δυσκοιλιότητα και διαιτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491

    δυσκοιλιότητα και διαιτα

    καλησπέρα! ισως η ερωτηση που κανω ειναι λιγο χαζη:smug b:
    αλλα πραγματικα το εχω απορια πολλα χρονια και δεν μου εχει λυθει πληρως! οταν καποιος ειναι δυσκοίλιος παχαινει πιο πολυ απο καποιον που δεν ειναι? επικρατει η αποψη οταν πηγαινεις συνεχεια τουαλετα αδυνατιζεις και οταν οχι παχαινεις! ισχυει κατι τετοιο? :smug:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    πήγαινα τουαλέτα δυο φορες τι μέρα και ποτε μα ποτε με δυσκολία...έφτασα 127 κιλά..

    τώρα πηγαίνω κάθε δυο μέρες και μου έχουν δόση μια σκόνη να την διαλύω στο νερό πολύ ελαφρύ καθαρτικό είναι για να πηγαίνω κάθε μέρα γιατί μου δημουργεί πρόβλημα που δεν παο καθημερινά ..και είμαι 88 κιλά..

    όπως καταλαβαίνεις είναι μπαρούφα..απλά όταν δεν πας τουαλέτα σε δείχνει κανένα κιλό παραπάνω για ευνόητους λόγους

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    εχω παντως μια συναδελφο στη δουλεια που κανει και μηνα για να παει τουαλετα,η κοπελα εχει τρομερο προβλημα.
    στη περιπτωση της λοιπον με ειπε οτι λογω κατακρατησης και φουσκωματος εβαλε καμμια 10αρια κιλα.
    αλλα αυτο ειναι μια σπανια περιπτωση μαλλον,αλλα στη λεω να τη ξερεις επειδη ρωτησες
    εγω παλι καθε μερα παω προβλημα κανενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    αυτό είναι πράγματι πρόβλημα υγείας, lineal. μια φιλί τις αδερφής μου που για 20 μέρες δεν είχε πάει τουαλέτα ..άμα σας πω..τις τα τράβηξε με το χέρι ο γιατρός γιατί πλέον δεν έβγαιναν με τίποτα είχαν γίνει σαν πετρα...αυτή η κοπέλα που λες δεν έχει πάει σε γιατρό για το πρόβλημα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by Tassos67
    Προσωπικα ημουν εξ απο ανεκαθεν ιδιαιτερως ευκοιλιος. Κι εφτασα τα 151 κιλα. Αρα...
    χαχαχαχχαχα μια από τα ίδια, ευτυχώς όχι 151 αλλά και τα 109 ουκ ολίγα είναι μπρρρρρρρρρρρρρ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by aiglh!
    καλησπέρα! ισως η ερωτηση που κανω ειναι λιγο χαζη:smug b:
    αλλα πραγματικα το εχω απορια πολλα χρονια και δεν μου εχει λυθει πληρως! οταν καποιος ειναι δυσκοίλιος παχαινει πιο πολυ απο καποιον που δεν ειναι? επικρατει η αποψη οταν πηγαινεις συνεχεια τουαλετα αδυνατιζεις και οταν οχι παχαινεις! ισχυει κατι τετοιο? :smug:
    φάε καμμιά σαλάτα και κανένα φρουτάκι, χάσκει η διατροφή σου σε αυτό τον τομέα πολύ......
    (έβγαλα μόνη μου το συμπερασμα ότι είσαι δυσκοιλια, ίσως κακώς)
    Προσωπικά δεν θα με ελεγα και ευκοιλια όπως είπε ο Τάσος, αλλά καθημερινά τον επισκέπτομαι τον πρόεδρο, όπως το λέμε σπίτι μας :starhit:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Προσωπικά δεν θα με ελεγα και ευκοιλια όπως είπε ο Τάσος, αλλά καθημερινά τον επισκεπτομαι τον προεδρο, όπως το λέμε σπίτι μας :starhit: [/quote]


    χαχα να σαι καλα με εκανες και γελασα πρωι πρωι !!!! πολυ καλο......:smilegrin::smilegrin::smilegrin::sm ilegrin::smilegrin::smilegrin::smilegrin::smilegri n::smilegrin::smilegrin::smilegrin:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Η δυσκοιλιότητα ειναι θεμα για την ιατρικη και για τους διαιτολόγους.Θυμάμαι οτι μου ελεγε ο δικός μου διαιτολόγος..."οταν θα μπαίνεις μεσα στο ιατρείο πρώτα θα μου λες πως εισαι απο τουαλετα και μετα ολα ταλλα"
    Ειναι προβλημα οχι μονο κιλως αλλα πανω απολα υγειας.Σκεψου τι τοξινη περιφέρεται σε εναν οργανισμο και τι δηλητήριο που εχει να παει τουαλετα 10 μερες.!!!!!!
    Ασε και τρωω και πρωινο!!!!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    Originally posted by Ninap
    αυτό είναι πράγματι πρόβλημα υγείας, lineal. μια φιλί τις αδερφής μου που για 20 μέρες δεν είχε πάει τουαλέτα ..άμα σας πω..τις τα τράβηξε με το χέρι ο γιατρός γιατί πλέον δεν έβγαιναν με τίποτα είχαν γίνει σαν πετρα...αυτή η κοπέλα που λες δεν έχει πάει σε γιατρό για το πρόβλημα?
    ναι πηγαινει και το προσπαθει με χαπια και διαφορα,αλλα και με αλλες μεθοδους,οπως γιαουρτια κλπ...παντως τραβαει ζορι μεγαλο η καημενη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Η σωστή λειτουργία του εντέρου μας είναι πάρα πολύ σημαντική, στο έντερο μας παράγεται μία από τις πιο σημαντικές ορμόνες για να είμαστε καλά, η σεροτονίνη για αυτό και πολλές φορές το εντεράκι μας το λένε και δεύτερο εγκέφαλο.

    Σίγουρα η δυσκοιλιότητα δημιουργεί προβλήματα όχι μόνο στην προσπάθεια μας να χάσουμε βάρος άλλα και στην γενικότερη διάθεση μας.
    Παλιότερα είχα και εγώ πρόβλημα δυσκοιλιότητας και ναι η κακή λειτουργία του πεπτικού μας μπορεί να συμβάλλει στην αύξηση βάρους ή να μας δυσκολέψει στο να χάσουμε βάρος όταν κάνουμε μία δίαιτα. Ωστόσο το πιο σημαντικό είναι ότι αν το πεπτικό μας δεν δουλεύει σωστά δεν είμαστε και εμείς καλά.

    Υπάρχουν πολλές τροφές που μας βοηθούν να αντιμετωπίσουμε την δυσκοιλιότητα όπως τα φρούτα, τα προϊόντα ολικής άλεσης, η βρώμη, τα γαλακτοκομικά που προέρχονται από ζύμωση (γιαούρτι, κεφίρ κτλ) και εννοείται τα λαχανικά. Ωστόσο για να βοηθήσουν όλα αυτά θα πρέπει να είναι στο καθημερινό μας διαιτολόγιο. Επίσης από συμπληρώματα διατροφής κάνουν θαύματα τα προβιοτικά και η γλουταμίνη.

    Τα προβιοτικά βοηθούν στον εμπλουτισμό της εντερικής μας χλωρίδας και η γλουταμίνη δρα προστατευτικά στα τοιχώματα του εντέρου και επουλώνει και προστατεύει.

    Αν το πεπτικό μας λειτουργεί σωστά τότε έχουμε καλύτερη απορρόφηση θρεπτικών συστατικών, το ανοσοποιητικό μας ενισχύεται και γενικώς οι λειτουργίες αποτοξίνωσης του οργανισμού μας βελτιώνονται.

    Μη χρησιμοποιείτε καθαρτικές μεθόδους εκτός και αν είναι απόλυτη ανάγκη και μετά από σύσταση γιατρού. Τα καθαρτικά, ακόμη και τα φυσικά ( φύλλα Αλεξανδρίας) μετά από χρόνια χρήση τείνουν να οδηγούν στο έντερο μας στο να αδρανεί και έτσι κάνουμε χειρότερη ζημιά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •