LAST TIME/..βοηθειαα/..μιλαω σοβαρα τελευταια φορα.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Βρε γιατί τόσο άγχος? χαλαρά! Λοιπόν για αρχή καλημέρα.Μιας και όντως είναι μία πανέμορφη μέρα.Κατά δεύτερον ηρέμησε. Δεν έχεις και αριθμό κιλών που να καίγεσαι.Τώρα βέβαια ο καθένας μόνος του ξέρει τι περνάει,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Που λες για εμένα προσωπικά,όταν τα κιλά χάνονται γρήγορα,πχ χάνει κάποιος 10 κιλά σε 2 μήνες,θα έχει ως αποτέλεσμα να τα πάρει εξίσου γρήγορα. Το έχω δει στον εαυτό μου με παλιότερες διατροφές, στις οποίες έχανα αμέσως αλλά έπαιρνα πίσω το ίδιο γρήγορα.Άρα η βιασύνη, που βλέπω ότι σε διακατέχει,είναι κακός σύμβουλος.Πρέπει να πάρεις μερικές ανάσες και να κατεβάσεις ταχύτητα. Όσον αφορά το γυμναστήριο..έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο,δηλαδή ότι απλώνει αλλά αυτό συμβαίνει όταν πηγαίνεις και κάνεις κυρίως όργανα,τύπου βάρη και τέτοια. Εσύ αυτό που χρειάζεσαι είναι φουλ διάδρομος και ελλειπτικό.Άποψή μου πάντα,από καθαρά προσωπική εμπειρία.Στο παρελθόν, πριν πολλά χρόνια μιλάω,πήγαινα και εγώ γυμναστήριο,δεν τηρούσα καλή διατροφή και έκανα μόνο όσα δε βαριόμουν,ξέρεις βάρη κανά ποδήλατο..τέτοια.Με αποτέλεσμα να σφίγγω και σε περιοχές που δεν ήθελα και να μη χάνω.Τα τελευταία χρόνια όμως με διάδρομο,είδα τρελή αλλαγή.Τι άλλο να σου πω..μόνο αυτό..Κατέβασε ταχύτητα και μη βιάζεσαι..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Γεια σου και από εμένα! Αφού έχεις καταφέρει να τα χάσεις τόσες φορές θα τα χάσεις και τώρα, αυτό όμως σε πρώτη φάση δεν είναι το θέμα μας. Ποιο σημαντικό μου φαίνεται να εντοπίσουμε το γιατί δεν τα διατηρείς, τι φταίει, το έχεις βρει;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    138
    νομιζω πως ναι δεν εχω αφομοιωσει μια διατροφη...ξερω ολο το μπλα μπλα αλλα οχι και να το κανω...τωρα ας πουμε επρεπε να φαω το δεκατιανο μου..ενα πορτοκαλι εφαγα...θελω κι αλλο...ελεος!!!!γυμναστηριο που ειπε και η φιλη παραπανω ειναι πανακριβα εδω στο κεντρο

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    να σου πω κόλπο τρελό.
    πάρε έναν βηματομετρητή και προσπάθησε να κάνεις 10.000 βήματα την μέρα.
    βηματομετρητές έχει από 8 ευρώ
    αν δν μπορείς να τα κάνεις σπίτι σου και στην δουλειά βγες έξω και περπάτησε

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by mplampla
    νομιζω πως ναι δεν εχω αφομοιωσει μια διατροφη...ξερω ολο το μπλα μπλα αλλα οχι και να το κανω...τωρα ας πουμε επρεπε να φαω το δεκατιανο μου..ενα πορτοκαλι εφαγα...θελω κι αλλο...ελεος!!!!γυμναστηριο που ειπε και η φιλη παραπανω ειναι πανακριβα εδω στο κεντρο
    Ο.Κ δεν έχεις μάθει να διατρέφεσαι σωστά, ας το δεχτούμε λοιπόν.
    Ξεκίνα να γράφει στο "τι έφαγα σήμερα" κάθε ημέρα για να δούμε τι τρως. Λες έφαγες πορτοκάλι για δεκατιανό, το πρωινό σου τι ήταν;
    Το ότι δεν έμαθες να τρως σωστά από μόνο του δεν εξηγεί γιατί έβαλες τόσο πολλά κιλά μέσα σε τόσο μικρό διάστημα. Σκέψου βαθιά μέσα σου και προσπάθησε να απαντήσεις και πάλι, γιατί έβαλες τόσα κιλά;
    Γυμναστική εναλλακτικά μπορείς να κάνεις και με ένα dvd. Πολλά περιοδικά όπως το shape και άλλα δίνουν αξιόλογα dvd. To μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα σετ βαράκια και είσαι έτοιμη!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Γειά σου, τί εννοείς με τον τίτλο? Βλέπω ότι θα ήθελες να ξεμπερδεύεις μια για πάντα με τα κιλά σου, αλλά αυτό είναι ένα στοίχημα που θα πρέπει να βάλεις με τον εαυτό σου, όχι με εμάς. Να βρείς τί σε βοηθά και τί σε κανει πίσω, τί ευθύνεται που παίρνεις πίσω το βάρος (συμφωνώ με needtoloose) και κυρίως εκτός από κατανόηση πως αλλιώς θα μπορούσαμε εμείς να σε βοηθήσουμε. Ψάχνεις πράγματι λύσεις? Θα σου πω μια που πιάνει αμέσως, αφήνεις το μπλαμπλα και κάνεις πράξεις, έστω και μικρές στην αρχή. Πράξεις καλές για σένα, που σε πάνε μπροστά, σε κάνουν να νιώθεις καλά, είτε αυτό σημαίνει γυμναστήριο είτε να βγείς για περπάτημα, είτε να τρως λιγότερο και πιο σωστά! Στη θέση σου θα έκανα πρώτα ένα καλό ξεκαθάρισμα με τον εαυτό μου και μετά όλα τα άλλα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    138
    φφφ...ξεκαθαρισμα...ναι κανω...σιγα σιγα....γιατι πηρα τοσα κιλα??γιατι ελειπα 7μηνες γυρισα αθηνα βγηκα με τους φιλους μου ηπια εφαγα σαν να μαι 20αρα και μετα ηρθαν οι γιορτες και μετα πηγα εκδρομες και παντα υπηρχε καλο φαγητο και πολυ ποτο και παντα ελεγα αυριο...δε θελει και πολυ τα πηρα!...το οτι αφηνω το μπλα μπλα το ξερω απλα λεω αφου ολοι εσεις μπαινετε ερδω και τα λετε και προφανως παιρνετε βοηθεια για να ξαναμπαινετε γιατι να μην το κανω κι εγω???γιατι καλα λες μονο πραξεις αλλα αυτο στην ουσια αναιρει τη σελιδα αυτη!!γενικα θα ηθελα να γραφω τους ενδοιασμους και τις σκεψεις μου αν υπαρχει κανεις που τις διαβαζει και περναει τα ιδια να συμπαραστεκομαστε και να λεμε αποψεις...βηματομετρητη δε χρειαζομαι γιατι περπαταω πολλες ωρες οποτε τα 10000 τα περναω...εχω και στο κινητο...αυτααα!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Χμ...καλά κάνεις βρε και τα γράφεις.Κανείς δεν είπε κουβέντα..απλά πρέπει να ξεκινήσεις από το να ακούς και τους άλλους αλλά κυρίως τον εαυτό σου.Όταν λες ότι περπατάς πολλές ώρες,τι εννοείς?λόγω εργασίας?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    εδώ είμαστε και τα λέμε και βάζουμε στόχους, κοιτάμε μπροστά, υποστηρίζουμε η μια την άλλη και τη βοηθούμε να προχωράει. Η συνταγή είναι απλή, καις περισσότερο από όσο τρως και αδυνατίζεις. Αν θελήσεις να περάσεις σε πράξεις μπορούμε να σου πούμε 1002 από τις εμπειρίες μας, όποιες κι όσες έχουμε, αν οι δικές σου πράξεις δεν έπιασαν στο παρελθόν. Εντάξει πήρες τα κιλά και θα τα χάσεις. Σημασία έχει πόσες φορές θα επαναλάβεις όλο αυτό στη ζωή σου, γιατί ο μεταβολισμός και το σώμα σου με τα χρόνια δεν θα παραμένουν ως έχουν.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    138
    ειναι η τελευταια φορα..εχω βαλει στοχο..θενξ...σημερα τα καταφερα νομιζω

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    τί εννοείς? Γιατί να είναι η τελευταία? Πως το σκέφτεσαι δηλ?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    138
    οτι θα συγκεντρωθω και θα κατεβω στα κιλα που ημουν πριν απο 5χρονια..δεν ειναι δυσκολο απλα θελω λιγο φτιαξιμο στον τροπο που σκεφτομαι...γιατι βασικο για μενα δεν ειναι το χασιμο αλλα η διατηρηση...κι επειδη βαριεμαι ευκολα γιαυτο μετα δεν προσεχω και ξεχειλωνω...κι αντε παλι!!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    άραθέλει παραπάνω δουλειά από τονα τα χάσεις έτσι? Δεν είναι τόσο απλό, το λες και μόνη σου. Σημασία έχει να τρώς από τώρα ό,τι θα τρώς και τότε...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    138
    απο τωρα οτι και τοτε??τοτε θα τρωω και γλυκα..τωρα τα κοψα...σχεδον

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    όταν τα αρχίσεις δε θα παχύνεις? Πως θα καις τις θερμίδες τους? Ναι από τώρα ό,τι και τότε. Δηλαδη να μην αλλάξεις τραγικά διατροφή μετά γιατί να πως μπαίνουν τα κιλά. Λογικό δεν ακούγεται?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •