Γειά σε όλους! (νέο μέλος)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 212
  1. #1

    Γειά σε όλους! (νέο μέλος)

    Καλησπέρα σε όλους. Νομίζω ότι χρειάζομαι βοήθεια και δε ξέρω απο πού να αρχίσω...ίσως και το ότι αποφάσισα να γράψω εδώ να είναι ένα πρώτο βήμα και να μπορέσει κάποιος απο εσάς να μου δώσει κατεύθυνση.

    Είμαι γυναίκα 32 ετών και απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, "κάνω δίαιτα".

    Είμαι 1.65 και τώρα ζυγίζω 62 κιλά. Το ανώτερο που έχω φτάσει είναι 72 και το κατώτερο 57,5 ύστερα από παρακολούθηση διατροφολόγου...η καλύτερη εποχή της ζωής μου, όπου έχανα 1 κιλό την εβδομάδα.

    Το θέμα είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια είναι για μένα άθλια. Το πρόβλημα είναι συναισθηματικής φύσης και εξαιτίας των σκαμπανεβασμάτων στη ψυχολογία κάνω ακρότητες. Μπορεί να τρώω μόνο πρωτεΐνη για μέρες και ύστερα να πλακώνομαι στις σοκολάτες για καμιά δεκαριά μέρες. Και όταν λέω σοκολάτες δεν εννοώ μία ούτε δυο ούτε τρεις.....εννοώ 2 σακουλάκια με μινι σοκολατάκια και μετά απο ένα 2ωρο 2-3 σοκοφρέτες, κρίσεις νυχτερινές και να κάθομαι να φτιάχνω pancakes μεσ τα μεσανυχτα, να σηκώνομαι απ το κρεβάτι και να τρέχω να παρω σοκολάτες. Σαν υπνωτισμένη. Ξέρω οτι έχω τσακίσει και το νευρικό μου σύστημα και τον οργανισμό μου. Κατά καιρούς εχω πάρει παντός είδους λιποδιαλύτες, εχω κάνει πρωτεϊνικές δίαιτες...και τώρα σκέφτομαι να αρχίσω τα ladose τόσο για τη συμπεριφορά μου (έχω τα μαύρα μου τα χάλια και ψυχολογικά) αλλά και στον εθισμό μου με τα γλυκά.

    Η εξάρτηση με τα γλυκά έχει επιδεινωθεί άσχημα τον τελευταίο μήνα σε σημείο να με πιάνουν ταχυπαλμίες και αυπνίες απο τις τρελές ποσότητες ζάχαρης. Και μου έχει γίνει και έμμονη ιδέα...κοιμάμαι και ξυπνάω με τη σκέψη οτι "σήμερα δεν πρέπει να φαω γλυκό" αλλά δεν μπορώ να συγκρατήσω τον εαυτό μου. Καμιά ιδεα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Με συγχωρείς αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω, να σου πω μόνο καλωσήρθες, και ότι τα ανώτερα αλλά και τα τωρινά κιλά σου μια χαρά είναι για το ύψος σου. Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι τη διατροφική σου συμπεριφορά που επηρεάζει τόσο το ψυχισμό σου, αλλά και το αντίστροφο. Αυτά που περιγράφεις είναι μια τρέλα, απορώ πως αντέχεις. Εύχομαι σύντομα να βρείς το δρόμο σου και να νιώσεις καλύτερα :thumbup:

  3. #3
    Ευχαριστώ πολύ:thumbup:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Καλησπερα,

    Αρχικα θα σου προτεινα να μετακινησεις το τοπικ σε καποιο απο τα πολυσυχναστα τοπικ οπως βουλιμια, γενικα για τις διατροφικες διαταραχες, μπαινουν πολλα παιδια και θα δουν το θεμα σου.

    Ειμαι νεο μελος και γω, αλλα αυτο που θα ηθελα να σου πω ειναι οτι ειμαστε πολλοι ανθρωποι που αντιμετοπιζουμε μικροπροβληματακια με την σχεση μας με το φαγητο οποτε μην νιωθεις μονη σου...

  5. #5
    Εκει ήμουν τώρα και διάβαζα, στη βουλιμία/υπερφαγία γιατί είδα οτι τα συμπτώματα είναι παρόμοια. δε ξέρω πως γίνεται αυτό που μου είπες(η μετακίνηση). Σ'ευχαριστώ πολύ ! :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Και εγω δεν ξερω να σου πω για την μετακινηση ... αλλα αν θελεις γραψε εκει ενα νεο τοπικ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Mare καλωσόρισες στο φόρουμ :)
    Αυτό που μας περιγράφεις είναι όντως πολύ δύσκολο και σοβαρό και απορώ πως καταφέρνεις να κρατηθείς στα κιλά που είσαι...
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ψυχολογία σου επιβαρύνεται όσο δεν φαντάζεσαι από τα υπερφαγικά σου ξεσπάσματα. Η ινσουλίνη και η γλυκόζη σου κάνουν πάρτι μέσα στο σώμα σου και όταν πέφτει η γλυκόζη νιώθεις τόσο πεσμένη που πέφτεις και πάλι με τα μούτρα στη σοκολάτα.
    Προφανώς έχεις υποστεί μεγάλο στρες και στεναχώρια ώστε το εγκέφαλος σου να σου ζητάει απεγνωσμένα ένα ανέβασμα και έτσι καταφεύγεις στην εύκολη λύση που είναι η σοκολάτα. Μόνο που η σοκολάτα σε βάζει σε ένα φαύλο κύκλο, σε ένα τρελό τρενάκι και σε πάει μία πανω και μία κάτω χωρίς όμως να μπορείς να σταματήσεις.

    Θα σου πρότεινα να φροντίσεις την διατροφή σου ώστε να μπορέσεις να μειώσεις τις υπογλυκαιμίες σου. Χρειάζεται να κάνεις συχνά μικρά γεύματα μέσα στην ημέρα, ανά τρίωρο, για να μπορέσεις να κρατάς τη γλυκόζη στο αίμα σου σταθερή και θα πρέπει να επιλέγεις τροφές που δεν θα ανεβάζουν απότομα τη γλυκόζη σου, δηλαδή τροφές που δεν περιέχουν ζάχαρη και λευκό αλεύρι. Γενικά είναι καλό για ένα διάστημα να αποφεύγεις τροφές επεξεργασμένες και να το γυρίσεις λίγο σε πιο φυσική διατροφή, με φρούτα, λαχανικά, καλές πηγές πρωτεΐνης, προϊόντα ολικής άλεσης όπως κρίθινα παξιμάδια και ψωμί μαύρο πολύσπορο, ξηρούς καρπούς ανάλτους - άψητους, καλά έλαια όπως το ελαιόλαδο κτλ. Όταν έχεις τάση για να φας σοκολάτα, θα φροντίζεις ποτέ μα ποτέ να μην την τρως νηστική! Θα έχεις φάει πάντα πρώτα το γεύμα σου και μετά θα φας όση σοκολάτα θέλεις. Έτσι η γλυκόζη στο αίμα σου δεν θα κάνει τόσο έντονα σκαμπανευάσματα και θα μπορέσεις να συγκρατηθείς και να φας λιγότερο από τι θα έτρωγες με άδειο στομάχι.

    Αν θέλεις να πάρεις μία ιδέα έλα στο τόπικ τρίωρα και τριάδες που κάνουμε διατροφή για την αποφυγή υπερφαγικών επεισοδίων. Εκεί θα μπορέσεις να πάρεις πολλές ιδέες για τη διατροφή που χρειάζεται να κάνεις για να ισορροπήσεις, να μπορέσεις να αποφύγεις τα ξεσπάσματα και κυρίως να νιώσεις μέσα σου ισορροπία και να μπορέσεις να διαχειριστείς και με καθαρότερο μυαλό το ότι σοβαρό συμβαίνει στην προσωπική σου ζωή :).
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...=178#pid250669

  8. #8
    Καλημέρα:) ναι όσο πρόλαβα διάβασα χτες και τώρα πάω να συνεχίσω. Ήδη με έχετε βοηθήσει...θα κάνω λίστα με ψώνια και θα εξαφανίσω ο,τι λευκό αλεύρι κυκλοφορεί γιατί ακόμα και χτες την ώρα που έγραψα το πρώτο μήνυμα, στο φούρνο είχα μπισκότα να ψηνονται..."τρατζικ". Το καλό είναι ότι έφαγα τα μισά (γιατί στο μεσοδιάστημα διάβαζα στο φορουμ)...το κακό είναι οτι τα υπόλοιπα παραμένουν και λέω να μην κάνω το γνωστό "ας τα φάω σήμερα να μην πάνε χαμένα μωρέ και απο αύριο δίαιτα" που κάνω πάντα. Πάω πάω...καλημέρα! χίλια ευχαριστώ Eli!:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    284
    mare12 στο ιδιο καζανι βραζουμε πολλες εδω μεσα, το βασικοτερο ειναι να διαγνωσουμε οτι υπαρχει θεμα και μετα να πιστεψουμε οτι απο την στιγμη που θεμε υπαρχει τροπος να το καταπολεμησουμε...
    κι εγω μια ζωη διαιτα κανω διακοπτομενη με μεγαλα διαστηματα υπερφαγιας και τα δικα μου σκαμπανευασματα ηταν την ταξης των 30 κιλων! να φανταστεις σε προηγουμενη δουλεια καποιος μου εβγαλε παρατσουκλι Φλωρα η πτυσσομενη! αφου μεσα σε διαστημα 4-5 μηνων μπορουσες να με δεις και στα 95 κιλα και στα 65! πραγματικα tragic!!!

    τωρα πια καταλλαβα οτι για το χαλι μου ευθυνονται οι "λατρεμενες " μου διαιτες που υποσχονταν θαυματα, μεγαλες απωλιες κιλων σε μικρα χρονικα διαστηματα. αν δεν αγαπησουμε το σωμα μας στο τωρα, αν δεν ταχτουμε στο να του προσφερουμε αυτα που πραγματικα χρειαζεται ωστε να μην ξεσπαει αν δεν βαλουμε στο μυαλουδακι μας οτι αυτη η διαδικασια δεν εχει χρονικα περιθωρια αλλα θα ειναι για παντα δεν προκειται να βγουμε απο αυτον τον φαυλο κυκλο. χρειαζεται πολυ υπομονη, αλλαγη σκεψης, και πολυ αγαπη προς εμας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλησπέρα Μαρία και καλώς ήλθες.
    Είσαι μια χαρά στα κιλά σου, οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι να βάλεις ένα σωστό πρόγραμμα στην καθημερινή σου διατροφή, να τρως όση ζάχαρη και σοκολάτα χρειάζεσαι κάθε μέρα, την ίδια αυτή μέρα κι όχι μαζεμένη μια φορά τη βδομάδα.

  11. #11
    Μare καλώς ήλθες! Σε καταλαβαίνω απόλυτα, δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς γλυκά και ειδικά σοκολάτα! Ακόμα και όταν δεν τα τρώω τα ονειρεύομαι :crazy: . Εχω κάνει πολλές προσπάθειες να τα κόψω/ελαττώσω με την τελευταία να έχει ξεκινήσει πριν δύο μήνες περίπου και να πηγαίνει σχετικά καλά. Αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι ότι όσο συχνότερα και περισσότερα τρώς τόσο συχνότερα και περισσότερο τα ζητάς. Αν προσπαθήσεις να μείνεις λίγες μέρες εντελώς μακριά ακόμα και απο το μέλι όμως και γενικά απο τις γλυκιές γεύσεις, όχι πολύ γλυκαντικό,ούτε γλυκά υποκατάστατα κλπ τοτέ θα εκπλαγείς απο το πόσο λιγότερο θα τα ζητάς και πόσο ευκολότερα θα ικανοποιείσαι. Σε εμένα έχει δουλέψει πάντως και ενώ παλιά στα υπερφαγικά μου έτρωγα μόνο γλυκά και σοκολατοειδή στα 2 τελευταία λιγωνόμουν και σιχαινόμουν πολύ γρήγορα.
    Καλή επιτυχία στην προσπάθεια!

  12. #12
    @florage... όντως βράζουμε στο ίδιο καζάνι... τωρα που ειπα καζάνι σκέφτηκα καζαν ντιπι...χιχιχι! σήμερα δεν έχω φάει ζάχαρη! σε παρακολουθώ και στο άλλο topic. κάνω τα 3ωρα/3αδα που με μάθατε απο χτες...μακαρι να πάνε όλα καλά!

    @giorgosdelta καλώς σας βρήκα...μακάρι να είχα συναίσθηση του μέτρου...προς το παρόν δεν την έχω γι αυτό είμαι εδώ απο χτες και όταν με τρώνε τα χέρια μου αντί να ψαχουλεύω και να σκαρφαλώνω στα ντουλάπια της κουζίνας να δω μήπως και εχει παραπέσει πίσω-πίσω κανα σοκολατίνι, μπαίνω εδω και απασχολούμαι. Κρατιεμαι μέχρι στιγμής...:)

    @Ασημένια καλώς σε βρήκα!!! τι θα κάνουμε ε; απορώ με μερικούς που λένε "α δεν είμαι του γλυκου..."και το εννοούν! τους θαυμάζω μακάρι να ήμουν έτσι. άνετα ζουσα μονο με γλυκά . Αυτο που λες το πιστεύω, οτι δηλαδή πρέπει να κόψω τελείως την πρόσληψη ζάχαρης για να πάψω να είμαι εθισμένη αλλά δε νομίζω να τα καταφέρω. Δε νιώθω ακόμα τόσο δυνατή. Σήμερα πάντως μόνο ασπαρτάμη έβαλα στον καφέ . Μπράβο σου που τα κατάφερνεις !!! μακαρι σιγά σιγά να τα καταφέρω κ εγώ.

  13. #13
    Originally posted by mare12


    @Ασημένια καλώς σε βρήκα!!! τι θα κάνουμε ε; απορώ με μερικούς που λένε "α δεν είμαι του γλυκου..."και το εννοούν! τους θαυμάζω μακάρι να ήμουν έτσι. άνετα ζουσα μονο με γλυκά . Αυτο που λες το πιστεύω, οτι δηλαδή πρέπει να κόψω τελείως την πρόσληψη ζάχαρης για να πάψω να είμαι εθισμένη αλλά δε νομίζω να τα καταφέρω. Δε νιώθω ακόμα τόσο δυνατή. Σήμερα πάντως μόνο ασπαρτάμη έβαλα στον καφέ . Μπράβο σου που τα κατάφερνεις !!! μακαρι σιγά σιγά να τα καταφέρω κ εγώ.
    Ελά ντε τι θα κάνουμε;! Εμένα αυτοί οι τύποι μου φαίνονατι εξωγήινοι!Δεν μπορώ να φανταστώ ότι βάζουν το κουταλάκι με τη μερέντα στο στόμα τους και δε νιώθουν αυτό που νιώθω εγώ! Πάντως και αυτοί που το λένε το απολαμβάνουν το γλυκό, τους αρέσει απλά δεν το ζητάνε αρρωστημένα όπως εμείς. Ασε που μεταξύ μας η πλειονότητα είναι ξινοί, τυχαίο είναι;χιχι
    Εγώ όποτε μπαίνω σε ζαχαροπλαστείο θέλω να βάλω τα κλάμματα και κυριολεκτώ!Γιατί θέλω να δοκιμάσω ΤΑ ΠΑΝΤΑ και στεναχωριέμαι που δεν μπορώ. Το ίδιο παθαίνω και στον αντίστοιχο διάδρομο στα σούπερ μάρκετ. Οσο και να έχω φτιάξει την διατροφή μου σε σχέση με παλιότερα, αυτό δεν μπορώ να το διορθώσω. Και τώρα μπορεί να τα ζητάω λιγότερο αλλά όταν βλέπω κάποιον να τρώει ζηλεύω απίστευτα και θέλω να του το πάρω απο τα χέρια.
    Απλά έχω συνειδητοποίησει ότι στο συγκεκριμένο "τομέα" θα είμαι πάντα "δυστυχισμένη":sniffle:, γιατί και ένα γλυκό την ημέρα να μου δίνεις πάλι δεν μου φτάνει, εγώ θέλω να χορταίνω με γλυκά και γιαυτό και τις περισσότερες φορές προτιμώ το καθόλου απο το λίγο.
    Μπορεί και να μην έδωσα πολύ κουράγιο δεν ξέρω αλλά ήθελα να μοιραστώ και εγώ τον πόνο μου και να καταλάβεις ότι συμπάσχω απόλυτα!
    Ακόμα και η μία ημέρα αποχής είναι σημαντική, μπράβο! Σε εμένα κάνουν καλή δουλειά και τα φρούτα, και τα φρέσκα και τα αποξηραμένα την έχουν την γλύκα τους. Απο τώρα ονειρεύομαι τα σταφυλάκια, με το κιλό τα τρώω!

  14. #14
    Ασημένια με έκανες και γέλασα τρελά με τις περιγραφές σου...εγώ περνάω και ζουπάω τα κρουασάν στους διαδρόμους...πάντα.

    Μήπως να γίνουμε κ εμείς ξινές; δε ξέρω μήπως είναι στάση ζωής! να πούμε "δεν τρώω γλυκά δε μ'αρέσουν. προτιμώ το γιαούρτι" ατάκα συνοδευόμενη με γκριμάτσα δυσαρέσκειας και τουπέ, μπας και το πιστέψουμε και το κάνουμε κιόλας.

    Αφού σου αρέσουν τα φρούτα...τυχερή είσαι!!!

    κ εγώ ψηφίζω καθόλου γλυκό γιατί λίγο ξέρω ότι δεν θα ναι... :fake sniffle:

  15. #15
    Νομίζω εγώ γέλασα περισσότερο με το ζούμπηγμα,χαχαχα λες ψέματαααα!
    Ρε θέλω να πάω να πω στον Στουρνάρα να τους βάλουν φόρο 1000%, σοκολάτα και 100εύρω, μόνο έτσι θα σωθώ!
    Καλά εγώ ούτε με το γιαούρτι σώζομαι, και αυτό το τρώω σε γλυκιά μορφή. Αυτό και η κρέμα βρώμης με έχει σώσει πλάκα πλάκα, βάζω γλυκαντικό και μπόλικη κανέλα και είναι μούρλια.
    Και εσύ του καθόλου ε; Καλέ με κερνάνε γλυκό, λέω όχι, μου λένε γιατί;αφου τρέλαινεσαι για γλυκά και μου έρχεται να τους πώ καλά αφού επιμένεις κράτα το κομμάτι και δώσε μου το υπόλοιπο ταψί,χαχα! Αλήθεια έχω πρόβλημα και όταν μου λένε μερικοί είμαι και εγώ γλυκατζής/ού, όταν αποκαλύπτομαι με κοιτάνε σαν άλιεν, οπότε σκάω! Μόνο η μαμά μου με καταλαβαίνει γιατί είναι ίδια. Ασε που έχω διαβάσει ότι ο εθισμός στη ζάχαρη μετάβιβάζεται απο γονίδιο και απο τότε είμαι σίγουρη ποιά φταίει. Γκρρρ
    (χαχαχα ακόμα γελάω με το ζούμπηγμα, να σαι καλά μου έφτιαξες το κέφι)
    Α Μαρε καλωσήρθες βρε!Σου αρέσουν τα γλυκά είπεσ ε; Α εγώ δεν τρώω γλυκά, δεν μ'αρέσουν, προτιμώ το γιαούρτι και τα μαρουλόφυλλα! (Εντάξει μπήκα στο ρόλο; έπεισα; χαχαχα)
    Ελα κρατάμε γερά, είμαι και εγώ μια μέρα καθαρή και προχωράμε!!!!!!

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •