς δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να παω σε ψυχολογο(οντας και φοιτητρια) αλλα χαίρομαι πάρα πλ να ακουσω την γνώμη ανθρώπων που με καταλαβαίνουν και να αλληλοβοηθηθουμε!! Σας ευχαριστώ πολυ και αν μπορει καποιος να με βοηθήσει θα ήταν μεγάλη μου χαρα!!! Υ.Γ. το ονειρό μου-στοχος ειναι να φτάσω τα 70-80 κιλα ωστε απλά να ειμαι φυσιολογική γιατι νοιώθω οτι στερούμε την πραγματικη χαρα με τις ανασφαλειεσ μου!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλησπέρα Σάντυ και καλώς όρισες.
    Βάλε στόχο να χάνεις 2 κιλά τον μήνα γιατί αλλιώς θα έιναι δύσκολο να διατηρήσεις τις απώλειές σου.
    Σιγά σιγά προσπαθησε με όποιον τρόπο πιστεύεις εσύ, να διορθώσεις τα διατροφικά σου λάθη.
    21 κιλά σε 10 μέρες.
    Κάθε μέρα μπορεί να καις 2000 θερμίδες
    Σε 10 μέρες θα κάψεις 20000θερμίδες, περίπου 2,5 κιλά λίπους.
    Αν μείνεις νηστική 10 μέρες θα χάσεις 2,5 κιλά. Αν τρως θα χάσεις λιγότερα.
    Αν πλήρωσες την δίαιτα που πήρες, θα χάσεις μόνο τα λεφτά και την υπομονή σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    135
    Sandy μου καλη σου μερα και καλως ηρθες.
    Αν διαβασεις εδω τις ιστοριες των περισσοτερων, θα καταλαβεις ποσο ταιριαζει με την δικη σου.
    Η μαμα σου σε καποια πραγματα εχει δικιο, σε καποια αλλα οχι.
    Η επεμβαση δεν ειναι η ευκολη λυση, αλλα η τελευταια!!!!
    Αν θελεις να προσπαθησεις μονη σου να φτασεις στα επιθυμητα κιλα, σιγουρα
    χρειάζεσαι βοηθεια απο ειδικό γιατι τα κιλα ειναι πολλα.
    Οπωσδηποτε θα προσπαθησεις να τα χασεις πριν μπεις στην διαδηκασια των παιδιων,
    εγκυμοσυνες, τοκετους και θηλασμους, γιατι μετα τα πραγματα θα ειναι πιο δυσκολα.
    Μην περιμενεις μαγικες διαιτες, τυπου 20 κιλα σε ενα μηνα.. ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.........
    Σιγα, σιγα με προσπαθεια πολυ και διατροφη μπορεις να καταφερεις πολλα πραγματα και ενημερωσου απο παντου, forum, internet,επιστημονικες
    ερευνες και αρθρα, για τις βαριατρικες επεμβασεις, για να ξερεις τι εχεις να αντιμετωπήσεις.
    Μην αγχωνεσαι, ολα αλαζουν και φταχνουν, αρκει να το θελεις!!!!!
    Ειμαστε εδω για οτι χρειαστεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες κατ'αρχας!!Την δίαιτα αυτή την βρήκα απο το ίντερνετ και γενικά επειδή ειχα διαβάσει πολλά γι αυτήν είμαι πολύ θετική!Τώρα όσο αφορά τα διατροφικά μου λάθη είναι κυρίως οτι ετρωγα απο έξω αλλα ετρωγα και πολλά γλυκα!!Βεβαια εχω κάνει πολλές δίαιτες στην ζωή μου και έχω δώσει πολλά λεφτά σε διαιτολόγους!Πάντα είχα αποτέλεσμα και πριν φύγω να σπουδάσω ειχα χάσει 25 κιλά αλλα με το που μετακόμισα τα πήρα πίσω όλα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα!!Εκτοτε είχα αφεθει και ένα απο τα βασικά μου λαθη είναι το αλκοόλ που έπινα τώρα απο όταν ξεκίνησα την δίαιτα δεν το έχω αγγιξει και γενικά προσπαθώ να το κόψω γιατί είχα φτάσει σε σημείο να πίνω μέχρι 2 μπουκάλια κρασί την ημέρα γιατι δεν με έπιανε και πάντα μα παντα όταν έβγαινα επινα βότκα red bull αλλα σε μεγάλη ποσότητα και δεν ξερω γιατι αλλα πιστεύω οτι το αλκοόλ είναι ενας πολύ μεγαλος παράγοντας για το βάρος μου καθώς δεν καταναλώνω σε γενικές γραμμές μεγαλες ποσότητες φαγητού!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    Βερόνικα σε ευχάριστώ πολύ και σένα!!γενικά δεν με βοηθούν τα οικονομικά μου ωστε να μπορέσω να πάω σε έναν ειδικό αυτή την στιγμή ούτε ασφάλεια δεν έχω μου έχει λήξει οπότε οτι μπορέσω πρέπει να το κάνω μονη μου!!γενικά ξέρω πως πρέπει να χάσω τα κιλά μετα απο τοσα χρόνια που κάνω διαιτες απλα ειναι το θέμα ψυχολογίας και αυτη την φορα πραγματικά θέλω να το κάνω γιατί ειμαι και υπεύθυνη και για τον εαυτο μου πλέον!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Ας πάρουμε για παράδειγμα ένα ποτό 40% αλκοολικών βαθμών - όπως το ουΐσκι να δούμε τι μας δίνει ενεργειακά.
    Λοιπόν 100γρ ή καλύτερα κε(κυβικά εκατοστά) ποτού έχουν 263θερμίδες, 0γρ πρωτεΐνες, 0γρ υδατάνθρακες και 0γρ λιπαρά.
    40 αλκοολικοί βαθμοί σημαίνει ότι το 40% της ποσότητας του ποτού είναι αλκοόλη.
    Αυτά τα 40γρ αλκοόλη λοιπόν την στιγμή που εισέρχονται στο σώμα, αρχίζει μια διαδικασία όπου το συκώτι μας δουλεύει πυρετωδώς για να τα μετατρέψει σε λίπος. Και τα μετατρέπει σε λίπος. Τα μετατρέπει σε ένα ωραίο κι αργό καύσιμο όπως το λίπος. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.
    Οπότε 100κε ποτού πρέπει να τα σκέφτεσαι σαν 40γρ λάδι κακής ποιότητας που ταλαιπωρούν και το συκώτι σου.
    Γι αυτό κι οι αλκοολικοί καταστρέφουν το συκώτι τους πρώτα απ' όλα/

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    πωπω τα πες πολυ αναλυτικά σε ευχαριστώ πολύ γιώργο!!Δηλαδή θεωρείς οτι ειναι βασικός παραγοντας για το προβλημά μου έτσι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by sandy
    γενικά δεν με βοηθούν τα οικονομικά μου ωστε να μπορέσω να πάω σε έναν ειδικό αυτή την στιγμή ούτε ασφάλεια δεν έχω μου έχει λήξει οπότε οτι μπορέσω πρέπει να το κάνω μονη μου!!γενικά ξέρω πως πρέπει να χάσω τα κιλά μετα απο τοσα χρόνια που κάνω διαιτες απλα ειναι το θέμα ψυχολογίας και αυτη την φορα πραγματικά θέλω να το κάνω γιατί ειμαι και υπεύθυνη και για τον εαυτο μου πλέον!!
    Αγαπητή μου Σαντυ, γνώμη μου είναι πως αφού είσαι αποφασισμένη και έκοψες το ποτό, μπορείς να κρατήσεις λίγα χρήματα για ένα καλό διατροφολόγο να σε παρακολουθεί.
    Είσαι σε ευαίσθητη ηλικία, καλό είναι να μάθεις να τρώς τώρα και για πάντα. Το ότι είσαι 20 μόνο σημαίνει πως τα κιλά σου είναι παιχνιδάκι, ειλικρινά. Αν κάνεις μια ισορροπημένη διατροφή (διαιτολόγου) ή απλά κόψεις τα πολλά λάδια, γλυκά, ζάχαρη, και μαχαίρι το ποτό, θα πας πάρα πολυ καλά.
    Αν περπατάς λίγο παραπάνω κάθε μέρα ακόμα πιο καλό θα κάνεις!
    Το ότι είχες χάσει τα κιλά και τα πήρες πίσω λέει πολλά. Πρέπει να σκεφτείς τί έγινε ενδιάμεσα?
    Αδυνάτισες με σπιτικό φαγητό και τα πήρες με φαγητά από έξω? = πρέπει να μάθεις να μαγειρεύεις
    Αδυνάτισες με διαιτολόγο και πάχυνες χωρίς? = καλό είναι να ξαναπας σε έναν
    Πάχυνες από άγχος, έτρωγες ασυναίσθητα? = μπορείς να βρείς μια ασχολία να ξεσπάς την ένταση σου πχ περπάτημα, τρέξιμο, γυμναστήριο
    κτλ κτλ κτλ
    Εχεις όλη τη ζωή μπροστά σου, έχεις να δείς και να κάνεις πολλά ακόμα, μπορείς να επιλέξεις να παλεύεις με το βάρος σου μόνιμα (εν αγνοία σου) ή να το περιορίσεις εδώ και τώρα και για πάντα.
    Μπορείς να σκεφτείς "αυτή τη χρονιά θα αδυνατίσω, θα μάθω να τρώω σωστά, να περιποιούμαι και να αγαπάω το σώμα μου".
    Αυτή μπορεί να είναι και η δική σου χρονιά! Και θα δείς όλα θα είναι τόσο όμορφα μετά!
    Εισαι ψηλή κοπέλα, τα κιλά που έχεις να χάσεις είναι ελάχιστα για να δείχνεις όμορφη. Το δύσκολο είναι να μάθεις να τρέφεσαι σωστά, να είσαι υγιης! Σε φιλώ:starhit:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Μια ερώτηση τί εννοείς 2 μπουκάλια κρασί την ημέρα και δε σε έπιανε? Επινες και χωρίς να έχεις βγει πχ με παρέα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    [quote]Originally posted by sandy
    Καλημέρα σε όλους!!ειμαι η σάντρα και ειμαι 20 ετών!απο πολύ μικρή παλεύω με το πρόβλημα της παχυσαρκίας και ακομα παλεύω πολυ άσχημα!!στην ζωη μου εχω πιάσει πατο εξαιτίας αυτού.Σκεφτομαι πάρα πολυ την επέμβαση καθώς ειμαι 115 κιλά και ύψος 1,75 πλεον.Η μητερα μου ομως ειναι πολυ αντιθετη σε αυτο πιστευει οτι πρεπει να τα καταφερω με την αξια μου και οχι να καταφευγω στις ευκολεσ λυσεις!![quote]



    Γεια σου και από μένα Sandy. Πρώτα πρώτα καλός ήρθες και εσύ στο forum μας.

    Η μητέρα σου κάνει λάθος να θεωρεί τις βαριατρικες επέμβασης εύκολη λύση..είναι σε πληροφορώ (και μπορούν να σου πουν και άλλοι που την έχουν κάνει) πως είναι ίσος η ποιο δύσκολη λύση και μονο εάν δεν μπορείς πλέον να τα καταφέρεις μονος σου για πολλούς και διαφορους λόγους..η λύση τις επέμβασης είναι για άτομα που έχουν πολύ περισσότερα κιλά από σένα που έχουν δείκτη μάζας σώματος από 60 και πάνω η από 30 και πάνω αλλα έχουν πολλά προβλήματα υγείας (όπως ήμουν εγώ).

    Το δικό σου λάθος στο θέμα τις επέμβασης είναι πως μια βαριατρικι επέμβαση δεν συστήνεται για τα δικά σου κιλά (ειδικά αν δεις και το ύψος σου ... γιατί οι γιάtρoι θα σου πουν πως με 1.75 upsos και την ηλικία σου θα πρέπει να γίνεις 70 κιλά το κατώτερο για να είσαι υγιής ιατρικά.

    Επαναλαμβάνω πως μια βαριατρικι επέμβαση δεν είναι εύκολη λύση..θα πρέπει να ξεχάσεις πως θα "τρος" σαν γλάρος (μια μπουκιά μια φορα μάσημα και κάτω) θα πρέπει να μασάς τι μπουκιά σου τουλάχιστον 30 φορες και για ένα γεύμα του τύπου 50gr κρέας (που από κει και ύστερα θα είναι απαραίτητα σε κάθε σου γεύμα) και δυο κουταλιές φασολάκια το γεύμα αυτό θα πρέπει να διαρκεί τουλάχιστον 30 λεπτά..
    νεράκι και υγρά γενικά επίσης σιγά σιγά θα πρέπει να τα πίνεις..σιγά σιγά και με μικρές γουλιές..και αυτό για πάντα...η επέμβαση είναι μη αναστρέψιμη...

    επίσης δείξε στη μαμά σου τα βιντεάκια που έχω για το sleeve και για το γαστρικό bypass...και μετά ας σου απάντηση αν είναι η εύκολη λύση..τα βιντεάκια είναι σε animation για να μην είναι κάπως..xmm τρομαχτικά...δεν υπάρχουν μεγάλα ποσοστά θνησιμότητας (είναι στο 1%) αλλα και πάλι είναι μια επέμβαση που διαρκεί 4 ώρες και είναι με γενική νάρκωση...και αυτό einai το εύκολο μέρος

    δεν μετανιώνω για την επέμβαση.τα προβλήματα υγείας μου δεν θα φεύγαν με άλλο τρόπο..και ήδη παίρνω πάλι τι ζωή στα χερια μου..όμως είχα προσπαθήσει και μονη μου...για 22 χρονια προσπαθούσα μονη μου...όταν πλέον δεν μπορούσα να χάσω με καμια δίαιτα και καμια διτροφή....όταν η υγεία μου epidinothike πολύ (ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη k.a) τότε η επέμβαση ήταν η μονη λύση.
    με κανέναν άλλον τρόπο ο οργανισμός δεν γιατρεύεται από τον διαβήτη και την xolisterini ..μονο με επέμβαση βαριατρικι (διαβήτης 83% ακόμα και ο ινσουλινοεξαρτώμενος, χοληστερίνη 98%).

    Όμως εσύ είσαι μικρούλα και χωρίς προβλήματα υγείας...και μπορείς να τα καταφέρεις με την στήριξη τον δικών σου , ψυχολόγου και διατροφολόγου + γυμναστήριο.

    θα σου έλεγα επίσης να μην καταφύγεις στον δακτύλιο που ενδικνετε για τα κιλά σου διότι ο δακτύλιος δημιουργεί πολλά πολλά πολλά προβλήματα...

    όλα αυτά στα λέω με πολύ πολύ αγάπη έστω και αν δεν σε γνωρίζω ..όλες και όλοι είχαμε τα ίδια προβλήματα...:* και σε καταλαβαίνω.

    ps ..η μαμά μου δεν ήθελε να την κάνω επίσης την επέμβαση όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλα για τον φόβο του 1% θνησιμότητας και επειδή εγώ μένω Ολλανδία και η μανούλα μου Ελλάδα δηλαδή δεν θα ήταν διπλα μου...τώρα όμως με xerete

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Originally posted by sandy
    εχω ξεκινήσει εδω και λιγες μερες την διαιτα dukan αν και εχω απογοητετει λιγο καθως οταν την πηρα απο το ιντερνετ η διαιτα ελεγε οτι θα χασω 21 κιλα σε 10 μερες ενώ εγω αυτη την στιγμή εχω χάσει μόνο 3 δηλαδη ξεκινησα 118 και τωρα ειμαι 115!
    Kαταλαβαίνω οτι μες την "απογνωση" σου θες να πιστεψεις κατι τετοιο, δηλαδη να χασεις τοοοσα πολλα κιλα μεσα σε μολις 10 μερες. Αλλα για σκεψου ποσο καιρο έκανες να πάρεις αυτά τα 21 κιλά?10 μέρες?Οχι. Ολοι αυτο θελουμε και σε καταλαβαινω οτι θες άμεσες λύσεις αλλα δυστυχώς δεν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο.Ο μόνος τρόπος είναι γνωστος σε όλους μας μη σε ζαλίζω γιατι θα τα έχεις ακούσει άπειρες φορές.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    sweetOctober σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απαντηση σου!Κατ'αρχάς να σ πω οτι κάποια απο τα ¨συνήθεια¨ που ειχα π.χ. να τρώω τα φαγητά μου με λάδι ή να βάζω ζάχαρη στον καφέ τα έχω κόψει εδώ και χρόνια πλέον δν τρώω καθολου λάδι και μαγειρεύω γενικότερα χωρίς λάδι ενώ την ζάχαρη την έχω αντικαταστήσει με στεβια.γενικότερα δεν καταναλώνω μεγαλες ποσοτητες φαγητού αλλα ήμουν ανεκαθεν άτομο της καθιστικής ζωής ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα κινητικη και σε αυτό ξέρω οτι ευθύνεται τ βάρος μ καθώς νοιώθω άσχημα να γυμνάζομαι και να τρέχω.Οταν σταμάτησα τον διαιτολόγο και πέρασα στην λάρισα πέρασα μία μεγάλη περίοδο κατάθλιψης και τότε ξεκίνησα να πίνω πολυ.Στην αρχή έπινα μόνο με παρέα και μετά αρχισα να κλείνομαι στο σπίτι και να πίνω μόνη μου.Βέβαια και έξω όταν βγαίνω συνηθίζω να πίνω πολύ και έχω ξεκινήσει να το κάνω αυτο εδώ και πάρα πολυ καιρο!!Χαίρομαι που σταμάτησα αν και τ σκέφτομαι συχνα τ αλκοολ!!Πιο συχνά ομως σκέφτομαι ποσο θα θελα να φάω ενα γλυκό καθώς είμαι πολύ γλυκατζού!Αλλα τώρα αυτη την εβδομάδα π κάνω δίαιτα με το μόνο τρόπο που την χάλασα ήταν π εφαγα μισή bounty!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    Ninap καλώς σας βρήκα σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου!!Γενικά η επέμβαση τριγυρνάει πολύ στο μυαλό μου και θα ήθελα κάποια στιγμή να την κάνω!Οσο αφορά το θέμα με τ ύψος και τα κιλά μου ένας γιατρός που είχα μιλήσει μου είχε πει οτι θα μπορούσα να την κανω!Γενικα πιστεύω οτι ειναι και αυτο μια πολυ δυσκολη και επίπονη διαδικασία και ιδιαίτερα ψυχοφθόρα.Οσο για την μαμα μου δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη και το ξέρω!Ανησυχεί σε υπερβολικό βαθμό και θελει να με δεί να προσπαθώ πραγματικά μια φορά να χάσω το βάρος μου απο μόνη μου!!Αυτο που δεν καταλαβαίνει ομως(οντας αδύνατη) είναι οτι είναι ένας συνεχής αγωνας μέσα σου κάθε φορα που κανεις δίαιτα!πραγματικά καποια στιγμή ευχομαι να μπορουσε να καταλαβει τι περνάω καθως πάω στουσ διαιτολόγους απο τα 9!Ομως θαυματα δεν γίνονται και το μόνο π κάνει είναι να ρίχνει τις ευθύνες πάνω της και γώ πανω μου!θεωρώ οτι δεν φτάιει μετά απο ενα σημειο και μετα η μαμα μου καθώς απο την στιγμή που ξεκίνησα να καταλαβαίνω τι γίνεται και σε τί κατασταση βρίσκομαι και για πιο λόγο με κοροιδεύουν τα αλλα παιδια αντί να προσπαθώ που την ειχα δίπλα μου και με βοηθούσε έμπαινε το πείσμα και ο εγωισμός μου στην μέση και έτρωγα περισσότερο!!δεν ξερω ισως και γω μεσα μου να φοβαμαι να μπω στην διαδικασια της επεμβασης αν και καποια στιγμη σκεφτομουν να το κανω και κρυφα απο την μαμα μου!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλησπέρα Σάντυ, πιστεύω πως το αλκοόλ είναι μεγάλο πρόβλημα. Το κατά πόσο είναι ένα απο το λάθη σου σου εξαρτάται πάντα από τις ποσότητες που πίνεις!
    Πριν 4 χρόνια περίπου έπινα κι εγώ. Περίπου 1 μπουκάλι 750κε τσίπουρο ή ούζο ή ουίσκι ανά 3 με 4 μέρες. Είναι πολύ κακό γιατί είναι εθιστικό κι άπαξ και το συνηθίσεις δύσκολα το κόβεις. Είχα ξεκινήσει να πίνω γιατί κάπου είχα διαβάσει για τις αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες του τσίπουρου και πίστευα πως θα μου έφευγε μια ενόχληση ψηλα στο ισχίο από το τρέξιμο. Η ενόχληση έφυγε πράγματι κι εγώ κατέντησα ψιλοαλκοολικός! Κακή επιλογή.
    Μόλις άρχισα να μετράω τις θερμίδες που καταναλώνω και να ψάχνω τα διάφορα τρόφιμα, τί ακριβώς σου δίνουν, τότε ήταν που το έκοψα αμέσως. Τώρα μπορεί να πιω 1 μπουκάλι κόκκινο κρασί σε ένα με δύο μήνες και σε μικρές δόσεις. Από μισή γουλιά περίπου, μία κουταλιά της σούπας. Το πίνω σαν να είναι φάρμακο. Αντιβίωση. Έτσι το βλέπω.

    Σήμερα έπιασα την κουβέντα εντελώς κατά τύχη. Βρέθηκα με 3 φίλους στη γυμναστική και μου είπαν πως κρατιέμαι καλά στα κιλα, μπράβο, κλπ. Έ, άρχισα να τους λέω κι εγώ τα δικά μου, πως κάνω καθημερινό ζύγισμα, βγάζω τους εβδομαδιαίους μέσους όρους που παρακολουθώ τους μηνιαίους μέσους όρους κι έτσι μόλις πάει να ανέβει η ζυγάρια, το ελέγχω όσο πιο γρήγορα μπορώ κι επανέρχομαι. Βέβαια είναι κάποιες στιγμές που και λόγω του τρεξίματος, σε έναν δύσκολο αγώνα θα πάρεις 2,3 κιλά όπως κι έβαλα τον Οκτώβρη, μετά όμως πάλι πέφτουν με λίγη προσοχή.

    Μου λέει λοιπόν αμέσως-αμέσως ο ένας φίλος, έ όχι και καθημερινό ζύγισμα, καταντάει αγχωτικό!!!. Του απάντησα λοιπόν, ότι δε με γνώρισε πιο παλιά που ήμουν 115 κιλα, εκεί του είπα να δεις άγχος κι εφιάλτες. Καθημερινό ζύγισμα ξανά και ξανά. Ότι μπορεί πιστεύω πρέπει να κάνει ο καθένας μας, προκειμένου να φτάσει στον στόχο του.

    Τους είπα επίσης - και λέω τώρα και σε έσένα - πως όλα αυτά τα χρόνια, τρώω με το πιο μικρό κουταλάκι του γλυκού που έχω βρεί, με μικρό πηρούνι σε ένα μικρό μπωλ που βάζουμε κανονικά δημητριακά. Μπορεί να πρέπει να φάω μια μέρα 4 και 5 και 10 γεματα τέτοια μπωλάκια. Θα φάω όμως στα μπωλάκια αυτά γιατί μου δίνουν μια καλή αίσθηση , του τί είναι ένα γεύμα. Προσπαθώ να τρώω αργά κι ακόμα δεν το καταφέρνω πάντα. Όσο πιο αργά τρως, τόσο πιο γρήγορα θα φτάσεις σοτ σωστό βάρος. Έχει τύχει μερικές φορές να τρώω για 1 και 2 ώρες. Αργά.

    Ελπίζω να μη σε άγχωσα, κάποτε ήμουν κι εγώ ακριβώς 115κιλα, με ύψος 1,75 και φύγαν τα περίσσια κιλά, εύχομαι για πάντα - με αυτό που θεωρώ πια σωστή διατροφή. Εϋχομαι να τα καταφέρετε κι εσείς με τον επιθυμητό προς εσάς τρόπο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    13
    asteropi σε ευχαριστώ και σένα για την απάντηση!ξέρω οτι δεν υπάρχουν γρήγορες δίαιτες απλα ήθελα να πιστέψω οτι θα υπάρχει κάτι δραστικό που τουλαχιστον θα με κάνει να ξεκινήσω και θα με κινητοποιήσει για να προχωρήσω γιατι δυχτυχως ειμαι απο τους ανθρώπους που καθονται το βράδυ στο κρεβάτι και αναλογίζονται και λένε : αυριο το πρωι που θα ξυπνησω θα ξεκινησω γυμναστικη ,θα ξεκινησω διατροφή και όλα αυτα και την επόμενη μέρα ξυπνάνε και δεν θυμουνται τιποτα!!ετσι δυστυχως ειμαι και εγω και επειδή το πήρα μια μέρα απόφαση και είπα ελεος με το πως έχω καταντήσει είπα να ξεκινήσω μία που τουλαχιστον σου ¨υποσχεται¨ πως θα χασεις πολλα γρήγορα απλά μου έκανε τρομερή εντυπωση το γεγονός οτι ενώ ειμαι πολλα κιλα παραπανω και λογικα θα έπρεπε να χάνω πιο γρήγορα πως έχασα μόνο 3 κιλά καθώς η δίαιτα έγραφε πως αν την τηρήσεις θα χασεις 20 και πάνω!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •