διατροφη epworth (συνδυασμοι τροφων).την ακολουθει καποιος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2

    διατροφη epworth (συνδυασμοι τροφων).την ακολουθει καποιος;

    γεια σας. ειμαι νεο μελος στο forum αν και σας διαβαζω αρκετο καιρο.εδω σε καποιο topic ειχα διαβασει για την διατροφη με συνδυασμους τροφων η οποια μου εκανε εντυπωση και μετα απο λιγες μερες μου την συστησε καποιος γνωστος που την εκανε και ειχε αποτελεσματα. Ετσι αποφασισα να την κανω γιατι δεν σε περιοριζει με ποσοτητες και συγκεκριμενα φαγητα αν και καποιες φορες με ζοριζουν λιγο τα τετραωρα αλλα δεν γινεται να τα εχω ολα δικα μου. θα ηθελα ομως να ξερω και τις αποψεις και τις εντυπωσεις αυτων που την εχουν κανει και σε τι φαση βρισκονται μετα απο λιγο καιρο γιατι το θεμα δεν ξανανοιξε απο τα μεσα του 12. αραγε την συνεχιζουν; ειχαν ορατα και εντυπωσιακα αποτελεσματα;αν με δ ιαβασει καποιος ας μου απαντησει ,please

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    3
    καλημερα Νικη!! την ξεκινησα εγω αλλα μολις πριν απο μια εβδομαδα .Δειχνει να ειναι ευκολη,αν και δεν εχω μαθει ακομα ολους τους συνδυασμους απεξω,και το κυριοτερο ειναι οτι δεν εχω το εντονο αισθημα της πεινας. τηρω τα 4ωρα και εχω χασει την πρωτη εβδομαδα 1 μιση κιλο και συνεχιζω...............

  3. #3

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Προσωπικα δεν ηξερα για το ειδος αυτης της διατροφης και ρωτησα να μαθω.
    Πιθανον, αρχικα, να εχει καποιο αποτελεσμα, αλλα δε νομιζω οτι προκειται περι ισορροπημενης διατροφης.
    Αν δει καποιος το παραπανω λινκ που ανηρτησε η ΜΑΡΙΑ, και που περιγραφει τις λεπτομερειες , αν εχει καποιες γνωσεις διατροφης θα καταλαβει οτι δεν ειναι και τοοοσο ισορροπημενη οταν π.χ σου λεει " ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗ ΤΡΩΜΕ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΜΥΛΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΓΕΥΜΑ)". Αυτο ειναι μυθος κ μαλιστα καταριφθεις απο εμενα την ιδια που εχανα κι εχανα κι εχανα ποντους περιλαμβανοντας παντα υδατανθρακες με τις πρωτεινες. (Προτεινω ανεπιφυλακτα το βιβλιο του Ευαγγελου Ζουμπανεα "διατροφικη νοημοσυνη". Λεει αυτο που λεει ο τιτλος του!)
    Η το αλλο.."ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ, Π.Χ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΜΕ ΟΣΟ ΨΩΜΙ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΟΣΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΗΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΤΥΡΙ Η ΚΡΕΑΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΙΑΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΣΑΛΤΣΑ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ,ΕΛΙΕΣ,ΠΙΠΕΡΙΕΣ, Κ.Λ.Π.
    Η ΝΑ ΦΑΜΕ ΟΣΟ ΨΩΜΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕ ΕΛΙΕΣ,ΝΤΟΜΑΤΕΣ, ΚΛ.Π ΛΑΧΑΝΙΚΑ". Οσο ψωμι θελουμε?????δλδ μιση φρατζολα κ βαλε απλα σε συνδυασμο με λαχανικα?:shocked2:
    "Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ, ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΧΩΡΙΣ ΒΟΥΤΥΡΟ, ΓΛΥΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ, ΤΟ ΜΕΛΙ, ΤΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ Π.Χ.ΛΟΥΚΟΥΜΙΑ,ΠΑΣΤΕΛΙΑ, ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΣΕ ΛΟΓΙΚΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ. ΟΙ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΑΣ Η ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΜΥΓΔΑΛΑ Η ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΑ."
    Λυπαμαι , αλλα...σε οσες εχουν προβλημα διαταραχης προσληψης τροφων, δε βοηθαει αυτο το"λογικες ποσοτητες"..Πολυ αοριστο ειναι...
    "ΤΑ ΦΑΣΤ ΦΟΥΝΤ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ". Κακως!! Γτ μπορει ενα σου γευμα τη βδομαδα να ειναι απο οποιο φαστ φουντ θες εσυ, εφοσον τηρεις μια ισορροπημενη κατα τα αλλα διατροφη.

    Και το παραλογο κατ'εμε "ΤΡΩΤΕ ΑΦΘΟΝΑ ΦΡΟΥΤΑ, Π.Χ. ΜΠΑΝΑΝΕΣ, ΜΗΛΑ,ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ Κ.Λ.Π. ΩΦΕΛΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ."
    Ετσι και φαμε "αφθονα" φρουτα μας βλεπω σ ενα μηνα να εχουμε ανεβασει ζαχαρο και ζυγαρια στα υψη...
    ΟΛΑ εχουν περιορισμους αμα θελουμε να χασουμε. Εξαλλου ειναι η ελλειψη περιοριορισμων στη διατροφη που αρχικα μας παχυναν..

    Αν θελουμε να μαθουμε να τρωμε για απωλεια αλλα κια για διατηρηση, θα πρεπει να μελεταμε.
    Κια για μενα μια μελετη , περα απο τις μακροχρονιες που κανω εδω κ χρονια, ειναι να διαβασουμε τα 2 βιβλια που μαλιστα παρατηρησα οτι τα προτεινει και το σαιτ εδω του αξιολογου διατροφολογου Ευαγγελου Ζουμπανεα 'ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ" και "THIN POSITIVE". EMΑΘΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  5. #5
    Αυτό το ΦΑΤΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ, κρύβει πάντα πολλές παγίδες !
    Μου θυμίζει την Άτκινς: ΤΡΩΤΕ ΜΟΝΟ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ, ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ!
    Δηλαδη μπορείς να φας το πρωί 20 αυγά μάτια, με μισό κιλό μπέικον και 40 λουκάνικα, το μεσημέρι 2 αρνιά , και το βράδυ 5 κοτόπουλα, 2 μοσχάρια και 25 τσιπούρες.
    Χάνεις βάρος, γιατί μετά τις πρώτες μέρες χαράς και γουρουνιάσματος έχεις βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια, ο οργανισμός δε λειτουργεί σωστά, και εμφανίζεται η κέτωση, η οποία προκαλεί μόνιμο αίσθημα κορεσμού (και δίψας). Φτάνεις σε σημείο να μην τρως τίποτα, και να μην πεινάς. Ναι, χάνεις πολλάααα κιλά. Αλλά δεν το λες ισοροπημένη διατροφή, από όποια οπτική κι αν το δεις...

    Απλά πρέπει να καταλάβουμε ότι κανένα ανθρώπινο σώμα δεν κατασκευάστηκε με τρόπο που να συντηρείται μόνο με φυτικές ίνες, μόνο με πρωτεϊνες, μόνο με υδατάνθρακες ή μόνο με συγκεκριμένους συνδυασμούς. Τόσα εκατομμύρια άνθρωποι γύρω μας τρώνε ψωμί με τυρί, μακαρόνια με κιμά, κρέας με πατάτες και κοτόπουλο με ρύζι, κι όμως έχουν φυσιολογικό βάρος...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    "Δηλαδη μπορείς να φας το πρωί 20 αυγά μάτια, με μισό κιλό μπέικον και 40 λουκάνικα, το μεσημέρι 2 αρνιά , και το βράδυ 5 κοτόπουλα, 2 μοσχάρια και 25 τσιπούρες."
    Kαλα, kokkinoskoufitsa...πεθανα λεμε!!Lol!!!!

    Σωστα τα λες!:thumbup:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •