Μασάω και δεν καταπίνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5

    Μασάω και δεν καταπίνω

    Γεια σε όλους! Είμαι η Ελένη 33 ετών κι από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου παλεύω με τα παραπανίσια κιλά, τα οποια ευτυχώς δεν μπορούν να θεωρηθούν πάάάρα πολλά, 6-7. Μετά τα παιδιά φυσικά ο αριθμός αυξήθηκε στα 15-20, αλλά ξεκίνησα να το παλεύω με δίαιτα εδώ και 2 εβδομάδες. Εχθές είχα για πρώτη φορά ένα περιστατικό που με θορύβησε αρκετά... Εκτός του ότι είχα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ όρεξη για φαγητό κ γλυκό, τελικά κατέληξα να δαγκάω, μασάω, απολαμβάνω τη γεύση και τελικά να...φτύνω στα σκουπίδια κάθε μου μπουκιά! Να το συζητήσω με τη διαιτολόγο μου ή θα με βρίσει? Αυτή τη φορά το πήρα πολύ ζεστά το θέμα, θέλω να τα καταφέρω και ήδη έχασα 4 κιλά... Ακούω για βουλιμικά επεισόδια και συμπεριφορές και τρόμαξα με τον εαυτό μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    ελπίζω να μη τρολλάρεις γιατί εμφανίζονται πολλοί οι οποίοι και καλά ψάχνουν για μια συμβουλή πετάν την βόμβα τους και εξαφανίζονται.

    σίγουρα δν είναι φυσιολογική η συμπεριφορά σου και ειδικά άμα νιώσεις την τάση να το ξαναεπαναλάβεις.
    ξέρεις τον δείκτη μάζας σώματός σου,μήπως είσαι υπερβολική όταν λες για 15-20 κιλά?
    έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να θες να φας μεγάλες ποσότητες γιατί έχεις κάνεις σκληρή και λάθος δίαιτα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5
    Γεια και πάλι! Όχι, δεν "τρολλαρω" :saint2: , επειδη ειμαι νέα το λες, ε? Με το δικιο σου, μια φιλη μου ειπε για το σαιτ και ειπα θα βοηθήσει παράλληλα με τη δίαιτα.
    Δεν νομίζω ότι υπερβάλλω με τα κιλά, πάντα ήμουν λογική στο θέμα αυτό, έχω μέτριο ύψος και ζυγίζω τώρα 70 από 74 κιλά. Η δίαιτά μου είναι προσωπική από διαιτολόγο με 3 γεύματα και 2 ενδιάμεσα, οπότε δεν δικαιολογείται... Σ'ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις! Λέω στον εαυτό μου ότι ΔΕΝ θα επαναληφθεί...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλησπέρα Ελένη, Προφανώς κάποιος σε έβαλε τιμωρία για να παθιαίνεις αυτό το πράγμα. Βρες γρήγορα τον υπαίτιο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    Πιστευω ειναι αυθορμητη κινηση να απολαυσεις χωρις να επιβαρυνθεις με τις θερμιδες...φυσιολογικο για τωρα θεωρω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    ε όχι και φυσιολογικό! μην τρελαθούμε!
    φυσιολογικό δν είναι αλλά αν έγινε μία φορά δν σημαίνει οτι πάσχεις από διατροφική διαταραχή. αφού το συνηδειτοποίησες όμως κ κατάλαβες οτι κάτι δν πάει καλά τότε απλά μην το επαναλάβεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5
    Γιώργο, η διαιτολόγος μου φταίει! χαχαχαχα! Ήθελα να γευτώ αυτό που έβλεπα κ με έβαλε σε πειρασμό, χωρίς να φορτωθώ τις θερμίδες, έγινε απολύτως συνειδητά.... Κατερίνα, έτσι θέλω να πιστεύω κι εγώ, αλλά χθες τις 2 μπουκιές σοκολατόπιτα τις κατέβασα!!! Ε, καλύτερα λίγες παραπάνω θερμίδες, παρά μελλοντική διατροφική διαταραχή! Bouliana, ναι, έτσι το θεώρησα αρχικά γι'αυτό έγραψα το ποστ. Σας ευχαριστώ, καλή συνέχεια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    Λεω απλα οτι αν εγινε μια φορα δεν σημαινει οτι εχει καποια διατροφικη διαταραχη..καλα εκανες και τις κατεβασες τις μπουκιτσες αυτες..δεν χρειαζεται μαστιγωμα¨)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •