Γεια σας παιδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    2

    Γεια σας παιδιά

    Γεια σε όλους.Επειδη σας διαβάζω συχνά,ήθελα να σας πω, πως υπάρχει τέλος στη βουλιμία,εγώ μετά απο 11 χρόνια εμετικής βουλιμίας,σταμάτησα εντελώς για 3 χρόνια τώρα.Για εμένα,πιστεύω πως είναι καθαρά ψυχολογικό,είμαι ακριβώς όπως εσείς,τα συμπτώματα που είχα και έχω ακόμα είναι όμοια.Ανασφάλειες,βαρεμάρα ,μου αρέσει το φαί,άγχος και όλα τα άλλα.Αυτά τα κράτησα αλλά πέταξα τη βουλιμία.Και παραπάνω να φάω απλά θα προσέξω τις επόμενες ημέρες.Για καλύτερο έλεγχο πάνω στο φαί ανακάλυψα τον γραψαρχισμό και έτσι μειώθηκε κάπως το άγχος και αυξήθηκε η ΥΠΟΜΟΝΗ για να το αντιμετωπίσω και ασχολήθηκα μόνο με αυτό,συγκεντρωμένη στο πρόβλημά μου,μόνη μου και χωρίς βοήθεια(για εμένα καλύτερα).Με τον γραψαρχισμό λύθηκαν και αλλα θέματα που είχα.Και τώρα μέσα στην κρίση και στην ανεργία,το τελευταίο που θα σκεφτομαι θα είναι το φαί.Κάλλιο αργά.Μακάρι να συμβεί σε ολους σύντομα γιατί σας καταλαβαίνω απόλυτα.

  2. #2
    Γειά σου!:)
    Πολύ ελπιδοφόρο το μήνυμα σου και ΜΠΡΑΒΟ που κατάφερες να ξεφύγεις απο αυτόν τον φαύλο κύκλο! Αλλά τα υπόλοιπα γιατί παραμένουν ακόμα; Αυτό είναι που με αγχώνει εμένα, δεν φεύγουν ποτέ; Ούτε εγώ χρησιμοποιώ εκκαθαριστικές μεθόδους εδώ και αρκετό καιρό αλλά τελικά διαπιστώνω ότι μόνο αυτό έχει αλλάξει, άντε και το ότι έχω μειώσει τα υπερφαγικά, κατα τ'άλλα οι ανασφάλειες, το μέτρημα, η λαιμαργία μένουν εκεί, σε μικρότερο βαθμό αλλά ΕΚΕΙ!
    Εγώ σου εύχομαι σιγά σιγά να εξαφάνισεις κάθετι που θυμίζει τη βουλιμία. Να είσαι καλά και ευχαριστούμε!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    2
    Γεια σου Ασημένια και "μη μασας"!Ελπίζω να τελειώνεις γρήγορα γιατί δεν αξίζει.Εγώ θα σου πρότεινα να αγόραζες βιβλία αυτοβοήθειας σε σχεση με την ανασφάλεια και τη διαχείριση των σχέσεων και του αγχους αν σε ενδιαφέρει και έχεις χρόνο.Εγώ αυτο έκανα και με βοήθησε πολύ.Το μέτρημα της ζυγαριάς αραίωσε όταν σταμάτησε να με ενδιαφέρει η γνωμη των άλλων,πράγμα που το είχα σε υπερβολικό σημείο,σιγά τα ωά κιόλας,μετρίασα λίγο και το άγχος και τις αρνητικές σκέψεις και έτσι ξεκίνησα και μου πέρναγε.Συν και το θέμα υγείας,γιατί για 11 χρόνια με πολλά βουλιμικά επεισόδια μέσα στην ίδια ημέρα απορώ πως δεν πέθανα.Όταν έκοψα το πολυ φαί και αποφάσισα να σταματήσω τις καθάρσεις.. είχα παραπανίσια κιλά και ξεκίνησα δίαιτα ,εκεί είπα ότι για λίγο καιρό θα είναι σαν να μην σκέφτομαι τίποτα,να μην υπάρχει τίποτα,να είμαι συγκεντρωμένη να κάνω υπομονή για να ξεσυνηθίσω την κατάσταση και να διαβάζω τα βιβλία που σου είπα.Το καλύτερο σπρώξιμο,ευτυχώς για εμένα-φαντάσου που φτανεις- το έφαγα,αφού μετά από όλα αυτά ώντας ένα γερό άτομο χωρίς πρόβλημα υγείας,κατέστρεψα το δέρμα μου,τα μαλλιά μου και ποιος ξέρει τι άλλο θα μου βγει γιατί σίγουρα θα βγει.Οπότε τί να το κάνεις το αδύνατο σώμα με ένα δέρμα προσώπου σαν πορτοκάλι ;Τώρα υγιεινή διατροφή όσο καλυτερα,λίγες παρεκτροπές και η κατάθλιψη της βουλιμιας έχει εξαφανιστεί,τώρα ζω άλλου είδους καταθλίψεις και ενοχές που δεν έχουν να κανουν με το φαί και ειναι και πιο δημιουργικές και είναι φυσικό να τις περνάς ώντας άνθρωπος με ευαισθησίες.Απλά πρέπει να περάσεις την αρχή και να κάνεις υπομονή που για εμένα ήταν περίπου οι 5 πρώτοι μήνες.Σου εύχομαι να κρατήσεις γερά.

  4. #4
    Σε ευχαριστώ πολύ, κρατάω!
    Χαίρομαι πολύ για σένα. Δεν σε ξέρω αλλά όταν ακούς ότι μετά απο 11 χρόνια καταφέρνει κάποιος να ξεφύγει απο τη δίνη των εμετών είναι πολύ αισιόδοξο. Μακάρι να σε διαβάζουν άτομα που έχουν πέσει στην ίδια λούμπα και να καταλάβουν πόσο κακό κάνουν στον εαυτό τους αλλά και πόσο καλό μπορούν να κάνουν αν το σταματήσουν έγκαιρα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •