Ζάχαρη:απλή προτίμηση ή εθισμός;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    41

    Ζάχαρη:απλή προτίμηση ή εθισμός;

    Διάβασα διάφορα άρθρα για τη ζάχαρη και αμέσως σκέφτηκα πόσο καλά περιγράφουν τον εθισμό μου με τη ζάχαρη!
    Οσοι ομοιοπαθείς θα καταλάβετε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Κι εγώ πάσχω απο αυτόν τον εθισμο :-$

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    εθισμος. Η κακη ψυχολογια μου ζητουσε ζαχαρη, η ζαχαρη κι αλλη ζαχαρη. Δεν το ειχα ζησει, το επαθα κι εμαθα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Εγω πλέον φροντιζω να τρώω λιγη ζάχαρη καθε μερα για να μην κατρακυλησω αν μου λείψει πολύ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    144
    Για εμένα ήταν εθισμός.
    Την έκοψα μαχαίρι τον Σεπτέμβριο, και δεν την αναζητάω πια (!) Να σκεφτείτε, χτες και σήμερα ήμουν σε ξενοδοχείο με μπουφέδες γεμάτους γλυκά, στο τραπέζι έτρωγαν όλοι τους, κι εμένα δεν ίδρωσε το αυτί μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    και τα δυο ακρα ειναι μια μορφη εθισμου, ετσι δεν ειναι?
    και η υπερκαταναλωση, και ο αποκλεισμος απο τη διατροφη...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    σωστα sweet συμφωνω απόλυτα

  8. #8
    Με λένε sparrow και είμαι 19 μέρες καθαρή!:Ρ Λοιπόν ξέρω από πρώτο χέρι ότι είναι εθισμός.Περνούσα έξω από ζαχαροπλαστείο ή στο σούπερ μάρκετ και απέναντι στα γλυκά ένιωθα ότι δεν ελέγχω τον εαυτό μου.Στ αλήθεια τα ξεχνούσα όλα.Σηκωνόμουν μες το κρύο να πάω να αγοράσω γλυκό λές κι έψαχνα τη δόση μου.Μόνο αφού αηδίαζα από τη ζάχαρη ξυνπνούσα και αντιλαμβανόμουν τι έκανα.Θυμάμαι και μια φορά που έβαλα τις φωνές στη μάνα μου και πραγματικά ένιωθα ΘΥΜΟ γιατί ξέχασε να μου φέρει σοκολάτα που ζήτησα.Αφού την έτρωγα αισθανόμουν τύψεις όχι τόσο για τις θερμίδες αλλα γιατί συμπεριφερόμουν σαν άρρωστη που θέλει τη δόση.Και το κακό είναι ότι δε μου φτάνε πλέον ένα γλυκό τη μέρα αλλά αρχίσα τα 2-3-4 όσα χωράνε και οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας!Πριν χρόνια κατάφερα να τα κόψω(για μήνες αποχής μιλάμε) και ναι το θαύμα συνέβη!Ο οργανισμός μου δεν τα ζητούσε πια!Οπότε ξέρω πώς είναι να είσαι εθισμένος αλλά ξέρω ότι είναι και κάτι που κόβεται.Το έζησα.Και μπορώ να το ξανακάνω.Είναι δύσκολο να ξεκινήσει αλλά γίνεται.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Σιγουρα ειναι εθισμος!Το εχω παθει και ξερω για μενα οτι θελει περιπου 4-6 μερες αντιστασης και μετα ειμαι μια χαρα :thumbup: Νομιζω οτι το φυσιολογικο ειναι να παιρνουμε τη γλυκια γευση απο τα φρουτα και καποια λαχανικα οχι απο προιοντα επεξεργασιας οπως ειναι η ζαχαρη

  10. #10
    Originally posted by forty
    Σιγουρα ειναι εθισμος!Το εχω παθει και ξερω για μενα οτι θελει περιπου 4-6 μερες αντιστασης και μετα ειμαι μια χαρα :thumbup: Νομιζω οτι το φυσιολογικο ειναι να παιρνουμε τη γλυκια γευση απο τα φρουτα και καποια λαχανικα οχι απο προιοντα επεξεργασιας οπως ειναι η ζαχαρη
    Συμφωνώ απόλυτα!
    Είναι πραγματικός εθισμός, που όμως ευτυχώς μπορείς με λίγη προσπάθεια να κόψεις. Και έχεις απόλυτο δίκιο ότι ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος να τρώει επεξεργασμένη ζάχαρη, αλλά μόνο τα σάκχαρα των φρούτων και των λαχανικών που κρατούν τη γλυκόζη του αίματος σε νορμάλ επίπεδα.

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να τρώμε γλυκά. Δεν προσφέρουν τίποτα. Μόνο κακό κάνουν. Αλλά έχει στηθεί μια ολόκληρη βιομηχανία με φούρνους, ζαχαροπλαστεία, σοκολατοβιομηχανίες και τα έχουμε απενοχοποιήσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    144
    Originally posted by sweetOctober
    και τα δυο ακρα ειναι μια μορφη εθισμου, ετσι δεν ειναι?
    και η υπερκαταναλωση, και ο αποκλεισμος απο τη διατροφη...
    καλημέρα!
    δε θεωρώ άκρο το να μην τρώω αυτά που δεν είναι κατάλληλα για τον οργανισμό μου. όλοι λένε οτι η επεξεργασμένη ζάχαρη δεν προσφέρει τίποτα καλό. προτιμώ τα φυσικά σάκχαρα πια, και νιώθω άλλος άνθρωπος. επιβεβαιωμένο από τον γιατρό μου με εξετάσεις (από αιματολογικές μέχρι βιοχημικές του εγκεφάλου)

  12. #12
    Originally posted by Tassos67i
    Μια μέρα εδώ και χρόνια έφαγα γλυκά εορταζόντων...τέσσερα διαφορετικά κομμάτια. Έτρεμα μην μου ανοίξει η διάθεση και θελήσω να αδειάσω τα κουτιά. Την στιγμή που τα έτρωγα σκεφτόμουν πόσο θεσπέσια ήταν η γεύση τους κι ότι θα μπορούσα να φάω άπειρα από αυτά. Τελικά αρκέστηκα σε ότι μου προσφέρανε. Και δεν έφαγα τίποτα όλη την υπόλοιπη μέρα πέρα από τα προβλεπόμενα φρούτα το πρωϊ και το μεσημέρι. Κι ούτε ζορίστηκα καθόλου, ούτε λιγούρες...τίποτα από ότι φοβόμουν αλλά το ρίσκαρα.
    Ήταν η καλύτερή μου ημέρα εδώ και μήνες!
    Άδειο πανάλαφρο στομάχι, δεν ζύγισα-ετοίμασα φαγητό, πήγα γυμναστήριο και με ενέργεια αλλά και με άδειο στομάχι -που όμως δεν γουργούριζε- και γυμνάστηκα άνετα και τελικά είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο αφού ακόμη και η κατανάλωσή τους πήρε μερικά δευτερόλεπτα. Βέβαια από θρέψη...αλλά και γνώση του τι έφαγα...μηδέν.
    Αφού το σκέφτηκα να καθιερώσω κάποιες ημέρες την εβδομάδα να τρώω γλυκά για τους παραπάνω λόγους.
    Αλλά κόλλησα στο ότι πρόκειται για σαβούρα χειρότερη κι από τα πιτόγυρα. Πάντως με αυτό το βίωμα ένοιωσα ακόμη μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου.
    Ειλικρινά μπράβο σου! Έχεις βρει τις ισορροπίες και αυτό είναι το σημαντικότερο!
    Βέβαια, αν αρχίσεις να τρως πιο συχνά γλυκά, δεν είναι δύσκολο να αποδιοργανωθείς....

    Originally posted by rena75
    καλημέρα!
    δε θεωρώ άκρο το να μην τρώω αυτά που δεν είναι κατάλληλα για τον οργανισμό μου. όλοι λένε οτι η επεξεργασμένη ζάχαρη δεν προσφέρει τίποτα καλό. προτιμώ τα φυσικά σάκχαρα πια, και νιώθω άλλος άνθρωπος. επιβεβαιωμένο από τον γιατρό μου με εξετάσεις (από αιματολογικές μέχρι βιοχημικές του εγκεφάλου)
    Συμφωνώ απόλυτα! Μπράβο που το κατάφερες!
    Ζω για την μέρα που θα έχω απεξαρτηθεί πλήρως (τώρα το προσπαθώ αρκετά) και ειδικά για την μέρα που θα τα βλέπω και δεν θα μου κάνει καμία αίσθηση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by rena75
    Originally posted by sweetOctober
    και τα δυο ακρα ειναι μια μορφη εθισμου, ετσι δεν ειναι?
    και η υπερκαταναλωση, και ο αποκλεισμος απο τη διατροφη...
    καλημέρα!
    δε θεωρώ άκρο το να μην τρώω αυτά που δεν είναι κατάλληλα για τον οργανισμό μου. όλοι λένε οτι η επεξεργασμένη ζάχαρη δεν προσφέρει τίποτα καλό. προτιμώ τα φυσικά σάκχαρα πια, και νιώθω άλλος άνθρωπος. επιβεβαιωμένο από τον γιατρό μου με εξετάσεις (από αιματολογικές μέχρι βιοχημικές του εγκεφάλου)
    δηλαδη εκοψες τη ζαχαρη κι εκανες τοσες εξετασεις για χαρη της, η εγω καταλαβα λαθος?? Μα αυτο κι αν ειναι ακραιο.

    Ζω σε ενα κοσμο με ζαχαρη, θελω να ειμαι σε θεση με μια μετρημενη διατροφη να φαω και το γλυκο μου και ολΑ χωρις τυψεις, υπερφαγιες, ακροτητες και φοβο οτι θα ειμαι για παντα δεσμια της ζαχαρης επειδη απελαυσα κατι ομορφο. Ολα ειναι στο μυαλο, κι ολα εχουν αντικτυπο στο σωμα και το αντιστροφο. Βασικα υπαρχει μεγαλο θεμα μεσα στο φορουμ, με τα ακρα. Νομιζω οτι αν υπαρχει μια αιτια διατροφικων διαταραχων πασιφανης, ακομα και σε ασχετους με αυτα, σαν και μενα, ειναι τα ακρα. Δε τα θελω. Δε προσπαθω να σε πεισω, αλλα καταθετοντας τη δικια μου γνωμη και αποψη (κι γω ειχα κοψει τη ζαχαρη και καθετι επεξεργασμενο) ισως καποιοι σωθουν. Γιατι ολες αυτες οι στερησεις, η μεγαλοποιηση μεσα στο μυαλο μας γινονται μια πικρη φυλακη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by Tassos67i
    Μια μέρα εδώ και χρόνια έφαγα γλυκά εορταζόντων...τέσσερα διαφορετικά κομμάτια. Έτρεμα μην μου ανοίξει η διάθεση και θελήσω να αδειάσω τα κουτιά. Την στιγμή που τα έτρωγα σκεφτόμουν πόσο θεσπέσια ήταν η γεύση τους κι ότι θα μπορούσα να φάω άπειρα από αυτά. Τελικά αρκέστηκα σε ότι μου προσφέρανε. Και δεν έφαγα τίποτα όλη την υπόλοιπη μέρα πέρα από τα προβλεπόμενα φρούτα το πρωϊ και το μεσημέρι. Κι ούτε ζορίστηκα καθόλου, ούτε λιγούρες...τίποτα από ότι φοβόμουν αλλά το ρίσκαρα.
    Ήταν η καλύτερή μου ημέρα εδώ και μήνες!
    Άδειο πανάλαφρο στομάχι, δεν ζύγισα-ετοίμασα φαγητό, πήγα γυμναστήριο και με ενέργεια αλλά και με άδειο στομάχι -που όμως δεν γουργούριζε- και γυμνάστηκα άνετα και τελικά είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο αφού ακόμη και η κατανάλωσή τους πήρε μερικά δευτερόλεπτα. Βέβαια από θρέψη...αλλά και γνώση του τι έφαγα...μηδέν.
    Αφού το σκέφτηκα να καθιερώσω κάποιες ημέρες την εβδομάδα να τρώω γλυκά για τους παραπάνω λόγους.
    Αλλά κόλλησα στο ότι πρόκειται για σαβούρα χειρότερη κι από τα πιτόγυρα. Πάντως με αυτό το βίωμα ένοιωσα ακόμη μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου.
    :thumbup::thumbup::thumbup: speechless! Εισαι το ινδαλμα μου!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Πραγματι με τα γλυκα μπορεις να ξεφυγεις, αλλα και παλι, μήπως και με τα αλμυρα δεν ξεφευγουμε;
    Μου εχει τυχει να φαω ενα κομματι γλυκο (οπως χθες πχ) και να πω ειμαι οκ (οχι οτι δε θα ετρωγα και αλλο αλλα και το 1 ικανοποιησε την ορεξη μου). Υπαρχουν αλλες περιπτωσεις που και το ταψι ολοκληρο να φαω (και μαλιστα απο γλυκο που δε μ αρεσει ιδιαιτερα) δεν μπορω να σταματησω.
    Η μεγαλυτερη παγιδα για μενα ειναι το αλκοολ (ιδιαιτερα κρασι-τσιπουρο-ρακομελα κτλ κτλ). Παντα με το αλκοολ ζηταω και μεζε και μετα λυσαω για γλυκο. Γι αυτο εδω κι ενα μηνα που ειμαι σε διατροφη το εχω κοψει μαχαιρι (με εξαιρεση 2 σφηνακια που πραγματικα με πιεσαν να πιω-οχι οτι δε μου αρεσαν :P)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •