δεν εχω έμμηνο ρύση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491

    δεν εχω έμμηνο ρύση

    εχω μπερδευτει πολυ με αυτο το θεμα και θα ηθελα και τη δικη σας αποψη ή μηπως εχετε παθει το ιδιο ποτε!:shocked2:
    πρωτη φορα εμμηνο ρυση ειχα στα 13 μου. ο κυκλος μου ηταν καλα μεχρι τα 15 οπου επαθα νευρικη ανορεξια. μεχρι τα 16 μου δεν ειχα περιοδο, επειτα μου ηρθε με αντισσυλιπτικα για ενα χρονο και στα 17 και μεχρι τα 19 ειχα. στα 19 μου ξανακοπηκε παλι λογω απωλειας κιλων και απο τοτε εως και τωρα που μαι 21 δεν εχω, επινα ενα χρονο αντισυλλιπτικα, σταματουσα και δεν ειχα και τωρα παλι πηρα τα σταματησα και δεν εχω... οι εξετασεις μου ολες ειναι καλες δειχνει να θελει να κατεβει και δεν κατεβαινει ( δε ξερω πως αλλιως να το πω ). το βαρος μου ειναι 10-12 κιλα κατω απο το υψος μου δεν νομιζω να εχει θεμα.... εφοσων δεν εχω δε μπορω να κανω παιδια??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    δεν ξέρω και πολλά για το θέμα αυτο, αλλά ο γυναικολόγος σου τι λέει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    δε ξερω τωρα μου πε να παρω dufaston να την προκαλεσω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    aiglh γνωμη μου ειναι ειναι να πας σε ενα πανεπιστημιακο νοσοκομειο τυπου Αλεξανδρας -Αρεταιειο- Αττικον και να σε "ξεσκονισουν " σε ορμονολογικο ελεγχο ωστε να διαπιστωσουν την αιτια που δεν ερχεται περιοδος. Με το να παρεις το χαπι και να ερθει μια φορα περιοδο δεν λυνεις το προβλημα. Εγω πηγα τη μικρη μου στο Αρεταιειον που εχει παιδογυναικολογικο και κυριολεκτικα τα εχασα με το τι εξιδικευεμενες ορμονολογικες εξετασεις υπαρχουν.............(η κορη μου εχει ακριβως το αντιθετο προβλημαμε σενα aiglh μου)............Μην το αφηνεις και μη βασανιζεσαι ............

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    δε μενω αθηνα και δε ξερω ποσο καιρο θα παρει να μου τα κανουν ολα! αλλα μαλλον εκει πρεπει να παω... παντως οσες εξτασεις κανω δειχνουν οτι μου ρχεται ειναι ετοιμη και κατι την κραταει..
    πραγματικα εχω απελπιστει, φοβαμαι μηπως στο μελλον δε μπορω να καω παιδια....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Θα κανεις παιδια μην αγχωνεσαι γιατι και το αγχος ειναι ανασταλτικος παραγωντας .........αλλα πρεπει να το παρεις αποφαση να κλεισεις ραντεβου και να δεις τι θα σου πουν ......... ισως να μην χρειαστει να μεινεις μερες ναμπορει να κανεις τις εξετασεις στην πολη που μενεις........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    +1 , συζήτησέ το και με τη μαμά σου και πηγαίντε μαζί όπως λέει και η alma σε δημόσιο νοσοκομείο.
    θα βρεθεί το πρόβλημα και θα λυθεί! :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Η αλήθεια είναι πως χωρίς περίοδο δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει εγκυμοσύνη. Λογικά όχι :/ Θα συμφωνήσω με τους απο πάνω. Πηγαινε για γενικο τσεκ απ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    καλημέρα,ίσως αν διαβάσεις το θέμα http://www.eatingdisorders.gr/forum/...id=3036&page=1 να πάρεις κάποιες ιδέες για το τι μπορεί να συμβαίνει κ καθώς επίσης αν στείλεις ένα pm στην Μαγδαλένα να μπορέσει να σε βοηθήσει :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Δύο συμβουλές έχω να σου δώσω.
    1ον. Να αρχίσεις να τρως 2 φέτες ταχίνι με μέλι κάθε πρωί. Αν μπορείς ανακάτεψε ίσες ποσότητες από μέλι και ταχίνι πχ. 500γρ από το καθένα, μετά ρίξε από 50γρ κακάο και άλλα 50γρ κανέλλα. Ανακάτεψέ τα καλά και να αλείφεις 2 φέτες με ψωμί ολικής να τρώς το πρωί.

    2ον. Να πίνεις κάθε πρωί και για ένα μήνα από ένα φλιτζάνι αφέψημα Αχίλειας. Η Αχίλεια είναι ένα βότανο. Μπορείς να το βρείς σε βοτανοπωλεία, σε καταστήματα ξηρών καρπών ή βιολογικών προϊόντων. Φρόντισε μόνο να έχει κίνηση το μαγαζί για να είναι το κατά δύναμην φρέσκια. Θα βράζεις μία ποσότητα νερού 400κε ας πούμε. Μόλις βράζει το νερό θα το βγάζεις από την φωτιά και θα ρίχνεις στο κατσαρολάκι μία επαρκή ποσότητα (2 κουταλάκια τριμμένη Αχίλεια ή 2,3 κλωναράκια;) Αχίλειας. (Είναι σημενατικό να μην το κάνεις πολύ ελαφρύ Θα αφήνεις το βότανο μέσα με κλειστό το καπάκι για 10 λεπτά το πολύ και μετά θα το πίνεις πριν προλάβει να κρυώσει καλά καλά. Αυτό πιστεύω θα είναι ότι πρέπει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    κοριτσια ευχαριστω πολυ!!! πραγματικα τα εχω παιξει, το χω συζητήσει με τη μαμα μου και με τη γιατρο που ελεγχει το θυροειδη.. ομως το σωμα μου ειναι οκ ολα, τωρα που ειμαι στις μερες μου ο υπερυχος δειχνει οτι θα μου ερθει αλλα για καποιο λογο δε μου ερχεται...
    εχουμε σκεφτει οτι ισως ειναι απο χαμηλο αιματοκριτη, αγχος, πηξη αιματος και μετα κιλα...
    αληθευει οτι αν εισαι κατω απο το φυσιολογικο βαρος δεν σου ερχεται?
    εγω ειμαι 1.65 και 53 κιλα, τρωω κανονικα παιρνω δηλαδη 1500-2000 θερμιδες τη μερα...δεν στερουμαι..:smug b:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by aiglh!
    κοριτσια ευχαριστω πολυ!!! πραγματικα τα εχω παιξει, το χω συζητήσει με τη μαμα μου και με τη γιατρο που ελεγχει το θυροειδη.. ομως το σωμα μου ειναι οκ ολα, τωρα που ειμαι στις μερες μου ο υπερυχος δειχνει οτι θα μου ερθει αλλα για καποιο λογο δε μου ερχεται...
    εχουμε σκεφτει οτι ισως ειναι απο χαμηλο αιματοκριτη, αγχος, πηξη αιματος και μετα κιλα...
    αληθευει οτι αν εισαι κατω απο το φυσιολογικο βαρος δεν σου ερχεται?
    εγω ειμαι 1.65 και 53 κιλα, τρωω κανονικα παιρνω δηλαδη 1500-2000 θερμιδες τη μερα...δεν στερουμαι..:smug b:
    Στο ύψος σου με αυτό το βάρος για χρόνια δεν είχα κανένα θέμα, δεν είναι τόσο χαμηλό που να μπορεί να προκαλέσει τέτοιο πρόβλημα. Σε καθημερινή βάση οι θερμίδες σου είναι 800-1000 σύμφωνα με αυτά που γράφεις! 1500-2000 έχεις πιάσει κάποιες φορές που ξεφεύγεις. Δεν θα μου έκανε εντύπωση να ευθύνεται η διατροφή σου για το ότι δεν έχεις περίοδο. Πέρυσι η κουμπάρα μου έκανε μ@λακίες και έριξε τις θερμίδες της πολύ χαμηλά, μέσα σε 2 μήνες έπαθε το ίδιο με εσένα και ας ήταν το βάρος της πιο μεγάλο από το δικό σου. Υπάρχουν τροφές που σε καθημερινή βάση χρειάζονται για να λειτουργεί σωστά ο οργανισμός μας, όλα είναι χημεία! Αν λείπει κάτι, επηρεάζει κάτι άλλο που με τη σειρά του κάνει κάποια άλλη ζημιά. Με κριτσίνια και γιαούρτια 5-6 φορές την εβδομάδα δεν παίρνεις όσα χρειάζεσαι. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει αυστηρά οι γυναίκες να μην κατεβαίνουν κάτω από τις 1200 θερμίδες ανά ημέρα, προφανώς δεν είναι ένα τυχαίο νούμερο αυτό! Πάρε έναν θερμιδομετρητή και ξεκίνα να μετράς τι τρως, θα εκπλαγείς όταν διαπιστώσεις και μόνη σου αυτό που σου λέμε τόσο καιρό εδώ μέσα!
    Πρέπει να το βάλεις στόχο, πότε κάτω από 1200 θερμίδες την ημέρα! Εσύ τον έσκισες τον οργανισμό σου παιδάκι μου, τι να κάνει και η περίοδος την έκανε μήπως βρει αλλού καλύτερα :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    Originally posted by giorgosdelta
    Δύο συμβουλές έχω να σου δώσω.
    1ον. Να αρχίσεις να τρως 2 φέτες ταχίνι με μέλι κάθε πρωί. Αν μπορείς ανακάτεψε ίσες ποσότητες από μέλι και ταχίνι πχ. 500γρ από το καθένα, μετά ρίξε από 50γρ κακάο και άλλα 50γρ κανέλλα. Ανακάτεψέ τα καλά και να αλείφεις 2 φέτες με ψωμί ολικής να τρώς το πρωί.

    2ον. Να πίνεις κάθε πρωί και για ένα μήνα από ένα φλιτζάνι αφέψημα Αχίλειας. Η Αχίλεια είναι ένα βότανο. Μπορείς να το βρείς σε βοτανοπωλεία, σε καταστήματα ξηρών καρπών ή βιολογικών προϊόντων. Φρόντισε μόνο να έχει κίνηση το μαγαζί για να είναι το κατά δύναμην φρέσκια. Θα βράζεις μία ποσότητα νερού 400κε ας πούμε. Μόλις βράζει το νερό θα το βγάζεις από την φωτιά και θα ρίχνεις στο κατσαρολάκι μία επαρκή ποσότητα (2 κουταλάκια τριμμένη Αχίλεια ή 2,3 κλωναράκια;) Αχίλειας. (Είναι σημενατικό να μην το κάνεις πολύ ελαφρύ Θα αφήνεις το βότανο μέσα με κλειστό το καπάκι για 10 λεπτά το πολύ και μετά θα το πίνεις πριν προλάβει να κρυώσει καλά καλά. Αυτό πιστεύω θα είναι ότι πρέπει.
    αυτα θα νε βοηθησουν να ερθει?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    Originally posted by need2loose
    Originally posted by aiglh!
    κοριτσια ευχαριστω πολυ!!! πραγματικα τα εχω παιξει, το χω συζητήσει με τη μαμα μου και με τη γιατρο που ελεγχει το θυροειδη.. ομως το σωμα μου ειναι οκ ολα, τωρα που ειμαι στις μερες μου ο υπερυχος δειχνει οτι θα μου ερθει αλλα για καποιο λογο δε μου ερχεται...
    εχουμε σκεφτει οτι ισως ειναι απο χαμηλο αιματοκριτη, αγχος, πηξη αιματος και μετα κιλα...
    αληθευει οτι αν εισαι κατω απο το φυσιολογικο βαρος δεν σου ερχεται?
    εγω ειμαι 1.65 και 53 κιλα, τρωω κανονικα παιρνω δηλαδη 1500-2000 θερμιδες τη μερα...δεν στερουμαι..:smug b:
    Στο ύψος σου με αυτό το βάρος για χρόνια δεν είχα κανένα θέμα, δεν είναι τόσο χαμηλό που να μπορεί να προκαλέσει τέτοιο πρόβλημα. Σε καθημερινή βάση οι θερμίδες σου είναι 800-1000 σύμφωνα με αυτά που γράφεις! 1500-2000 έχεις πιάσει κάποιες φορές που ξεφεύγεις. Δεν θα μου έκανε εντύπωση να ευθύνεται η διατροφή σου για το ότι δεν έχεις περίοδο. Πέρυσι η κουμπάρα μου έκανε μ@λακίες και έριξε τις θερμίδες της πολύ χαμηλά, μέσα σε 2 μήνες έπαθε το ίδιο με εσένα και ας ήταν το βάρος της πιο μεγάλο από το δικό σου. Υπάρχουν τροφές που σε καθημερινή βάση χρειάζονται για να λειτουργεί σωστά ο οργανισμός μας, όλα είναι χημεία! Αν λείπει κάτι, επηρεάζει κάτι άλλο που με τη σειρά του κάνει κάποια άλλη ζημιά. Με κριτσίνια και γιαούρτια 5-6 φορές την εβδομάδα δεν παίρνεις όσα χρειάζεσαι. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει αυστηρά οι γυναίκες να μην κατεβαίνουν κάτω από τις 1200 θερμίδες ανά ημέρα, προφανώς δεν είναι ένα τυχαίο νούμερο αυτό! Πάρε έναν θερμιδομετρητή και ξεκίνα να μετράς τι τρως, θα εκπλαγείς όταν διαπιστώσεις και μόνη σου αυτό που σου λέμε τόσο καιρό εδώ μέσα!
    Πρέπει να το βάλεις στόχο, πότε κάτω από 1200 θερμίδες την ημέρα! Εσύ τον έσκισες τον οργανισμό σου παιδάκι μου, τι να κάνει και η περίοδος την έκανε μήπως βρει αλλού καλύτερα :P
    το χω βαλει στοχο τς 1200 και ανω, τωρα που μαι στο πατρικο μου τρωω στανταρ 1500 φουλ μπορει και παραπανω..αυτο που με τρομαζει ειναι μηπως δε μπορεσω να κανω παιδια...
    οι γιατροι μου παν οτι ειναι η ολη ταλαιπωρια του οργανισμου αλλα και δυο χρονια αργοτερα?? τωρα μου χορηγησαν τα dufaston οπου περιεχουν προγεστερονη για να ερθει...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Originally posted by aiglh!
    Originally posted by giorgosdelta
    Δύο συμβουλές έχω να σου δώσω.
    1ον. Να αρχίσεις να τρως 2 φέτες ταχίνι με μέλι κάθε πρωί. Αν μπορείς ανακάτεψε ίσες ποσότητες από μέλι και ταχίνι πχ. 500γρ από το καθένα, μετά ρίξε από 50γρ κακάο και άλλα 50γρ κανέλλα. Ανακάτεψέ τα καλά και να αλείφεις 2 φέτες με ψωμί ολικής να τρώς το πρωί.

    2ον. Να πίνεις κάθε πρωί και για ένα μήνα από ένα φλιτζάνι αφέψημα Αχίλειας. Η Αχίλεια είναι ένα βότανο. Μπορείς να το βρείς σε βοτανοπωλεία, σε καταστήματα ξηρών καρπών ή βιολογικών προϊόντων. Φρόντισε μόνο να έχει κίνηση το μαγαζί για να είναι το κατά δύναμην φρέσκια. Θα βράζεις μία ποσότητα νερού 400κε ας πούμε. Μόλις βράζει το νερό θα το βγάζεις από την φωτιά και θα ρίχνεις στο κατσαρολάκι μία επαρκή ποσότητα (2 κουταλάκια τριμμένη Αχίλεια ή 2,3 κλωναράκια;) Αχίλειας. (Είναι σημενατικό να μην το κάνεις πολύ ελαφρύ Θα αφήνεις το βότανο μέσα με κλειστό το καπάκι για 10 λεπτά το πολύ και μετά θα το πίνεις πριν προλάβει να κρυώσει καλά καλά. Αυτό πιστεύω θα είναι ότι πρέπει.
    αυτα θα νε βοηθησουν να ερθει?
    Έ, ναι κοπελια. Πιστευω πως αυτα αρκουν για να σου ερθει.
    Αρκει να τα κανεις σωστα. Για ενα μηνα, καθε μερα το πρωι!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •