ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    8

    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ

    Πργματικά δεν αντέχω άλλο!
    Είμαι 1,52 και όλη τη μέχρι τώρα ζωή μου κυμαινόμουν στα 43-45 κιλά. Αλλά εδώ και 3 μήνες έχω αγγίξει τα 53. Δεν είναι κάτι τόοοοσο τραγικό αλλά λόγω του ότι είμαι και κοντή 10 κιλά μου είναι διαφορά! Και το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ξέρω τι μου φταίει είναι ότι τρώω, τρώω και ξανατρώω ακόμα και στιγμές που δεν πεινάω ιδιαίτερα. Παλιότερα πριν 3 χρόνια είχα περάσει και μια περίοδο αφαγίας αλλά τίποτα σημαντικό απλά είχα χάσει κάποια κιλά και τώρα βρίσκομαι στο άκρως αντίθετο. Δεν αντέχω άλλο! Έκανα μια χημική δίαιτα την προηγούμενη βδομάδα και είχα χάσει 3 κιλά. Αλλά με το που τελείωσε ξεκίνησα να τρώω ακόμα πιο πολύ από πριν, μπορεί και διπλές ποσότητες. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Πώς θα ξαναβρώ το παλιό μου σωματότυπο; Πώς θα σταματήσω αυτές τις κρίσεις υπερφαγίας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Πρέπει να τρως σωστά, να μη πεινάς, να μη τρως σαχλαμάρες αλλά καλό φαγητό, να μη στερείσαι. Δε θέλει μη δηλαδή! Δεν υπάρχει χειρότερος δρόμος από την πείνα, τη στέρηση, την αφαγία, για την έξαρση της υπερφαγίας!
    Το σώμα σου είναι μια μηχανή που χρειάζεται καυσιμα, καθημερινά, όχι όποτε εσύ αποφασίσεις να το θρέψεις. Αν του στερήσεις καύσιμα θα μειώσει τις καύσεις, θα μάθει να καίει μόνο όσα του δίνεις να φάει, θα περιοριστεί στα πολύ λίγα. Μόλις φας ανθρώπινα δε θα το κάψει αλλά θα το αποθηκεύσει σαν λίπος!
    Γνώμη μου είναι να βρείς τί άλλαξε και άλλαξες εσύ αυτούς τους τρείς μήνες και να το διορθώσεις, να μη ξεσπάς στο φαγητό αν δεν έχει να κάνει με αυτό. Αρχισε να τρως όπως πρίν πάρεις τα 10 κιλά και τα κιλά θα φύγουν. Προφανώς για χ λόγους 3 μήνες τώρα τρως πολύ παραπάνω. Κόψε το παραπάνω. Μη πέφτεις σε αφαγίες και γρήγορες λύσεις. Θα σου γυρίσει μπούμερανγκ, στην καλύτερη περίπτωση. Καλή δύναμη σου εύχομαι! Καλωσήρθες! :thumbup:

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    8
    Έχεις δίκιο.. Απο το Σεπτέμβριο και για αρκετό καιρό έτρωγα πολύ καλά και σωστά μετά ξεκίνησε πολύ διάβασμα, λίγος χρόνος και ξεκίνησε το άθλιο πρόγραμμα με γεύματα το βράδυ και κυρίως αηδίες.. Καλώς σας βρήκα και σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου:)
    Αν επιτρέπεται, εσύ τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Το ίδιο πρόβλημα με εσένα αντιμετώπιζα, άρχισα να παχαίνω με τις σπουδές! Μέχρι τότε δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τα κιλά μου, αν και ναρντάνα πάντα, μου άρεσα, και άρεσα.

  5. #5
    Αμαρυλλίς καλως όρισες!:grin:
    Πώς θα σταματήσεις τις υπερφαγιές ε; Χμμ...θέλει δουλειά αλλά την απάντηση τη δίνεις μόνη σου απο το ποστ που διάβασα: χημική δίαιτα, γρήγορη απώλεια και μετά διπλές ποσότητες. Τυχαίο;
    Για αρχή σταμάτησε οτιδήποτε στερητικό, η στέρηση είναι η καλύτερη φίλη της υπερφαγίας.
    Άκου το σώμα σου, μην το αφήνεις να πεινάει. Τρώγε όσο πιο υγιείνα και ισορροπημένα μπορείς και σιγά σιγά θα έρθει και η απώλεια που θες.
    Μην μειώνεις όμως δραστικά τις ποσότητες, αυτό θα το πετύχεις σταδιακά. Το μια ημέρα αφαγία μια υπερφαγία είναι καταστροφικό.
    Καλή επιτυχία!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    8
    Γεια σου Ασημένια! Μ'αρέσει πολύ το όνομά σου οφείλω να ομολογήσω:)
    Έχεις δίκιο η χημική δίαιτα δεν είναι ήταν και η καλύτερη ιδέα για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους:Ρ
    Ξεκίνησα από χτες και προσέχω πολύ τι τρώω οπότε προς το παρόν πάω πολύ καλά και δεν έχω τόσο φαϊ στο μυαλό μου. Βέβαια, είναι στιγμές που θέλω κάτι να μασουλήσω αλλά περιορίζομαι σε δημητριακά ή φρούτα:))
    Ακόμα και για σουβλάκια που πήγα με τους φίλους μου χτες, έφαγα ένα καλαμάκι και μια πίτα για να μην ξεφύγω πολύ όπως παλιά..
    Βέβαια, αυτό που με αγχώνει είναι ότι κάνω χορό και σε δυόμιση μήνες έχουμε παράσταση, δεν μου έχει γίνει ποτέ καμία νύξη για την αλλαγή του σώματός μου αλλά επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να μην συνεχίσω άλλο, θα ήθελα μέχρι την παράσταση να έχω χάσει μερικά.. Αυτό βασικά είναι που με έκανε το δω ξεκάθαρα το πρόβλημα και να απευθυνθώ στο φόρουμ για βοήθεια! Αλλά διαβάζοντας και τις απαντήσεις σας και τα άλλα ποστ μπορώ να πω ότι μου δίνετε πολύ κουράγιο να συνεχίσω και σας ευχαριστώ πολυ :D

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2
    Γεια σας κι από μένα!

    Αμαρυλλίς μου, στην πρότασή σου "το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ξέρω τι μου φταίει είναι ότι τρώω, τρώω και ξανατρώω ακόμα και στιγμές που δεν πεινάω ιδιαίτερα", βλέπω ξεκάθαρα τον εαυτό μου. Τα τελευταία χρόνια, το βάρος μου κυμαινόταν στα 68 κιλά με ύψος 1.74, αλλά με το που ξεκίνησε αυτό που περιγράφεις, έφτασα στα 77 χωρίς να το πολυκαταλάβω. Και ναι, φταίει και το άτιμο το διάβασμα, μιας και είμαι στο πτυχίο και έχω κόψει τις πολλές πολλές δραστηριότητες. :thumbdown:

    Έχω δοκιμάσει στερητικές δίαιτες και είχα αρκετά βουλιμικά επεισόδια στο παρελθόν, τα οποία θέλω να πιστεύω ότι έχω ξεπεράσει. Αλλά όσο και να (κατα)πίεζα τον εαυτό μου, τα αποτελέσματα ήταν μηδαμινά και προσωρινά. Νομίζω ότι πρέπει να αποφεύγουμε καθετί ακραίο, να δώσουμε χρόνο στον εαυτό μας, να τον αγαπήσουμε και λιγάκι περισσότερο... :love:

    Και στην τελική, ας μη γίνουμε κορμάρες μέχρι το καλοκαίρι, βρε αδερφέ. Ας μας πάρει όσο χρόνο χρειαστεί, αν είναι να διασφαλίσουμε και το αποτέλεσμα και την ισορροπία μας. :grin:

    Καλή επιτυχία και δύναμη σε όλους σας!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    8
    Γεια σου κ εσενα Loreena:)
    Όλη την προηγούμενη βδομάδα τα πήγαινα πολύ καλά γενικά.. Δλδ ετρωγα κανονικα πρωινο, δεκατιανο, μεσημεριανο μεχρι που και μια φιλη μου με ρωτησε αν εχω αδυνατισει κοντεψα να σκασω στα γελια αλλα μεσα μου χαρηκα :D
    Το προβλημα ειναι το σαββατοκυριακο να πω την αληθεια που ξεφευγω αρκετα :S
    Αλλα σημερα παλι ειμαι σε πολυ καλο δρομο.. εχω φαει ενα τοστ μακαρονια με τονο και μια φρουτοσαλατα.. Ειπα να ηρεμισω λιγο τ 5 γευματα γτι οταν τ κανω την επομενη μερα πειναω διπλα οποτε ειπα αργα και σταθερα, θα τ φτασουμε και αυτο!
    Σε καταλαβαινω Loreena, εγω αποφασισα απο 10 μαιου ξεκιναω διατροφη ετσι και θα εχω καποιο αποτελεσμα [ελπιζω] και θα ξανααποκτησω τις παλιες μου συνηθειες απο τις οποιες παρεκλεινω εδω και πολυυυυυυ καιρο:$
    Εσύ πως πας; Θα χαρω πολυ να ακουσω νεα σου :*

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2
    Χαίρομαι που τα πας καλά! Αργά και σταθερά και όλα θα γίνουν! ;)

    Με το καλό να αρχίσεις και τη διατροφή και μέχρι τότε εύχομαι καλή ισορροπία!

    Εγώ είμαι ήδη ήδη σε διατροφή και η ζυγαριά μου έχει αρχίσει να παίρνει την κάτω βόλτα. Αργά, βέβαια, αλλά δε με νοιάζει πλεόν, είμαι εντάξει απέναντι στην διατροφική μου συνείδηση (και στα κιλάκια που θέλω να χάσω) και δεν καταπιέζομαι για τρελά αποτελέσματα μέσα σε μια βδομάδα. Είπαμε, όσο πάρει...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    8
    Μπραβο σου! Ηθελε θεληση αυτο γι αυτο και παλι μπραβο σου, πολυ χαιρομαι για σενα και σου ευχομαι καλη συνεχεια:)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    51
    Κι εγώ αγχώνομαι, αλλά δεν έχω να χάσω δέκα κιλά.. έχω να χάσω έναν ολόκληρο άνθρωπο από πάνω μου...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    8
    Και απ'οτι βλεπω πας ηδη πολυ καλα! Συγχαρητηρια και σε εσενα (Y) Κανεις καποια διατροφη/διαιτα; Και αν ναι, ποσο καιρο?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    51
    Καλησπέρα Αμαρυλλίς.. Σε ευχαριστώ πολύ! Διατροφή κυρίως... Εδώ και 6 εβδομάδες, αλλά κάνω και τρέξιμο όσο μπορώ... :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •