Η ΝΗΣΤΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    Η ΝΗΣΤΕΙΑ

    Γεια σας παιδια κ παλι στην αγαπημενη μ κατηγορια ξανα! (δυστυχως..) Σκεφτομουν αυτες τις μερες σχετικα με τη νηστεια π υποστηριζει η ορθοδοξη εκκλησια κ εκανα καποιους συνειρμους κ συσχετισμους αναφορικα με τη διατροφικη διαταραχη π με απασχολει τοσα χρονια, κ ετσι θελω να το συζητησω!

    Καταρχην να πω οτι δν ασχολουμαι με τα θεια ουτε ειμαι ενθερμη χριστιανη κτλ, μαλλον αγνωστικιστρια θα ελεγα, απλα επειδη ως παιδι ειχα εντονο χριστιανικο παρελθον λογω πιεσης των γονιων μ κυριως (πηγαινα κατηχητικο κτλ), τυχαινει να γνωριζω καποια πραγματα!

    Η εκκλησια υποστηριζει οτι καποιες χρονικες περιοδους (αναλογα με διαφορες φασεις απο τη ζωη του Χριστου) πρεπει να αποφευγουμε καποιες τροφες, ως τροπον τινα να πειθαρχησουμε, κ να απεχουμε, αν κ σε αλλα πραγματα πρεπει να δωθει εμφαση στην εννοια της αποχης αλλα τεσπα.. (να το κανω τι αν ο αλλος τρεφεται για 40 μερες με νερο κ ντοματες αλλα ειναι ενας σκατανθρωπος κ μισος.)

    Επανερχομαι.. Απ ο,τι ξερω περιοδοι νηστειας ειναι καποιες μερες πριν το Δεκαπενταυγουστο, καποιες μερες πριν τα Χριστουγεννα, η Σαρακοστη (δλδ 40 μερες πριν το Πασχα), μετα κ η Πεντηκοστη νομιζω, εκτος της εβδομαδας της Διακαινησιμου οπου γινεται καταλυση νηστειας ολες τις μερες! Επισης λεει η θρησκεια Τεταρτη κ Παρασκευη δν κανει να τρως κρεας! Εγω ποτε δν εχω κατσει να τα τηρησω ολα αυτα, διοτι αμα κατσουμε κ το υπολογισουμε τα 2/3 του χρονου συμφωνα με τη θρησκεια ειναι νηστεια, το μονο π εκανα για καποια χρονια νηστευα τη μεγαλη εβδομαδα απο κρεας, γαλα, ψαρια, αυγο, βουτυρο, γλυκα κτλ..

    Σκεφτομαι αυτοι π κανουν νηστεια τωρα τη Σαρακοστη για 40 ημερες πως αντεχουν να μην τρωνε τα αποκλεισμενα αυτα τροφιμα, ητοι κρεας, ψαρια, γλυκα, γαλα, γιαουρτι, λαδι, βουτυρο κ κανα δυο ακομα! Αραγε χανουν κιλα? Επισης παρατηρειται το φαινομενο το βραδυ της Αναστασης μετα απο 40 μερες νηστειας πεφτουν με τα μουτρα σε αρνια, κοκορετσια, τσουρεκια, κοκκινα αυγα, με αποτελεσμα να καταληγουν στο νοσοκομειο! Αλλα αν κανεις σταδιακη μεταβαση δν κινδυνευεις,ε?

    Σκεφτομαι να νηστεψω κι εγω αυτες τις 40 μερες, οχι για θρησκευτικους λογους, αλλα για να αδυνατισω κι αλλο κ να χασω κιλα, με την προφαση της νηστειας, ετσι ο,τι κ να μ πει η μαμα μ εγω θα πω οτι το κανω για θρησκευτικους λογους κ ετσι δν θα μπορεσει να μ πει τπτ καθοτι η ιδια εντονα θρησκευομενη. Δηλαδη εγω το παιρνω ωστε να το αξιοποιησω προς συμφερον της διατροφικης μ, θα μπορω να τρωω 40 μερες ανενοχλητη μονο φρουτα κ λαχανικα κ αλαδο φαγητο κ ετσι θα χασω τα κιλα π εχω βαλει στοχο!

    Ειναι κανεις απο εσας π να νηστευει η να εχει νηστευσει στο παρελθον? Ειχε αποτελεσματα? Ως προς τη μειωση βαρους? Εχει σκεφτει κανεις να χρησιμοποιησει αυτο το προνομιο ωστε να χασει κιλα? Επισης αν ακολουθω κατα γραμμα αυτα π υποστηριζει η εκκλησια για τις περιοδους νηστειας, ποσα κιλα περιπου θα χασω?? Θα ηθελα πολυ την αποψη σας! (Μαρκελα την δικη σ ειδικα θα την εκτιμουσα δεοντως!!)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αδελφη λακρυμοσα μπορεις να γραψεις περιπου τι τρως μια τυπικη μερα? Πως ειναι γενικα η διατροφη σου? Σε τι φαση εισαι τωρα? Και θα σε πω για τη νηστεια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αδελφε Κερασι ευλογησον! Κοιτα δν εχω στανταρ καθημερινο προγραμμα διατροφης, αν πειναω τρωω αν δν πειναω δν τρωω! Πχ σημερα ηπια το πρωι ενα κακαο μετα ειχα σχολειο μετα 4-5 ειχα ιδιαιτερα εφαγα ενα κρουασαν, ηρθα σπιτι δν πεινουσα καθολου απλα ενιωθα κουραση κ βαρεμαρα, θελω να χασω κιλα ρε συ ειναι το μαρτυριο μου! Πες με κ για τη νηστεια τωρα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δηλαδη σημερα την εβγαλες με ενα κρουασαν και το κακαο? Πως την παλεψες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ρε αστα αυτα τωρα, για τη νηστεια θελω να μ πεις!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Του φαγητου τη νηστεια??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ρε συ κερασι ελα τωρα π δν καταλαβαινεις, στο πρωτο ποστ ολοκληρο κατεβατο εχω γραψει, νομιζω ειναι σαφες τι ρωταω! Φυσικα του φαγητου τη νηστεια, του μυαλου την κανω συνεχεια! Αντε πες μ τωρα!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    E μ αυτα που λες οτι τρως, εσυ την κανεις τη νηστεια ηδη! Κοιτα αφου στη νηστεια δε τρως γλυκα, παστες, τουρτες, προφιτερολ, παστιτσια, χοιρινα κλπ χανεις. Αλλα μη το ριξεις και ολη μερα στο χαλβα. Ετσι οπως τα λες ομως νομιζα οτι τρως πολυ γτ στην εχει βαρεσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καθολου δν μ την εχει βαρεσει σε πληροφορω! Ο χαλβας επισης δν ειναι νηστισιμος! Αν εννοεις τον χαλβα φαρσαλων ειναι μεσα στο σιροπι κ δν ειναι καθολου νηστισιμος, αν εννοεις τον αλλον (δν ξερω πως λεγεται) εχει κακαο οποτε παλι δν ειναι! Επισης αυτα π εφαγα σημερα καθε αλλο παρα νηστισιμα ειναι! Το κρουασαν καταρχην περιεχει αυγο π στη χριστιανικη νηστεια απαγορευεται! Επισης εννοω νηστεια συμφωνα με αυτα π οριζει η εκκλησια σχετικα με το φαγητο! Πχ Τεταρτη κ Παρασκευη δν κανει να φας κρεας κ ψαρι! Κ πιστεψε με, μπορει σπιτι μ να μν τρωω, αλλα εξω οταν βγαινω με παρεα τρωω γτ δν θελω να κινησω υποψιες κ θελω να δειχνω νορμαλ. Οποτε ακυρο το οτι δν τρωω.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μα και εξω μπορεις να πηγαινεις να τρως, αυτο δε σημαινει θα φας ολο το μαγαζι!
    Λοιπον ακου τι θα κανεις για να χασεις. Το εκανα κι εγω και εχω γινει αναδιωτης και ασε τις νηστειες. Αυτο δε θες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ναι αλλα αποφευγω να τρωω απ εξω, γιατι δν ξερω τι βαζουνε κ παντα μια μακαροναδα σε ενα εστιατοριο ειναι 50 φορες πιο παχυντικη κ θερμιδουχα απο αυτην π θα φτιαξει η μαμα μου, οπου ξερω οτι βαζει λιγο λαδι, ελαχιστο βουτυρο κ ξερω εν ολιγοις τι υλικα χρησιμοποιει! Επισης εξω ξες χρησιμοποιουν καμμενα λαδια για να τηγανισουν τα οποια κ παχυντικα ειναι κ βαρυστομαχα κ ανεβαζουν τη χοληστερινη στα υψη!

    Αντε αναδιωτη πες το μυστικο!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θα φτιαξεις τη διατροφη σου και την ασκηση. Για να φτιαξεις τη διατροφη πρεπει να φτιαξεις την ψυχολογια σου, να αποκτησεις παιδεια και κουλτουρα φαγητου και να το οργανωνεις εγκαιρα.

    Αν εχεις καποια προβληματα που σε σπρωχνουν στο φαγητο τα λυνεις. Γκομενικα, σεξουαλικα, οικονομικα, υπαρξιακα κλπ κλπ.

    Κοβεις τσιγαρο, αλκοολ, αλατι, ζαχαρη (τα τεχνητα στην αρχη), λευκο αλευρι και τα προιοντα του, αλλαντικα, αρνι, αναψυκτικα.

    Αν στο σπιτι σου εχεις τηγανια, δωστα στο χαμογελο του παιδιου.

    Δεν ξαναπατας στα γκουντις και στα πιταδικα. Μονο σουβλακι κοτοπουλο.

    Τρως καλο πρωινο.

    3 φορες την εβδομαδα απο μιση ωρα κανεις γυμναστικη με βαρη.
    Τις αλλες 3 σηκωνεσαι το πρωι και αφαγωτη κανεις μιση ωρα περπατημα.

    Την κυριακη ξεκουραζεσαι.

    Οτιδηποτε αλλο επιτρεπεται. Αν τα κανεις αυτα, μια στο τοσο μπορεις να χλαπακιαζεις οτι σου ρθει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ευχαριστω κερασι για το προγραμμα θα προσπαθησω να το τηρησω! :) Να σε ρωτησω το γιαουρτακι το 0% επιτρεπεται? Επισης φρουτα (πχ ντοματες, μπανανες, μηλα) να φανταστω επιτρεπονται, ε? Επισης το τσιγαρο γιατι να το κοψω? Ισα ισα καιει θερμιδες! Ασε π οσες φορες προσπαθησα δν τα καταφερα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εαν κατι απ ολα δε μπορεις να το κοψεις, να το συζητησουμε ξεχωριστα αλλη στιγμη. Το τσιγαρο στο λεω για λογους υγειας και αντοχης και επειδη σκεπτομαι το μελλον. Γενικα μας εχουν προωθησει την αποψη οτι φταιει το λιπος ενω περισσοτερο φταιει η ζαχαρη. Αυτο ειναι ενα παιχνιδι των βιομηχανιων να δημιουργησουν εθισμους στο μυαλο για να αγοραζουμε συνεχεια τα προιοντα τους. Οποια πτυχη θες να αναλυσουμε παραπανω ευχαριστως γτ στα εγραψα κοφτα. Εκ πειρας σε λεω οτι οταν ξυπνησεις, οτι ωρα να ναι, αν κανεις αφαγωτη περπατημα μιση ωρα για 2 μηνες, θα μεινεις μιση. Και στα υπολοιπα να σαι συνεπης βεβαια.
    Για το γιαουρτι δε θα τρως τα 0 αλλα τα 2%. Προσωπικα εγω δεν τρωω απ το σουπερ μαρκετ. Τρωω το πληρες αλλα λιγο απο παραγωγο στη λαικη.
    Τα φρουτα επιτρεποντε. Στην αρχη για να κοψεις τα γλυκα φαε περισσοτερα. Μετα 2-3 την ημερα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Lacrymosa, στο παρελθον εχω κανει 2-3 φορες νηστεια το πασχα. αυτη των 40 ημερων.
    όχι για θρησκευτικους λογους ετσι ηθελα να δω αν αντεχω-βλακειες..
    δεν θυμαμαι να αδυνάτισα ίσως τη μια φορα να εχασα κανα κιλο τπτ σπουδαιο,
    αλλα πιστευω γενικα οτι οι νηστιες δεν ειναι καλες για τον οργανισμό.
    γιατί οκ και πες οτι κόψεις τα γλυκά, αμα το ρίξεις στα νηστίσιμα τι δε θα παχύνεις?
    και μετα απο τόση στέρηση λογικά θα πεσεις με τα μουτρα σε οσα στερηθηκες.
    και αξίζει η τόση στέρηση?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •