ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΑ-ΠΑΡΕΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    4

    ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΑ-ΠΑΡΕΑ

    καλησπερα σε ολους..ελπιζω καποιος να διαβασει το μηνυμα μου και να απαντησει γιατι χρειαζομαι βοηθεια..κανω υπερφαγικα επεισοδια και θελω καποιον-καποια να συζηταμε το προβλημα και να παιρνω δυναμη οτι δεν ειμαι η μονη!!προς το παρον νιωθω τοσο μονη και κανενας δεν θα με καταλαβει περισσοτερο απο καποιον που το περναγε ή το περναει..:) :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Καλησπέρα Χριστινα!
    Λίγο πολύ εδω μεσα ολοι το κανουμε αυτο άλλοι σε μεγαλυτερο αλλοι σε μικροτερο βαθμο. Οπότε σιγουρα δεν εισαι μονη. Θες να μου πεις λιγα πράγματα για σενα; Ας πουμε τι οριζεις ως υπερφαγικό;

    Εδω θα ειμαστε να τα λεμε να συζηταμε και να μοιραζομαστε οποτε μη νιωθεις μονη! :)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    4
    ως υπερφαγικο οριζω ξεσπασματα σε φαγητο υψηλο σε θερμιδες ,υδατανθρακα σοκολατα ειτε γενικα σε φαγητο και σε μεγαλες ποσοτητες περαν του φυσιολογικου..εγω εχω τετοια ξεσπασματα τα τελευταια 3 χρονια..αλλοτε σταματαει και αλλοτε ειναι εντονα!οπως τον τελευταιο μηνα..θελω να σταματησει και πιστευω οτι εαν εχω παρεα που να το εχει περασει ή να περναει το ιδιο με μενα θα μου δωσει μεγαλη δυναμη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Γενικά τι διατροφή ακολουθείς αν βάλουμε στην άκρη τα υπερφαγικά; Μήπως παραείναι στερητική και αναγκάζεσαι να ξεσπάσεις σε τέτοιες τροφές; Γιατι αν ειναι στερητική τότε τις αναζητάει το σώμα σου και μη νιώθεις άσχημα απλά χρειάζεται να ακολουθήσεις μια πιο ισορροπημένη διατροφή :)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    7
    Μηπως πρεπει να σκεφτεις τι γινεται πριν τα υπερφαγικα επεισοδια, τι ειναι αυτο που σε κανει να ξεσπας?? ποια ειναι η ψυχολογικη σου κατασταση εκεινη τη στιγμη... ???η αιτια παντα βρισκεται αλλου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    και εγω εχω υπερφαγηκα ξεσπασματα συνεχεια αλλα γινονται παντα μετα απο κατι στεσσογονο γεγονος που εχει προηγηθει παντα μα παντα συνδεονται με την ψυχικη μου κατασταση. ειναι πολυ δυσκολο να ελεγχθει δυστηχως και επειτα απο το υπερφαγηκο αυτο οριζει τη συνεχεια ( το πως θα ειναι η ψυχολογια μου)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    κλασσικ. Πάντως έχω καιρό να κάνω υπερφαγικό, ούτε και ξέρω πόσο, τόσο πολύ! Οπότε για αυτό δε γράφω εδώ, δε μου αρέσει να θυμάμαι κάτι όταν το αποφεύγω επιτυχώς, προτιμώ να απολαμβάνω τις όμορφες μέρες ενδιάμεσα. Ας προσπαθήσουμε όλοι να αυξήσουμε τις όμορφες μέρες στο ενδιάμεσο, όσο αραιώνουμε τα υπερφαγικά υπερ μας είναι. Δεν το αναλύω άλλο γιατί αγχώνομαι και είναι και αργά, και έχω πολλές πολλές σκοτούρες. Με εμπιστεύομαι αλλά όχι και τυφλά! ;) Μπορεί να καταλήξω να τρώω στα τυφλά! Πολύ θέλει?:crazy:

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    4
    ειναι οντως πολυ δυσκολη η κατασταση γιατι ολα γινονται στιγμιαια..πιστευω οτι με προσπαθεια γινεται καλυτερο..αλλα για μενα αυτο το μηνα τα ξεσπασματα ειναι δυσκολα..δεν ξερω αν εχει αμεσο ρολο η διατροφη που κανει καποιος οσο η ψυχολογια και ο ελεγχος που δεν εχει εκεινη την στιγμη..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Φυσικά και παίζει ρόλο η διατροφή! Αν είναι πολύε στερητική και απαγορεύεις συνέχεια πράγματα στον εαυτό σου τότε τ αναζητάει το σώμα σου αυτά που τρως μετέπειτα! Και ο πιο εγκρατής άνθρωπος συσκολεύεται να επιβληθεί στους μηχανισμούς του σώματός του. Οπότε αν καλύψεις αυτό το κομμάτι και δεις ότι τα υπερφαγικά συνεχίζουν τότε ανέρχονται στην επιφάνεια τα ψυχολογικά θέματα, αλλά πρώτα πρέπει να κοιτάξεις τη διατροφή.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    8
    xristinaa1 εχω το ιδιο θεμα αυτες τις μερες η ψυχολογικη κατασταση και η αυστηρη μου (λογω ασθενειας) διατροφη δε βοηθανε την κατασταση... αυτο που κανω εγω ειναι να γεμιζω το σπιτι με αποξυραμενα φρουτα (σταφιδες δαμασκηνα ειναι τα πιο γλυκα..) πολλα λαχανικα και μελι οποτε αν με πιασει τα μονα που θα βρω σπιτι ειναι αυτα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    xristina καλό θα ήταν να μας πεις ύψος και κιλά για να έχουμε μια εικόνα πάνω κάτω .και σε αυτό που λέει η pink έχει δίκιο και πρέπει να μας το διευκρινίσεις να ξέρουμε. αν την μια μέρα τρως το απόλυτο τίποτα την επόμενη λογικό είναι να πέφτεις με τα μούτρα από την πείνα.
    μη μας αφήνεις στην άγνοια να λέμε οτι ναναι.δώσε μας να καταλάβουμε.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •