γλυκιά...καταστροφή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41

    γλυκιά...καταστροφή

    παιδιά βοήθεια!έχω ένα μικρο-τεράστιο θέμα που..πρέπει να λυθεί.είμαι 16 και ποτέ δεν είχα θέμα με το σώμα μου.πάντα ήμουν αδύνατη προς φυσιολογική.πιο πολύ το πρώτο(!!) ίσως λόγω γονιδίων..πάντως ποτέ δεν πρόσεχα τι τρώω(δηλ. δεν έδινα σημασία σε θερμιδες κ.λ.π)ήμουν στα κιλά που ήμουν απλά από..συνήθεια!από πέρυσι όμως άρχισε το πρόβλημά μου.πήρα κι εγώ όπως όλοι φαντάζομαι 2-3 κιλάκια πρόπερσι το καλοκαίρι.για πρώτη φορά με ένοιαξε τόσο πολύ.δεν ξέρω..ίσως γιατί άρχισα να δίνω περισσότερη σημασία στην εμφάνιση μου εδώ και 3 περ χρόνια.ζήτησα λοιπόν συμβουλές από μια γνωστή μου που ήταν από πάντα αδύνατη και μου είπε να τρώω πολύυυ αργά και να μειώσω καπως την ποσότητα και φυσικά να...μειώσω τα γλυκά κατά πολύ πράγμα τρομερά δύσκολο μιας και πάντα ήμουν πρώτη γλυκατζού.τέλος πάντων τα έκανα όλα αυτά και σε συνδυασμό με το γυμναστήριο που πήγαινα κατάφερα από 52-53 κιλά που ήμουν να φτάσω τα 46,5 το επόμενο καλοκαιρι(χαμηλότερα δηλαδή απ' ό,τι πριν).οπότε τι έχουμε?μια κοπέλα που μόλις είχε τελειώσει το γυμνάσιο και ζύγιζε 46,5 κιλά με 1,67 ύψος.περιττό να πω ότι όλοι με είχαν πρήξει να πάρω κιλά.σχεδόν όλοι μου έλεγαν ότι ήμουν στα πρόθυρα νευρικής ανορεξίας.τώρα που το σκέφτομαι δεν είχαν άδικο το είχα παρακάνει.έβλεπα τα κόκαλά μου να φαίνονται ξεκάθαρα από διάφορα μέρη του σώματος μου.μια ζωντανή ακτινογραφία μπροστά στα μάτια μου μπροστά στον καθρέφτη κι όμως με νόμιζα χοντρή.τέλος πάντων όλα αυτά μέχρι το περασμένο καλοκαίρι που ζύγιζα κάπου 47 κιλά.μόλις όμως αντίκρυσα το νούμερο και θυμούμενη όσα είχα ακούσει απ τους γύρω μου περί ανορεξίας το έβαλα στόχο να το ξεπεράσω αυτό.έτσι το πάλεψα και πήρα κιλά με τον καλύτερο για μένα τρόπο..τα γλυκά!ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΑ ΟΜΩΣ!έφτασα να ζυγίζω αυτή τη στιγμή 56 κιλά με πολλαπλές προσπάθειες να τα χάσω αλλά μάταια..ακόμη με πιάνουν στιγμές που πραγματικά γουρουνιάζω.μέσα σε 6 μήνες πήρα κάπου στα 9 κιλά.πήγα και σε διατροφολόγο και μου είπε ότι είμαι εντελώς φυσιολογική.παρ όλα αυτά ανησυχώ.πάντα ήμουν λίγο παρακάτω απ το φυσιολογική και τώρα στα μάτια μου είμαι..υπέρβαρη.νοσταλγώ τις στιγμές που έβλεπα πέρυσι στον καθρέφτη μια κοπέλα 9 κιλά πιο αδύνατη ή μάλλον τα κόκαλά της..!σκέφτομαι τώρα το καλοκαίρι να μην φάω τίποτα για 3 μήνες εκτός από υγρά(νερό,γάλα και χυμούς που δεν τα κόβω με τίποτα!).σε συνδυασμό με το γυμναστήριο και χωρίς το άγχος του σχολείου θα τα χάσω σίγουρα.εσείς τι λέτε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    προς θεου κοριτσι μου μην κάνεις τέτοιο πράγμα στον εαυτό σου και ταλαιπωρείς το σώμα και την ψυχή σου..

    και εγώ στην ηλικία σου που ήμουν εκει 48 κιλά πάθαινα φρίκη όταν έπαιρνα 1-2 και το θεωρούσα το πρόβλημα της ζωής μου.. ίσως έχω ξεχάσει πως σκεφτόμουνα τότε αλλά στεναχωριέμαι πραγματικά να ακούω κορίτσια τόσο νέα και χωρίς πρόβλημα βάρους να σκέφτονται έτσι..

    η διατροφολόγος σου έχει δίκιο, είσαι απόλυτα φυσιολογική. 11 κιλά κάτω από το ύψος σου , είσαι και ελαφρώς πιο κάτω από τα φυσιολογικά..η δική μου φιλική συμβουλή είναι εφόσον νιώθεις πως δεν σε ικανοποιεί το σώμα σου να χάσεις το πολύ 2-3 κιλά με ισορροπημένη διατροφή και γυμναστική.. το καλοκαίρι και μόνο με μπανακια στι θάλασσα θα σφίξει το σώμα σου..

    προς θεού μην κάνεις δίαιτες μόνο με υγρά!!για ποιο λόγο κορίτσι μου?θα εξαντλήσεις τον οργανισμό σου άσε που όταν αρχίσεις πάλι να τρως θα τα πάρεις πάλι στο πι και φι.. η τροφή είναι το καυσιμο του οργανισμού, χρείαζόμαστε σωστές τροφές για να μπορόυμε να ζούμε.. ειλικρινά πιστεύεις πως 3 μήνες δεν θα φας τίποτα εκτός από υγρα και δεν θα σε μαζευουν με το κουταλακι από κάτω?και αυτο το θεωρείς καλή ιδέα?

    η διατροφολόγος που πήγες δεν σου έδωσε καποια διατροφή για το βάρος σου?ίσως θα μπορούσες να μιλήσεις σε κάποιον.. σε κάποιον ειδικό ή σε κάποιον που εμπιστεύεσαι.. από την οικογένεια σου ή κάποια φίλη..δεν μπορεί να νοσταλγείς ένα σχεδόν ανορεκτικο σώμα..δεν είναι υγιές..

    το 'τεραστιο' πρόβλημα σου είναι στη σκέψη και μόνο.. 15-16 χρονών κοπέλα είναι εποχές να ζήσεις τα νιάτα σου , να χαρείς το σώμα σου και όχι να το καταστρεφεις.. κρίμα είναι

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    το θέμα είναι ότι βαρέθηκα να σχολιάζουν τα παιδιά στο σχολείο και ειδικά μερικά σχόλια του στυλ:"πρήστηκες" στο πρόσωπο,τι έπαθες;, με εκνευρίζουν αφάνταστα.με είχαν συνηθίσει σκελετωμένη και τώρα τους φαίνομαι χοντρή..:grind: δεν το αντέχω άλλο αυτό..πρέπει να πάρω δραστικά μέτρα!μόνο έτσι θα με αφήσουν ήσυχη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    πρόβλημά τους πραγματικά!τι παει να πεί πρήστηκες? κτλ! έλεος!
    cAtTaC ο κόσμος είναι κακός και σχολιάζει/κρίνει το οτιδήποτε!γιατί μ αυτόν τον τρόπο ο ίδιος νιώθει ανώτερος έτσι..
    ειδικά τα παιδιά στην ηλικία σου που δεν είναι και ώριμα ..
    και εγώ όταν άρχισα στην τρίτη λυκείου να παχαίνω άκουσα το ' πάει, πάχυνε και η Έφη' και σημειωτέον ήμουν 57 κιλά!

    θα κάθεσαι να ακούς τον έναν και τον άλλον τι λέει και όχι τον εαυτό σου?αν αποφασίσεις να χάσεις λίγα κιλά κάνε το επειδή έσυ θα το θέλεις για σένα και πάλι μόνο μέσα στα όρια του μη βλαβερού για το σώμα σου..

    στο θέμα της δίαιτας τα δραστικά μέτρα δεν έχουν αποτέλεσμα, τουλάχιστον δεν έχουν αποτέλεσμα που να κρατήσει..
    διάβασε εδώ στο φόρουμ και θα δεις ότι οποιοι έχασαν κιλά, πολλά ή λίγα , τα έχασαν με σωστή διατροφή και λίγο άσκηση..
    οι μαγικές δίαιτες μόνο υγρά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, ούτε αποτέλεσμα έχουν ενώ καταστρέφουν τον οργανισμό..
    είσαι μικρή σε ηλικία και καταλαβαίνω ότι αυτό που θέλεις είναι απλά να ξεφορτωθείς κάποια κιλά, άκου όμως και αυτούς που έχουν παραπάνω πείρα από σένα σ αυτό το θέμα.. δεν δίνουν τυχαία το χρόνο τους για να σου απαντήσουν.. σημαίνει πως κάτι σημαντικό θέλουν να σου πουν..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    βρε μην κανεις ακροοτητες, κατα σου θα γυρισουν αυτα. χοντρη δεν εισαι μια χαρα εισαι με τα κιλα σου συμφωνα με το υψος σου!!απλα τωρα που σαι καλα και ειναι νωρις θα κανεις μια φυσιολογικη διατροφη και γυμναστικη και μεσα σε 2 μηνες θα γινεις κορμαρα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •