Σπουδες ψυχολογιας-Επαγγελματικα δικαιωματα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 98
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Άσχετο αλλά.... ποιος νόμος σταμάτησε την εισαγωγή με κατατακτήριες ρε παιδιά, τι λέτε? :S

    Tι εννοείς? Ότι κάποια πανεπιστήμια παίρνουν άτομα με βαθμό πτυχίο? Αν εννοείς αυτό είναι μεγάλη βλακεία συμφωνώ. Πάντως δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια έτσι, κάποια έχουν διατηρήσει το σύστημα των εξετάσεων και εγώ φέτος έδωσα κανονικά πριν λίγες μέρες. Π.χ. για ψυχολογία το Αριστοτέλειο είναι με εξετάσεις σίγουρα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by trinity View Post
    καλησπερα.ειμαι καινουρια στο forumκαι εχω και γω μπλεχτει ασχημα μετο θεμα της αναγνωρισης..εχω τελιωσει φ.π.ψ. και ψαχνω να βρω τροπο να συνεχισω αγγλια για να καταφερω να αναγνωριστω απο την ενωση ψυχολογων εκει για να μπορεσω να αναγνωριστω και εδω.οποιος γνωριζει οτιδηποτε που θα μπορουσε ναμε βοηθησει θα του ημουν ευγνομων!!!οτιδηποτε..

    Αν θες να μείνεις Αγγλία 4 ever (η γενικότερα στο εξωτερικό), μπορείς να κάνεις "1 χρόνο conversion course" στην ψυχολογία και μετά να κάνεις ειδικότητα σε κάποιο τομέα της ψυχολογίας. Π.χ. για κλινικός, σχολικός, συμβουλευτικός, εργασιακός και δικαστικός είναι από 3 χρόνια το καθένα αλλά πληρώνεσαι κανονικά κατά την διάρκεια της ειδίκευσης. Μιλάμε για Αγγλία έτσι που έχουν αναγνωριστεί οι ειδικότητες της ψυχολογίας (στην Ελλάδα δεν έχουν αναγνωριστεί οπότε φτάνει το πρώτο πτυχίο για να δουλέψεις ως ψυχολόγος σε οποιοδήποτε τομέα). Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να σε πάρουν στην ειδικότητα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Τέσπα, μετά αν αναγνωρίσεις και ειδικότητα στο κρατικό σύστημα υγείας της Αγγλίας μπορείς να δουλέψεις σαν ειδικός ψυχολόγος στην Αγγλία με καλά λεφτά, συνήθως οι πιο πολλοί απασχολούνται στο δημόσιο (αλλά δεν είναι ακόμα χάλια εκεί όπως εδώ).



    Δεν ξέρω όμως αν με αυτό τον τρόπο αναγνωρίζεσαι σαν "ψυχολόγος" και στην Ελλάδα. Οι ηλίθιοι από το ΔΟΑΤΑΠ μπορεί να σου ζητήσουν ολόκληρο προπτυχιακό (bachelor) οπότε ψάξε το για το conversion course αν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα. Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις ολόκληρα τέσσερα χρόνια bachelor+MSc ψυχολογίας στην Αγγλία δυστυχώς. Τουλάχιστον ρώτα τους στην Αγγλία αν μπορείς να αναγνωρίσεις μαθήματα από την σχολή σου (ΦΠΨ) και να γλιτώσεις κάνα χρόνο έτσι.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Tι εννοείς? Ότι κάποια πανεπιστήμια παίρνουν άτομα με βαθμό πτυχίο? Αν εννοείς αυτό είναι μεγάλη βλακεία συμφωνώ. Πάντως δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια έτσι, κάποια έχουν διατηρήσει το σύστημα των εξετάσεων και εγώ φέτος έδωσα κανονικά πριν λίγες μέρες. Π.χ. για ψυχολογία το Αριστοτέλειο είναι με εξετάσεις σίγουρα.
    τι ακριβως εδωσες? κατατακτηριες για μπατσελορ στην ελλαδα?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι ακριβως εδωσες? κατατακτηριες για μπατσελορ στην ελλαδα?

    Ναι, θέλω να σπουδάζω για πάντα λολ. Αλλά χλωμό το βλέπω να περάσω :P

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Ναι, θέλω να σπουδάζω για πάντα λολ. Αλλά χλωμό το βλέπω να περάσω :P
    τι να το κανεις?
    δεν εχεις μπατσελορ απο αγγλια , στην ψυχολογια?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι να το κανεις?
    δεν εχεις μπατσελορ απο αγγλια , στην ψυχολογια?

    Ναι, έχω, τώρα έδωσα για άλλη σχολή :P. Θέλω να γίνω πανεπιστήμονας. Κατα τα 60 θα δουλέψω λολ (έτσι και αλλιώς λέω στον εαυτό μου ότι δουλειές δεν υπάρχουν). Άσε χαμός γινόταν, είμαι και σε μεταπτυχιακό τώρα, διάβαζα και για τις κατατακτήριες έκαψα φλάτζα. Έχω κανονίσει χαλάρωση Χριστούγεννα για λίγες μέρες με μαμά-μπαμπά να με ταΐσουν μπας και επαναφέρω κάνα εγκεφαλικό κύτταρο αλλά χλωμό :P

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Ναι, έχω (και MSc από Αγγλία), τώρα έδωσα για άλλη σχολή :P. Θέλω να γίνω πανεπιστήμονας. Κατα τα 60 θα δουλέψω λολ (έτσι και αλλιώς λέω στον εαυτό μου ότι δουλειές δεν υπάρχουν). Άσε χαμός γινόταν, είμαι και σε μεταπτυχιακό τώρα, διάβαζα και για τις κατατακτήριες έκαψα φλάτζα. Έχω κανονίσει χαλάρωση Χριστούγεννα για λίγες μέρες με μαμά-μπαμπά να με ταΐσουν μπας και επαναφέρω κάνα εγκεφαλικό κύτταρο αλλά χλωμό :P
    για ποια σχολη? καλα κανεις. κι εγω θα το εκανα αν ειχα το οικονομικο περιθωριο. οι σπουδες, ειναι παραδεισος...
    (και οντως δεν υπαρχουν δουλειες). με κατατακτηριες που σε βαζουν στο τριτο ετος, η κανονικα απ την αρχη?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για ποια σχολη? καλα κανεις. κι εγω θα το εκανα αν ειχα το οικονομικο περιθωριο. οι σπουδες, ειναι παραδεισος...
    (και οντως δεν υπαρχουν δουλειες). με κατατακτηριες που σε βαζουν στο τριτο ετος, η κανονικα απ την αρχη?

    Ήταν λίγο τρελό αυτό που έκανα, έδωσα ιατρική. Τι γ' έτος...καλά θα ήταν...β εξάμηνο μπαίνεις, 5,5 χρονάκια μωρέ μόνο λολ. Εντάξει το σκεφτόμουν βασικά να παρακολουθούσα τα πρωινά και απογεύματα να δούλευα σαν ψυχολόγος/νευροψυχολόγος (κάπου… τώρα που άλλο θέμα… μάλλον ιδιωτικά αν και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα) και μετά-αν τελείωνα, δεν είχε γίνει η συντέλεια του κόσμου και ζούσα με το καλό- να πήγαινα κατευθείαν έξω για ειδικότητα (οπότε μιλάμε για στανταρ λεφτά επιτέλους). Αλλά χλωμό να μπω φέτος, στην κατηγορία μου (ΑΕΙ) είχε κάτι άτομα, νοσηλευτές και βιολόγους που προετοιμάζονταν κάνα χρόνο ενώ κάτι πωρωμένοι έδιναν και 2η και 3η φορά με φροντιστήριο...σκούρα τα πράγματα φέτος. Τουλάχιστον αν θελήσω να ξαναδώσω, ξέρω πως είναι περίπου τα θέματα. Καλή εμπειρία ήταν γενικά :P Πάντως είχε από όλες τις ηλικίες, μου έκανε εντύπωση που έδινε και μια κυρία γύρω στα 48 και κάτι άλλοι τύποι μεγαλούτσικοι. Θα το είχαν ψώνιο/απωθημένο φαίνεται :P


    Τέσπα, σορρυ for spamming.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Ήταν λίγο τρελό αυτό που έκανα, έδωσα ιατρική. Τι γ' έτος...καλά θα ήταν...β εξάμηνο μπαίνεις, 5,5 χρονάκια μωρέ μόνο λολ. Εντάξει το σκεφτόμουν βασικά να παρακολουθούσα τα πρωινά και απογεύματα να δούλευα σαν ψυχολόγος/νευροψυχολόγος (κάπου… τώρα που άλλο θέμα… μάλλον ιδιωτικά αν και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα) και μετά-αν τελείωνα, δεν είχε γίνει η συντέλεια του κόσμου και ζούσα με το καλό- να πήγαινα κατευθείαν έξω για ειδικότητα (οπότε μιλάμε για στανταρ λεφτά επιτέλους). Αλλά χλωμό να μπω φέτος, στην κατηγορία μου (ΑΕΙ) είχε κάτι άτομα, νοσηλευτές και βιολόγους που προετοιμάζονταν κάνα χρόνο ενώ κάτι πωρωμένοι έδιναν και 2η και 3η φορά με φροντιστήριο...σκούρα τα πράγματα φέτος. Τουλάχιστον αν θελήσω να ξαναδώσω, ξέρω πως είναι περίπου τα θέματα. Καλή εμπειρία ήταν γενικά :P Πάντως είχε από όλες τις ηλικίες, μου έκανε εντύπωση που έδινε και μια κυρία γύρω στα 48 και κάτι άλλοι τύποι μεγαλούτσικοι. Θα το είχαν ψώνιο/απωθημένο φαίνεται :P


    Τέσπα, σορρυ for spamming.
    χαχαχαχαχαχα
    καλα εκανες!!!!!
    ναι, με την ιατρικη παιζει πολυ απωθημενο.
    ακομα και η μαμα μου που δεν την αφησαν να τελειωσει γυμνασιο, παρακολουθουσε μαθηματα στο ανοιχτο πανεπιστημιο :Ρ
    μπορει να περασεις βρε. εχεις τερατωδη μνημη!!!
    ωραιο το σχεδιο σου :):):)
    καλη επιτυχια!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    χαχαχαχαχαχα
    καλα εκανες!!!!!
    ναι, με την ιατρικη παιζει πολυ απωθημενο.
    ακομα και η μαμα μου που δεν την αφησαν να τελειωσει γυμνασιο, παρακολουθουσε μαθηματα στο ανοιχτο πανεπιστημιο :Ρ
    μπορει να περασεις βρε. εχεις τερατωδη μνημη!!!
    ωραιο το σχεδιο σου :):):)
    καλη επιτυχια!


    χαχαχα θενκς!!


    Γεγονός είναι ότι αρκετούς τους ξινίζει η ιδέα να μπεις σε δεύτερη σχολή (πόσο μάλλον της ιατρικής), ειδικά αυτές τις εποχές που πρέπει να είμαστε (πολύ) πιο πρακτικοί. Θυμάμαι πριν λίγο καιρό που διάβαζα πυρετωδώς με παίρνει η μάνα μου "έλα τι κάνεις? Γιατί δεν μιλάς, διαβάζεις για την ιατρική?", "-άσε διαβάζω μάνα διαβάζω" -"ωω ρε ψωνάρα" λολολ (εντάξει η μάνα μου έχει και χιούμορ :P).

    Πάντως πλέον η συνεχιζόμενη εκπαίδευση, η εκπαίδευση ενηλίκων κλπ. αυξάνεται αρκετά στην Ελλάδα. Όλο και κάποιος θα τρέξει να πάρει κάνα πτυχίο από εδώ, κάνα σεμινάριο από εκεί, βλέπεις ανθρώπους που έχουν ήδη δουλειά κάποιες φορές να παρακολουθούν και κάτι άλλο (πολλές φορές μόνο και για τις γνώσεις) Καλό είναι αυτό. Μένει τώρα να βγούνε και δουλειές για όλη αυτή την εκπαίδευση :P

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    χαχαχα θενκς!!


    Γεγονός είναι ότι αρκετούς τους ξινίζει η ιδέα να μπεις σε δεύτερη σχολή (πόσο μάλλον της ιατρικής), ειδικά αυτές τις εποχές που πρέπει να είμαστε (πολύ) πιο πρακτικοί. Θυμάμαι πριν λίγο καιρό που διάβαζα πυρετωδώς με παίρνει η μάνα μου "έλα τι κάνεις? Γιατί δεν μιλάς, διαβάζεις για την ιατρική?", "-άσε διαβάζω μάνα διαβάζω" -"ωω ρε ψωνάρα" λολολ (εντάξει η μάνα μου έχει και χιούμορ :P).

    Πάντως πλέον η συνεχιζόμενη εκπαίδευση, η εκπαίδευση ενηλίκων κλπ. αυξάνεται αρκετά στην Ελλάδα. Όλο και κάποιος θα τρέξει να πάρει κάνα πτυχίο από εδώ, κάνα σεμινάριο από εκεί, βλέπεις ανθρώπους που έχουν ήδη δουλειά κάποιες φορές να παρακολουθούν και κάτι άλλο (πολλές φορές μόνο και για τις γνώσεις) Καλό είναι αυτό. Μένει τώρα να βγούνε και δουλειές για όλη αυτή την εκπαίδευση :P
    κοιτα
    με την ασταθεια που υπαρχει, οτι μαθαινει κανεις, καλο ειναι..
    μπορει αυριο να βρεθουμε στα χαρακωματα, να εχουμε κανεναν να μας βαζει κανεναν επιδεσμο :Ρ
    χωρις πλακα, η κατασταση ειναι τοσο ρευστη, που δεν ξερεις ουτε που θα βρισκεσαι ουτε τι θα κανεις σε 5 και 10 χρονια (και λιγοτερο)
    μπορει να βρεθουμε στην αστραλια μεταναστες...
    οσα εφοδια εχεις, τοσο το καλυτερο...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κοιτα
    με την ασταθεια που υπαρχει, οτι μαθαινει κανεις, καλο ειναι..
    μπορει αυριο να βρεθουμε στα χαρακωματα, να εχουμε κανεναν να μας βαζει κανεναν επιδεσμο :Ρ
    χωρις πλακα, η κατασταση ειναι τοσο ρευστη, που δεν ξερεις ουτε που θα βρισκεσαι ουτε τι θα κανεις σε 5 και 10 χρονια (και λιγοτερο)
    μπορει να βρεθουμε στην αστραλια μεταναστες...
    οσα εφοδια εχεις, τοσο το καλυτερο...


    Absolutely, προσωπικά συμφωνώ απόλυτα. :)

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    ................... (άκυρο)
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  14. #44
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    London,UK
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Αν θες να μείνεις Αγγλία 4 ever (η γενικότερα στο εξωτερικό), μπορείς να κάνεις "1 χρόνο conversion course" στην ψυχολογία και μετά να κάνεις ειδικότητα σε κάποιο τομέα της ψυχολογίας. Π.χ. για κλινικός, σχολικός, συμβουλευτικός, εργασιακός και δικαστικός είναι από 3 χρόνια το καθένα αλλά πληρώνεσαι κανονικά κατά την διάρκεια της ειδίκευσης. Μιλάμε για Αγγλία έτσι που έχουν αναγνωριστεί οι ειδικότητες της ψυχολογίας (στην Ελλάδα δεν έχουν αναγνωριστεί οπότε φτάνει το πρώτο πτυχίο για να δουλέψεις ως ψυχολόγος σε οποιοδήποτε τομέα). Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να σε πάρουν στην ειδικότητα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Τέσπα, μετά αν αναγνωρίσεις και ειδικότητα στο κρατικό σύστημα υγείας της Αγγλίας μπορείς να δουλέψεις σαν ειδικός ψυχολόγος στην Αγγλία με καλά λεφτά, συνήθως οι πιο πολλοί απασχολούνται στο δημόσιο (αλλά δεν είναι ακόμα χάλια εκεί όπως εδώ).



    Δεν ξέρω όμως αν με αυτό τον τρόπο αναγνωρίζεσαι σαν "ψυχολόγος" και στην Ελλάδα. Οι ηλίθιοι από το ΔΟΑΤΑΠ μπορεί να σου ζητήσουν ολόκληρο προπτυχιακό (bachelor) οπότε ψάξε το για το conversion course αν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα. Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις ολόκληρα τέσσερα χρόνια bachelor+MSc ψυχολογίας στην Αγγλία δυστυχώς. Τουλάχιστον ρώτα τους στην Αγγλία αν μπορείς να αναγνωρίσεις μαθήματα από την σχολή σου (ΦΠΨ) και να γλιτώσεις κάνα χρόνο έτσι.

    Η φίλη μας δε πρέπει να μπλέξει με τον ΔΟΑΤΑΠ σε καμία περίπτωση μιας και δεν έχει βασικές σπουδές στη Ψυχολογία και είναι επόμενο πως θα φάει άκυρο από εκεί.

    Αυτό που πρέπει να κάνει είναι αυτό που λες δλδ να εξασφαλίσει chartered status στο ΗΒ.Μόλις γίνει αυτό κανονικά μεταφέρει τα επαγγελματικά της δικαιώματα ως Ψυχολόγος (ανεξάρτητα ειδικότητας που μπορεί να έχει κάνει Βρετανία) με ειδική αίτηση στη Νομαρχία σύμφωνα με την οδηγία της Ε.Ε του 2006.

    Με απλά λόγια,αρχικά το conversion course στη συνέχεια μάστερ αναγνωρίσμενης ειδικότητας στη Βρετανία που αποτελεί το πρώτο βήμα ή παλιά Stage 1 και στη συνέχεια ή διδακτορικό ή εργασία επιβλεπόμενη για 2 χρόνια τουλάχιστον (ή όσα απαιτεί τεσπά η ειδικότητα που θα διαλέξει) ώστε να κάνει το τελευταίο βήμα ή παλιά Stage 2 ώστε να αποκτήσει Chartered status.Μόλις το καταφέρει αυτό πάει Ελλάδα κανονικά και εργάζεται νομίμως ως Ψυχολόγος μέσω της οδηγίας της Ε.Ε. Κανένα μπλέξιμο με ΔΟΑΤΑΠ δλδ
    Last edited by PanosUK; 21-12-2011 at 13:07.

  15. #45
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    London,UK
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Ήταν λίγο τρελό αυτό που έκανα, έδωσα ιατρική.
    Ενδιαφέρον αυτό και καλό κουράγιο προπάντων.Για την ιστορία να σου πω ότι ο αδερφός μου είναι 31 και φέτος παρακαλώ άρχισε το πρώτο έτος ειδικότητας του σε Νοσοκομείο στην Ελλάδα.Τρομερές αναμονές για την ειδικότητα και σκέψου πως πέρασε Ιατρική με την πρώτη!Άρα καλώς εχόντων τον βλέπω καλά 36-37 να έχει τελειώσει την ειδικότητα του...

    Μια άλλη ερώτηση όμως σχετική με το νήμα την οποία φαντάζομαι θα κληθείς να απαντήσεις όταν με το καλό τελειώσεις με την Ιατρική...Δεδομένου ότι τώρα έχεις άδεια ασκήσεως Ψυχολόγου στην Ελλάδα ,τι θα γίνει όταν κληθείς να βγάλεις άδεια ασκήσεως του Ιατρικού επαγγέλματος?Θα μπορείς να είσαι και αδειούχος Ψυχολόγος και αδειούχος Ιατρός? Υπάρχει κάποιο προβιζιον για αυτό στην Ελλάδα άραγε?

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •