To group της επιτυχίας! 2013
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 81 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1201
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881

    To group της επιτυχίας! 2013

    Τι θα λέγατε να αποτελέσουμε όλοι μαζί ένα group;
    Ένα group στο οποίο θα είμαστε μέλη.

    Υποχρέωση κάθε μέλους είναι να στηρίζει τα άλλα μέλη και να δεσμευτεί ότι θα πετύχει τον στόχο του.




    Ο στόχος μπορεί να είναι εβδομαδιαίος, μηνιαίος, τριμηνιαίος ή και μεγαλύτερος και θα πρέπει να είναι εφικτός .Το μέλος θα πρέπει να βάλει τα δυνατά του για να τον πετύχει. Η αναφορά της πορείας καλύτερα να είναι συχνή. Υποχρέωση του μέλους είναι να προσπαθεί να τιμάει το όνομα του group. Φυσικά αν κάποιος θέλει απλώς να προσφέρει και να δέχεται υποστήριξη χωρίς να θέσει κάποιο στόχο είναι καλοδεχούμενος

    *Όποιος θέλει ας προτείνει και άλλες ιδέες για να το οργανώσουμε σωστά!




    [align=center]'Οποιος έχει tips που μπορεί να βοηθήσουν στην προσπάθεια που κάνουμε για απώλεια κιλών είναι ευπρόσδεκτος να τα μοιραστεί μαζί μας[/align]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

    Καλααααααααααααα...δεν παιζεσαι!!!!!!!!!!!ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!
    Ναι και το επαθλο μια 3διαστατη τουρτα απο μενα με ζαχαροπαστα, διπλή σοκολατα με καραμελα και τον αριθμο των χαμενων κιλων!!!!!!Αν ειναι 2ψηφιος ...θαναι και μεγαλύτερη η τούρτα!!!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by marimari
    :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

    Καλααααααααααααα...δεν παιζεσαι!!!!!!!!!!!ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!
    Ναι και το επαθλο μια 3διαστατη τουρτα απο μενα με ζαχαροπαστα, διπλή σοκολατα με καραμελα και τον αριθμο των χαμενων κιλων!!!!!!Αν ειναι 2ψηφιος ...θαναι και μεγαλύτερη η τούρτα!!!!!!!!!
    Α δεν ξεκινάμε καλά, φαγητό θα είναι το έπαθλο, καήκαμε!!!!!
    :tumble::tumble::tumble::tumble::tumble::tumble::t umble:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    άντε καλέ που είστε όλοι; :smug b:
    Δεν θα χάσουμε;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    χαχαχαχαχ no way, ακριβώς αυτό σκεφτόμουν να σας προτείνω να κάνουμε!:yes: Μέσα! Αυτή θα είναι η χρονιά μας!:thumbup:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    τέλεια ξεκινάμε δυναμικά!!!! Σας αφήνω για να μαγειρέψω για λίγο και το οργανώνουμε! Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε, οι περισσότεροι από εμάς έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, γιατί όχι και αυτό; Τζάμπα είναι! Διάθεση να υπάρχει και αγάπη για τους άλλους, Εγώ έχω πολύ και από τα δυο!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Originally posted by need2loose
    τέλεια ξεκινάμε δυναμικά!!!! Σας αφήνω για να μαγειρέψω για λίγο και το οργανώνουμε! Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε, οι περισσότεροι από εμάς έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, γιατί όχι και αυτό; Τζάμπα είναι! Διάθεση να υπάρχει και αγάπη για τους άλλους, Εγώ έχω πολύ και από τα δυο!!!!

    :smirk::smirk::smirk::smirk::smirk::smirk::smirk:: smirk::smirk::smirk::smirk::smirk::smirk::smirk::s mirk::smirk::smirk::smirk:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Δεν έχω λόγια να εκφράσω πόσο μα πόσο διαφωνώ και λυπάμαι...
    Αντιλαμβάνομαι την καλή πρόθεση,τη φρεσκάδα ενθουσιασμού,τη διάθεση σύμπνοιας και συνεργασίας,
    τη λαχτάρα για την επίτευξη του στόχου...αλλά έννοιες όπως υποχρέωση επιτυχίας,αποβολή σε περίπτωση αποτυχίας,
    φοβάμαι πως ενισχύουν μεθόδους και συναισθήματα που δε λειτουργούν βοηθητικά στην προσπάθεια αυτοβελτίωσης.
    Κατά τα άλλα η αλληλοϋποστήριξη ήδη συχνάζει στο φόρουμ μας.Αποτελεί τον πρωταρχικό λόγο ύπαρξης του άλλωστε.
    Θεμιτή κάθε απόπειρα στενότερης συσπείρωσης,αλλά όχι υπό όρους.Γνώμη μου πάντα,χωρίς καμία προσωπική μομφή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Originally posted by NADINE
    Δεν έχω λόγια να εκφράσω πόσο μα πόσο διαφωνώ και λυπάμαι...
    Αντιλαμβάνομαι την καλή πρόθεση,τη φρεσκάδα ενθουσιασμού,τη διάθεση σύμπνοιας και συνεργασίας,
    τη λαχτάρα για την επίτευξη του στόχου...αλλά έννοιες όπως υποχρέωση επιτυχίας,αποβολή σε περίπτωση αποτυχίας,
    φοβάμαι πως ενισχύουν μεθόδους και συναισθήματα που δε λειτουργούν βοηθητικά στην προσπάθεια αυτοβελτίωσης.
    Κατά τα άλλα η αλληλοϋποστήριξη ήδη συχνάζει στο φόρουμ μας.Αποτελεί τον πρωταρχικό λόγο ύπαρξης του άλλωστε.
    Θεμιτή κάθε απόπειρα στενότερης συσπείρωσης,αλλά όχι υπό όρους.Γνώμη μου πάντα,χωρίς καμία προσωπική μομφή.
    Αλίμονο!!!!
    Δεν είπαμε ότι θα παίρνουμε τα κεφάλια όσων δεν κρατούν τον στόχο τους.
    Στο κάτω κάτω έκανα μια πρόταση και ζήτησα τις ιδέες όλων έτσι ώστε να το κάνουμε όσο πιο σωστό και ωραίο γίνεται.
    Τον πολύ free δρόμο τον δοκιμάσαμε όλοι μας, που είναι το κακό να βάζουμε έναν στόχο και να είμαστε προσηλωμένοι σε αυτόν; Κάπως έτσι δεν έγιναν όλες οι επιτυχίες; Κάποιοι προσπάθησαν σκληρά να κατακτήσουν τους στόχους τους!
    Οι όροι είναι φιλικοί και λειτουργούν κατά την άποψη μου σαν δικλείδα ασφαλείας. Εγώ δεν θα το ένιωθα άσχημο το να κινδυνεύω να "διωχθώ" από μια ομάδα. Αντιθέτως θα με έκανε να δουλέψω περισσότερο, έτσι το σκέφτηκα. Το να παρηγορούμε ο ένας το άλλον και να λέμε έλα τώρα δεν πειράζει που έφαγες και σήμερα, δεν πειράζει που έφαγες και αύριο και μεθαύριο δεν οδηγεί πουθενά Το ξέρουμε όλοι! Σκέφτηκα να είμαστε ενωμένοι όλοι κάτω από μια κοινή ιδέα και να προσπαθούμε για αυτή. Να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι θα δημιουργήσει προβλήματα, δεν είμαστε παιδάκια!
    Δεν νομίζω πως πρέπει να λυπάσαι. Δώσε χρόνο να δούμε πως θα πάει, αν θα πάει και το βελτιώνουμε στην πορεία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    οκ παιδιά όλοι λειτουργούμε διαφορετικά, εγώ πάλι θεωρώ ότι μέχρι τώρα δεν πέτυχα γιατί το έπαιρνα πολύ πιο χαλαρά απ' όσο έπρεπε. Είχα μια ιδέα που προφανώς δεν λειτουργεί για όλους, μπορεί και για κανέναν. Δεν έπιασα κανέναν από το λαιμό και του είπα να δεσμευτεί και αν δεν πετύχει θα του πάρω το κεφάλι!
    Εγώ το σκέφτηκα σαν έναν διασκεδαστικό τρόπο να προσπαθούμε να φτάσουμε τον στόχο μας. Μήπως λειτουργήσει υπέρ μας. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουμε τόσο μεγάλο θέμα!
    Δεν θα μπει κανείς με το ζόρι, αν μπει δηλαδή. Θα μπει μόνο όποιος εκφράζεται από κάτι τέτοιο. Ένα groupaki που προσπαθεί για την επιυχία! Να λέει κάποιος π.χ στην αρχή της εβδομάδας : εγώ δεσμεύομαι να πάω 3 φορές αυτήν την εβδομάδα στο γυμναστήριο και να το κάνει ή να πει δεσμεύομαι να μη φάω γλυκό αυτή την εβδομάδα και να το κάνει. Στην ουσία δεν δεσμεύεται σε μας, δεσμεύεται στον εαυτό του ενώπιον άλλων . Αν πετύχει κέρδος, αν όχι τι έγινε;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    εγω είμαι μέσα!!! θετοντας στόχους και βλεποντας τους ενισχυόμαστε ώστε να τους πετύχουμε! δινουμε δυναμη ο ένας στον άλλον, παρέχουμε υποστήριξη ( κατι που ειναι πολυ πολυ βοηθητικό για άτομα που θέλουν να χασουν βάρος, η να διατηρηθούν ή να ελλατωσουν τα υπερφαγηκα τους)! βεβαια και σαφως θα υπάρχουν αποτυχίες! απο τις αποτυχίες μας και απο την στηριξη των άλλων θα συνεχίσουμε!!!σηνυθως οταν δεν εχουμε στοχους και οταν αποτυγχάνουμε τους στοχους μας ή κανουμε ενα υπερφαγηκο αν δεν έχουμε τη καταλληλη στηριξη στεναχοριομαστε και συνεχιζουμε ειτε κανοντας περισσότερα υπερφαγηκα ή κατηγορόντας τον εαυτο μας χωρις να μπορουμε να μιλησουμε σε κανενα και κλεινομαστε στον εαυτο μας κανοντας φαυλο κυκλο. ενα δικτυο παροχης βοηθειας απο άτομα που παιρνουν τα ιδια με μας θα ειναι πολυ βοηθητικο πυστευω....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Need μου αρεσει οπως το εθεσες : θετεις στοχους για ο,τι θες να πετυχεις οχι απαραιτητα για κιλα ωστε να υπαρχει πιεση κ αγχος!! Πχ εμενε ενδιαφερει να βγαλω ολη την επομενη βδομαδα καθε μερα κανοντας 30-40 λεπτα γυμναστικη!! Νομιζω οτι για οποιον θελει το accountability θα λειτουργει θαυμασια!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by ton76
    Need μου αρεσει οπως το εθεσες : θετεις στοχους για ο,τι θες να πετυχεις οχι απαραιτητα για κιλα ωστε να υπαρχει πιεση κ αγχος!! Πχ εμενε ενδιαφερει να βγαλω ολη την επομενη βδομαδα καθε μερα κανοντας 30-40 λεπτα γυμναστικη!! Νομιζω οτι για οποιον θελει το accountability θα λειτουργει θαυμασια!!
    άρχισες γυμναστική?? :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: δε δεσμεύομαι και σε αυτό, ας περάσει επιτυχώς η σημερινή μέρα και βάζω νέους στόχους αύριο ουφ:smug:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Ναι ρε παιδιά πάμε να ξεκινήσουμε κάτι καλό και διασκεδαστικό! Εγώ δεσμεύομαι να γραφτώ στο γυμναστήριο μέσα στις επόμενες 10 ημέρες και να πηγαίνω κάθε εβδομάδα 3 φορές. Αυτό πρέπει να το κάνω τουλάχιστον για 2 μήνες από την ημερομηνία εγγραφής!

    * Α και κάτι που μου ήρθε τώρα, αν θέλουμε πραγματικά να βοηθούμε πρέπει να δίνουμε σημασία στην δέσμευση της καθεμιάς και να την "ελέγχουμε" αν δεν το κάνει. Αλλιώς τι νόημα θα έχει;
    Με λίγα λόγια αν δείτε να περνούν οι 10 ημέρες και εγώ να μην έχω γραφτεί στο γυμναστήριο έχετε το ελεύθερο να μου κάνετε ερώτηση γιατί αθέτησα τον λόγο μου. Ή αν γράφτηκα και δεν πάω 3 φορές την εβδομάδα επίσης μπορείτε να μου την "πείτε"
    Εννοείται ότι στηριζόμαστε στην καλή θέληση του καθενός να μην ψεύδεται.

    Μήπως να κάνουμε ένα ποστ που θα μαζεύουμε τις δεσμεύσεις της εβδομάδας/μήνα από όλους ; Έτσι ώστε να το βρίσκουμε και να βλέπουμε τι έχουμε υποσχεθεί. πχ

    sweetOctober
    -δεσμεύομαι ότι απόψε, δεν θα βρω δικαιολογία το να φάω ό,τι να΄ναι, επειδή το σπανακόρυζο ήταν light
    -Α και δεσμεύομαι ότι αύριο πρωί, που είναι Κυριακή θα του ζητήσω ( του άνδρα μου ) αυγά με τοστ μικρό, αν ρωτήσει

    need2loose
    δεσμεύομαι να γραφτώ στο γυμναστήριο μέσα στις επόμενες 10 ημέρες και να πηγαίνω κάθε εβδομάδα 3 φορές. Αυτό πρέπει να το κάνω τουλάχιστον για 2 μήνες από την ημερομηνία εγγραφής!

    και ΄όποιος θέλει να βάζει έναν καινούργιο στόχο να κάνει copy το προηγούμενο post με του στόχους έτσι ώστε να τους έχουμε όλους μαζί συγκεντρωμένους. Τώρα που το σκέφτομαι αυτό μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα με πιο μακροπρόθεσμους στόχους π.χ εβδομάδα γιατί αλλιώς θα το κάνουμε μπάχαλο.

    Για πείτε ιδέες, τι λέτε;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Τονια : δεσμευομαι να κανω γυμναστικη Δευτερα-Παρασκευη για τουλαχιστον 40 λεπτα!!! Καλη μας επιτυχια!!

Page 1 of 81 1231151 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •