Μια δεκαετια φαρμακα...υπαρχει ελπιδα να απαλλαγω? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    lol kipako σου απαντησα με γιουτουγιουκου κουκουρουκου ααχα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    κιπ γιατι δεν κανεις μια ερευνα στο ιντερνετ να δεις στατιστικα η να ρωτησεις τον γιατρο σου αν υπαρχουν τετοια στατιστικα στοιχεια για το ποσα ατομα καταφεραν να σταματησουν την φαρμακευτικη αγωγη.Ακομα μπορεις να δοκιμασεις να ελατωσεις λιγο την δοση και να δεις για 1 μηνα πως θα παει.(για το τελευταιο ειναι εντελως υποκειμενικη γνωμη,καλυτερα να ρωτησεις γιατρο.Αν ειναι οπως τα χαπια της αρτηριακης πιεσης παντως λιγο δυσκολο αν και ξερω περιπτωσεις ανθρωπων που με διατροφη καταφεραν να σταματησουν να περνουν φαρμακα.Κατι αναλογο ισως υπαρχει και για σενα,αλλα αν το δοκιμασεις παντα με συνεση και με συνοδηγο καποιον γνωστη της καταστασης.Σιγουρα παντως ειναι μια προκληση που θα σε φερει στα ακρα,να εισαι προετοιμασμενος.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ευχαριστω Εμπνευστη.Για στατιστικα σοτιχεια ειχα ψαξει και εγω αλλα δεν βρηκα τιποτα...ειναι και καινουριο φαρμακο αυτο που παιρνω πρωτοκυκλοφορησε-πηρε εγκριση στις 15 Νοεμβριου του 2002.Ναι με την καθοδηγηση ψυχιατρου θα το παλεψω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #19
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    keep η8ελα να σε ρωτησω εδω και καιρο.. ενα απο τα ασχημα συμπτωματα της σχιζοφρενειας ειναι η επιπεδοση συναιστηματων.. εσυ που ζεις την ασθενεια κ εχεις πληρη επιγνωση τι σου συμβαινει κλπ.. 8α μπορουσες να πεις πως εχεις μια ¨\"εκπτωση\" συναιστηματων συγκριτικα με πριν σε χτυπησει η ασθενεια?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωχ δυσκολη ερωτηση.
    Δεν θα ελεγα οτι επαψα να αισθανομαι...μπορω να πω οτι εγινα και υπερευαισθητος σε ορισμενα πραγματα...και αν κοψω τα φαρμακα με πονανε ολα.
    Νομιζω ομως στην εκφραση συναισθηματων δεν τα καταφερνω καλα.Σιγουρα παντως μπερδευω τους αλλους.
    Η αληθινη απαντηση ειναι οτι δεν ξερω...ισως καποιος ψυχιατρος να δωσει την απαντηση που θες μιας και θα ξερει περισσοτερα...αν και οχι ο ιδιος ασθενης,εχει απεναντι του ασθενεις και θα εχουν μιλησει σχετικα.
    Sorry dead_can_dance δεν μπορω να βοηθησω σε αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    και εγω απο τη μικρη μου εμπειρια αυτο ειχα δει keep , πως υπαρχει μια δυσκολια στην εκφραση, κ οχι οτι δεν \"νοιω8ει\" ο ασ8ενης, με την εκφραση κυριως εχει να κανει, απλανες βλεμμα , καποιες σχετικα μειωμενες κινητικες λειτουργειες ισως,, τουλαχιστον στη περιπτωση που εζησα εγω.
    Σε ευχαριστω για την απαντηση, 8αυμαζω απιστευτα τη προσπα8εια σου :D

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω καν αν πρεπει να μπαινουμε ολοι στο ιδιο καζανι dead_can_dance.Σιγουρα ο ενας εχει αλλα και ο αλλος αλλα...και ο καθενας τα διαχειριζεται διαφορετικα.Εννοω οτι η αρωστια και τα συμπτωματα δεν ειμαστε εμεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by keep_walking
    Σιγουρα ο ενας εχει αλλα και ο αλλος αλλα...και ο καθενας τα διαχειριζεται διαφορετικα.Εννοω οτι η αρωστια και τα συμπτωματα δεν ειμαστε εμεις.
    το ειπες τοσο...τέλεια!:)

    οχι μονο για ψυχωσεις, μα για οτιδηποτε....

  9. #24
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    εχεις δικιο keep.. Εζησα απο κοντα εναν εξαιρετο ανθρωπο με αυτη την ασθενεια,κ ετσι εχω διαφορες αποριες σχετικες. Το νετ βοηθαει πολυ.. ρωτησα και καποια πραγματα τον doc.. να σαι καλα. Καλη δυναμη

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω οσους εχω γνωρισει στο νετ ειναι εξαιρετοι....μηπως αντιφασκοντας με τα προηγουμενα να ελεγα οτι ειμαστε \"καλοι\" ανθρωποι?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #26
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    90
    ξερω 4 ατομα που περασαν το δρομο τησ ψυχωσης, τον εναν απο αυτους τον ξερω πολυ καλα.. ειναι το παιδι που αναφερομαι παραπανω, εδω και 4 χρονια ειναι ασ8ενης.. καταγομαι απο επαρχια, κοσμος κλειστος κλπ. Τον ηξεραν κ τον ηξερα κ πολυ πριν αρρωστησει. Ασχετα με την αρρωστεια αν με ρωτουσαν κ πριν του συμβει ο,τι του συνεβει, 8α λεγα τα καλυτερα λογια, οπως κ τωρα που τον εζησα..σιγουρα δεν ειναι ο ιδιος , αλλα ειλικρινα δεν ειναι κ πολυ διαφορετικος. Ασε που ο συγκεκριμενος ειχε παντα διακρισεις.. σε πανελλαδικες σε α8λητισμο σε κοινωνικες σχεσεις.. προεδριλικια σχολειο κλπ.
    Ειναι καλο παραδειγμα ο συγκεκριμενος για να κατανοησει ο κοσμος ποσο παρεξηγημενη ασ8ενεια ειναι κ πως δε σκεφτεται ποια πορτα 8α χτυπησει.
    Και ετσι για την ιστορια, με αυτον τον αν8ρωπο ειχα σχεση 2 μηνες τωρα το καλοκαιρι.. κ την διελυσα γιατι μου βγηκε ολη η ocd sto full, γιατι το κεφαλι μου σκεφτοταν συνεχεια.. και ζουσα απιστευτο αγχος, και μυριζα τη δικη μου πτωση.. αποδιοργανω8ηκα. Παρολαυτα αν κ εχω ζησει μεγαλες σχεσεις, μπορει να εζησα σχεση μονο 2 μηνεσ, αλλα αυτος ο αν8ρωπος μου δωσε πραγματα που δε τα πηρα απο κανεναν \"φυσιολογικο\".
    Και με εκανε να αισταν8ω εννοειται. Προς 8εου δε 8εοποιω την ασθενεια, αλλωστε οπως πολυ σωστα ειπες κηπ, δεν ειστε η ασ8ενεια, πασχεται απο αυτην..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Παιδια τι ειναι το νετ??

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by dead_can_dance View Post
    ξερω 4 ατομα που περασαν το δρομο τησ ψυχωσης, τον εναν απο αυτους τον ξερω πολυ καλα.. ειναι το παιδι που αναφερομαι παραπανω, εδω και 4 χρονια ειναι ασ8ενης.. καταγομαι απο επαρχια, κοσμος κλειστος κλπ. Τον ηξεραν κ τον ηξερα κ πολυ πριν αρρωστησει. Ασχετα με την αρρωστεια αν με ρωτουσαν κ πριν του συμβει ο,τι του συνεβει, 8α λεγα τα καλυτερα λογια, οπως κ τωρα που τον εζησα..σιγουρα δεν ειναι ο ιδιος , αλλα ειλικρινα δεν ειναι κ πολυ διαφορετικος. Ασε που ο συγκεκριμενος ειχε παντα διακρισεις.. σε πανελλαδικες σε α8λητισμο σε κοινωνικες σχεσεις.. προεδριλικια σχολειο κλπ.
    Ειναι καλο παραδειγμα ο συγκεκριμενος για να κατανοησει ο κοσμος ποσο παρεξηγημενη ασ8ενεια ειναι κ πως δε σκεφτεται ποια πορτα 8α χτυπησει.
    Και ετσι για την ιστορια, με αυτον τον αν8ρωπο ειχα σχεση 2 μηνες τωρα το καλοκαιρι.. κ την διελυσα γιατι μου βγηκε ολη η ocd sto full, γιατι το κεφαλι μου σκεφτοταν συνεχεια.. και ζουσα απιστευτο αγχος, και μυριζα τη δικη μου πτωση.. αποδιοργανω8ηκα. Παρολαυτα αν κ εχω ζησει μεγαλες σχεσεις, μπορει να εζησα σχεση μονο 2 μηνεσ, αλλα αυτος ο αν8ρωπος μου δωσε πραγματα που δε τα πηρα απο κανεναν \"φυσιολογικο\".
    Και με εκανε να αισταν8ω εννοειται. Προς 8εου δε 8εοποιω την ασθενεια, αλλωστε οπως πολυ σωστα ειπες κηπ, δεν ειστε η ασ8ενεια, πασχεται απο αυτην..
    πετυχεσ κομμαντο καποιοι απο εμασ ειναι κομαντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Παιδια τι ειναι το νετ??
    Ξεθαψες θεμα του 2008 για να ρωτησεις τι ειναι το νετ?? νετ = ιντερΝΕΤ

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    Ξεθαψες θεμα του 2008 για να ρωτησεις τι ειναι το νετ?? νετ = ιντερΝΕΤ
    Έλα πολλές φορές κάποιος δεν κοιτάει την ημερομηνία.Συμβαίνουν αυτά :)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •