αιμα στον εμετο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5

    αιμα στον εμετο!

    γεια σας!τον τελευταιο καιρο παρουσιαζεται αιμα στον εμετο που κανω εχω τρομαξει ξερετε ποιες εξετασεις πρεπει να κανω?ειναι επειγον!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    θα πας σε γιατρό και μάλιστα το συντομότερο δυνατόν για να σε κατευθύνει . Πήγαινε αρχικά σε παθολόγο και αυτός θα σου πει αν πρέπει να πας κάπου αλλού η τι πρέπει να κανεις τέλος πάντων .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5
    μηπως ξερεις τι εξετασεις πρεπει να γινουν?καποιος μου ειπε για γαστροσκοπηση αλλα δεν θελω γτ φοβαμαι!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    K.D. από τι καταλαβαίνω πρέπει η συχνότητα των εμετών σου να είναι καθημερινή και μάλιστα αρκετές φορές την ημέρα.
    Καλό είναι να μιλήσεις με έναν γαστρεντερολόγο αλλά εξίσου σημαντικό για την υγεία σου είναι να μιλήσεις με κάποιον που θα σε βοηθήσει με την διατροφική σου διαταραχή. Είναι σημαντικό για την υγεία σου, πόσο μάλλον τώρα που έχεις και αίμα στον εμετό σου. Υπάρχουν ψυχολόγοι και διατροφολόγοι που μπορούν να σε βοηθήσουν έχοντας εξειδίκευση στις διατροφικές διαταραχές, ώστε να σε καθοδηγήσουν ψυχολογικά και διατροφικά και σταδιακά να μπορέσεις να ελαττώσεις τους εμετούς και κάποια στιγμή να τους σταματήσεις.
    Εννοείται πως χρειάζεται να κάνεις γαστροσκόπιση, και σε παθολόγο να πας το ίδιο θα σου πει, αλλά αν δεν αντιμετωπίσεις αυτό που προκαλεί το πρόβλημα και στην προκειμένη είναι οι εμετοί, κανένα φάρμακο δεν θα σε κάνει καλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    γαστροσκοπηση λογικα θα σου κάνουν αφού πρέπει να δουν τι παίζει μέσα στο στομάχι και τον οισοφαγο και από που έρχεται το αίμα . Αν κανεις πολλούς εμετούς λογικό είναι να έχεις ερεθιστει κάπου σε στομάχι οισοφαγο η λαιμό και να αιμορραγεις από κει . Φτυνεις και σε άλλες φάσεις αίμα η μόνο με τον εμετο ; ίσως σου πουν να κανεις και κανέναν υπερηχο άνω κάτω κοιλίας και γενικές εξετάσεις αίματος ... αλλά γαστροσκοπηση είναι σχεδόν σίγουρο . Από πότε συμβαίνει αυτό; μήπως να πηγαινες σήμερα σε κανένα εφημερεύον νοσοκομείο αν δεις ότι επιμένει ;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5
    κανω εδω και ενα χρονο με αιμα αλλα δεν ειναι καθημερινο ειναι ανα τακτα διαστηματα!οπως και οι εμετοι βασικα τους προκαλω εγω η ιδια μερικες φορες οταν εχω φαει πολυ και εχω τυψεις(ντρεπομαι τωρα που το λεω!!)..μπορω να πω οτι με τρομαξατε αρκετα!!ειναι λιγες κηλιδες αιματος!στην αρχη πιστευα οτι οφειλοταν στην κακη διατροφη μου και σε καποιες στενοχωριες που περασα!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Βασικά το σώμα σου σου δείχνει ότι δεν αντέχει άλλο, αργότερα αν επιμένεις να κάνεις εμετούς με τον φόβο μην παχύνεις θα έχεις και άλλα συμπτώματα, όπως μπορεί να αραιώσουν τα μαλλιά σου, να χαλάσουν τα δόντια σου (από τα γαστρικά υγρά), να σου κοπεί η περίοδος και άλλα... άσε για το τι μπορεί να συμβεί εσωτερικά στο σώμα σου...
    Πιθανότατα το αίμα να προκαλείται από τα γαστρικά υγρά που καίνε τον οισοφάγο σου και τον πληγιάζουν σε κάθε σου προσπάθεια να βγάλεις αυτό που έφαγες.
    Η νευρική βουλιμία είναι πολύ ύπουλη Κ.D. και γνωρίζω το πόσο δύσκολο είναι να σταματήσεις να κάνεις εμετούς. Χρειάζεται πολύ θέληση, ψυχολογική υποστήριξη και προσπάθεια να αποκτήσεις καλές διατροφικές συνήθειες και όλα αυτά θέλουν χρόνο και σίγουρα κάποιον να σε βοηθήσει σε όλο αυτό. Υπάρχει κάποιος που μπορείς να ζητήσεις βοήθεια; Γονείς, ένας καλός φίλος, ένας ειδικός;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Επίσης K.D. μου δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι, ειδικά εδώ μέσα που ουσιαστικά είμαστε σε φόρουμ διατροφικών διαταραχών :). Το ότι κάνεις εμετούς δεν είναι κάτι σπάνιο για τα άτομα που επισκέπτονται τα θέματα της βουλιμίας στο φόρουμ, ίσα ίσα το αντίθετο! Έχω δει κορίτσια να δίνουν μεγάλη μάχη με τους δαίμονες τους και με την βοήθεια ψυχολογικής υποστήριξης και σωστής διατροφής να καταφέρνουν και να ελαττώσουν δραματικά τους εμετούς μέχρι και να τους σταματούν εντελώς και να δημιουργούν παράλληλα ισορροπίες στη διατροφή τους. Δεν λέω είναι δύσκολο, ωστόσο είναι εφικτό να ξεκολλήσεις από τον φαύλο κύκλο.

    Θέλεις να μας πεις μερικά πράγματα για σένα; Πόσο χρονών είσαι, τι βάρος έχεις, πότε και πως ξεκίνησε η περιπέτεια σου και ότι άλλο θέλεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5
    ειμαι 20 χρονων και αυτο με τους εμετους εχει ξεκινησει απο τα 18 αλλα με αιμα απο περυσι!!ειμαι κανονικη με λιγα παραπανω κιλα,το κακο ειναι οταν δεν ειμαι καλα ξεσπαω στ φαγητο ή οταν δεν εχω να κανω κατι..το αιμα δεν ειναι συχνο αλλα εχουν εντονους πονους στ στομαχι και αυτο με φοβιζει!!να πω την αληθεια ελεγα οτι θα το ξεπερασω μονη μου..οι εξετασεις αιματος πως θα δειξουν οτι κατι παει στραβα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Καλημέρα Κ.D.
    Οι εξετάσεις αίματος δεν ξέρω αν θα δείξουν κάτι, ωστόσο καλό είναι να κάνεις ένα τσεκ απ. Οι πόνοι και το αίμα είναι σίγουρα από την καταπόνηση των εμετών. Επειδή όμως δεν γνωρίζω αρκετά δεν ξέρω τι ακριβώς εξετάσεις χρειάζεται να κάνεις. Σίγουρα θα είναι πολύ διαταραγμένοι οι ηλεκτρολύτες σου και αυτό μπορεί να είναι ακόμη και επικίνδυνο.

    Σου αφήνω μερικά άρθρα σχετικά με τη νευρική βουλιμία για να ενημερωθείς αν θέλεις :)

    Συνέπειες εμετών: http://keadd.gr/wb/pages/arthra/synepies-emeton.php

    Ψυχογενής ή νευρική βουλιμία: http://www.relatecenter.gr/index.php...ulimia-nervosa

    Γνώρισε την διατροφική σου διαταραχή, άσε το αίσθημα της ντροπής στην άκρη και ενημερώσου για το πρόβλημα σου. Η αναγνώριση της διαταραχής είναι η αρχή για να βγεις από τον φαύλο κύκλο :)

    Είναι πολύ σημαντικό να ξεκινήσεις να στρώνεις την διατροφή σου. Σταμάτησε να κάνεις δίαιτα, που καταλήγουν σε υπερφαγικά και μετά σε εμετούς (φαύλος κύκλος) και ξεκίνησε να κάνεις μία ισορροπημένη διατροφή. Υπάρχει διατροφή ειδικά σχεδιασμένη για να σε βοηθήσει να ελαττώσεις τα βουλιμικά επεισόδια άρα και τους εμετούς.

    Στο τόπικ τρίωρα και τριάδες, κάνουμε μία τέτοια διατροφή που είναι σχεδιασμένη από διατροφολόγους που γνωρίζουν από διατροφικές διαταραχές και έχει βοηθήσει πολύ κόσμο να ξεφύγει και από τη βουλιμία και από την αδηφαγική διαταραχή (στην οποία ανήκω εγώ :) ) Θα δεις σε αυτό το τόπικ παλιότερα, κορίτσια όπως το aggelaki και η zouzouka που κάνανε αυτή τη διατροφή που καταφέρανε να σταματήσουν να κάνουν εμετούς και να διατηρήσουν ένα φυσιολογικό βάρος, δίνοντας έμφαση σε θρεπτικές τροφές και σε μία διατροφή με συχνά γεύματα.

    Η σημασία των συχνών γευμάτων: http://keadd.gr/wb/pages/arthra/i-si...n-gevmaton.php

    Το σώμα σου λιμοκτονεί, του έχεις στερήσει τη θρέψη για αυτό και τα βουλιμικά επεισόδια αυξάνονται όσο περνάει ο καιρός. Σκέψου ότι ζεις με χρόνια υποθρεψία και αφυδάτωση, είναι λογικό να πεινάς υπερβολικά και να πέφτεις με τα μούτρα κατά καιρούς στο φαγητό ή και καθημερινά. Είναι σημαντικό να βάλεις στη ζωή σου τροφές όπως ο χυμός αλόης (επουλωτικός) και τα προβιοτικά όπως το γιαούρτι και το κεφίρ για να γιατρέψεις το πεπτικό σου σύστημα που υποφέρει. Θα σε βοηθήσουν να ξεπεράσεις τους τυμπανισμούς και τα πρηξίματα γρήγορα και θα βοηθήσουν στην γρηγορότερη απορρόφηση θρεπτικών συστατικών.



    Ελπίζω να μην σε ζάλισα με τόση πολύ πληροφορία, απλά ήθελα να σε βοηθήσω να γνωρίσεις λίγο καλύτερα την βουλιμία και κυρίως να σου δείξω ότι υπάρχει τρόπος να βγεις έξω από αυτήν :). Καλή μέρα να έχεις!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5
    να ρωτησω και κατι αλλο?νοιωθω μερικες φορες οτι με καιει ο λαιμος μου μετα τους εμετους..και οταν δεν κανω και να μην μπορω να καταπιω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Κ.D. και αυτό είναι ένδειξη ότι έχεις πληγές στον οισοφάγο σου από τους εμετούς. Προφανώς από τα οξέα του στομάχου σου έχουν ανοίξει πληγές που πονάνε ακόμη και όταν δεν κάνεις εμετό.
    Μήπως τους έχεις αυξήσει πολύ τον τελευταίο καιρό;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •