Να 'μαι κ εγω!! Καινούριο μέλος!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728

    Να \'μαι κ εγω!! Καινούριο μέλος!!

    Καλησπέρα!!

    Είμαι καινούριο μέλος και θα 'θελα να σας συστηθώ, να σας πω δυο λόγια για μένα και έπειτα ελπίζω να τα λέμε συχνα πυκνά!

    Λοιπόν είμαι 22 στα 23... Και άνεργη φυσικά!
    Τώρα στα δύσκολα...τα διατροφικά! Είμαι 1,60 (πρώτο μποι μιλαμε :smilegrin και αυτή τη στιγμή 76,200 κιλά. Και λέω αυτή τη στιγμή γιατί αν και σχετικά μικρή το βάρος μου είχε πάντα απίστευτες διακυμάνσεις με αποτέλεσμα να νίωθω ότι μια ζωη είμαι σε δίαιτα. Η πρώτη ξεκίνησε στο γυμνάσιο για να καταλάβετε! Ανέκαθεν ήμουν στρουμπουλούλα και δέχτηκα πολλά άσχημα σχόλια γι αυτό (ένα απ' αυτά που θα θυμάμαι πάντα ήταν στην καρέκλα μου στο σχολείο γραμμένο "η αγελαδίτσα της φάγε" και δεν είχα κ ιδιαίτερο πρόβλημα τοτε να φανταστείτε). Κάπως έτσι αποφασίζω να ξεκινήσω γυμναστική και δίαιτα από διαιτολόγο πολύ υγειινή ομολογώ. Έτσι έφτασα στο λύκειο να ζυγίζω 60 κιλα(το χαμηλότερο που έφτασα) και όλοι να μου λένε μπράβο, μη χάσεις άλλα κλπ κλπ. Τότε ήταν που άρχισε η εμμονική μου ενασχόληση με τα κιλά. Ζυγιζόμουν κάθε τρεις και λίγο και για μια περίοδο έτρωγα ένα μήλο ή ενα γιαούρτι όλη μέρα και φυσικά ΔΕΝ έχανα. Με αποτέλεσμα να φτάσω στο άλλο άκρο πάλι!

    Για να μη τα πολυλογώ έκτοτε φούσκωνα και ξεφούσκωνα σα μπαλόνι. Κάθε φορά τα κιλά που έχανα τα έπαιρνα διπλά και τριπλά. Διαγνώστηκα με πολυκυστικές ωοθήκες και ξεκίνησα αντσυλλιπτικά στο 2ο έτος. Σαν να μη μου έφταναν τα κιλά που ήδη είχα τον Φεβρουάριο του '11 ζυγιστηκα και είδα ότι είχα γένει 95,5 κιλά! Το ανώτερο μου! Μάλιστα τα τελευταία 10 κιλά τα είχα πάρει μόνο στο μήνα των γιορτών. Η σκληρή απόφαση να ζυγιστώ ήρθε όταν με είδα σ ενα βίντεο και τρόμαξα. Είπα ως εδώ. Την επόμενη μέρα ξεκίνησα δίαιτα. Πάντα σε λογικά πλαίσια. Ο χωρισμός μου μετά από ένα εξάμηνο επιτάχυνε κάπως τα αποτελέσματα. Έβλεπα πολύ αργά να κουνιέται η ζυγαριά. Πήγα σ ενδοκρινολόγο, εννοείται είχα υποθυροειδισμό, πλέον προσπαθώ να το ελέγξω με χάπια. Έχασα σε ένα χρόνο και κάτι περιπου 23 κιλά, έφτασα τα 72.

    Από τότε και για ένα χρόνο ήμουν σχετικά σταθερή, αν και ήθελα να χάσω και άλλο ώσπου τελευταία ειδα πάλι αύξηση και από την προηγούμενη δευτέρα ξεκίνησα με διαιτολόγο διατροφή βασισμένη στα 3ωρα(τριάδες-δυάδες) και είμαι υπερ-ευχαριστημένη! Τα χω δοκιμάσει όλα κ αυτή νομίζω είναι η διατροφή-τρόπος ζωής που θα κατασταλλάξω. Ελπίζω να συνδυαστεί και με μια κατηφόρα κιλών

    Σας ζάλισα το ξέρω και ευχαριστώ όποιον-α μπει στον κόπο να το διαβάσει...αλλά γι αυτά τα θέματα δε μπορείς να μιλάς με τον καθένα!!

    Καλό ξημέρωμα!! :tumble:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Συγχαρητήρια για το θάρρος σου!! και το πήρες απόφαση και το έκανες!
    Καλή συνέχεια από μένα, υπάρχει και συζήτηση για τις τριάδες αν θέλεις να πάρεις ιδέες
    Εγώ προσωπικά προσπαθώ να τρώω κάθε 2-2.5 ώρες αυτόν τον καιρό, στις 3 ώρες έχω ήδη πεινάσει και θα κάνω υπερφαγικό
    Η άσκηση κάνει θαύματα, διάβαζα ένα άρθρο για τον μεταβολισμό και τον έλεγχο του ζαχάρου στο αίμα και έλεγε ότι μόνο 2 φορές από 40 λεπτά ποδήλατο (έντονη άσκηση) είναι αρκετά για να σε κρατήσουν σε υγιή μεταβολισμό (όχι ατόμου με υψηλό ζάχαρο που ό,τι τρως αποθηκεύεται).
    Εγώ έχασα πολλά κιλά κάνοντας το basic moves πρόγραμμα (45 λεπτά περίπου) από αυτές εδώ http://www.youtube.com/watch?v=XPB79...e=results_main 2-3 φορές την εβδομάδα :tumble:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    pink καλως την!!!

    δειξε μου μια γυναικα σε ολο το πλανητη που δεν εχει κανει τυπου διαιτες με μηλο κ γιαουρτι!! στη καλυτερη των περιπτωσεων δε χανεις στη χειροτερη οδηγεισαι σε αλλα μονοπατια επικινδυνα!!
    Και εγω σαν και σενα στην πολυ τρυφερη ηλικια των 20 διαγνωσθηκα με υποθυροειδισμο Χασιμοτο η οποια και χειροτερευει τα πραγματα οσον οφορα την απωλεια αλλα δεν την απαγορευει. Πρεπει να εχεις πολυ επιμονη και υπομονη που η ηλικια σου εκ των πραγματων θα σου επιτρεπει, η διατροφη που ηδη ακολουθεις για μενα ειναι η καλυτερη μακραν και υπαρχει και σχετικο τοπικ εδω. αν θες να σου προτεινω και καποιο βιβλιο σχετικα να διαβασεις που λεει τα παντα οσον αφορα τη διατροφη την υπερφαγια και τους σωστους συνδυασμους τροφων. Συμφωνω εννοειται με την Otiosa η ασκηση θα βοηθησει πολυ σε πολλα επιπεδα.

    Καλη συνεχεια ευχομαι....:bouncy::bouncy::bouncy:

  4. #4
    ton,δηλαδη εγω που διαγνωστηκα με οζους και υποθειροειδισμο στα 14 τι να πω,χεχε...
    Καλωσηρθες pink!Με σωστες δοσολογιες στο επιπεδο του θυροειδους και σωστες δοσολογιες σε ολα τα υπολοιπα σιγουρα θα τα καταφερεις
    Kαλο δρομο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Originally posted by Shamadalie
    ton,δηλαδη εγω που διαγνωστηκα με οζους και υποθειροειδισμο στα 14 τι να πω,χεχε...
    ναι ρε συ τι να πω ειναι οι πιο επικινδυνες ηλικιες, η ενδοκρινολογος μου , μου ειπε να κανω εξετασεις στα παιδια στα 7, 14, 21 βασικα λογω κληρονομικοτητας, δεν ξερω για σενα αλλα εμενα εχει ο μπαμπας εξου κι εγω αλλα εκεινος το παρουσιασε αργα γυρω στα 35 νομιζω. :sniffle:

  6. #6
    Nα το κανεις γιατι ειναι καλυτερα να το ξερεις απο νωρις και για θεματα βαρους και για ολα...Εγω στα 14 εκανα θυροειδεκτομη και τωρα εχουν περασει 5 χρονια και ουτε που το θυμαμαι καν ουτε εχει αφησει κανενα σημαδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Καλημέρα κορίτσια και σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές σας

    otiosa Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Έχεις και εσύ και οι υπόλοιπες δίκιο πρέπει να ξεκουνηθώ να κάνω λίγο γυμναστική γιατί την παράτησα εδώ και καιρο. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ τεμπέλα και κάθομαι όλη μέρα σπίτι. Χρειάζομαι να βρω ένα τρόπο να ξεκινήσω έστω περπάτημα. Θα αξιοποιήσω και το βιντεάκι που μου έβαλες καθότι είμαι και χορευταρού :lol: (α! το τικεράκι σου δε μπορώ να το δω)

    ton76 Η υπομονή μου η αλήθεια είναι έχει αρχίσει να στερευει κάπως γιατι θυμάμαι μια ζωή από παιδι να προσπαθώ να χάσω κιλά και όλο να μην έχω ουσιαστικό αποτέλεσμα. Νιώθω όμως και πως δεν έχω και άλλη επιλογή, είμαι μικρή για να εγκαταλείψω τις προσπάθειες! Ναι θα `θελα να μου πεις και το βιβλίο αν σιυ είναι εύκολο.

    Shamadalie ευχαριστώ και σένα για τις ευχές σου.

    Το τόπικ με τα 3ωρα το χω διαβάσει όλο οπότε από εδω και πέρα λέω να γράφω και εκεί τι τρώω.

    Να έχετε μια όμορφη Κυριακή όλες και όλοι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Καλώς το νέο μας ροζ τριαδοκόριτσο! :bigsmile:
    Χαίρομαι τόσο πολύ που από τόσο μικρή ηλικία είχες την τύχη να ανακαλύψεις τις τριάδες και τα τρίωρα, αν εγώ τα είχα ανακαλύψει στην ηλικία σου θα είχα γλυτώσει πολλές δίαιτες, ταλαιπωρία και περιττά κιλά . Στα 22-23 μου είχα κάνει την πιο εξαντλητική δίαιτα τύπου 1 μεγάλο γιαούρτι και ένα φρούτο όλη μέρα, είχα φτάσει τότε κοντά τα 65 κιλά με ύψος 1.70, ήμουν στα πιο αδύνατα μου και μετά από 1 χρόνο είχα βάλει όχι μόνο αυτά που είχα χάσει αλλά και πολύ περισσότερα! Έφτασα τα 85 σε ένα χρόνο και τον επόμενο είχα φτάσει τα 95! Και μετά έκανα διατροφή και γυμναστική και τα ξαναέχασα και έφτασα τα 69 και μετά μέσα σε 3 χρόνια πάλι τα ξαναέβαλα και ανέβηκα και ακόμη πιο πάνω στα 105! :grind:. Επί 15 χρόνια δεν έκανα τίποτα άλλο από το βάζω και να χάνω βάρος. Συνολικά έχω βάλει και έχω χάσει δεν ξέρω και εγώ πόσα κιλά από τα 15 μου έως και σήμερα!
    Από τη στιγμή που με μύησε ο διατροφολόγος μου στα τρίωρα και τις τριάδες βρήκα την ηρεμία μου και απενοχοποίησα το φαγητό. Βρήκα την ψυχραιμία να ασχοληθώ με την διατροφή μου και την ψυχολογία μου και να αγαπήσω τα πάντα από την αρχή, το σώμα μου, την άσκηση, το φαγητό και όλα όσα άδικα είχα ενοχοποιήσει μέσα από την ταλαιπωρία του βγάλε βάλε τόσα χρόνια.
    Pink μου δεν είσαι η πρώτη ούτε η τελευταία που έχεις ταλαιπωρηθεί τόσο με το βάρος σου από μικρή ηλικία. Και εγώ μέχρι τα 22 μου είχα βάλει και είχα χάσει 30 κιλά ήδη! Ωστόσο είσαι τυχερή που εξοικειώθηκες από τόσο νωρίς με μία διατροφή που πράγματι μπορείς να την κάνεις για μία ζωή και μάλιστα ιδιαίτερα ευχάριστα, χωρίς ψυχαναγκασμούς και χωρίς σημαντικές στερήσεις, γιατί απλά σου επιτρέπει τα πάντα, απλά μαθαίνεις να τα τρως με σωστό τρόπο
    Καλωσόρισες και πάλι θα τα λέμε στις τριάδες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Eli μου γλυκια σ' ευχαριστώ και σένα για τα λόγια σου! Πράγματι αν και έχει μόλις δυο βδομάδες που την άρχισα αυτή τη διατροφή ήδη νιώθω ότι αυτή θα 'ναι η τελευταία φορά που θα αναζητήσω τρόπο να χάσω κιλα, δε ξέρω νιώθω λες και είναι το βάλσαμο μου. Το περιέργο είναι ότι μου λένε ήδη ότι αδυνάτησα χωρίς να πω καν ότι ξεκίνησα προσπάθεια :lol: και αυτό είναι κάτι το ενθαρρυντικό! Μάλλον έχασα κάποιους πόντους καθότι πλέον ρυθμίστηκε και το θέμα που είχα με το εντερικό καταλαβαίνεις :P

    Θέλω επιτέλους να σταματήσει αυτό το γιο-γιο και πλέον νιώθω αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρω! Σταμάτησα καταρχάς να νιώθω ότι πάει κάτι στραβά που όταν έτρωγα ένα φρούτο πεινούσα παραπάνω! Που να ξερα! Τη διαιτολόγο την βρήκα τυχαία απο το site diatrofi.gr και τη διάλεξα επειδή είνα στη περιοχή μου και επειδή είδα ότι έχει μεταπτυχιακό στις διατροφικές διαταραχές και είπα να το δοκιμάσω και χάρηκα πολύ που το έκανα!!
    Εννοείται οτι θα τα λέμε στις τριάδες και θα ανταλασσουμε τα υπέροχα αποτελέσματα μας ελπίζω!! :love:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Καλωσήρθες! Μη κολλάς, έχεις ήδη ξεκολλήσει άλλωστε! Στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλες λίγο πολύ. Και ποιά δεν είχε/'εχει αντίστοιχα θέματα!
    Από το γυμνάσιο πρέπει να τραβιέμαιμε το θυρεοειδη μου, πάντως ήταν τόσο παλιά που δεν θυμάμαι. Υποθυρεοειδισμός τότε!
    Ο,τι ελέγχεις μη το φοβάσαι, ήδη ελεγχεις αποτελεσματικά και το βάρος σου, είσαι σε τέλειο δρόμο, τώρα που βρήκες και παρέα θα είναι ακόμα πιο εύκολα! Καλή συνέχεια :roll:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Και μένα ο διατροφολόγος μου Πινκ έχει την ίδια εκπαίδευση και μου άνοιξε τα μάτια σε ότι έχει να κάνει με τη διατροφή και ειδικά με τις διατροφικές διαταραχές! Είναι από τους ιδρυτές του diatrofi.gr οπότε καταλαβαίνεις
    Το μόνο που μπορώ να σου εγγυηθώ είναι ότι αν κάνεις κτήμα σου αυτή τη διατροφή όσο και να ξεφύγεις στο μέλλον θα βάζεις πολύ πιο δύσκολα βάρος και από μόνη σου χωρίς να πιέζεσαι uα επιθυμείς διακαώς να επιστρέψεις στις τριάδες. Είναι βάλσαμο για σώμα και ψυχή! Εννοείται πως σε όλους μας δεν ταιριάζουν τα ίδια πράγματα, αλλά αν σου ταιριάξει και το αγαπήσεις θα πορεύτεις με αυτό πράγματι για μια ζωή.
    Όσο για τον θυρεοειδή όπως τα λέει και η Sweet October, εφόσον τον έχεις ρυθμισμένο δεν θα σε δυσκολέψει στην απώλεια βάρους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    sweetOctober ευχαριστώ και δένα για το καλωσόρισμα! Σου εύχομαι να δείς τα αποτελέσματα που επιθυμείς και να βρεις και εσύ τις ισορροπίες σου. Η αλήθεια είναι κορίτσια ότι ο θυροειδής μου δεν έχει ρυθμιστεί πλήρως γιατί για ένα διάστημα είχα αφήσει την αγωγή (πολύ κακώς το ξέρω!).. Οπότε έχω αρχίσει να προσέχω και αυτό τώρα παραπάνω!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    καλως ηρθες!
    κι εγω κι αν εχω κανει διαιτες
    αφου βρηκες αυτο που σου ταιριαζει τοτε ειναι πολυ θετικο να συνεχισεις και να φτασεις στο στοχο σου.
    οσον αφορα το θυροειδη,εχω και γω χασιμοτο,και ξερω οτι ειναι λιγο δυσκολο ως προς την απωλεια,παρολαυτα αν ειναι ρυθμισμενος,ολα μπορουν να δουλεψουν ρολοι,ποσο μαλλον για σενα που εισαι και μικρουλα
    καλη επιτυχια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    lineal ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου! Με τη σειρά μου να σου ευχηθώ να κατακτήσεις κάθε στόχο σου μικρό ή μεγαλο! Πάμε δυναμικά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Καλώς ήρθες! Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •