Η ευτυχια μας ειναι αντιστροφως αναλογη των "θελω" μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195

    Η ευτυχια μας ειναι αντιστροφως αναλογη των "θελω" μας

    παρακαλω για γνωμες .....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    Απλα πολλες φορες αυτα που θελουμε(ή μαλλον νομιζουμε οτι θελουμε) τα εχουμε ταυτοποιησει με την ευτυχια....Αλλα τις περισσοτερες η ευτυχια ειναι μπροστα στα ματια μας και εμεις ειμαστε τοσο τυφλοι.....Ή η ευτυχια ερχεται με πραγματα τοσο απλα που δεν ειχαμε φανταστει ποτε...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μήπως τελικα αυτα τα \"θέλω\" δεν ειναι αληθινα κ ειναι περασμενα ως μεταμφιεσμενα \"θελω\"? ειναι δλδ \"πρεπει\" ή \"θέλω\" άλλων? τοτε ναι, ειναι βάρη...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    βασικα ενα δειγμα του τι εννοω ειναι :
    ΘΕΛΩ ενα αμαξι,το αποχτω,αρα ειμαι ευτυχισμενος.
    Αν παραμεινω στο πρωτο θελω τοτε ολα καλα αλλα ...
    ΘΕΛΩ καλυτερο αμαξι,νεα προσπαθεια για να ικανοιποιησω την επιθυμια μου
    αν τα \"θελω\" φτασουν στο επιπεδο της απληστιας υπαρχει περιπτωση να γινουμε ευτυχισμενοι?Και παω λιγο παραπερα,
    ΘΕΛΩ η γυναικα μου να ειναι η πιο ομορφη
    ΘΕΛΩ ο αντρας μου να ειναι ευκαταστατος
    ΘΕΛΩ μεγαλυτερο σπιτι
    ΘΕΛΩ να πουλησω το σπιτι μου να δωσω τα λεφτα στους φτωχους (αυτο το ειπα για πλακα).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οταν τα \"θελω\" ειναι τοσο \"ψευτικα\", τοσο έξω απο τον πυρήνα του \"ειμαι\", του αισθανομαι....ναι το βρισκω λογικο μια τετοια ευτυχια να διαλυεται...γιατι απλα αυτο δεν μπορει να \"χτισει\" \"ευτυχια\".

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    Αυτα τα θελω δεν ειναι αληθινα...Ειναι αποτελεσμα του υπερκαταναλωτισμου που εχουμε ολοι.....Και μας επηρεαζει απιστευτα ο τροπος ζωης και το μοντελο ευτυχιας που προβαλλεται καθημερινα..Δηλ.προκειμενο� � να πουλησουν ενα αυτοκινητο σου ταζουν ευτυχια....Αραγε μας λειπει τοσο η ευτυχια που πιστευουμε οτι 8α την βρουμε με ενα αυτοκινητο??

  7. #7
    Originally posted by Sofia
    οταν τα \"θελω\" ειναι τοσο \"ψευτικα\", τοσο έξω απο τον πυρήνα του \"ειμαι\", του αισθανομαι....ναι το βρισκω λογικο μια τετοια ευτυχια να διαλυεται...γιατι απλα αυτο δεν μπορει να \"χτισει\" \"ευτυχια\".

    ++++++........η ευτυχία βρίσκεται στην ψυχική και συναισθηματική μας ισοροπία, όσο δύκολο και αν είναι να την κατακτήσουμε.
    Ακόμη όμως και να την αγγίζουμε κάποιες στιγμές μας γεμίζει χρώματα......όλα τα άλλα, (ύλη), είναι απλώς τσιρότα που ξεκολάνε μόλις τα συνηθίσουμε.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ο Σωκράτης νομιζω το ειπε, ότι μα θεσ να γινεις πλουσιος, πρεπει να γινεις φτωχός σε επιθυμιες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν φανταζομαι να εννοεις δεν θελω τιποτα...δεν θελω δουλεια...δεν θελω γυναικες...δεν θελω τη ζωη μου....αφηστε με να πεθανω ησυχος:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Εγω τα θελω ολα θελω να ειμαι ευτηχησμενη να εχω καλη δουλεια να ειναι πανο απολοα ο γιος μου καλα και καποια στιγμη να ξαναπαντρευτω και να κανω αλλα 4 παιδια το ονειρο μου.μεγαλωσα μεσα στην μοναξια και λατρευω το οικογενειακο κλιμα .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Και ομως αυτα τα θελω ειναι που τυραναν τον κοσμο μας πενουλα,τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.Χαιρομαι που υπαρχουν ατομα που εχουν ξεπερασει αυτου του ειδους τα \"θελω\".Θεοφανια δεν θα μπορουσες να το εκφρασεις καλυτερα ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Αν δεν έχεις θ\'ελω δεν έχεις κίνητρα
    Το πόσο συνειδητοποιημένος είναι ο καθένας να αντιληφθεί τι εξυπηρετεί το κάθε θέλω, πόσο εύκολο-δύσκολο-ακατώρθωτο είναι να εκπληρώσει το καθένα, να ικανοποιεί και να μπορεί να διαχωρίζει τισ πραγματικές του αναγκες απο τις πλασματικές, να μην εξαρτάται από την κάθε επιθυμία του η οποία να καθορίζει τη ζωή του για μένα είναι ουσιαστικός τρόπος ώστε να μην τυρανιέσαι απο τα \"θέλω¨και όχι να γίνεις άβουλος.
    Απο το \"δεν θέλω τίποτα\" μεχρι το \"θέλω τα πάντα\" υπάρχουν άπειρες επιλογές

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ωραία συζήτηση! Θα βάλω κι εγώ το δικό μου λιθαράκι στην κουβεντούλα σας.

    Θέλω σημαίνει επιθυμώ, και η επιθυμία συνήθως μεταφράζεται σε πόνο. Ο πόνος είναι αρνητικό συναίσθημα και αυτό έρχεται σε αντίθεση με την εικόνα που έχουμε εμείς για τα \"θέλω\" μας. Υπο αυτή την έννοια, ο αρχικός συλλογισμός του Empneusths είναι ορθός. Ακόμα τα θέλω μας φανερώνουν έλειψη ικανοποίησης, επομένως θέλω κάτι όταν δεν το έχω. Όταν αποκτάμε κάτι αυτό παύει να είναι \"θέλω\", ειναι πλέον \"έχω\". Θα προσπαθήσω να αναλύσω περαιτέρω την πρόταση.
    Ευτυχία είναι το ένα άκρο και δυστυχία το άλλο. Όταν είμαι ευτυχησμένος παύω να θέλω. Έτσι τα θέλω μας έχουν αντιφατική σχέση με την ευτυχία μας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    η ευτυχια ειναι πάγια κατάσταση?

    κατα τη γνωμη μου η ευτυχια ειναι στιγμες. αρα ειναι αδυνατο ενας ανθρωπος να μη θελει, να μην επιθυμει.νομιζω ειναι ανοητο να περιμενει κανεις απο τον εαυτο του να μη θελει τπτ. λιγο πολυ κοροιδευει τον εαυτο του. Κ νομιζω ακομα πως το θέμα ειναι τί θελει (ή νομιζει) ο καθενας για να νιωσει ευτυχια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Sofia
    η ευτυχια ειναι πάγια κατάσταση?

    κατα τη γνωμη μου η ευτυχια ειναι στιγμες. αρα ειναι αδυνατο ενας ανθρωπος να μη θελει, να μην επιθυμει.νομιζω ειναι ανοητο να περιμενει κανεις απο τον εαυτο του να μη θελει τπτ. λιγο πολυ κοροιδευει τον εαυτο του. Κ νομιζω ακομα πως το θέμα ειναι τί θελει (ή νομιζει) ο καθενας για να νιωσει ευτυχια.
    Με μπέρδεψες λιγάκι..σαν να μιλούσε άλλη στα παραπάνω ποστ..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •