θέλω να ξαναγίνω...σκορδόπιστη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41

    θέλω να ξαναγίνω...σκορδόπιστη!

    αυτό που λέει ο τίτλος!θέλω να ξαναγυρίσω στα 47-48 κιλά και να πάω ακόμα πιο κάτω.είμαι 1.68μ. κ θέλω έτσι για το γαμώτο να δω πώς θα δείχνω στα 42 ας πούμε!άσε που αν τα καταφέρω και φτάσω εκεί κ χάσω δηλ. 14 κιλά σίγουρα θα έχω πολύ περισσότερη αυτοπεποίθηση κ δεν θα αισθάνομαι άσχημα για το πώς φαίνεται το σώμα μου αν πάω ας πούμε μέχρι κάτω στο περίπτερο!Γιατί έτσι νιώθω.Ισως ακόμη να με δει κ τ πρώην αγόρι μου και να τολμήσει να μου πει να τα ξαναφτιάξουμε.Έχω μάθει ότι το θέλει και τι καλύτερο απ'το να του δώσω αυτή την ώθηση!Άσε που αν φτάσω τα 42 μπορεί να καταλάβουν οι δικοί μου ότι υπάρχω κ να νοιαστούν για μένα!!!Επιτέλους!Εσείς τι λέτε;Δεν θα άλλαζαν όλα;:yes:

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    6
    42????????????????? einai poli liga!!! nomizw idi ise mia xara... g kanena logo den prepei na to riskraris! an thes na noiastoun oi dikoi sou vres ena allo tropo, min pezeis me ti zwi sou! thes na deis pws tha eisai? mia maza me kokkala tpt parapanw! i aftopepoithisi sou mporei na tonothei me xiliades tropous mi aftokatastrofikous! mas rwtas ti leme k an tha allazan ola! k veve tha allazan pros to xeirotero agapoula mou! min pezeis me afta!

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    το θέμα είναι ότι είχα συνηθίσει αυτή τη "γλύκα" του αδύνατου σώματος και ποτέ μέχρι φέτος δεν μπορούσα να με φανταστώ σε αυτά τα κιλά.Άσχετα απ ότι μου λένε οι άλλοι εγώ βλέπω στον καθρέφτη μια κοπέλα που είναι σαν κουβάς!το σιχαίνομαι αυτό..ποτέ δεν είχα τόσο μεγάλες καμπύλες και μπούτια..νιώθω χάλια..είμαι χάλια..μόνο μια τέτοια απώλεια θα με έσωζε..κι όσο για τους δικούς μου..έχω προσπαθήσει τα πάντα αλλά μάταια..μόνο αν έφτανα μέχρι το νοσοκομείο θα με πρόσεχαν..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    6
    filenada (an mou epitrepeis na se apokalw etsi ) min mpeis se afto to tripaki. gia to ipsos sou prepei to varos sou na kimenete apo 58-68kg. k ta 50 akm ine poli liga oxi ta 42. kane mia sizitisi sto spiti k pes kathara ti aisthanese. k min to skeftese kan to nosokomeio. k akm k simasia na min sou dinoun oi dikoi soi astoun k psa3e alla endiaferonta pou tha se gemizoun, kainouries parees k filous! eimai sigouri pws den eisai san kouvas, apla exeis afto pou exoume oi perissoteroi apo edw mesa! xamili avtoektimisi k katolou epignwsi tou pos pragmatika eimaste!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    με το να χασεις 14 κιλα απο ενα αδυνατο υγιες σωμα το μονο που θα καταφερεις ειναι να το αρρωστησεις. Ουτε ο φιλος σου θα γυρισει ουτε η σχεση με τους δικους σου θα αλλαξει, γιατι θα τους τρομαξεις τοσο πολυ που δε θα εχετε χρονο να χτισετε μια σωστη σχεση τρεχοντας στα νοσοκομεια. Το σωμα το υγιες το εχεις, ηδη, νομιζω ηρθε η ωρα να αναρωτηθεις για την ψυχη σου. Αν το μυαλο σου παιζει παιχνιδια καλο θα ειναι να μοιραστεις τις σκεψεις σου με τους δικους σου ανθρωπους. Αν θεωρεις οτι δε νοιαζονται μπορεις να μιλησεις σε ενα ψυχολογο, ειναι παντα εκει για σενα, εχεις αμεση επαφη, εχει τις γνωσεις να σε βοηθησει και να αντιμετωπισεις τα θεματα σου. Ειμαι σιγουρη οτι στην πορεια θα δεις πως οι δικοι σου νοιαζονται, κι οχι επειδη εισαι αρρωστη αλλα επειδη εισαι υγιης, χαρουμενη και περνας καλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by cAtTaC
    το θέμα είναι ότι είχα συνηθίσει αυτή τη "γλύκα" του αδύνατου σώματος και ποτέ μέχρι φέτος δεν μπορούσα να με φανταστώ σε αυτά τα κιλά.Άσχετα απ ότι μου λένε οι άλλοι εγώ βλέπω στον καθρέφτη μια κοπέλα που είναι σαν κουβάς!το σιχαίνομαι αυτό..ποτέ δεν είχα τόσο μεγάλες καμπύλες και μπούτια..νιώθω χάλια..είμαι χάλια..μόνο μια τέτοια απώλεια θα με έσωζε..κι όσο για τους δικούς μου..έχω προσπαθήσει τα πάντα αλλά μάταια..μόνο αν έφτανα μέχρι το νοσοκομείο θα με πρόσεχαν..
    η απωλεια δεν σωζει, η απωλεια στερει. Η ιδια η λεξη εχει το στερητικο μεσα. Το κλειδι δεν ειναι στο να χασεις βαρος ή στο να χασεις οτιδηποτε. Καταλαβαινω οτι εσυ το βλεπεις αλλιως, ομως καταλαβε οτι χρειαζεσαι βοηθεια, μακαρι να γινοταν διαδικτυακα. Θα περιμενω νεα σου με αγωνια κι ευχομαι ολα να πανε καλα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    Originally posted by anasa
    filenada (an mou epitrepeis na se apokalw etsi ) min mpeis se afto to tripaki. gia to ipsos sou prepei to varos sou na kimenete apo 58-68kg. k ta 50 akm ine poli liga oxi ta 42. kane mia sizitisi sto spiti k pes kathara ti aisthanese. k min to skeftese kan to nosokomeio. k akm k simasia na min sou dinoun oi dikoi soi astoun k psa3e alla endiaferonta pou tha se gemizoun, kainouries parees k filous! eimai sigouri pws den eisai san kouvas, apla exeis afto pou exoume oi perissoteroi apo edw mesa! xamili avtoektimisi k katolou epignwsi tou pos pragmatika eimaste!
    μπορεί και να χεις δίκιο για τη χαμηλή αυτοεκτίμηση!αλλά πραγματικά όταν σου λέω ότι έχω προσπαθήσει τα πάντα μ τ δικούς μου τ εννοώ!Και αυτό που είπες..τους έχω πει ακριβώς πώς αισθάνομαι..στη μάνα μου δηλ γιατί με τον πατέρα μου είμαστε πολύυ μακριά και κυριολεκτικά κ μεταφορικά..παρ όλα αυτά δεν νοιάστηκε ούτε στο τόσο!Το μόνο που είπε φωνάζοντας"Άσε με και συ μωρέ στην ησυχία μου..δεν είναι ώρα τώρα γι αυτά"!Έτσι κάνει πάντα..ποτέ δεν είναι η "κατάλληλη ώρα"..Πραγματικά αν ο μόνος τρόπος για ν καταλάβει ότι υπάρχω είναι ν φτάσω στο νοσοκομείο..τότε δεν έχω άλλη επιλογή.Ασε που όλα αυτά τα περιττά κιλά μ έχουν ρίξει τελείως και έχω χάσει τελείως την κοινωνικότητα που είχα..:barfy: Μετά απ όλα αυτά εσύ τι θα έκανες δηλ;

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    sweetOctober,έχω προσπαθήσει να πείσω τη μάνα μου άπειρες φορές να πάμε σ έναν ψυχολόγο που γνώριζε η ίδια πολύ καιρό(ειρωνία έτσι; )και στον οποίο έκανε ψυχανάλυση πολύ παλιά αλλά τίποτα δεν γίνεται... μου έχει πει ψέματα άπειρες φορές ότι θα επικοινωνήσει μαζί του και θα κλείσει ραντεβού και περνάει καιρός και όχι μόνο δεν παίρνει αλλά κάνει ότι και καλά δεν το θυμόταν καν(ενώ της το υπενθύμιζα συνεχώς)..εκτός απ'αυτό δεν πιστεύει ότι υπάρχει κάτι ουσιαστικό να συζητήσω μαζί του και άσε που είναι και το άλλο..το οικονομικό θέμα..μείζον θέμα!μου λέει ότι μία συνεδρία την χρυσοπληρώνεις...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    6
    tha pigena se ena psixologo ! afto tha ekana kati pou ekana polles fores k me voithise. psixiatro g tin akrivia! sigkekrimena ston fragkisko gonidaki stin athina oso spoudaza! einai foveros! me voithise se ola, k se thema igeias alla k psixologias! tha sou pei aakrivws pws na antimetwpiseis ola su ta provlimata. min katastrepseis to swma sou k tin zwi sou. einai krima !!! an oi goneis sou den katalavainoun pws einai lathos apenanti sou den ftais esi! min pezeis me tetoia pragmata! an paei kati strava? an pethaneis? tote ti? ti tha kerdiseis?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    γραψε στο google δωρεαν ψυχολογικη βοηθεια, βγαζει πολλα ενδιαφεροντα λινκ!!! Νομιζω υπαρχει κι ενας φορεας που λεγεται ανασα ή καπως ετσι, και ειναι δωρεαν. Ειμαι σιγουρη οτι μπορεις να βοηθηθεις δωρεαν, μαλλον πρεπει να το ψαξειςμονη σου και να παψεις να απευθυνεσαι στους γονεις σου, που απο οσο διακρινω δεν εχουν τα χρηματα, αλλα ουτε τον χρονο και δεν εχουν καταλαβει τι περνας. Δεν εχει νοημα να αποδειξεις τι περνας, αλλα να το περασεις. μετα θα λυθουν ολα. Εμεις ειμαστε εδω οτι μπορουμε να προσφερουμε.

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    Originally posted by anasa
    tha pigena se ena psixologo ! afto tha ekana kati pou ekana polles fores k me voithise. psixiatro g tin akrivia! sigkekrimena ston fragkisko gonidaki stin athina oso spoudaza! einai foveros! me voithise se ola, k se thema igeias alla k psixologias! tha sou pei aakrivws pws na antimetwpiseis ola su ta provlimata. min katastrepseis to swma sou k tin zwi sou. einai krima !!! an oi goneis sou den katalavainoun pws einai lathos apenanti sou den ftais esi! min pezeis me tetoia pragmata! an paei kati strava? an pethaneis? tote ti? ti tha kerdiseis?
    Να σου πω τ αλήθεια δεν με νοιάζει και να πεθάνω..έτσι όπως έχει γίνει η ζωή μου δεν τη θέλω πια και τόσο..έχω κάνει και μερικές απόπειρες αλλά πού;Παραείμαι δειλή για να τολμήσω το μοιραίο.. :(

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    Originally posted by sweetOctober
    γραψε στο google δωρεαν ψυχολογικη βοηθεια, βγαζει πολλα ενδιαφεροντα λινκ!!! Νομιζω υπαρχει κι ενας φορεας που λεγεται ανασα ή καπως ετσι, και ειναι δωρεαν. Ειμαι σιγουρη οτι μπορεις να βοηθηθεις δωρεαν, μαλλον πρεπει να το ψαξειςμονη σου και να παψεις να απευθυνεσαι στους γονεις σου, που απο οσο διακρινω δεν εχουν τα χρηματα, αλλα ουτε τον χρονο και δεν εχουν καταλαβει τι περνας. Δεν εχει νοημα να αποδειξεις τι περνας, αλλα να το περασεις. μετα θα λυθουν ολα. Εμεις ειμαστε εδω οτι μπορουμε να προσφερουμε.
    Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!Αλλά δεν νομίζω ότι θα θελα το θέμα να παρει περαιτέρω διαστάσεις γιατί θα νιώθω ακόμη χειρότερα..άσε που οι περισσότεροι φορείς για να σε βοηθήσουν πρέπει να πάσχεις από κάποια διατροφική διαταραχή..αν είχα ήδη ανορεξία ή αν έγραφα πέρυσι εδώ στα κιλά που ήμουν τότε(46,5-47)ίσως κάτι να γινόταν..αλλά το πρόβλημά μου έχει πολύ πιο βαθιές πιστεύω ρίζες..δεν οφείλεται δηλ μόνο σε λάθη των γονιών μου..έχει να κάνει περισσότερο με το δικό μου το ξερό κεφάλι και το πείσμα μου όταν βάζω ένα στόχο να τον πετυχαίνω..δυστυχώς εδώ η πειθαρχία που δυστυχώς έχω και η τελειομανία ίσως αποδειχτεί καταστρεπτική...όπως και να χει δεν μπορείς να ξέρεις μέχρι να το δοκιμάσεις...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλησπέρα,επίθεση γάτας!( έτσι διαβάζει η φαντασία μου το username σου :) )
    Δεν ξέρω τι είναι "σκορδόπιστη",αλλά μάλλον δε θα το'θελα καθώς τα σκόρδα μυρίζουν άσχημα.
    Διάβασα πέντε ποστς σου μόνο,ανάμεσα στα γραφόμενα των οποίων συγκρατώ πως είσαι στο λύκειο
    κι έχουν χωρίσει οι γονείς σου.Ζόρικα φαντάζομαι και τα δύο.Το ένα το υποθέτω,το άλλο το θυμάμαι.
    Δε σε γνωρίζω για να κατανοήσω τις ανάγκες σου,πόσο μάλλον να σου πω τι να κάνεις στη ζωή σου.
    Μια απορία έχω μόνο και μια πρόταση.Η πρόταση αρχικά:Γράψε ένα γράμμα στη μαμά σου με όσα νιώθεις.
    Όλα όσα είναι πολύ απασχολημένη ν'ακούσει ή όσα τυχόν προσπερνά ή υποτιμά ή δεν αντιλαμβάνεται.
    Για να ψάχνεις πώς να τραβήξεις την προσοχή της σημαίνει πως θέλεις να σε ακούσει πραγματικά.
    Αντί να το κάνεις με τον λάθος τρόπο που επίσης δε θα καταλάβει,δοκίμασε έναν πιο άμεσο κι απλό.
    Κι η απορία τώρα: Τι ακριβώς θα έλυναν τα 42 κιλά;Συγκεκριμένα σε ό,τι αφορά τη σχέση σου
    (αν κατάλαβα καλά)με τον πρώην αλλά και αυτήν με τη μαμά σου.Βοήθησε με,αν θέλεις,να καταλάβω.
    Δε χρειάζεται να προχωρήσεις σε προσωπικές λεπτομέρειες,που δε θέλεις να μοιραστείς.Κυρίως με νοιάζει
    εσύ ν'αναλογιστείς έναν έναν τους λόγους για τους οποίους θεωρείς δεν προχώρησε η σχέση σας με το παλικάρι
    καθώς κι όποια τυχόν θέματα νιώθεις να έχεις με τους γονείς σου και να δεις πόση συνάφεια έχει το βάρος σου
    ως προς αυτά.Καταλαβαίνω πως ενδεχομένως φαντάζει ανακουφιστικό το να νιώθεις πως κάτι περνά από το χέρι σου
    και κατ'επέκταση μπορείς να το ελέγξεις μέσα στον κυκεώνα σημαντικών απανωτών εξελίξεων που σου επιβάλλονται
    χωρίς να σε ρωτούν,στην πράξη όμως,ουσιαστικά,πόση σχέση πραγματικά το βάρος σου (είτε το τωρινό είτε αυτό
    που εύχεσαι ν'αποκτήσεις) με όλα αυτά έχει;Αν θέλεις,χαρά μου να συζητήσουμε ο,τιδήποτε είτε εδώ είτε σε U2U.

    Ναταλία

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41
    Καλησπέρα και σε εσένα Ναταλία!
    Πράγματι έπεσες μέσα κ στα 2.Και έχουν χωρίσει οι δικοί μου και πάω λύκειο(α'λυκείου συγκεκριμένα).Καταρχήν,σ'ευ χαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου με το γράμμα.Αλλά έχω ήδη προσπαθήσει με άπειρους τρόπους να της μιλήσω!Όταν είμαστε οι δυό μας και δεν έχει δουλειά,όταν είμαστε με άλλους,ακόμη και μπροστά στον πατριό μου.Και όταν λέω ότι της έχω μιλήσει,εννοώ και ήρεμα αλλά και δηλώνοντας φωναχτά(αφού το πρώτο δεν έπιανε)το πόσο χάλια με κάνει και νιώθω...το αποτέλεσμα;........ΤΙΠΟΤΑ!!!Δεν δύναται να με ακούσει γιατί δεν μπορεί να δεχτεί ότι έχει κάνει κάποια λάθη που μου έχουν κοστίσει και ότι η συμπεριφορά της τις περισσότερες φορές με έχει κάνει να φτάσω στα άκρα.Πολλές φορές παραλίγο να...γίνει το μοιραίο..Ίσως το μόνο πράγμα που μ έχει σώσει απ το να προχωρήσω στο τελευταίο στάδιο της απόπειρας είναι η δειλία μου.Την ίδια στιγμή όμως σκέφτομαι ότι και αυτό να συνέβαινε και πάλι δεν θα νοιαζόταν.ίσως να λυπόταν λίγο στην αρχή αλλά μετά θα με ξέχναγε.Θα την απάλλασσα από ένα βάρος...Τώρα όσον αφορά τον πρώην μου,είναι καθαρά θέμα αυτοπεποίθησης πιστεύω.Χωρίς αυτήν την ασφάλεια,τη σιγουριά και την ικανοποίηση που μου πρόσφερε μέχρι πέρυσι το αδύνατο σώμα μου νιώθω για πρώτη φορά σαν μηδενικό...σαν ένα άβουλο,αδύναμο άτομο που έχει χάσει την ικανότητά του να πετυχαίνει τους στόχους του..σαν κάποια που δεν μπορεί να πάει μπροστά.Νομίζω καταλαβαίνεις τέλος πάντων!Αν ήμουν ξανά αυτό το άτομο που περιέγραψα τότε νομίζω όλα θα έπαιρναν το δρόμο τους.Αν ήμουν ξανά "σκορδόπιστη"!Παρεμπιπτόντ� �ς,έτσι με έλεγε ο πατέρας του πρώην μου περιπαικτικά και για να μην αναρωτιέσαι σημαίνει κοκαλιάρα,πολύ αδύνατη..δεν έχει να κάνει με τα σκόρδα(!)τα οποία κ εγώ αντιπαθώ!Γι αυτό δίχως εκείνη την εμφάνιση νιώθω όπως σου είπα ένα 0 και ότι δεν μπορώ να σταθώ δίπλα στον πρώην μου με το κεφάλι ψηλά όπως κάποτε(όχι ότι αυτός φημίζεται για την εξωτερική του εμφάνιση),αλλά ούτε και δίπλα σε κανένα άλλο αγόρι.Κι όσο για τη σχέση μου με τη μάνα μου,για να απαντήσω στην απορία σου,τα 42 κιλά απλά μπορεί να με πήγαιναν στο νοσοκομείο,όπου θα με έβλεπε σε εκείνη την κατάσταση και ίσως επιτέλους να νοιαζόταν και να καταλάβαινε ότι πράγματι κάπου έκανε λάθος...Ελπίζω να σε κάλυψα!Περιμένω απάντησή σου, αν θες φυσικά!:smilegrin:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    καλη μου γατουλα, νομιζω θα επρεπε αμεσα να συμβουλευτεις εναν ειδικο, να σε βοηθησει να ορθοποδησεις ψυχικα, να νιωσεις καλυτερα με τον εαυτο σου και να καταλαβεις πως οι ανθρωποι μας αγαπουν, μας φροντιζουν και νοιαζονται παντα, οχι μονο οταν ειμαστε αρρωστοι, αδυναμοι ή αδύνατοι. Η μας αγαπουν οπως ειμαστε η καθολου. Δεν υπαρχει "σε αγαπω αν". Η αγαπη ειναι χωρις ορια. Νομιζω η μητερα σου δεν εχει καταλαβει το μεγεθος του προβληματος σου, η λυση δεν ειναι να κανεις αποπειρες αυτοκτονιας για να τη πεισεις, για την ακριβεια δε χρειαζεται να πεισεις κανενα, εκτος απο τον εαυτο σου οτι εχει προβλημα και πρεπει να το αντιμετωπισει αμεσα.
    Αν θελεις να πικρανεις/πονεσεις τον αλλο επειδη αδιαφορει/δεν ειναι κοντα σου, μπορεις να του γραψεις ενα γραμμα. Να λες οσα νιωθεις, οσα δεν ακουσε ποτε, να τα ξερασεις ολα. Θα νιωθεις πολυ καλυτερα. Το γραμμα θα το ταχυδρομησεις και μαζι θα ταχυδρομησεις και καθε πικρια και θα προχωρησεις.
    Αν επιλεξεις να τραβηξεις την προσοχη του αλλου θα ειναι προσκαιρο. Επιπλεον θα εχεις διπλα σου ανθρωπους που δε θελουν να ειναι μαζι σου, ειναι μονο επειδη πρεπει. Δε νομιζω να το θελεις αυτο. Ειμαι σιγουρη οι ανθρωποι σου σε αγαπουν αλλα καπου στην πορεια του διαζυγιου των γονιων σου και των οικονομικων θεματων χαθηκατε λιγο σε αλλα προβληματα ενω εσυ ασφυκτιουσες και ηθελες την προσοχη τους.
    Δεν ξερω τι αλλο να σου γραψω, νομιζω η μονη λυση ειναι ο ειδικος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •