ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΗ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ-ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΗ.

    Ανοιξα αυτο το τοπικ γιατι δεν βρηκα αλλο παρομοιο.
    Οταν αναφερω χαλαρωση δεν εννοω αναψυχη δυστυχως. Αναφερομαι στη χαλαρωση του δερματος και κυριως (για τις κυριες του φορουμ) το στηθος!
    Ειναι ενα θεμα που με απασχολει παρα πολυ γιατι εχω δεξ μεγαλη διαφορα απο τοτε που αρχισα να παιρνω βαρος και κατι μου λεει οτι θα δω ακιμα μεγαλυτερη τωρα που θα το χασω...
    Εδω λοιπον οποια (και οποιος) θελει μπορει να δωσει τις συμβουλες του, πώς το αντιμετωπισε και κυριως πώς το προλαβε!
    Για να ξεκινησω εγω, εχω παρατηρησει οτι το δερμα μου "τραβιεται" πολυ οταν κανω εντονη γυμναστικη με κραδασμους οπως τρεξιμο σε διαδρομο ή σχοινακι. Αλλα μιλαω για πονο ε! Προσπαθω να φοραω οσο πιο σφιχτα ρουχα γινεται και στο συηθος δυο(!!!) αθλητικα μπουστακια. Εχει παρατηρησει το ιδιο κανενας αλλος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Πω πω... Αν δεν έχει κάποιος βιώσει αυτό που λες δύσκολα το καταλαβαίνει.
    Έχω δυο καλες φίλες και έχουμε περάσει εργατοώρες συζητώντας όλα αυτά τα άβολα που τους προκαλεί ένα μεγάλο στήθος...

    Θα πρέπει να κάνεις επένδυση σε ακριβά αθλητικά μπουστάκια. και σε εκείνα τα T-shirt που έχουν ενσωματωμένω στηθόδεσμο
    Με το τρεξιμο και τις αναπηδήσεις ειδικά πρέπει να υποφέρεις...
    Πόνοι στην πλάτη να φανταστώ...
    Και νομίζω το χειρότερο είναι το μαγιώ στη θάλασσα...

    Η μία από τις δυο φίλες μου σκέφτεται σοβαρά να κάνει επέμβαση μείωσης... Φαντασου πόσο δυσκολεύει την καθημερινότητά της...
    Πάντως γενικά ίδως θα πρέπει να βρεις ασκήσεις κατάλληλες για το κορμί σου...
    πχ.. http://www.shape.gr/fitness/programm...os-petroulaki/

    Καλά ραχιαίοι και ορθοσωμική είναι must, δηλαδή αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο με βάρη και ασκήσεις ενδυνάμωσης της πλάτης (για να μπορείς να το κουβαλάς για αρχή)...

  3. #3
    αχ αν έχεις μεγάλο στήθος μην κάνεις σκοινάκι.
    για οτιδήποτε αερόβιο με μεγάλη ένταση πρέπει να βρεις το κατάλληλο στηθόδεσμο ,αν ακόμα βλέπεις οτι πονάς κ έχεις ενοχλήσεις, διάλεξε άλλου είδους γυμναστική μέχρι να χάσεις κάποιο βάρος. από την έντονη κίνηση κ το τράβηγμα μπορεί να δημιουργηθεί κ καποια φλεγμονή. εμένα δν με βολεύουν τα αθλητικά μπουστάκια δν κρατούν καθόλου το στήθος, προτιμώ το κλασσικό σουτιέν με μπανέλα αλλά κ εκεί πρέπει να προσέξεις να μην σε στενεύει πολύ κ σε πληγώσει. να είναι άνετο αλλά να κρατάει κ καλά. για τι νούμερο μιλάμε?

  4. #4
    Εμένα με βολεύουν τα preety bra. Χρειάστηκε βέβαια να παραγγείλω 3 φορές για να πετύχω σωστό νούμερο, γιατί χρειάζεται αρκετά μικρότερο από αυτό που φοράς.
    Για να μην κρεμάει το στήθος όσο χάνεις τα κιλά αλλά κυρίως μετά, χρειάζονται ασκήσεις ενδυνάμωσης των μυών γύρω από το στήθος.
    Κάμψεις, κοιλιακοί πλάγιοι και κανονικοί, ραχιαίοι, πιέσεις με μπάρα, εκτάσεις με βαράκια, γενικά όλες οι ασκήσεις γυμναστηρίου με βάρη-μπάρες που εστιάζουν στην εκγύμναση του στήθους και των γύρω μυικών ομάδων.
    Τώρα αν δεν πας κ δε θέλεις να πας γυμναστήριο, στο σπίτι μπορείς να κάνεις κάμψεις, κοιλιακούς και ραχιαίους, και να αγοράσεις βαράκια, αλλά δε θα στο συνιστούσα γιατί είναι εύκολο να τραυματιστείς αν δεν ξέρεις τον ακριβή τρόπο εκτέλεσης της άσκησης και δεν έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό.
    Σε κάθε περίπτωση, μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα, η σύσφιξη, ειδικά του στήθους, μετά από απώλεια πολλών κιλών, είναι πολύ χρονοβόρα. Μην ασχοληθείς ένα μήνα και μετά πεις, α δε γίνεται τίποτα, σταματάω. :grin:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Προσωπική και ταπεινή γνώμη ό,τι κ να κάνεις το στήθος δε μαζεύεται μετά την απώλεια. Και μου το έχει πει κ γυμνάστρια με πολύχρονη πείρα αυτό. Δυστυχώς επειδή το στήθος είναι λιπώδης ιστός καθαρά δε γυμνάζεται. Γυμνάζονται οι θωρακικοί μυς δηλ το στέρνο, η περιοχή ακριβώς πάνω από το στήθος. Και εγώ χάνοντας τα κιλά το στήθος μου πλέον είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση κ ας μην είμαι ούτε 25. Παίζει σίγουρα ρόλο κ το δέρμα. Οι θωρακικοί μυς μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση λόγω γυμναστικής και "πετάγονται" αλλά το υπόλοιπο έχει κρεμάσει. Ευελπιστώ να μπορέσω κάποια στιγμή στο μέλλον να κάνω πλαστική.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Originally posted by marulenia
    Πω πω... Αν δεν έχει κάποιος βιώσει αυτό που λες δύσκολα το καταλαβαίνει.
    Έχω δυο καλες φίλες και έχουμε περάσει εργατοώρες συζητώντας όλα αυτά τα άβολα που τους προκαλεί ένα μεγάλο στήθος...

    Θα πρέπει να κάνεις επένδυση σε ακριβά αθλητικά μπουστάκια. και σε εκείνα τα T-shirt που έχουν ενσωματωμένω στηθόδεσμο
    Με το τρεξιμο και τις αναπηδήσεις ειδικά πρέπει να υποφέρεις...
    Πόνοι στην πλάτη να φανταστώ...
    Και νομίζω το χειρότερο είναι το μαγιώ στη θάλασσα...

    Η μία από τις δυο φίλες μου σκέφτεται σοβαρά να κάνει επέμβαση μείωσης... Φαντασου πόσο δυσκολεύει την καθημερινότητά της...
    Πάντως γενικά ίδως θα πρέπει να βρεις ασκήσεις κατάλληλες για το κορμί σου...
    πχ.. http://www.shape.gr/fitness/programm...os-petroulaki/

    Καλά ραχιαίοι και ορθοσωμική είναι must, δηλαδή αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο με βάρη και ασκήσεις ενδυνάμωσης της πλάτης (για να μπορείς να το κουβαλάς για αρχή)...
    Όχι πόνους στην πλατη δεν έχω καθόλου γιατί δεν είναι τόσο μεγαλο μέγεθος, οι πόνοι είναι μονο κατα τις αναπηδησεις στην γυμναστική, σκαλιά κλπ. Τι είναι αυτά τα μπλουζάκια με στηθοδεσμο; σε καταστημα με αθλητικά τα βρίσκω;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    αχ αν έχεις μεγάλο στήθος μην κάνεις σκοινάκι.
    για οτιδήποτε αερόβιο με μεγάλη ένταση πρέπει να βρεις το κατάλληλο στηθόδεσμο ,αν ακόμα βλέπεις οτι πονάς κ έχεις ενοχλήσεις, διάλεξε άλλου είδους γυμναστική μέχρι να χάσεις κάποιο βάρος. από την έντονη κίνηση κ το τράβηγμα μπορεί να δημιουργηθεί κ καποια φλεγμονή. εμένα δν με βολεύουν τα αθλητικά μπουστάκια δν κρατούν καθόλου το στήθος, προτιμώ το κλασσικό σουτιέν με μπανέλα αλλά κ εκεί πρέπει να προσέξεις να μην σε στενεύει πολύ κ σε πληγώσει. να είναι άνετο αλλά να κρατάει κ καλά. για τι νούμερο μιλάμε?

    Τα σουτιεν με μπανελα δεν με βολευουν στην γυμναστική γιατί υπάρχει τριβή, ανεβοκατεβαίνουν κ γενικά άβολα! Εχω πάρει όμως αθλητικό μπουστακι νικε τα όποια έχουν διαβαθμισεις ως προς τη στήριξη και το ειδος γυμναστικής. Φπραω λοιπον ενα τέτοιο και απο πανω άλλο ενα αλλά πιο μαλακό γιατί παρατήρησα όσο πιο σφιχτά τόσο πιο καλά! Για το νουμερο ήμουν παντα cup B αλλά τον τελευταιο 1μιση χρονο ειμαι cup C και κάτι παραπάνω ίσως. (προφανως φταινε τα 15 κιλα που εβαλα!)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Originally posted by kokkinoskoufitsa
    Εμένα με βολεύουν τα preety bra. Χρειάστηκε βέβαια να παραγγείλω 3 φορές για να πετύχω σωστό νούμερο, γιατί χρειάζεται αρκετά μικρότερο από αυτό που φοράς.
    Για να μην κρεμάει το στήθος όσο χάνεις τα κιλά αλλά κυρίως μετά, χρειάζονται ασκήσεις ενδυνάμωσης των μυών γύρω από το στήθος.
    Κάμψεις, κοιλιακοί πλάγιοι και κανονικοί, ραχιαίοι, πιέσεις με μπάρα, εκτάσεις με βαράκια, γενικά όλες οι ασκήσεις γυμναστηρίου με βάρη-μπάρες που εστιάζουν στην εκγύμναση του στήθους και των γύρω μυικών ομάδων.
    Τώρα αν δεν πας κ δε θέλεις να πας γυμναστήριο, στο σπίτι μπορείς να κάνεις κάμψεις, κοιλιακούς και ραχιαίους, και να αγοράσεις βαράκια, αλλά δε θα στο συνιστούσα γιατί είναι εύκολο να τραυματιστείς αν δεν ξέρεις τον ακριβή τρόπο εκτέλεσης της άσκησης και δεν έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό.
    Σε κάθε περίπτωση, μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα, η σύσφιξη, ειδικά του στήθους, μετά από απώλεια πολλών κιλών, είναι πολύ χρονοβόρα. Μην ασχοληθείς ένα μήνα και μετά πεις, α δε γίνεται τίποτα, σταματάω. :grin:
    Εχω ηδη βαρακια και διάδρομο στο σπίτι και προσπαθώ να κάνω γυμναστική όσο μπορω. Για τον τροπο εκτέλεσης δεν έχω πρόβλημα γτ απο την εφηβεια μου πηγαινα γυμναστήριο και ήμουν αθλήτρια οποτε είμαι οκ με αυτό. Δυστυχώς όμως παντα το εκανα σαν αγγαρεία, όχι επειδή μου αρεσει η γυμναστική, άλλα μονο για να χάσω βαρος ή να διατηρηθω κι έτσι δε μου έχει γίνει ακόμα τροπος ζωής. Θα ήθελα να πάω γυμναστήριο ή κάποιο άλλο ειδος εκγύμνασης άλλα δεν νιώθω άνετα με το σωμα μου ώστε να γυμναζομαι μπροστά σε κοσμο και έχω πολύ λίγο χρόνο (2 μέρες την εβδομάδα. )

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Originally posted by pink_90
    Προσωπική και ταπεινή γνώμη ό,τι κ να κάνεις το στήθος δε μαζεύεται μετά την απώλεια. Και μου το έχει πει κ γυμνάστρια με πολύχρονη πείρα αυτό. Δυστυχώς επειδή το στήθος είναι λιπώδης ιστός καθαρά δε γυμνάζεται. Γυμνάζονται οι θωρακικοί μυς δηλ το στέρνο, η περιοχή ακριβώς πάνω από το στήθος. Και εγώ χάνοντας τα κιλά το στήθος μου πλέον είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση κ ας μην είμαι ούτε 25. Παίζει σίγουρα ρόλο κ το δέρμα. Οι θωρακικοί μυς μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση λόγω γυμναστικής και "πετάγονται" αλλά το υπόλοιπο έχει κρεμάσει. Ευελπιστώ να μπορέσω κάποια στιγμή στο μέλλον να κάνω πλαστική.
    Κι εμένα το ίδιο μου είχαν πει καποτε κι ενω έχει χαλαρώσει αρκέτα το στήθος μου ηδη , με ενδιαφέρει κυρίως πώς να επηρεαστεί λιγοτερο μιας και έχω να χάσω 25+ κίλα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by thelwnaginwygihs
    Τι είναι αυτά τα μπλουζάκια με στηθοδεσμο; σε καταστημα με αθλητικά τα βρίσκω;
    Σίγουρα εκεί. Η εταιρεία που πήρες το μπουστάκι νομίζω είχε κάνει μια προώθηση με τέτοια μπλουζάκια στα ρούχα του τενις.

    Αλλά λογικά και σε εσωρουχάδικα μπορεις να βρεις. Έχει κάτι μπλουζάκια που έχουν ενσωματωμένο στηθόδεσμο ή κορσέ ή και τα δύο. Τώρα που το σκέφτομαι και γνωστή αλυσίδα έτοιμων ρούχων έχει τέτοια εσώρουχα.. Εγώ είχα πάρει ένα μπουστάκι από κεί ασπροπρόσωπη με έβγαλε και οικονομικότερο ήταν....

  11. #11
    Πάντως όσο πιο αργά χάνονται τα κιλά, τόσο το καλύτερο για το θέμα χαλάρωσης. Εννοείται βέβαια ότι παίζει ρόλο και η ηλικία, γιατί αλλιώς αντιδρά το δέρμα στα 20 κ αλλιώς στα 50.
    Εγώ που τα 30 κιλά τα έχασα σε 1μιση χρόνο, 15 μήνες για την ακρίβεια, δεν έχω ακόμη καμία χαλάρωση! Μα καμία όμως!
    Τώρα βέβαια που όπως βλέπω χάνω πιο γρήγορα δε νομίζω να συνεχιστεί για πολύ η ευτυχία, αλλά σίγουρα όταν μας μιλάνε για αργή απώλεια, έχουν κάποιο λόγο...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •