Μια δεκαετια φαρμακα...υπαρχει ελπιδα να απαλλαγω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Μια δεκαετια φαρμακα...υπαρχει ελπιδα να απαλλαγω?

    Ξερω οτι ειναι μια καθαρα ρητορικη ερωτηση κατα καποιο τροπο...δεν με ξερετε,ουτε μπορειτε να ξερετε τι σκατα τρεχει με το μυαλο μου αλλα βασει εμπειριων των γιατρων τουλαχιστον που ειναι γνωστες γινεται?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Καλή ερώτηση. Πολύ θα ήθελα να ξέρω την απάντηση.

    Αυτό το τι σκατά τρέχει με το μυαλό μου είναι λιγάκι γλυκόξινο. Και\'γώ σκέφτομαι οτι αφού ξέρω τι πέρασα πως είναι δυνατόν να μην μπορώ να κάνω λογική διαχωρηση με αυτονομία. Το ρισκάρεις όμως να τα κόψεις τα χαπάκια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχμ το ρισκαρεις...ειναι μια ερωτηση τωρα δυσκολη,να τα κοψω αποτομα αποκλειεται θα τρελλαθω το ξερω,αλλα σιγα-σιγα ισως να αξιζει η προσπαθεια,μου αρεσει που βγαινουν αλλα στοιχεια του χαρακτηρα μου εστω και αν αυτα ειναι λιγο \"φευγα\".
    Ναι αυτο το \"σκατα\" και εγω που το διαβαζω καπως ειναι:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Είχα διαβάσει σε ξένο σαιτ απο κάποια παιδιά πως τους λείπει κατα κάποιο τρόπο η ψύχωση. Πως μέσα απο αυτήν αναδύονται γοητευτικά στοιχεία του ατόμου. Οτι δηλαδή μπορείς να αισθανθείς υπεράνθρωπος κατα κάποιο τρόπο. Βέβαια μην ξεχνάς οτι τα φάρμακα ρίχνουν κάπως τα έντονα συναισθήματα.

    Γενικά υπο άλλες συνθήκες, κοινωνικές (ιδεολογία περι σχιζοφρένειας) και οικονομικές (φαρμακοβιομηχανία) θα μπορούσα να πιστέψω πως ένας σχιζοφρενής μπορεί να θεραπευτεί ακόμα και μέσω της ψυχοθεραπείας μοναχά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βέβαια μην ξεχνάς οτι τα φάρμακα ρίχνουν κάπως τα έντονα συναισθήματα
    Και εκει ισως εγκειται η ριζα του \"κακου\".
    Οταν λεω αλλα στοιχεια του χαρακτηρα μου...εννοω κυριως οτι γινομαι πιο επικοινωνιακος και δεν καθομαι βουβος του στυλ...δεν χρειαζομαι τιποτα ουτε επικοινωνια ουτε τιποτα...ειμαι κατα καποιο τροπο \"πληρης\",μονο πληρης δεν ειμαι,μου λειπει η επικοινωνια...εκανα εκπτωση στα φαρμακα και \"επεσα\" προσφατα αλλα ειχα οση επικοινωνια δεν ειχα για χρονια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Κοίτα εγώ μόνος μου δεν πρόκειται να πάρω την απόφαση να τα κόψω. Άλλοι μπορεί να αισθάνονται υπεράνθρωποι εγώ ένιωθα πως υπέφερα. Εάν συνεχίζοντας τα φάρμακα μειώνω τις πιθανότητες να το ξαναπάθω τότε θα τα συνεχίσω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι \"υπερανθρωπος\"...εγω ενοιωθα εντελως το αντιθετο...οτι ειμαι καθυστερημενος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Έχω την εντύπωση οτι κάνω λάθος. Πιθανώς αυτο το \"υπεράνθρωποι\" να το έλεγαν όσοι πέρασαν απο μανία και όχι απο ψύχωση. Δεν είμαι σίγουρος, πιθανόν να μπερδεύτικα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι ολα μπερδεμενα αυτα...οσο για το μανια να πω οτι ημουν ολη την ημερα στην κινηση και χρειαζομουν ελαχιστες ωρες υπνο?
    Παντως σε καμμια περιπτωση δεν αισθανομουν \"υπερανθρωπος\" αλλα ειχα βασιμες υποψιες οτι ειμαι \"καθυστερημενος\"...τωρα να μου πεις και ολα αυτα που εχεις επιτυχει στην ζωη σου?
    Ελα ντε ποια λογικη...ετσι αισθανομουν τι να κανουμε,ξερω γω θα παω σε καποιον ψυχιατρο να του τα πω...αν και εχω χασει την εμπιστοσυνη μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    42
    Keep walking δεν ξέρω την περίπτωσή σου γιαυτό απλά θα κάνω μια μάλλον λίγο βλακώδης ερώτηση. Αν τα φάρμακα που παίρνεις δεν είναι εθιστικά, δεν έχουν σοβαρές παρενέργειες ή επιδράσεις στην υγεία σου και σε κάνουν λειτουργικό γιατί πρέπει κάποτε να τα κόψεις? Η μητέρα μου που έχει κατάθλιψη παίρνει φάρμακα 15 χρόνια τώρα και δεν πρόκειται να τα κόψει ποτέ. Ζει απολύτως φυσιολογικά (οκ, θα την έλεγες λίγο \"εκκεντρική\" :) )Το ίδιο συμβαίνει και με κάποιον που έχει διαβήτη, καρδιά ή κάτι άλλο. Δεν είναι κακό να αποδεχτείς οτι έτσι απλά είναι και να συνεχίσεις τη ζωή σου παρέα με τα φάρμακα. Απλά μια άποψη. Οπως σου είπα δεν ξέρω την περίπτωσή σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι ειμαι φαταουλας:P
    Και με αυτο εννοω οτι ενω εχω επιτυχει να εχω μια καλη ποιοτητα ζωης θελω περισσοτερα...ανικανοποιητ� �ς οπως ο περισσοτερος κοσμος.
    Για αυτο σκοπευω να σπασω μερικα κονταρια στους προσωπικους μου ανεμομυλους...που θα παει θα μεγαλωσω και θα ωριμασω:D
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σε καμμια περιτωση δεν προτεινω σε καποιον με αυτην την ασθενεια να μην παιρνει την φαρμακευτικη του αγωγη...εμενα μου εσωσε τη ζωη,απλως αισθανομαι οτι ειναι η εποχη να πειραματιστω λιγο για το κατι καλυτερο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    κιπακο καλα στα λεει η μαριακιουκιου αν εισαι καλα με τα φαρμακα μην τα κοψεις ποτε.η παρε πιο ελαφρια συμφωνα με τον γιατρο σου γιατι απο οσα εχεις γραψει κ εχω δει κ απο αλλους δεν πρεπει να διεγυρεσε σεξουαλικα.Εγω τωρα π περνω πιο ελαφρια μεν με πιανουν ψιλοκρισουλες αλλα απο κα$@ες εχω πεθανει χιχιχιχι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    παιδια θα ηθελα να σας γνωρισω και απο μσν να δω τις φατσεςσ σας λολ και να δειτε και την δικια μου μην φοβαστε χεχεεχ οποιος θελει μπορει να μου στειλε με γιουτουγιου οπως λεγετε τελος παντον το μσν του θελω να δω ολονων οι φατσες μας που εχουμε τετια προβληματα αν ειμαστε ωραιαιοι.2 ατομα π με ειδαν εδω ο μαθες π μαλωναμε εντυπωσιαστικε χιχιχιχι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    δεν πρεπει να διεγυρεσε σεξουαλικα
    lol μαρια μια χαρα διεγειρομαι και μαλιστα με αποσυντονιζεις με την δικτυακη σου παρουσια:P
    Θα σου στειλω u2u να μου στειλεις φωτο...εγω ομως σε προειδοποιω οτι μπορει να μη στειλω οχι γιατι δεν ειμαι κουκλος:D αλλα γιατι εχω εκμυστερευτει πολλα πραγματα δικτυακα:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •