Ουλες,τριχοπτωση και αλλα μετεγχειρητικα προβληματα-Τι θα βοηθησει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Ουλες,τριχοπτωση και αλλα μετεγχειρητικα προβληματα-Τι θα βοηθησει;

    Με την παροτρυνση των κοριτσιων απο το τοπικ της επιμηκους γαστρεκτομης,αποφασισα να δημιουργησω αυτο το τοπικ για τους φρεσκοεγχειρισμενους,ωστε να μπορουμε ολοι να γραφουμε τις συμβουλες μας για τα οποια προβληματα παρουσιαζονται μετα την εγχειριση...
    Προσωπικα,οι μονες μου ανησυχιες μετα την επεμβαση ηταν κυριως αισθητικες,και ετσι εχω ερευνησει ενδελεχως το θεμα του τι βοηθαει τις ουλες και την τριχοπτωση,μπαινοντας σε φορουμ του εξωτερικου για ο,τι πληροφορια μπορω...Μαζευω τα καλυτερα και πιο αξιοπιστα και σας τα παραθετω :

    1.Mετα την επεμβαση και για τουλαχιστον 1 μηνα δεν ειναι θεμιτο να χρησιμοποιουμε κρεμες...Οι ουλες μας ακομα ειναι ευαισθητες και το καλυτερο ειναι να ακολουθουμε ακριβως τις οδηγιες του γιατρου μας για να εχουμε την καλυτερη δυνατη επουλωση.
    Παραλληλα,καθως το σωμα μας θα αλλαζει,ειναι καλο απο τωρα να αρχισουμε να χρησιμοποιουμε μια συσφικτικη κρεμα.Οι κρεμες τετοιου ειδους (καθαρα προσωπικη αποψη εδω) δεν ειναι καλυτερες οσο ακριβοτερες ειναι.Το κλειδι ειναι να εφαρμοζονται με κυκλικες επιμονες κινησεις μεχρι να απορροφηθουν.Θα βοηθουσε ενα εργαλειο για μασαζ τετοιου τυπου ωστε να ενθαρρυνεται η κυκλοφορια του αιματος
    http://learndeepmassage.com/wp-conte...200&w=200&zc=1
    (Εγω το αγορασα 1ευρω απο τα H&M)
    *Προσοχη:κλειδι στην συσφιξη ειναι γενικα η καλη απολεπιση και ενυδατωση)


    2.Τον δευτερο μηνα -και εφοσον ο γιατρος μας δωσει το οκ- μπορουμε σιγα σιγα να ασχοληθουμε με την εμφανιση των ουλων...Η καλυτερη περιπτωση που εχω συναντησει ειναι η avene cicalfate η απλη,στην τιμη των 7 ευρω.Ειναι ιδανικη κυριως γιατι περιεχει αντιβακτηριδιακα στοιχεια και ενδεικνυται για προσφατες ουλες.
    -Εαν εχουμε ραγαδες,παρολο που σιγουρα τιποτα δεν μπορει να τις εξαφανισει οι κρεμες βοηθανε στην απαλυνση τους και εαν μας ενοχλουν πολυ θα μπορουσαμε να τις χρησιμοποιησουμε-

    3.Τον τριτο μηνα εχουμε λογικα ξεπερασει καθε προβλημα με τις ουλες οσον αφορα το ουσιαστικο κομματι της θεραπειας τους.
    Υπαρχουν πολλες κρεμες που υποσχονται αποκατασταση τους αλλα αν δεν θελουμε να ξοδεψουμε 50 ευρω σε σαλια νυχτεριδας και δακρυα νεραιδας προτεινω τα εξης:

    A) Μετα το ντους το δερμα μας απορροφα πολυ περισσοτερο,ειδικα εαν εχουμε κανει απολεπιση.Γνωστο φυτικο συστατικο για την αποκατασταση του δερματος ειναι η βιταμινη Ε.Το λαδι της βιταμινης Ε καθως λιπαρο,χρησιμοποιειται σε σχεδον υγρο δευμα.Θα το βρουμε σε φαρμακεια σε μορφη softgels η σε καταστηματα καλλυντικων/σαπωνοποιειας σε μπουκαλακι.Και τα δυο με περιπου 10ευρω.
    (Eγω το πηρα απο εδω http://www.sensities.com/showroom.php)

    Β) Η Avene Cicalfate βγαινει και σε μια εκδοχη ειδικη για ουλες,επιμενω σε αυτην κυριως γιατι εχει την καλυτερη τιμη και φαρμακευτικες ιδιοτητες.

    Γ) Για πιο εντατικες θεραπειες με λιγο πιο τσιμπημενη βεβαια τιμη οι πιο δημοφιλεις ειναι η kelosoft και η mederma scar treatment(η οποια εχει διθυραμβικες κριτικες σε καθε σαιτ που εχω επισκεφτει και θα αρχισω να χρησιμοποιω λιαν συντομως)

    *Οι θεραπειες αυτες για να φανουν αποτελεσματικες χρειαζονται ΠΑΝΤΟΤΕ το χρονο τους (4-6 εβδομαδες min)


    >>Σημαντικο ειναι να κατανοησουμε οτι η θεραπεια των προβληματων αυτων ξεκιναει εκ των εσω.Η επαρκης καταναλωση πρωτεινης και βιταμινων βοηθαει σε πολυ μεγαλο ποσοστο στην θεραπεια των ουλων (και την αποφυγη τριχοπτωσης)
    >>Σημαντικα -εφοσον εγκρινει και ο γιατρος σας ειναι καποια συμπληρωματα,κυριως βιταμινης Ε.


    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ:

    H μετεγχειριτικη τριχοπτωση αποφευγεται πολυ δυσκολα.Σε αλλους ειναι ελαφρια σε αλλους παλι εντονη.Παρολο που δεν μπορουμε να την εξαφανισουμε μπορουμε σιγουρα να τη δαμασουμε...

    1.Εφοσον εγκρινει ο γιατρος σας χρησιμοποιειστε οσο νωριτερα γινεται συμπληρωματα ειδικα για την περιπτωση (το Skin nails&hair της Solgar θεωρειται πολυ καλο για την περιπτωση μας)
    2.Σε ολα τα φορουμ αναφερεται η πολυ μεγαλη σημασια του συμπληρωματος ΒΙΟΤΙΝΗΣ.Ειναι το πιο σημαντικο βοηθημα για την τριχοπτωση μετα τις επεμβασεις.
    3.Βιταμινη Ε,C,ψευδαργυρος και σιδηρος θα πρεπει να καταναλωνονται ειτε μεσω της διατροφης ειτε μεσω συμπληρωματων για να βοηθηθει ακομα περισσοτερο η κατασταση.
    4.Πρωτεινη,πρωτεινη,πρωτειν η!!

    Περαν του τι βαζουμε στο στομαχι μας θα πρεπει να προσεχουμε και τι βαζουμε στο κεφαλι μας!!

    ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ:
    >Η χρηση ενος σαμπουαν για την προληψη της τριχοπτωσης (πχ 7E της propoline) ειναι ενα καλο προληπτικο μεσο.
    >Για την προληψη ειναι επισης βοηθητικη μια μασκα μαλλιων με κερατινη.
    >Το μασαζ με ελαια στο τριχωτο της κεφαλης ειναι μια τεχνικη σχεδον αγνωστη στη μεση ελληνιδα,διαδεδομενη ωστοσο στο εξωτερικο.
    -Το ελαιολαδο δουλευει αρκετα καλα,ωστοσο να αποφευγεται απο οσες εχουν λιπαρα μαλλια
    -Το σταφυλοκουκουτσελαιο,το λαδι jojoba η το αμυγδαλελαιο ειναι πλουσια και βοηθουν και στην ενυδατωση του δερματος του κεφαλιου
    -Το δαφνελαιο ειναι γνωστο για τις ιδιοτητες του για το καλο της τριχας και δινει και σκουροχρωμες ανταυγειες στα μαλλια
    -Το καστορελαιο ειναι καταλληλο για μαλλια φρυδια και βλεφαριδες
    -Το λαδι μεντας (http://www.pharmacyone.gr/enallaktik...-oil-10ml.html) ειναι μακραν αυτο που συστηνεται περισσοτερο.Βοηθα την κυκλοφορια του αιματος και ερεθιζει την επιδερμιδα της κεφαλης με αποτελεσμα την δημιουργια νεων τριχοθυλακων

    ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΠΤΩΣΗ!ΚΑΙ ΤΩΡΑ?
    >Η καλυτερη λυση ειναι το κοψιμο των μαλλιων.Ωστοσο αυτο δεν ειναι επιλογη για τις περισσοτερες απο εμας που αρνουμαστε πεισματικα να κοψουμε τα μαλλακια μας.Υπαρχουν λοιπον και αλλα βοηθηματα
    >Ειδικα σαμπουαν συνηθως δεν βοηθανε πολυ.Πολυ καλα θεωρουνται της Vichy.Η καλυτερη περιπτωση που εχω συναντησει ειναι το Nioxin,που συστηνεται ευρεως απο ολη την κοινοτητα μανικωμενων.Διαλεξτε προσεκτικα το καταλληλο συστημα για εσας.
    >Θεραπειες για την εποχιακη τριχοπτωση κυκλοφορουν σε αμπουλες και σε διαφορες μορφες και ολες εχουν ως ενα βαθμο καλα συστατικα που μπορουν να βοηθησουν.
    >Καλο ειναι να αποφευγεται το υπερβολικο styling και τα προιοντα οπως λακ και αφροι.Αν ειναι να ισιωσουμε τα μαλλια μας,τουλαχιστον ας τα αφησουμε πρωτα να στεγνωσουν φυσικα-οχι σεσουαρ!-,η αν ειναι να κανουμε ενα χτενισμα που απαιτει λακ καλο ειναι την ιδια μερα να λουστουμε και να χρησιμοποιησουμε μια ενυδατικη μασκα.

    Για επαγγελματικα προιοντα περιποιησης μαλλιων και συστηματα Nioxin ψωνιζω εδω http://www.ariane-eshop.gr/final.asp

    *ευαισθητο γυναικειο θεμα*
    Καθως εδω ειμαστε συνηθως κυριες να επισημανω κατι για την απωλεια βαρους και το μεγεθος του στηθους.
    Το στηθος συνηθως μικραινει κατα τη μεγαλη απωλεια βαρους.Αν ο σωματοτυπος μας ειναι τετοιος που το στηθος ειναι μερος του δεν θα μικρυνει πολυ.Το σιγουρο ειναι οτι θα υπαρχουν αλλαγες.
    Για να μεινει στη θεση του,το λαδι βιταμινης Ε και η καλη ενυδατωση του στηθους (ΚΑΙ του λαιμου/ντεκολτε!) ειναι κλειδι.

    Οι ασκησεις βοηθουν ως ενα βαθμο-οχι για να μην μικρυνει αλλα για να σταθει στο υψος του!Γυμναστε το στερνο τους πλαγιους κοιλιακους και τους ωμους.
    (Προσωπικα εχω επενδυσει σε ενα shake weight γιατι εχω και πολυ στρουμπουλα μπρατσα,αν ειστε σαν εμενα μπορειτε να δοκιμασετε,ειμαι ευχαριστημενη)
    Απο κρεμες εχω μια συνταγη γραμμενη απο τη δερματολογο μου,εαν θελετε u2u me και σας τη δινω!

    ΠΡΟΣΟΧΗ:Σημειωνω οτι δεν ειμαι ειδικος η δερματολογος-απλως εχω ερευνησει πολυ το θεμα απο καθαρη φιλαρεσκεια!Να συμβουλευεστε παντα το γιατρο σας!!

    *Σημειωση:Το ξερω οτι μερικα απο αυτα τα tips ειναι καπως ακριβα,ωστοσο για μειωση του κοστους προτεινω την αγορα online,καθως υπαρχει ΜΕΓΑΛΗ εκπτωση σε πολλα προιοντα απο online φαρμακεια,οπως
    pharmacy295.gr
    helpforhealth.gr
    pharmacy4u.gr
    *Σημειωση2:Δεν προσπαθω να κανω διαφημιση σε κανεναν,απλως λεω τι δουλευει για μενα και τι οχι...
    *Σημειωση3:To καθε ατομο ειναι διαφορετικο,γι αυτο αν κατι δουλευει για σας και δεν το εχω δοκιμασει η δεν το ανεφερα γιατι δεν μου εκανε κατι μη διστασετε να το προτεινετε!!

    Eιμαι ΠΑΝΤΑ ενα u2u κοντα σε οποιον με χ
    ρειαστει...
    Εαν θελετε στειλτε ενα u2u για να σας στειλω friend request στο facebook

    Με αγαπη παντα,
    Χαρα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Η τριχόπτωση όπως ήρθε ξαφνικά,έτσι και θα φύγει. Ότι κι αν δοκίμασα από λοσιόν κτλ δεν είχε αποτελέσματα καθώς οφείλεται στο μεγάλο σοκ που έχει υποστεί ο οργανισμός με την επέμβαση και προσπαθεί να προσαρμοστεί. Είναι τέτοιο το σοκ που δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν οι κρέμες κτλ. Το είχα θέσει στο γιατρό μου, δεν ήταν αντίθετος με τη χρήση τους ,όμως εξαρχής μου είπε ότι δεν μπορούν να βοηθήσουν για τους παραπάνω λόγους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Γεια σου Χαρά,
    έχοντας περάσει από μια σληβ γαστρεκτομή πριν 2 χρόνια, μια αφαίρεση χολής πριν 1,5 χρόνο και μια πλαστική στήθους πριν 1 χρόνο, μπορώ να σου καταθέσω την εμπειρία μου αλλά και όσα μου είπαν οι γιατροί μου.
    Οι τομές αφήνουν ουλές, είναι αλήθεια, οι οποίες με τα χρόνια ασπρίζουν. Το πόσο σύντομα ασπρίζουν και αν αφήνουν χηλοειδή υφή εξαρτάται από το δέρμα του καθενός μας και όχι από τις κρέμες που θα βάλουμε. Οι κρέμες κατά βάση ενυδατώνουν τις εξωτερικές στιβάδες του δέρματος μας και τις κάνουν να φαίνονται πιο σφικτές αφού ενυδατωμένο δέρμα είναι ένδειξη υγείας. Όμως σύμφωνα με τον πλαστικο μου, δουλειά επουλωτική κάνουν μόνο κατά το 10% δηλαδή, σχεδόν τίποτα. Μην περιμένουμε λοιπόν θαύματα. Ο χρόνος και η ποιότητα του δέρματός μας στην ουσία καθορίζουν πως θα φαίνονται. Κλασικό παράδειγμα αποτελώ εγώ και η φίλη μου η *Katie ,κάναμε τη σληβ και την πλαστική με τους ίδιους γιατρούς και μάλιστα την πλαστική με 5 μέρες διαφορά. Το δέρμα της είναι μακράν πιο επουλωμένο στο σημείο των ραφών ενώ το δικό μου κρατάει ακόμη και την κοκκινίλα των τομών και μια πιο έντονη υφή. Είναι πράγματα αυτά που δεν μπορούμε να ελέγξουμε.
    Όσο για τα μαλλιά, είναι όπως τα λέει ο Στέλιος, όπως απότομα πέφτουν έτσι απότομα σταματάνε να πέφτουν. Φυσικά παντα είναι καλό να φροντίζουμε για την υγεία και τη δύναμή τους οπότε δεν είμαι κατά των συμπληρωμάτων και των σπρέι. Τα έβαλα και εγώ και συνεχίζω να τα βάζω γιατί εχω γενικά πρόβλημα με τα μαλλιά μου και είχα και πριν χειρουργηθω και χαθούν όσα χάθηκαν. Εμένα με βοηθάει στην διατήρηση των μαλλιών μου στη θέση τους ένα σκεύασμα που λέγεται Κυστίνη και το παίρνω ημερησίως. Επίσης λαμβάνω εκχύλισμα νυχτολούλουδου(evening primrose) σε κάψουλα που ενισχύει τα οιστρογόνα μου άρα και τα μαλλιά μου που επηρεάζονται από αυτά.
    Ξέρω Χαρά ότι είσαι μικρό κορίτσι και φυσικά σε ανησυχεί η εικόνα του σώματός σου περισσότερο από καποιους μεγαλύτερους που έχουν κάνει αυτήν την επέμβαση(και εγώ είμαι μια από αυτους). Πια στα 39 μου, νιώθω την ομορφιά της αλλαγής της ψυχολογίας μου και της υγείας μου και δεν με ενοχλούν τα σημάδια από τις τομές και τα ράμματα. Ϊσα ίσα που τα αγαπώ όλα, θυμάμαι τον πόνο τους και είμαι περήφανη που αντανακλούν την επώδυνη αλλά ουσιαστική πορεία μου ως εδώ. Όμως, δεν θέλω να απογοητευτείς αν δεις ότι καποια σημάδια θα σου μείνουν. Αυτά θα είναι εκεί αλλά εσύ μπορείς να αλλάξεις τον τρόπο που θα τα αντικρίζεις και αντί να βλέπεις έναν εχθρό που πρέπει να εξολοθρεύσεις να βλέπεις ένα συνοδοιπόρο που μαζί του πέρασες πολλά και δύσβατα μονομάτια για να φτάσεις στον προορισμό σου...

  4. #4
    Πρωτον,το οτι η τριχοπτωση δεν αποφευγεται νομιζω το ξεκαθαρισα απο μονη μου...
    Δεν μπηκα σε αυτη τη διαδικασια για να δωσω μαγικες λυσεις αλλα για να βοηθησω οσους θελουν να δωσουν μια ωθηση βοηθωντας τον οργανισμο τους σε αυτα που περναμε-αυτο κανω κι εγω...
    Ξερω οτι καποια πραγματα θα μεινουν,και θα ειναι μονο για να μου θυμιζουν τι εκανα και τι αξιζει να κανω για να τα διατηρησω...Ομως θα ενιωθα πολυ ασχημα αν ηξερα οτι μπορουσα να αποφυγω καποια πραγματα και δεν το εκανα....Γι αυτο και γραφω οσα διαβασα για να το ξερουν και οι υπολοιποι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    1
    Θα μπορούσαμε να έχουμε μια ολοκληρωμένη άποψη τόσο από το γιατρό που μας έκανε την επέμβαση. Πιστεύω πως δεν θα ήταν κακό να πάρουμε και μια γνώμη από σοβαρά καταστήματα όπως φαρμακεία ή καταστήματα πώλησης ειδών για τα μαλλιά - σαμπουάν κλπ όπως αυτό okommotismou.gr, ώστε να σχηματίσουμε ολοκληρωμένη άποψη για το τι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    σορρυ shamad , δεν διαβασα ολο το ποστ σου, αλλα η καλυτερη κρεμα για ουλες ειναι η kelosoft ( εκ πειρας ) κανει περιπου 18 ευρω αλλα ταξιζει .....εχω πολλες ουλες απο πτωσεις με μοτο, ο scarface ωχρια μπροστα μου ....

    η μονη ουσια που βοηθα στην τριχοπτωση ειναι το minoxidil.........

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •