δεν εχω έμμηνο ρύση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by aiglh!
    Originally posted by need2loose
    Originally posted by aiglh!
    κοριτσια ευχαριστω πολυ!!! πραγματικα τα εχω παιξει, το χω συζητήσει με τη μαμα μου και με τη γιατρο που ελεγχει το θυροειδη.. ομως το σωμα μου ειναι οκ ολα, τωρα που ειμαι στις μερες μου ο υπερυχος δειχνει οτι θα μου ερθει αλλα για καποιο λογο δε μου ερχεται...
    εχουμε σκεφτει οτι ισως ειναι απο χαμηλο αιματοκριτη, αγχος, πηξη αιματος και μετα κιλα...
    αληθευει οτι αν εισαι κατω απο το φυσιολογικο βαρος δεν σου ερχεται?
    εγω ειμαι 1.65 και 53 κιλα, τρωω κανονικα παιρνω δηλαδη 1500-2000 θερμιδες τη μερα...δεν στερουμαι..:smug b:
    Στο ύψος σου με αυτό το βάρος για χρόνια δεν είχα κανένα θέμα, δεν είναι τόσο χαμηλό που να μπορεί να προκαλέσει τέτοιο πρόβλημα. Σε καθημερινή βάση οι θερμίδες σου είναι 800-1000 σύμφωνα με αυτά που γράφεις! 1500-2000 έχεις πιάσει κάποιες φορές που ξεφεύγεις. Δεν θα μου έκανε εντύπωση να ευθύνεται η διατροφή σου για το ότι δεν έχεις περίοδο. Πέρυσι η κουμπάρα μου έκανε μ@λακίες και έριξε τις θερμίδες της πολύ χαμηλά, μέσα σε 2 μήνες έπαθε το ίδιο με εσένα και ας ήταν το βάρος της πιο μεγάλο από το δικό σου. Υπάρχουν τροφές που σε καθημερινή βάση χρειάζονται για να λειτουργεί σωστά ο οργανισμός μας, όλα είναι χημεία! Αν λείπει κάτι, επηρεάζει κάτι άλλο που με τη σειρά του κάνει κάποια άλλη ζημιά. Με κριτσίνια και γιαούρτια 5-6 φορές την εβδομάδα δεν παίρνεις όσα χρειάζεσαι. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει αυστηρά οι γυναίκες να μην κατεβαίνουν κάτω από τις 1200 θερμίδες ανά ημέρα, προφανώς δεν είναι ένα τυχαίο νούμερο αυτό! Πάρε έναν θερμιδομετρητή και ξεκίνα να μετράς τι τρως, θα εκπλαγείς όταν διαπιστώσεις και μόνη σου αυτό που σου λέμε τόσο καιρό εδώ μέσα!
    Πρέπει να το βάλεις στόχο, πότε κάτω από 1200 θερμίδες την ημέρα! Εσύ τον έσκισες τον οργανισμό σου παιδάκι μου, τι να κάνει και η περίοδος την έκανε μήπως βρει αλλού καλύτερα :P
    το χω βαλει στοχο τς 1200 και ανω, τωρα που μαι στο πατρικο μου τρωω στανταρ 1500 φουλ μπορει και παραπανω..αυτο που με τρομαζει ειναι μηπως δε μπορεσω να κανω παιδια...
    οι γιατροι μου παν οτι ειναι η ολη ταλαιπωρια του οργανισμου αλλα και δυο χρονια αργοτερα?? τωρα μου χορηγησαν τα dufaston οπου περιεχουν προγεστερονη για να ερθει...
    Είμαι σίγουρη ότι όλα θα στρώσουν μόλις αρχίσεις να τρέφεσαι σωστά! Μετά από αυτό που είδα σε 2 , ίσως ούτε καν 2 μήνες να συμβαίνει στην κουμπάρα μου καταλαβαίνω πόσο κακό στις ορμόνες μπορεί να κάνει μια έντονα υποθερμιδική διατροφή με έλλειψη ελαιόλαδου και άλλων σημαντικών στοιχείων!
    Εύχομαι να το κρατήσεις αυτό που είπες! 1500 θερμίδες είναι μια χαρά!
    Η κουμπάρα μου επίσης πήρε χάπια για να επανέρθει η περιόδος, μετά άρχισε να τρώει πιο φυσιολογικά και όλα έγιναν κανονικά.
    Για τα παιδιά που λες δεν νομίζω να υπάρχει καμιά πιθανότητα να επηρεάζεται αρνητικά το όλο θέμα. Αυτή τη στιγμή που οι ορμόνες σου είναι ταραγμένες απλώς δεν λειτουργεί σωστά το θέμα της ωορρηξίας, τα ωάρια όμως υπάρχουν και είναι μια χαρά! Μόλις έρθουν οι ορμόνες σου στα σωστά επίπεδα θα επανέρθει και η φυσιολογική λειτουργία όλου του κύκλου. Φαντάζομαι ότι και ο γιατρός θα στο είπε, δεν το ρώτησες;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    προχθες που ξεκινησα τα dufaston μου πεσε η πιεση στο 6 και χτες το ιδιο, πρεπει να τα κοψω..τα πηρα για να την προκαλεσω και να κανω εξετασεις αλλα δεν ξερω τι θα κανω τωρα, εχω απελπιστει!!!
    οντως το βοτανο αχιλειας βοηθαει να ερθει?
    πολυ φοβαμαι οτι θα ξαναρχισω αντισυλλιπτικα.
    το συνδεσμο το διαβασα, θα το διαβασω και καλυτερα γιατι το περασα καπως γρηγορα...
    μακαρι να μου ερθει εχω κουραστει τοσα χρονια και τωρα που χω ισσοροπησει στη διατροφη μου στεναχοριεμαι που γινεται ολο αυτο..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Συγνωμη που επεμβαινω στο ποστ σου, αιγλη, αλλα θα ηθελα να κανω μια συναφη ερωτηση. Υπαρχει περιπτωση απο κακη διατροφη να εχεις συχνοτερα περιοδο απο το φυσιολογικο;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    αμα τρως περισσοτερο ισως, αμα τρως λιγοτερο δε νομιζω..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    εχω αρχισει και πινω ροφημα μαιντανου και θα δοκιμασω και δικταμο ( λενε οτι βοηθαει ) βλεπω κολπικα υγρα ειναι καλο? προμυνηει κατι? οργανικα δεν εχω τιποτα αν και θα επαναλαβω παλι εξετασεις την αλλη βδομαδα, πριν 2 βδομαδες δεν ειχα κατι!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Τα κολπικα υγρα γενικα ειναι κάτι σύνηθες πριν την περίοδο :)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    αχ μακαριιιιιιιιιιιιιιιιιιι!! !!ανυπομονωωωωωω να δω επιτελους κοκκινοοοοοο!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    axaxaxaxaxaxa εγω ανυπομονω να το διώξω >.< Εχω διαιτολογο σημερα και μου ήρθε περίοδος γκαμώτη :-(

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    δε λες παλι καλα που θα ξεπριστεις!!!! εγω εχω τουμπανιασει 2 μηνες εχει να μου ερθει..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Πωπω πρέπει να είναι μεγαλη ταλαιπωρία :(

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    εκανα εξετασεις,, ο υπερυχος εδειξε οτι εχω κυστουλες ενω οι αιματολογικες ολα φυσιολογικα.. περιοδος ακομη δεν μου χει ερθει και το παχος του ενδομητριου ειναι μικρο που σημαινει πως δε θα μου ρθει...
    ειχα ακουσει οτι βοηθαει να πινεις μαιντανο ήπια και τιποτα, ηπια δικταμο τιποτα.... :rolleyes::rolleyes:

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Σε αυτά τα "ματζούνια" εγώ δεν πολυπιστεύω :/ Ο γιατρός τι σου λέει;;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    aigli έχω το ίδιο πρόβλημα τα τελευταία 12 χρόνια μιας κ τόσο κρατάνε κ οι διατροφικές μου διαταραχές.

    έχω κάνει άπειρες ορμονικές εξετάσεις
    επίσης έχω χαμηλό αιματοκρίτη και η γυναικολόγος μου είπε οτι επειδή ακριβώς δν έχω περίοδο(κ μόνο από primolut) θα έπρεπε να μην έχω θέμα με αιματοκρίτη

    τελευταία δοκίμασα την ομοιοπαθητική αλλά ακόμα κανένα αποτέλεσμα

    όσο για τους γιατρούς ενδοκρινολόγους και γυναικολόγους,όλοι μου λένε το ίδιο ποιηματάκι για το πως γεμίζουν κυστούλες οι ωοθήκες και έτσι δν παράγεται η προγεστερόνη κτλ κτλ

    άλλοι με βάζουν να πάρω αντισυλληπτικά και άλλοι μου λενε να κόψω τα γλυκά και να χαλαρώσω.

    και άμα θέλω να μείνω έγγυος να ξεκινήσω να κάνω σεξ κάθε μέρα για ένα χρόνο(πλάκα μας κάνουν) και άμα δν πιάσω τότε θα ξαναπάω να μου πουν τι θα κάνω ή μάλλον θα μου κάνουν αυτοι.

    ένας γιατρός μου εχει πει για ένα χάπι που το παίρνουν οι διαβητικοί .με έστειλε σε ενδοκρινολόγο και αυτός μου πήρε 80 ευρώ για την επίσκεψη,δν θεώρησε οτι χρειάζεται να πάρω αυτό το χάπι προς το παρόν και επίσης μου είπε την ίδια ιστοριούλα με τις κύστες και τις ωοθήκες.

  14. #29
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    δεν ειμαι ειδικος αλλα μηπως οτι εχεις αγχος παιζει καποιο ρολο?τα 53 κιλα δεν ειναι τοσο λιγα ωστε να μην εχεις περιοδο και αφου οι εξετασεις δεν εδειξαν τιποτα ,ισως η ψυχολογια σου να την επηρεαζει.Θα σε συμβουλευα να χαλαρωσεις πρωτα απ'ολα και να μην το σκεφτεσαι συνεχεια....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    τελικα συμβουλευτικα και αλλους γιατρους. ενας γιατρος που μου εκανε υπερυχο μου ειπε οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες γι αυτό και δεν εχω περιοδο, η γιατρος που με παρακολουθει ( ενδοκρινολογος ) μου πε να ξεκινησω αντισυλιπτικα χωρις να μου εξηγησει γιατι δεν εχω...
    πηγα στο αλεξανδρασ η γυναικολογος που με ειδε μου ειπε οτι δεν εχω εικονα πολυκυστικων και δεν εχω περιοδο διοτι το ενδομητριο μου ειναι μονο 3 εκατοστα ή χιλιοστα δεν θυμαμαι πως μετριεται...:smug b:
    μου ειπε οτι μαλλον φταει το αγχος και ισως πρεπει να παρω 2 κιλα και λογικα θα φτιαξει η περιοδος. οταν εχασα πολλά κιλα η περιοδος μου, μου σταματησε στα 53 δλδ κατω απο 53 δεν εχω. τωρα ομως ειμαι 53 με διακυμανσεις ενα δυο κιλα πανω κατω τρωω τα παντα δε στερουμε και αρκετες ποσοτητες και παλι δεν εχω...
    μου εδωσε να παρω αντισυλιπτικα για να μου ερθει. τα πηρα περασα ενα απαισιο μηνα (πονους, πρηξιμο,πονοκεφαλο,λιγουρε ς,ναυτια ) και ακομη να συνελθω... δε θελω να τα ξαναπαρω περιμενω να μου ερθει περιοδος να κανω υπερυχο της μερες που πρεπει ( 3η μερα κυκλου ) να δω ανα εχω πολυκιστικες αν εχω θα πρεπει να συνεχισω το χαπι αν οχι δεν θελω γιατι δεν το αντεχω... το επινα και 2 χρονια...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •