απλα καποιος να καταλαβει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    20

    απλα καποιος να καταλαβει...

    παρακολουθω καιρο το φορουμ σας και η αληθεια ειναι οτι εχουν υπαρξει φορες που με εχει βοηθησει αρκετα. θα σας τα πω οσο πιο γρηγορα γινεται, οχι για να ζητησω λυσεις η απαντησεις απλα για να τα πω καπου που ισως με καταλαβουν.

    ειμαι 22 ζυγιζω 95 κιλα εχω κανει ηδη μια λιποαναρροφηση πριν 2 χρονια. στο γυμνασιο ημουν πολυ αδυνατη μετα αρχισε ανηφορα..μονο ανηφορα...

    δεν ξερω ποιο ειναι το προβλημα μου φυσικα και θελω να ειμαι ομορφη υγειης και αδυνατη, αλλα γτ δεν εχω την δυναμη να το κανω..την εχω αλλα για λιγο ξερετε..ξεκιναω διατροφη γυμναστηριο και τα παραταω..

    μεγαλο προβλημα αποτελει και ο πατερας μου ο οποιος δεν με δεχεται οπως ειμαι με κανει να νιωθω ακομα χειροτερα..και κανει και την προσπαθεια μου πιο δυσκολη καποιες φορες οπως για παραδειγμα οταν εφερα την διατροφη του διαιτολογου σπιτι και ειδε οτι πρπεει να τρωω 5 φορες την μερα ειχαμε πολεμο"οχι θα τρως τα μισα απο οσα λεει, αμα τα φας ολα αυτα δεν θα περνας απο την πορτα".νομιζει οτι εκεινος γνωριζει καλυτερα απο καθε ειδικο(γυμναστη διατροφολογο κτλκλτ)

    δεν πολυμιλαμε στο σπιτι και οταν μιλαμε ειναι για να τσακωθουμε για το φαγητο.ολοι στην οικογενεια ειναι αδυνατοι και εγω ειμαι το "προβλημα"τους.

    γραφοντας εδω απλα ελπιζω να μου πει καποιος οτι με καταλαβαινει και οτι εχει περασει κατι παρομοιο.ισως να μοιραστει την ιστορια του

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    καλησπερα σου!!!!
    περιπου ολοι στα ιδια ειμαστε στο θεμα κιλων,,,ολοι θελουμε να ειμαστε ομορφοι και αδυνατοι,ναι συμφωνω σε αυτο,αλλα δεν εχουμε πειθαρχια ρε γ@μω το!!λιγη προσπαθεια θελουμε κ λιγο πεισμα,τι στο καλο,το φαι θα κερδισει?οχι!!εμεις!!!
    στο θεμα με τον μπαμπα σου,καταλαβαινω οτι υπαρχει γενικο θεμα οχι μονο στα κιλα..μην ψαχνεις αφορμες για να χαλα η ψυχολογια και η διαιτα σου...μπραβο σου που πηγες σε διατροφολογο κανε αυτα που σου λεει κ εμεις θα ειμαστα κοντα σου να τα συζηταμε!!!!!!!!φιλια πολλα:love::love::love:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    το προβλημα σου ειναι η οικογενεια σου δυστυχως...
    σε καταλαβαινω και γω μαλωνα πολυ ειδικα με τον μπαμπα μου για το θεμα βαρους,αλλα ποτε δεν με ελεγε μη τρως αυτο ή δεν επεμβενε στις διαιτες μου...
    πολυ μικρη εκανες λιποαναρροφηση
    τι θα λεγες να μη του λες ποτε κανεις διαιτα και αν μπορεις να του το κρυβεις;
    τα κιλα σου ειναι ευκολο να φυγουν,αληθεια πιστεψε το,εισαι και μικρη και ο οργανισμος σου θα ανταποκριθει καλυτερα...

    τελος δε θα θελα να χαρακτηρισω τον πατερα σου,ξερεις και συ αλλωστε οτι αυτο που κανει ειναι απαραδεκτο...

    μακαρι να βρεις τη δυναμη να ξεκινησεις σιγα σιγα και να αλλαξει και η ψυχολογια σου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    20
    σας ευχαριστω για την αμμεση απαντηση παιδακια... η λιποαναρροφηση εγινε με προτροπη του μπαμπα και γενικοτερα ολης της οικοεγενειας...το να μην του πω οτι κανω διαιτα δεν γινεται γτ ειναι ολη μερα σπιτι και με το που με βλεπει να πλησιαζω την κουζινα ειναι στην φαση "παλι θα φας?ολο στο φαι το εχεις το μυαλο σου" και η αληθεια ειναι οτι νιωθω οτι εχω αποκτησει μια αρρωστη σχεση με το φαγητο, το σκεφτομαι συνεχεια...

    ενταξει η διαιτα-διατροφη...το μυαλο πως το περιοριζεις???

    στο σωμα μπορει να αδυνατισω...στο μυαλο θα μεινω παντα χοντρουλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    και το μυαλο θελει κουρδισμα...να μην σκεφτεσαι το φαγητο,,οσο το σκεφτομαστε μας γινεται εμμονη ιδεα..εισαι νεα,βγες,διασκεδασε,,,,καποι α στιγμη πρεπει να τα βρειτε γενικα με τον μπαμπα σου...μηπως ειναι η διεξοδος σου τοφαγητο?κανε την διατροφη εσυ και ολα θα βρουν τον δρομο τους

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    20
    ισως να το βλεπω ως διεξοδο αλλα δεν ειναι συνηδειτα..εγω απλα θεωρω οτι μαρεσει το φαι..πολυ παραπανω απο οσο πρεπει...και γενικα δεν εχω προβλημα αποδοχης απο φιλους γκομενους κλτκλτ(το λεω για το βγες εξω και διασκεδασε που μου ειπες)ειμαι μια φυσιολογικη 22χρονη με την σχολη και την ζωη της...

    και τα οποια προβληματα φερνουν τα κιλα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    δε μαρεσει ο τροπος του μπαμπα σου...με συγχωρεις που θα στο πω εσυ κουκλα μου δεν εχεις προβλημα,ο μπαμπας σου εχει...συγνωμη κιολας με ολο το θαρρος αυτο που σου κανει ειναι ανεπιτρεπτο και το να σε καθοδηγησει μικρο κοριτσι για λιποαναροφηση δε ξερω μου κανει καπως...

    δε ξερω τι να σου πω,τι να συμβουλεψω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Originally posted by lineal
    δε μαρεσει ο τροπος του μπαμπα σου...με συγχωρεις που θα στο πω εσυ κουκλα μου δεν εχεις προβλημα,ο μπαμπας σου εχει...συγνωμη κιολας με ολο το θαρρος αυτο που σου κανει ειναι ανεπιτρεπτο και το να σε καθοδηγησει μικρο κοριτσι για λιποαναροφηση δε ξερω μου κανει καπως...

    δε ξερω τι να σου πω,τι να συμβουλεψω...
    απο το στομα μου το πηρες!! αν ειναι δυνατον να πω στη κορη μου: μπες παιδι μου χειρουργειο αυτο ειναι η λυση μια ωραιοτατη λιποαναρροφηση!!!ημαρτον θεε μου τι ακουωωωωωωω:thumbdown::thumbdown::thumb down::thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumbdown:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να είμαστε τόσο σκληροί με τους γονείς και προπάντων να μη ψάχνουμε να ρίξουμε το φταίξιμο σε άλλους για να νιώθουμε καλύτερα! Αν κάποιος είναι παχύς, είναι παχύς επειδή τρώει. Έχουμε μάθει να ψάχνουμε για μαμάδες που μας τάιζαν πολύ και φταίνε, για γονείς που μας έκριναν και φταίνε και όλα τα συναφή. Αν δεν κατανοήσουμε ότι το πρόβλημα είναι στην αντίληψη μας και στη στάση μας απέναντι στο φαγητό τότε δεν παίρνουμε το φταίξιμο επάνω όπως πραγματικά πρέπει να είναι. Ως ένα πολύ μεγάλο βαθμό μπορώ να καταλάβω την οικογένεια ενός παιδιού με πρόβλημα βάρους ! Το ότι οι υπόλοιποι δεν αντιμετωπίζουν θέμα με το φαγητό το κάνει πολύ δύσκολο να καταλάβουν το τι παράνοια επικρατεί στο μυαλό όταν σπρώχνεσαι διαρκώς στο φαγητό! Ανθρωποι με υγιή στάση στο φαγητό δυσκολεύονται να κατανοήσουν τι συμβαίνει σε έναν υπέρβαρο-παχύσαρκο και δεν τους κατηγορώ! Πως να καταλάβουν ότι όταν εσύ βλέπεις την ζυγαριά να ανεβαίνει τρέχεις να φας αντί να το ράψεις! Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό; Οι γονείς σου προφανώς σε αγαπάνε και νοιάζονται για εσένα, θέλουν να βοηθήσουν αλλά δεν ξέρουν τον τρόπο. Κατανοούν πολύ καλύτερα από εσένα τα προβλήματα υγείας που μπορεί να αντιμετωπίσει ένα παχύσαρκο άτομο και προφανώς ανησυχούν. Ξέρουν πόσο όμορφα είναι τα χρόνια που περνάς και ότι δεν θα γυρίσουν πίσω και στεναχωριούνται που πρέπει να τα περάσεις κάτω από στρώματα λίπους! Οι άνδρες ειδικά είναι πολύ δύσκολο να μπουν στη ψυχολογία του άλλου. Από φύσης τους όταν βλέπουν ένα πρόβλημα δεν θέλουν να το συζητούν, θέλουν να το λύσουν! Ο μπαμπάς προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα με τον τρόπο που νομίζει ότι είναι ο καλύτερος, προφανώς δεν ξέρει άλλον! Αν δεν σ' αγαπούσε πολύ δεν θα ασχολούνταν καν. Φαντάζομαι ότι δεν σε πίεσε να κάνεις λιποαναρόφηση και ούτε ότι το έκανε για εκείνον. Διέθεσε ένα ποσό και μπήκατε σε μια διαδικασία γιατί θεώρησε ότι αυτό μπορεί να σε βοηθήσει. Το αν είναι λάθος ή όχι είναι άλλη υπόθεση. Οι προθέσεις φαίνονται καλές. Ξεκίνα μια προσπάθεια και εκμεταλλεύσου το γεγονός ότι έχει κάποιος ελέγχει το πόσο τρως προς όφελος σου!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    Originally posted by need2loose
    Εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να είμαστε τόσο σκληροί με τους γονείς και προπάντων να μη ψάχνουμε να ρίξουμε το φταίξιμο σε άλλους για να νιώθουμε καλύτερα! Αν κάποιος είναι παχύς, είναι παχύς επειδή τρώει. Έχουμε μάθει να ψάχνουμε για μαμάδες που μας τάιζαν πολύ και φταίνε, για γονείς που μας έκριναν και φταίνε και όλα τα συναφή. Αν δεν κατανοήσουμε ότι το πρόβλημα είναι στην αντίληψη μας και στη στάση μας απέναντι στο φαγητό τότε δεν παίρνουμε το φταίξιμο επάνω όπως πραγματικά πρέπει να είναι. Ως ένα πολύ μεγάλο βαθμό μπορώ να καταλάβω την οικογένεια ενός παιδιού με πρόβλημα βάρους ! Το ότι οι υπόλοιποι δεν αντιμετωπίζουν θέμα με το φαγητό το κάνει πολύ δύσκολο να καταλάβουν το τι παράνοια επικρατεί στο μυαλό όταν σπρώχνεσαι διαρκώς στο φαγητό! Ανθρωποι με υγιή στάση στο φαγητό δυσκολεύονται να κατανοήσουν τι συμβαίνει σε έναν υπέρβαρο-παχύσαρκο και δεν τους κατηγορώ! Πως να καταλάβουν ότι όταν εσύ βλέπεις την ζυγαριά να ανεβαίνει τρέχεις να φας αντί να το ράψεις! Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό; Οι γονείς σου προφανώς σε αγαπάνε και νοιάζονται για εσένα, θέλουν να βοηθήσουν αλλά δεν ξέρουν τον τρόπο. Κατανοούν πολύ καλύτερα από εσένα τα προβλήματα υγείας που μπορεί να αντιμετωπίσει ένα παχύσαρκο άτομο και προφανώς ανησυχούν. Ξέρουν πόσο όμορφα είναι τα χρόνια που περνάς και ότι δεν θα γυρίσουν πίσω και στεναχωριούνται που πρέπει να τα περάσεις κάτω από στρώματα λίπους! Οι άνδρες ειδικά είναι πολύ δύσκολο να μπουν στη ψυχολογία του άλλου. Από φύσης τους όταν βλέπουν ένα πρόβλημα δεν θέλουν να το συζητούν, θέλουν να το λύσουν! Ο μπαμπάς προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα με τον τρόπο που νομίζει ότι είναι ο καλύτερος, προφανώς δεν ξέρει άλλον! Αν δεν σ' αγαπούσε πολύ δεν θα ασχολούνταν καν. Φαντάζομαι ότι δεν σε πίεσε να κάνεις λιποαναρόφηση και ούτε ότι το έκανε για εκείνον. Διέθεσε ένα ποσό και μπήκατε σε μια διαδικασία γιατί θεώρησε ότι αυτό μπορεί να σε βοηθήσει. Το αν είναι λάθος ή όχι είναι άλλη υπόθεση. Οι προθέσεις φαίνονται καλές. Ξεκίνα μια προσπάθεια και εκμεταλλεύσου το γεγονός ότι έχει κάποιος ελέγχει το πόσο τρως προς όφελος σου!
    διαφωνω
    δε προσπαθει να ριξει η κοπελα το φταιξιμο στους γονεις της,αλλα πως σου ακουγονται ολα αυτα που λεει για τον πατερα της;
    εμενα μου φαινεται μια οικογενεια με καποιο προβλημα στο πως θα φαινονται προς τα εξω και οχι να προσπαθουν να διορθωσουν το μεσα τους και απο τα λιγα που μας ειπε το κοριτσι,δε προσπαθουν να βοηθησουν σωστα τη κορη τους...
    θα πρεπει να σου πω επισης οτι το θεμα με το φαγητο -αν υπαρχει προβλημα δηλαδη-ξεκιναει απο τη βρεφικη ηλικια και με τις μνημες μας σα παιδια.
    δεν ειμαι ειδικος να το αναλυσω,αλλα πολλοι ψυχολογοι και ειδικοι το λενε.
    η οικογενεια και ειδικα η μητερα ειναι το αλφα και το ωμεγα για την ψυχοσυνθεση του παιδιου στην ενηλικη ζωη του και φυσικα το πως θα τρεφεται αυτο.
    γιατι το πως τρωμε και το τι τρωμε δειχνει τη ψυχοσυνθεση μας.
    δε θα το αναλυσω παραπανω ειδικος δεν ειμαι οπως ειπα
    αλλα ενας νορμαλ ανθρωπος με καλη ζωη και ολα λυμενα δε θα καταφυγει στο φαγητο -στις μεγαλες ποσοτητες ή στις μικρες- για την πλακα του.
    κατι φταιει και μεγαλο ποσοστο εχει το οικογενειακο μας περιβαλλον.

    ενας πατερας και ενα οικογενειακο περιβαλλον που μετρανε τις μπουκιες του 20 χρονου κοριτσιου τους και το υποβαλλουν σε χειρουργικη επεμβαση,λιποαναρροφηση -επικινδυνη πολυ- εμενα δε μου κανει για υγιες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Καλησπέρα και καλώσηρθες. Οι γονείς μας όλους μας αγαπούν, ίσως κάποιες φορές δεν μπορούν να το δείξουν με τον σωστό τρόπο, δεν τα ξέρουν όλα, άνθρωποι είναι και αυτοί.
    Στο θέμα μας,
    στη θέση σου θα τους μάζευα ένα απόγευμα, θα τους έλεγα πόσο τους ευχαριστώ που ασχολούνται και με νοιάζονται.
    Θα τους έλεγα πως είναι να είσαι παχύς και ότι νιώθω μόνη, αφού κανείς τους δεν είναι.
    Θα τους έλεγα πως ακριβώς νιώθω (νιώθεις δηλαδή), ότι είμαι το μαύρο πρόβατο, ότι αυτό ψυχολογικά με καταρρακώνει και θέλω να φάω κι άλλο κι άλλο!
    Θα τους έλεγα ό,τι έχω στο μυαλό και την καρδιά μου.
    Τέλος θα τους φιλούσα όλους, θα τοιχοκολλουσα το διαιτολόγιο μου και το πρόγραμμα γυμναστικής μου.
    Θα τους έλεγα με έντονο ύφος πως αυτά είναι όσα πρέπει να κάνω, κι όποιος από αυτούς μπορεί να με βοηθήσει ας σταθεί πλάι μου, όποιος δεν, ας σιωπήσει.
    Τέλος θα τους θύμιζα πως αν τους ξενίζει η συμπεριφορά μου ή αν δε μπορούν να σιωπήσουν ή και να βοηθήσουν, υπάρχουν ψυχολόγοι που μπορούν να επισκεφτούν, να πάρουν απαντήσεις ή και να συζητήσουν μαζί τους το πρόβλημα που έχουν μαζί μου.

    Οταν θα βρουν τρόπο να σε στηρίξουν σωστά, όταν θα πάρεις απόφαση να αδυνατίσεις για την πάρτυ σου κι όχι για τους άλλους, τότε όλα θα γίνουν μόνα τους.
    Καλή επιτυχία!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    μαρεσει αυτο που λεει η σουιτι οκτομπερ

    συμφωνω αν μπορεις να το κανεις,μαζεψε δυναμεις και καντο!!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    8
    xtina990 σε καταλαβαινω απολυτα ζω σε μια οικογενεια που ολοι εχουν κανει δακτυλιο και αν και σε καθε συζητηση λενε οτι δε θα το ξαναεκαναν με πιεζουν να βαλω ακομη λιγα κιλα για να κανω και 'γω :barfy: καθε φορα που θα ξεκινησω διατροφη οι ειρωνιες δινουν και παιρνουν! απλα πρεπει να σκεφτουμε ποσο το θελουμε νομιζω και να αφησουμε και λιγο χαλαρο τον εαυτο μας . εγω ακολουθησα τα βημματα που λεει η sweetOctober και τα καταφερνω νομιζω εχω τις "αναμπουμπουλες" μου αλλα σκεφτηκα οτι τουλαχιστον δε βαζω! καλη σου επιτυχια και θελω να μαθαινω νεα σου! :starhit:

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    20
    Originally posted by lita
    xtina990 σε καταλαβαινω απολυτα ζω σε μια οικογενεια που ολοι εχουν κανει δακτυλιο και αν και σε καθε συζητηση λενε οτι δε θα το ξαναεκαναν με πιεζουν να βαλω ακομη λιγα κιλα για να κανω και 'γω :barfy: καθε φορα που θα ξεκινησω διατροφη οι ειρωνιες δινουν και παιρνουν! απλα πρεπει να σκεφτουμε ποσο το θελουμε νομιζω και να αφησουμε και λιγο χαλαρο τον εαυτο μας . εγω ακολουθησα τα βημματα που λεει η sweetOctober και τα καταφερνω νομιζω εχω τις "αναμπουμπουλες" μου αλλα σκεφτηκα οτι τουλαχιστον δε βαζω! καλη σου επιτυχια και θελω να μαθαινω νεα σου! :starhit:
    μα να σε πιεζουν να βαλεις κιλα για να μπεις στο χειρουργειο???απαραδεκτο το βρισκω...σαφως και θελουν το καλο σου δεν μπορω να σκεφτω το αντιθετο αλλα παλι το προσεγγιζουν με λαθος τροπο...
    να μην το βαλεις κατω να συνεχιζεις την προσπαθεια σου.σε καταλαβαινω απολυτα...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    20
    αυτο που λεει η σουιτ οκτομπερ το εχω σκεφτει πολλες φορες αλλα δεν εχω βρει την δυναμη η την καταλληλη στιγμη να το κανω.

    δεν κατηγορω φυσικα τον πατερα μου για ολα τα κιλα που κουβαλαω ουτε καν, δεν ειμαι 15 χρονων να ριχνω τα βαρξ στους αλλους για τις δικες μου πραξεις...εγω τρωω παραπανω εγω φταιω...
    απλα και τις φορες που προσπαθησα να κανω κατι για να χασω βαρος δεν ειχα την στηριξη που θα επρεπε για μενα..

    τωρα να λεει το προγραμμα διατροφης οτι πρεπει να φαω αυτο και αυτο και να τσακωνομαι στο σπιτι επειδη του φαινοτναι μεγαλες οι ποσοτητες..ενταξει..τα παραταω για να ειμαστε υσηχοι

    υπαρχει η εντυπωση στο δικο μου σπιτι οτι για να χασεις βαρος πρεπει να τρως μια φορα την μερα και οσο πιο λιγο γινεται...πραγμα που σε μενα δεν εχει λειτουργησει σαφως...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •