απόγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    απόγνωση

    Ο ειδικός μπορεί να με βοηθήσει να μην ζηλεύω?

    ή να αυτοκτονήσω

    δεν το αντεχω να βασανίζομαι έτσι

    ζηλεύω πολύ το φίλο μου και όλο τσακκωνόμαστε και αυτός με φονάζει άρρωστη....δεν μπορώ άλλο ...θέλω μια λύση :(

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Κάλλια,
    μας ρωτάς αν πρέπει να αυτοκτονήσεις?

    Ο καλύτερος σύμμαχος του θεραπευτή είναι η θέληση του ίδιου του ασθενή/πελάτη να πάει ένα βήμα παρακάτω. Αν όντως θέλεις να απαλλαγείς από τη ζήλεια σου, μπορείς με την κατάλληλη βοήθεια και προσπάθεια να το πετύχεις.
    Στον θεραπευτή που θα απευθυνθείς, συζήτησε σε παρακαλώ και τις ιδέες περί αυτοκτονίας. Οταν σε μια μηχανή, το ένα γρανάζι θέλει να σταματήσει να λειτουργεί, τότε πως να κινηθούν τα υπόλοιπα γρανάζια?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    δεν μπορω να την καταλαβω αφτην τη μανια με τη ζηλια, δεν εχω ζηλεψει ποτε
    sorry kallia, αλα σιγουρα υπαρχει βοηθεια ειναι ευκολο προβλημα πιστευω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    καθόλου εύκολο....είναι ένα απο τα χειρότερα προβλήματα μέσα σε ένα ζευγάρι και γενικά με τους ανθρώπους γύρο σου .... είναι στοιχείο του χαρακτήρα σου που το είχες και δεν γιατρεύεται με τπτ (γνώμη μου)....άλλο να σου έρθει μια κατάθλιψη μετά και άλλο να το φέρνεις μαζί σου στα κύτταρά σου. :(

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    καλλια μια συμβουλη πριν πας σε ειδικό, προσπαθησε να το ξεχασεις μη το σκεφτεσε, και κανε αλα πραματα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    για παράδειγμα σαν χτες είμασταν παρεα 4 ατομα σε καφε και μιλουσαμε γελούσαμε ...και ξαφνικά βλεπω τον φίλο μου σιωπηλό για αρκετή ώρα και λέω τώρα τι έχει και προσπαθούσα να καταλάβω και τον είδα να κοιτάει μια απέναντι και να βλέπω αυτής τα μάτια να τον κοιτάνε συνέχεια...λέω τι ΄διάολο συμβαίνει΄...πάλι τα ίδια...και κατέβασα μούτρα και του το είπα όταν φεύγαμε και άρχιζε και φώναζε ότι είμαι άρρωστη και εγώ του φώναξα είσαι ανόμαλος κλπ κλπ....και γιαυτό είμαι συγχισμένη ...ποιος φταίει σαυτη τη περιπτωση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τί σημασια εχει για σενα να σου πουμε ποιος εχει δικιο στην χθεσινη περιπτωση?

    kallia, η ζήλια γιατι να μην ξεπερνιεται?θεωρεις οτι έχει επαφή με τα γεγονοτα? εννοω, καταλαβαινεις οτι χάνεις τη μπάλα? οτι τυφλώνεσαι?

    τη ζηλια δεν στη βγάζει ο συγκεκριμενος ανθρωπος. ειναι δικο σου θέμα. κ με άλλον να σουν πάλι την ιδια συμπεριφορα θα εβγαζες....οσο για το ανωμαλος...γιατί το ειπες?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    εγω θυμώνω γιαυτα που κάνει...γιατι να κάθετε με τις ώρες και να βλέπει μια κοπέλα που κάθετε απέναντι και να μην μιλάει και εγώ να είμαι δίπλα του και να τον καμαρώνω?

    ειπα ανώμαλος γιατί είναι....το είπε και ο ίδιος εξάλλου...αρα αυτό είναι 100% σίγουρο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    η ζήλια δεν ξεπερνιέται ....έχεις κανενα φίλο που το ξεπέρασε? πες του να μου πει το τρόπο....δεν νομιζω...δεν είναι το ίδιο με το να πεις δεν θα ασχοληθώ με το δεν θα ζηλέψω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    kallia αν μου επιτρέπεις πώς εισαι τόσο κάθετη? τόσο σίγουρη οτι δεν ξεπερνιέται? η ζήλια δεν ειναι αποκομμενο χαρακτηριστικο....ειναι αποτέλεσμα κάποιων συμπλεγμάτων, απο τα οποια πρεπει να απαλλαγεις για να νιωσεις εσυ πιο ομορφα. κ απελευθερωμενη!

    οσο για τον τρόπο τί νομιζεις οτι ειναι? συνταγη κεικ να σου πω 1. χτυπας τα αυγά 2. προσθέτεις τη ζάχαρη......

    αυτο για το επειδή σου το πε πως ειναι ανωμαλος ειναι και 100% σίγουρο είναι πολύ αστειο:))))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    είναι σου λέω τον ζω εδώ και ένα χρόνο σχεδόν και τον ξέρω...και μου είπε ότι με διάλεξε για σύντροφό του επειδή κάνω κάλό σεξ...:P αν δεν εκανα τέλειο δεν θα ήταν μαζί μου τωρα.:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    και τοτε εσυ γιατι μενεις μαζί του? με εναν που θεωρεις ανωμαλο?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Αυτό θα ρωτούσα κι εγώ...Γιατί μένεις μαζί του?Σου φτάνει δηλαδή να είσαι με κάποιον που σου λέει ότι σε θέλει μόνο για το σεξ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    δεν μένει μαζι μου ΜΟΝΟ γιαυτό....

    του αρέσω γενικά, αλλα ΚΑΙ για αυτό.....

    Αν ήξερα απο την αρχή ότι θα ήταν έτσι μπορεί και να μην τον έπερνα στα σοβαρα την σχέση μας...μπορεί και να βιαστήκαμε ....έχει 2 σαββατα που αραβωνιαστήκαμε αλλα τωρα είμαι φουλ ερωτευμένη και δεν μπορω να με φανταστώ χωρίς αυτόν...ούτε αυτός..μου το λέει συχνά ότι δεν θέλει να με χάσει.....και λέω απο μέσα μου \"ε τοτε γιατι το κάνει?\" τωρά πολλές φορές προσπαθησα να συμβιβαστώ να μην ασχολούμε.....αλλά δεν μπορώ να τον βλέπω να κοιτά....νευριάζω...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    κοιττα το τελευταιο μήνυμα σου. αυτο που μόλις μας έγραψες. κ κοιττα κ προηγουμενο. ειναι σαν να περιγραφεις αλλες σχέσεις. δεν εχει καμια σχεση το ενα με το άλλο. το βλεπεις?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •