ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ!!!

    Η ανιση μαχη μου με την βουλιμια παει απο το κακο στο χειροτερο.Δεν ξερω που θα καταληψει και δεν εχω πραγματικα κατι να πιαστω.Τον τελευταιο καιρο επειδη εχω παχυνι ολα μου μοιαζουν ματαια.Δεν εχω ορεξη να βγω απο το σπιτι ,να ντυθω τιποτα.Το μονο που θελω να κανω ειναι να κλεινω τα πραθυρα τα φωτα να ξαπλωνω στο κρεββατι μου και να κλαιω.Υπαρχει χειροτερο απο αυτο?????????????

  2. #2
    Βρε Στέφη μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω και εγώ και οποιοσδήποτε εδώ μέσα αλλά πώς;
    Ουσιαστικά μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου! Εχω περάσει παρόμοια φάση και σε καταλαβαίνω.
    Γιατί να παραιτείσαι όμως; Μήπως έχει γίνει κάτι ανεπανόρθωτο; Κιλά είναι και θα τα χάσεις! Δεν αξίζουν τόση σημασία ρε γαμώτο. Γιατί όταν ήσουν αδύνατη ήσουν ευτυχισμένη δηλαδή; Δεν είναι αυτό το πρόβλημα μας δυστυχώς, μακάρι να ήταν τόσο απλό.
    Μην κλείνεσαι στον εαυτό σου όμως, ακόμα και αν δεν θες να πας σε ένα ψυχολόγο ή ντρέπεσαι να τα πεις στις φίλες σου και την οικογένεια σου, πες τα εδώ!

  3. #3
    Καταρχας σας ευχαριστω πολυ που ανταποκριθηκατε και απαντησατε.
    Ασημενια
    Σε ψυχολογο εχω παει και δεν μπορεσα να το διεκπαιρεωσω γιατι ηταν πολυ ψυχοθρορα διαδικασια.Θεωρεις οτι η ψυχοθεραπεια ειναι η μοναδικη(οχι η πιο προσφορη )αλλα η μοναδικη διεξοδος?Γιατι σε τετιοες εποχες δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα.Και αν ειναι ετσι οσοι δεν εχουν χρηματα τι θα κανουν???Θα ζησουν με αυτο η απλα δεν θα ζησουν?
    Οσο για την παραιτηση μπορει και να εχεις δικιο,αλλα οταν σε αυτον τον πολεμο αντιμετωπιζεις το εχθρο εδω και 7 χρονια ,καποια στιγμη το πλεον λογικο ειναι να λυγισεις...

    Νeedtolose,Ναι θα ηθελα να μου πεις τα χειροτερα,για να ξερω τι θα βρω μπροστα μου...

  4. #4
    Κοιταξε να δεις το γνωριζω οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα ,και μπορει να ειμαι αχαριστη που παραπονιεμαι για κτι τετοια,το οποιο δεν ειναι σιγουρα απλο αλλα πραγματικα δεν ειναι και οτι πιο φοβερο,αλλα καθε ανθρωπος εκφραζει και παραπονιεται για αυτα που τον στεναχωρουν.Ας ειμαστε ελικρινεις ,γιατι αν ηταν ετσι θα πρεπει να ειμαστε ευτυχισμενοι και μονο με το γεγονος οτι δεν γεννηθηκαμε στην Αφρικη και δεν εχουμε να φαμε.Δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα.Δηλαδη ,το οτι παντα υπαρχουν σε καποιυς εχουν συμβει και χειροτερα πρεπει να μας κανει χαρουμενους.Και αν παρουμε αυτο σαν δεδομενο συμφωνωντας μαζι σου,με αυτη τη λογικη και οτι σε καποιους εχουν συμβει και καλυτερα πραγματα θα πρεπει να μας κανει δυστυχισμενους.Εκει οδηγει ο συλλογισμος σου.
    Οσο για το μαγικο ραμβακι,ναι θα ημουν χαρουμενη,δεν θα τελειωναν ολα τα προβληματα μου εκει ,αλλα θα ειχε εξασφαλιστει ενας τομεασ της ζωης μου που με ενδιαφερει σημαντικα.
    Δλδ εσενα αν σε ενδιαφερει να εχεις χρηματα και ερχοταν καποιος με μαγικο ραμβι και σ ελεγε σου εξασφαλιζω χρηματα,δεν θα χαιροσουν?Οχι οτι θα χες τα παντα αλλα θα επαυες να ανησυχεις για κατι που σε προβληματιζει

    Συγνωμη αν ο τονος μου ειναι λιγο επιθετικος ,δεν εχω τετοια προθεση απλα ειναι αυτο που πιστευω.¨)

  5. #5
    Originally posted by Stephie_22
    Καταρχας σας ευχαριστω πολυ που ανταποκριθηκατε και απαντησατε.
    Ασημενια
    Σε ψυχολογο εχω παει και δεν μπορεσα να το διεκπαιρεωσω γιατι ηταν πολυ ψυχοθρορα διαδικασια.Θεωρεις οτι η ψυχοθεραπεια ειναι η μοναδικη(οχι η πιο προσφορη )αλλα η μοναδικη διεξοδος?Γιατι σε τετιοες εποχες δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα.Και αν ειναι ετσι οσοι δεν εχουν χρηματα τι θα κανουν???Θα ζησουν με αυτο η απλα δεν θα ζησουν?
    Οσο για την παραιτηση μπορει και να εχεις δικιο,αλλα οταν σε αυτον τον πολεμο αντιμετωπιζεις το εχθρο εδω και 7 χρονια ,καποια στιγμη το πλεον λογικο ειναι να λυγισεις...

    Νeedtolose,Ναι θα ηθελα να μου πεις τα χειροτερα,για να ξερω τι θα βρω μπροστα μου...
    Οχι Στέφη, πιστεύω ότι αν δεν θέλεις εσύ κανένας ψυχολόγος και κανένας ψυχίατρος δεν θα σε βοηθήσει. Συγκεκριμένα την πρώτη ειδικότητα την απορρίπτω εντελώς σα λύση. Ο ψυχίατρος όμως λόγω και της φαρμακευτικής αγωγής έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι αποτελεσματικός, ειδικά σε σοβαρές περιπτώσεις επιβάλλεται. Ωστόσο, μπορεί να ακουστεί αλλαζονικό αλλά γενικά πιστευώ ότι μόνο εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας. Εγώ το πάλεψα μόνη μου και έχω βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό, χωρίς να το έχω ξεπεράσει εντελώς όμως.
    Λογικότατο είναι να λυγίσεις κορίτσάκι μου αλλά επιβάλλεται να σηκωθείς. Αλλιώς τι; Θα αφήνουμε τα χρόνια να κυλούν για εμάς χωρίς εμάς; Και τα 7 χρόνια να γίνονται 8 κοκ;

  6. #6
    Ναι εχεις δικιο.Μονοι μας μπορουμε να βοηθησουμε τον εαυτο μας,οι αλλοι ισως να μας παρεχουν μια συμβουλευτικη οδο η μια εναλλακτικη την οποια δεν εχουμε σκεφτει.Το χειροτερο ειναι οτι εχω παψει να ελπιζω,εχω παραδοθεια πληρως σε αυτη τη κατασταση ,αλλα δεν βρισκω ενα κινητρο και ενα προσφορο τροπο για να ξεφυγω.Αν εχεισ βελτιωθει,μπραβο σου που καταφερες να κανεις βηματα προοδου και σου ευχομαι να το ξεπερασεις εντελως.
    Οσο για τα χρονια εχω χασει τοσο πολλα πραματα και χαρες που δεν βιωσα γιατι παντα κατι αρνητικο εβρισκα για να τις στιγματισω,που πραγματικα δεν θυμαμαι απο ποτε εχω να δω τον εαυτο μου ευτιχισμενο και ξεγνοιαστο.

  7. #7
    Και Στέφη ας μη γελιόμαστε, και αδύνατη να ήσουν δεν θα ήσουν ευτυχισμένη. Ετσι νομίζεις τώρα, έτσι νόμιαζα και εγώ αλλά δεν είναι έτσι. Μιλάμε για βουλιμία, αν η λύση ήταν το αδυνάτισμα τότε θα πηγαίναμε για θεραπεία σε διαιτολόγο. Πιστεύεις αλήθεια ότι αν είσαι αδύνατη θα εξαφανιστεί και η βουλιμία ως δια μαγείας; Εχεις υπάρξει αδύνατη;

  8. #8
    Ειμαι 1.71 και τωρα ειμαι 58 κιλα,τα λιγοτερα που εχω υπαρξει ειναι 51.

  9. #9
    Αρα είσαι ήδη αδύνατη, απλά εσύ δεν το βλέπεις! Για να μην ντρέπεσαι δηλαδή θεωρείς πως πρέπει να πας 51; Εκεί δεν θα είσαι αδύνατη, θα είσαι ανορεξική πλέον. Ηδη βασικά η συμπεριφορά σου τείνει περισσότερο προς την ανορεξία παρά προς τη βουλιμία. Ο ψυχολόγος τι σου είχε πει γιαυτό;

  10. #10
    51 η και λιγοτερα για να σου πω την αληθεια.Θελω να παω 48.Οτι μπορει και να τεινω προσ την ανορεξια μου ειχε πει,αλλα το αποκλειω.Παλιοτερα και γενικα μεχρι τα 19 ημουν μια ζωη παχουλο παιδι και δεν θελω να ξεναγυρισω σε αυτο.Δεν ειμαι ρατσιστρια απεναντι στους πιο παχεις ανθρωπους μαλιστα τους θεωρω και πιο ανοιχτομυαλους και πιο χαρουμενους απλα δεν θελω να παρα κιλα γιατι θεωρω οτι ειναι ενα πισωγυρισμα στη ζωη μου,ενω τα πραγματα και οι ανθρωποι πρεπει να εξελισσονται και να πηγαινουν μπροστα.

  11. #11
    Είδες που σου είπα απο την αρχή ότι δεν μπορεί κανένας να βοηθήσει; Λυπάμαι αλλά δεν ξέρω πώς να σε αντιμετωπίσω.
    Με αυτές τις σκέψεις νομίζω ότι είναι απαραίτητο να συμβουλευτείς ειδικό. Απο εμένα καλή τύχη, δεν ξέρω τι άλλο να πω.

  12. #12
    Ναι δεν διαφωνω μπορει να πρεπει να απευθυνθω σε ειδικο.Μπορει και να ειναι λαθος ο τροπος σκεψης,αλλα γιατι να αναζητας ενα αδυνατο σωμα και να προσπαθεις γιαρι να το αντιμετωπιζουμε σαν αξιο θεραπειας και οχι σαν μια επιλογη.Δες το δηλαδη μια επιλογη στον τροπο ζωης και στους στοχους.Δλδ αν δεν σ ελεγα οτι ηθελα να φτασω 48 κιλα και σου ελεγα ξερεις "εγω γουσταρω να βγαινω καθε μερα το βραδυ και να πινω απο 3 βοτκες γιατι περναω πολυ ωραια ετσι"
    σε αυτη τν περιπτωση θα μου ελεγες οτι ηθελα ειδικο?
    εσυ αν επιτρεπεται εισαι βουλιμικη?

  13. #13
    Needto loose
    Πασχεις απο διαταραχη προσληψης τροφης?Μαλλον οχι,διοτι το πρωτο πραγμα που θα γνωριζες θα ειναι οτι τα ατομα αυτα εχουν εμμονικη ιδεα με το βαρος και το σωμα τους ,οποτε κατι τετοιο εξηγει την "κολλημενη¨" οπως αβιαστα χαρακτηρισες σκεψη μου.

  14. #14
    Γιατί τα 48 κιλά με 1,71 ύψος δεν είναι απλά ένα αδύνατο σώμα, είναι ένα σώμα αποστεωμένο. Γιατί στα 48 κιλά αποκλείεται να έχεις περίοδο. Γιατί στα 48 κιλά δεν μπορείς να είσαι υγιείς. Η επιλογή σου λοιπόν δεν είναι να είσαι αδύνατη, είναι να είσαι μόνο κόκκαλα και μάλιστα με κάθε κόστος. Και αν σε όλα αυτά προσθέσεις ότι εσύ παρολα αυτά θα σε βλέπεις κούκλα, τότε ο ειδικός είναι μονόδρομος. Και κάποιος που πάει να αυτοκτονήσει απο επιλογή το κάνει, τι θα του πω; Αντε πήδα; Ή μήπως να τον σπρώξω κιόλας για να έχω βοηθήσει και εγώ να κάνει την επιλογή του;
    Δεν μπορείς να μου συγκρινείς τώρα το περνάω καλά με 3 ποτά με το περνάω καλά γιατί είμαι κοκκαλιάρα! Και αυτό το κάνει ακόμα πιο εμφανές το πρόβλημα, ότι βλέπεις τη στάση σου φυσιολογική. Και του αλκοολικού επιλογή του είναι να πίνει 3 μπουκάλια, και αυτουνου μπράβο θα του πεις; Δεν θα του πεις να πάει σε ειδικό;
    Νομιζώ πλέον δεν είμαι βουλιμική.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by Stephie_22
    Needto loose
    Πασχεις απο διαταραχη προσληψης τροφης?Μαλλον οχι,διοτι το πρωτο πραγμα που θα γνωριζες θα ειναι οτι τα ατομα αυτα εχουν εμμονικη ιδεα με το βαρος και το σωμα τους ,οποτε κατι τετοιο εξηγει την "κολλημενη¨" οπως αβιαστα χαρακτηρισες σκεψη μου.
    Δεν χρειάζεται να πάσχεις από κάτι για να το γνωρίζεις!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •