Σπουδες ψυχολογιας-Επαγγελματικα δικαιωματα - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 98 of 98
  1. #91
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    3
    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση !! Τώρα το μάστερ που κάνω με κατοχυρώνει στ ΒΡS .. όταν λές επιβλεπόμενη εργασία εννοείς το Society qualification? Είδα ότι είσαι chartered, για αυτό και εμπιστεύομαι την γνώμη σου, ποια πιστεύεις είναι η "καλύτερη" ένα διδακτορικό ή η επιβλεπόμενη εργασία? Προσωπικά σκεφτόμουν να ακολουθήσω τη Συμβουλευτική Ψυχολογια- Ψυχοθεραπεία... Σε ευχαριστω.

  2. #92
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    London,UK
    Posts
    32
    Ναι εννοώ ανάλογα την ειδικότητα σου τα paths που σου προσφέρει το BPS για το Chartered status.Πχ στη δική μου ειδικότητα option ήταν το ΒPS qualification (το οποίο και ακολούθησα).Tώρα δε μπορώ να σου απαντήσω τι είναι καλύτερο μεταξύ των 2,φαντάζομαι είναι θέμα προσωπικότητας και προσωπικών συνθηκών.Μπορώ απλά να σου πω ότι ήταν εξαιρετικά απαιτητικό το qualification και η όλη διαδικασία πραγματικά επίπονη αλλά ταυτόχρονα πολύ rewarding και θα έλεγα ουσιαστικότατη εμπειρία για τη γενικότερη επαγγελματική ωρίμανση μου.Στατιστικά 1 στους 4 από εκείνους που αρχίζουν το Stage 2 καταφέρνουν να γίνουν Chartered...οπότε καταλαβαίνεις για τι μιλάμε. Καλή επιτυχία πάντως

  3. #93
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    3
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια !!! Έψαξα στο BPS για το qualification κατέβασα και τους ανάλογους οδηγούς είμαι αρκετά μπερδεμένη βέβαια με τη διαδικασία εισαγωγής, εννοώ τις προυποθέσεις( πέρα από ένα αναγνωρισμένο μάστερ) που υπάρχουν για να μπορέσω να το ξεκινήσω. Χρειάζεται κάποια προυπηρεσία? Επίσης διάβασα ότι χρειάζεται να βρεις κάποιον επιβλέπων ψυχολόγο της αντίστοιχης ειδικότητας για αρχή. Πόσο εύκολο είναι πιστεύεις να βρείς και να έρθεις σε συμφωνια? και ένα τελευταίο, από τα λίγα που έχω διαβάσει και μου λές, ουσιαστικά δουλεύεις υπό την επίβλεψη κάποιων ανθρώπων αυτό προυποθέτει ότι πληρώνεσαι κάποια χρήματα και βρίσκεις μόνος σου τον φορέα που θα εργαστεις? ( συγγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις, όσο περίεργο και αν ακουστεί στο πανεπιστήμιο που βρίσκομαι υπάρχει ελλιπής ενημέρωση και θέλω να κάνω σώστα βηματα και επιλογες !!!) να εισαι καλά.

  4. #94
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Invercargill New Zealand
    Posts
    23
    Ela re PanoUk. Kamia kainouria adeia ekdwthike fetos? Twra ginetai sto KEP anaggelia alla ginetai kai online sto portal. To proedriko diatagma tou Loverdou ekdwthike I akoma?

  5. #95
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Invercargill New Zealand
    Posts
    23
    To epaggelma tou psyxologou stin Ellada pethane. Irthe i wra na poume ton eylogito ton amwmo kai na pane oi kathigitarades ta nekrostefana sto epaggelma. Parte kai kana kolyvo to opoio tha tyliksete me to ptyxio sas kai kali tyxi. An mporeite fygete gia allou i ellate New Zealand pou exei panta ergasia kai einai i Ellada tou Eirinikou.

  6. #96
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1

    σπουδες ψυχολογιας- αναγνωριση

    Quote Originally Posted by Antonios View Post
    H adeia askisews epaggelmatos katargithike me apo tis 15 Septemvriou. O aplios nomos elege oti to Φ.Π.Ψ den apreixe adeia askisews ara den mporousan oi apofoitoi na askisoun to epaggelma. Twra pleon den yaprxei adeia. Oi de Nomarxies apo 15 Septemvriou den ekdidoun pia adeies. Ginetai anaggelia enarksis stin eforia (dineis ptyxio klp) kai telos.

    Kali epityxia
    Μήπως ξέρει τι γίνεται με αυτούς που έχουν κάνει conversion course sto Cambridge και ειναι μέλη-πτυχιούχοι του BPS (με εξετάσεις) και έχουν και μαστερ και διδακτορικο στην ψυχολογια; Ευχαριστώ

  7. #97
    Στην ουσία οι άδειες απλά μετονομάστηκαν σε βεβαιώσεις χωρίς να επηρρεαστεί στο παραμικρό ο νόμος που προβλέπει την άσκηση του επαγγέλματος του ψυχολόγου στην Ελλάδα.Το μόνο που άλλαξε είναι οτι τώρα με τις νέες βεβαιώσεις άσκησης επαγγέλματος ψυχολόγου δεν χρειάζεται οι ψυχολόγοι να περνάνε από παθολόγο και ψυχίατρο όπως παλιότερα με τις άδειες.Μέσω ΚΕΠ εκδίδονται μόνο οι βεβαιώσεις άσκησης επαγγέλματος ψυχολόγου που αφορούν ψυχολόγους που μεταφέρουν τα επαγγελματικά τους δικαιώματα από την Ευρωπαική Ένωση.Κατα τα λοιπά όλες οι υπόλοιπες βεβαιώσεις (δλδ η συντριπτική τους πλειοψηφία) εκδίδονται μόνο από τις Περιφέρειες. Στην ουσία του όπως είπα πριν φυσικά και ο νόμος δεν άλλαξε άρα οι ψυχολόγοι πρέπει να πληρούν μέχρι κεραίας τα όσα προβλέπονται στο νόμο του 1979.

    Οι τελευταίες άδειες ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου εκδώθηκαν το 2012.Από κει και πέρα άρχισε η έκδοση των βεβαιώσεων.

    Ορίστε ένα παράδειγμα άδειας από το 2012

    https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api...nt?inline=true

    και εδώ ένα παράδειγμα βεβαίωσης από το 2016.

    https://diavgeia.gov.gr/doc/7%CE%A82...A4?inline=true

    Όπως βλέπετε απλά το λεκτικό από άδεια σε βεβαίωση άλλαξε.

    Για όσους τελείωσαν ψυχολογία σε κάποιο κολέγιο στην Ελλάδα,θα πρέπει να περιμένουν να ξεμπλοκαριστεί το ζήτημα του ΣΑΕΠ και μόλις ξεμπερδέψουν από την επαγγελματική ισοδυναμία που θα λάβουν από τον ΣΑΕΠ να απευθυνθούν στις περιφέρειες για να λάβουν την βεβαίωση άσκησης επαγγέλματος ψυχολόγου.Επι του πρακτέου αυτό μπορεί να πάρει καιρό.Προσωπικά το ακούω χρόνια τώρα οτι ο ΣΑΕΠ θα αρχίσει να τους δίνει επαγγελματική ισοδυναμία αλλά όλο κάπου σκαλώνει και δεν.Ετσι μέχρι σήμερα οι απόφοιτοι ψυχολογίας κολεγίου στην Ελλάδα δεν μπορούν να ασκήσουν νόμιμα το επάγγελμα του ψυχολόγου παρα μόνο αν κάνουν την χρονοβόρα και κοστοβόρα διαδικασία της μεταφοράς των επαγγελματικών τους δικαιωμάτων από χωρα της ΕΕ (εφόσον το κολέγιο τους στην Ελλάδα ήταν συνεργαζόμενο με Ευρωπαικό Πανεπιστήμιο).
    Last edited by Panos35; 29-08-2016 at 23:49.

  8. #98
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε όλους 4 χρόνια μετά περίπου!

    Εχω 3ετές Bachelor of Science "Psychology with Counselling" που σπούδασα στο Hull, UK.
    Θέλω να αποκτήσω επαγγελματικά δικαιώματα ψυχολόγου στην Ελλάδα. Μπορώ με ένα μεταπτυχιακό εξ'αποστάσεως, για να συμπληρώσω 4ετία, να το πετύχω αυτό;
    Απ'ότι κατάλαβα μέσω του ΑΤΕΕΝ πλέον γίνονται οι απαραίτητες αναγνωρίσεις. Πήρα τηλέφωνο εκεί αλλά δεν έβγαλα άκρη.
    Μου λέει πρέπει να κάνεις 2 αιτήσεις αναγνώρισης, μία για το Bachelor και μία για το Masters και μετά θα συνεννοηθείς με την Περιφέρεια σου. Το θέμα είναι ότι θέλω να σιγουρευτώ ότι με το Master που θα κάνω θα αποκτήσω επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα.

    Please help!

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •