Σπουδες ψυχολογιας-Επαγγελματικα δικαιωματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 98
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    5

    Σπουδες ψυχολογιας-Επαγγελματικα δικαιωματα

    Καλησπέρα,

    Ενδιαφέρομαι να σπουδασω ψυχολογια αλλα δυστυχώς δεν τα καταφερα μεσω παννελαδικών εξετάσεων.Ωστόσο σκέφτομαι να σπουδάσω σε μια ιδιωτική σχολή παράλληλα με την σχολη στην οποία βρίσκομαι και αργότερα να παω στην Αγγλία για μεταπτυχιακό στην ψυχολογία μέσω ενός προγράμματος conversion έτσι ώστε να αναγνωρίστει το πτυχίο μου και από το British Psychological Society (BPS).Η ερώτηση μου είναι αν μέσω αυτου του προγράμματος θα μπορώ να ασκώ και τα επαγγελματικά μου δικαιώματα στην Ελλάδα.Από την ιδιωτική σχολή στην οποία απευθύνθηκα μου είπαν οτι δεν αναγνωρίζονται μόνο τα ακαδημαικά δικαιώματα στην Ελλάδα...Ευχαριστώ για την βοήθεια...Εχω μπερδευτεί αρκετά οσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Ladia
    Καλησπέρα,

    Ενδιαφέρομαι να σπουδασω ψυχολογια αλλα δυστυχώς δεν τα καταφερα μεσω παννελαδικών εξετάσεων.Ωστόσο σκέφτομαι να σπουδάσω σε μια ιδιωτική σχολή παράλληλα με την σχολη στην οποία βρίσκομαι και αργότερα να παω στην Αγγλία για μεταπτυχιακό στην ψυχολογία μέσω ενός προγράμματος conversion έτσι ώστε να αναγνωρίστει το πτυχίο μου και από το British Psychological Society (BPS).Η ερώτηση μου είναι αν μέσω αυτου του προγράμματος θα μπορώ να ασκώ και τα επαγγελματικά μου δικαιώματα στην Ελλάδα.Από την ιδιωτική σχολή στην οποία απευθύνθηκα μου είπαν οτι δεν αναγνωρίζονται μόνο τα ακαδημαικά δικαιώματα στην Ελλάδα...Ευχαριστώ για την βοήθεια...Εχω μπερδευτεί αρκετά οσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος!

    Τα πράγματα σχετικά με τις ιδιωτικές είναι λίγο αβέβαια Ladia οπότε τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αυτό που λες με το one-year conversion course δεν ξέρω αν ισχύει στην Ελλάδα, αλλά αν ισχύει ίσως να χρειαστεί να δώσεις πάρα πολλά μαθήματα στο ΔΟΑΤΑΠ (σε περίπτωση που δεν αναγνωρίσει τα μαθήματα της ιδιώτικης σχολής). Επίσης, εκτός από αβέβαιο ακούγεται και χρονικά ασύμφορο , αφού θα χρειαστεί να κάνεις 4 χρόνια στην ιδιωτική + 1 = 5 χρόνια σπουδών σε αντίθεση με τα στανταρ 4 της Ελλάδας η του εξωτερικού (Αγγλία 3 χρόνια bachelor + 1 χρόνο master). Αν φυσικά θέλεις να γίνεις εφαρμοσμένη ψυχολόγος θα χρειαστεί και άλλα χρόνια σπουδών μετά το πτυχίο (π.χ. για κλινική ψυχολόγος η σχολική ψυχολόγος).


    Άποψή μου είναι η να ξαναδοκιμάσεις πανελλαδικές η να πας κατευθείαν Αγγλία ( η ακόμα καλύτερα Σκωτία όπου η ψυχολογία υπάρχει ακόμα και σε έκδοση 4ετών σπουδών και οδηγεί σε απόκτηση master). Η σχολή του Εδιμβούργου ας πούμε έχει παράδοση και είναι φοβερή, εξοπλισμένη με πολλά εργαστήρια κλπ. και φαντάζομαι ότι το επίπεδο σπουδών είναι κλάσεις ανώτερο από οποιαδήποτε ιδιωτική της Ελλάδας (χώρια που το Εδιμβούργο είναι και όμορφη πόλη αν τουλάχιστον σ΄αρέσει το ποιο Ευρωπαικο στιλ) . Αν δεν θες εξωτερικό, θα έλεγα να ξαναδοκιμάσεις πανελλαδικές. Να ξέρεις ότι είναι ποιο απαιτητική σχολή από ότι δείχνει και ότι έχει αρκετή στατιστικη, ερευνητική μεθοδολογία και πειραματικά μαθήματα. Μην νομίζεις ότι θα κάνεις δηλαδή cool θεωρίες τύπου Freud όλη την ώρα, η μοντέρνα ψυχολογία δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ένα conversion course δεν σου δίνει \'επαγγελματικά δικαιώματα\' τουλάχιστον στην Ελλάδα του σήμερα, δηλαδή ξέχνα την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Προς το παρόν μόνο όσοι έχουν τον τίτλο \'chartered psychologist\' στην Αγγλία μπορούν να εργαστούν ως ψυχολόγοι και στην Ελλάδα (πράγμα που σημαίνει αρκετά χρόνια σπουδές και ειδίκευση μετά το πέρας του conversion course) ή όσοι έχουν ολοκληρώσει 4ετείς σπουδές (συνήθως 3 χρόνια bachelor & 1 master) σε αναγνωρισμένο πρόγραμμα βρετανικού πανεπιστημίου.

    Τώρα, το τοπίο είναι ακόμα αβέβαιο σχετικά με το πώς θα αναγνωριστούν τα προγράμματα των διάφορων ιδιωτικών σχολών που έχουν συμφωνίες με βρετανικά πανεπιστήμια. Ή λοιπόν θα χρειαστεί να περιμένεις για να δεις πώς θα ρυθμιστεί το όλο ζήτημα, ή θα πας απευθείας Αγγλία. Άσε που οι παροχές στους φοιτητές και η ποιότητα της εκπαίδευσης δεν συγκρίνονται με τις ιδιωτικές σχολές που υπάρχουν στην Ελλάδα. Και βέβαια, ή να ξαναδοκιμάσεις πανελλαδικές.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    5
    Ευχαριστώ καταρχην για τις απαντήσεις...Υπάρχει και άλλο ενα πρόγραμμα στην αγγλία το οποίο σου παρέχει μέσα σε 3 χρόνια (αφότου έχεις πάρει πτυχίο σε κάποια άλλη σχολή) πτυχίο ψυχολογίας...\'Οποτε θα πρέπει να αποκτήσω τον τίτλο \'chartered psychologist\' για να μπορέσω να εργαστώ και στην Ελλάδα.Τον οποίο τίτλο μπορω να αποκτήσω με ποιον τρόπο?

    Αν καταλαβαίνω καλά η θα πρέπει να δώσω ξανά πανελλήνιες ή να πάω κατευθείαν αγγλία?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Τι εννοείς \'άλλο ένα πρόγραμμα\'; Όλα τα προγράμματα ψυχολογίας στην Αγγλία είναι 3ετή (στη Σκωτία 4ετή όπως γράφει ο PETRAN). Για να εργαστείς στην Ελλάδα, είναι απαραίτητο να έχεις τουλάχιστον 4ετείς σπουδές σε αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο. Ή να έχεις τον τίτλο chartered psychologist από την ένωση βρετανών ψυχολόγων (www.bps.org.uk).

    Αν ξεκινήσεις από την αρχή τις σπουδές σου στην Αγγλία, όταν ολοκληρώσεις 4 χρόνια σπουδών (3 Bachelor+1 Master) μπορείς να καταθέσεις τα πτυχία σου στην Ελλάδα για αναγνώριση. Αν επιλέξεις conversion course μετά από φοίτηση σε κάποια άλλη σχολή, τότε μόνο ο πιο ασφαλής τρόπος να έχεις επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα είναι να είσαι chartered στην Αγγλία, πράγμα που χρειάζεται μακροχρόνια μεταπτυχιακή ή διδακτορική εκπαίδευση.

    Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το καλύτερο είναι να πας απευθείας Αγγλία για πρώτο πτυχίο ή βεβαίως να ξαναδώσεις πανελλήνιες και να ακολουθήσεις το ελληνικό σύστημα εξαρχής. Βέβαια όλα αυτά ισχύουν τώρα, το αν θα αναγνωριστούν κάποιες ιδιωτικές σχολές που συνεργάζονται με Βρετανικά πανεπιστήμια και τι ακριβώς δικαιώματα θα έχουν οι απόφοιτοί τους στην ψυχολογία είναι ασαφές. Πάντως οι αιτήσεις σε βρετανικά πανεπιστήμια για bachelor γίνονται από έναν κεντρικό φορέα (www.ucas.ac.uk) σε συγκεκριμένες ημερομηνίες. Για πιο έγκυρες πληροφορίες απευθύνσου στο Βρετανικό Συμβούλιο, θα σε καθοδηγήσουν σωστά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Chartered psychologist γίνεσαι αμα εχεισ πτυχιο ψυχολογιας ανγνωρισμενο απο BPS ή conversion course και επιπλεον ειδικευση μετα, δηλαδη μαστερ, προυπηρεσια κτλ κτλ.

    http://www.bps.org.uk/membership/grades/chartered_psy.cfm

    http://www.bps.org.uk/membership/grades/how-to-become-chartered.cfm

    Να πας κατευθειαν Αγγλια. Εκτος κι αν μιλας και αλλη γλωσσα οποτε παιζουν και Γαλλια, Αυστρια, Γερμανια,που εχουν και χαμηλοτερα διδακτρα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    5
    Όταν λεω άλλο πρόγραμμα εννοώ το εξής:http://www.londonmet.ac.uk/pgprospectus/courses/graduate-conversion-programme-in-psychology.cfm το οποίο αναγνωρίζεται από το bps.

    Αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν μου μένει άλλη επιλογή από το να πάω απευθείας αγγλία.Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Όπως καταλαβαίνετε΄έχω λαλήσει....

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Το \'αναγνωρισμένο από το BPS\' είναι μια πονεμένη ιστορία!.... Αυτό που ισχύει είναι ότι τα εγκεκριμένα από το BPS πανεπιστημιακά προγράμματα, παρέχουν το graduate basis for registration, όπως και το conversion course που παραθέτεις.

    Όμως αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση αυτόματη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στην Ελλάδα. Η χρησιμότητα του \'αναγνωρισμένου\' από το BPS πτυχίου έγκειται στο ότι εάν θέλεις να γίνεις chartered psychologist στην Αγγλία, μπορείς να προχωρήσεις τις σπουδές σου σε αναγνωρισμένα μεταπτυχιακά προγράμματα. Στην ουσία δηλαδή, το \'graduate basis of registration\' δείχνει ότι ο απόφοιτος έχει γερές βάσεις στην ψυχολογία και έχει τη ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να γίνει επαγγελματίας αν προχωρήσει στις σπουδές του.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    5
    Εν ολιγοις θα πρέπει να συνεχίσω τις σπουδές μου μέχρι να πάρω την άδεια...μάλιστα...Και εάν πάω απευθείας αγγλία και κάνω εκεί απο την αρχή τις σπουδές μου θα μπορέσω να έχω πιο εύκολα την πολυπόθητη άδεια?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι αρκεί να ολοκληρώσεις 4 χρόνια σπουδών σε αναγνωρισμένο (από το ελληνικό κράτος) πανεπιστημιακό πρόγραμμα, συνήθως 3 Bachelor + 1 master στην Αγγλία. Το μονοετές conversion δεν είναι αρκετό.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    5
    Οκ...με βοήθησες πολυ να σαι καλά.Το φαντάστηκα οτι δεν θα ήταν αρκετό τελικά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    To 1ετες conversion course δεν ειναι πτυχιο ψυχολογιας!!!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    4
    καλησπερα
    ειμαι φοιτητρια στο Φ.Π.Ψ και ως γνωστον εμεις δεν παιρνουμε αδεια ασκησεως επαγγελματος ψυχολογου. ειχα σκοπο να δωσω κατατακτηριες, αλλα με το νεο νομο καταργουνται και αυτες μαζι με ολα τα αλλα. ετσι ψαχνω παντου για το τι μπορω να κανω μετα ωστε να μπορω να αποκτησω την αδεια. σε ενα ενα ιδρυμα στην θεσσαλονικη παρομοιο με το βρετανικο συμβουλιο μου ειπαν πως αν παρακολουθησω conversion course στην αγγλια και κανω μετα και ενα μεταπτυχιακο, ο βρετανικος ψυχολογικος συλλογος θα μου δωσει την αδεια ασκησεως και επειδη ειμαστε στην ευρωπαικη ενωση, το χαρτι αναγνωριζεται και εδω. επισημα επισημα δεν εχω τα ιδια δικαιωματα απο πλευρας δικατσα όσον αφορα το δημοσιο, ομως να δουλεψω σαν ψυχολογος μπορω. εχεις ακουσει κατι σχετικα με αυτο?
    ευχαριστω

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι, αν έχεις επαγγελματικά δικαιώματα στην Αγγλία, φυσικά μπορείς να εργαστείς κι εδώ. Όμως έχε υπόψη πως θα χρειαστείς αρκετά χρόνια παραμονής-σπουδών στην Αγγλία, την 4ετία δηλαδή δεν τη γλιτώνεις... :)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Invercargill New Zealand
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Marianik View Post
    καλησπερα
    ειμαι φοιτητρια στο Φ.Π.Ψ και ως γνωστον εμεις δεν παιρνουμε αδεια ασκησεως επαγγελματος ψυχολογου. ειχα σκοπο να δωσω κατατακτηριες, αλλα με το νεο νομο καταργουνται και αυτες μαζι με ολα τα αλλα. ετσι ψαχνω παντου για το τι μπορω να κανω μετα ωστε να μπορω να αποκτησω την αδεια. σε ενα ενα ιδρυμα στην θεσσαλονικη παρομοιο με το βρετανικο συμβουλιο μου ειπαν πως αν παρακολουθησω conversion course στην αγγλια και κανω μετα και ενα μεταπτυχιακο, ο βρετανικος ψυχολογικος συλλογος θα μου δωσει την αδεια ασκησεως και επειδη ειμαστε στην ευρωπαικη ενωση, το χαρτι αναγνωριζεται και εδω. επισημα επισημα δεν εχω τα ιδια δικαιωματα απο πλευρας δικατσα όσον αφορα το δημοσιο, ομως να δουλεψω σαν ψυχολογος μπορω. εχεις ακουσει κατι σχετικα με αυτο?
    ευχαριστω
    H adeia askisews epaggelmatos katargithike me apo tis 15 Septemvriou. O aplios nomos elege oti to Φ.Π.Ψ den apreixe adeia askisews ara den mporousan oi apofoitoi na askisoun to epaggelma. Twra pleon den yaprxei adeia. Oi de Nomarxies apo 15 Septemvriou den ekdidoun pia adeies. Ginetai anaggelia enarksis stin eforia (dineis ptyxio klp) kai telos.

    Kali epityxia

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •