Πως εχασα 24 κιλα......
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54

    Πως εχασα 24 κιλα......

    Γεια σας,παρακολουθω αρκετο καιρο το φορουμ και με εχει βοηθησει πολλες φορες και εγω με τη σειρα μου θα ηθελα να σας πω το τροπο που εχασα ολα τα περιττα κιλα και ισως να βοηθηθει καποιος απο αυτο το ποστ η να παρει καποιες ιδεες.

    Απο 80 κιλα που ημουν τωρα ειμαι 56,εχασα 24 κιλα που για μενα οπως και για αλλους φαινοταν γολγοθας.Να πω οτι απο παιδι δεν ημουν παχυσαρκη απλα οταν εδινα πανελληνιες ειχα τοσο αγχος που ξεσπασα στο φαγητο και απο΄κει ξεκινησαν ολα,μεχρι που πηρα την αποφαση οτι δεν γινεται να συνεχισω ετσι.
    Ολα αυτα τα κιλα δεν τα εχασα γρηγορα αλλα αργα και σταθερα,επειδη πολλοι πιστευουν οτι σε ενα μηνα αν ξεκινησουν διαιτα θα τα χασουν ολα κατι που ειναι λαθος γιατι οσος χρονος χρειαστηκε για να παρουμε αυτα τα κιλα τοσο χρονο θελει ο οργανισμος για να τα χασει και να προσαρμοστει στα νεα κιλα.
    Δοκιμασα πολλες υποσχομενες διαιτες που θα μου χαριζαν το τελειο κορμι μεσα σε καμποσες εβδομαδες οι οποιες ειχαν πολυ πεινα και στερηση οποτε τις σταματουσα και ξαναεπερνα οσα ειχα χασει,δοκιμασα πολλες χαζες διαιτες (πολλες απο αυτες βλεπω να κυλοφορουν και εδω περα) και κατεληξα οτι μονο με τη σωστη διατροφη θα φυγουν τα κιλα.
    Οι αλλαγες που εκανα οταν ξεκινησα μια ισορροπημενη διατροφη.....
    1)οτι εκανα το εκανα μονο για μενα και για κανεναν αλλον
    2)δεν βιαζομουν,ηξερα οτι αν χασω τα κιλα πολυ γρηγορα καποια στιγμη θα τα ξαναπαρω
    3)ετρωγα 5 φορες την ημερα,ειχα κοψει το φαγητο απ'εξω ,αλλα ετρωγα απ'ολα σε μικρες μεριδες.Στην αρχη ειναι πολυ πολυ δυσκολο γιατι ο οργανισμος εχει συνηθησει στις τεραστιες ποσοτητες που δεχοταν ενω τωρα θα πρεπει να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.
    4)Εκανα τουλαχιστον μιση ωρα περπατημα καθημερινα,νομιζω ολοι εχουμε ενα μισαωρο ελευθερο καθε μερα και δεν κοστιζει .
    5)εκοψα τα πολλα τηγανιτα και αρχισα να μαγειρευω πιο υγιεινα.
    6)Πολλα λαχανικα και φρουτα,οχι τεραστιες ποσοτητες αλατιου και ζαχαρης,2-3 κουταλιες ελαιολαδο καθημερινα,γαλακτοκομικα με χαμηλα λιπαρα αλλα οχι 0%
    7)δεν αφηνα τον οργανισμο μου χωρις φαι πανω απο 3-4 ωρες,προσπαθουσα να μην πεινασω πολυ γιατι μετα δεν μπορουσα να ελεγξω τη ποσοτητα που θα ετρωγα.
    8)δεν εκοψα κανενα ειδους μαγειρεμενου φαγητου απλα περιορισα τις μεριδες
    9)δεν ακουγα τι μου λεγανε οι αλλοι ,ουτε τα θετικα ουτε τα αρνητικα,ειχα ενα στοχο και πηγαινα προς αυτο.
    10)θελει πολυ πεισμα ,υπηρχαν πολλες στιγμες που δεν αντεχα,που ειχα βαρεθει,ηθελα να τα παρατησω αλλα επεμενα.οποτε η υπομονη-επιμονη ειναι τα παντα νομιζω ,το Α και το Ω σε μια δοατροφη.

    Καποια μικροtips που εφαρμοζα και προσωπικα εμενα με βοηθησαν.
    1)καθε πρωι επινα ζεστο νερακι με λιγο λεμονι μεσα,με βοηθουσε πολυ στο στομαχι και εκοβε τη πεινα
    2)για αυτους που δεν πινουν καφε μια πολυ καλη λυση ειναι νερο με κακαο,δεν υπαρχει καλυτερο ροφημα και πολυ αναζωογονητικο.
    3)για σνακ ετρωγα πολλες φορες καροτα,αγγουρακια, ντοματινια και γενικα φαγητα που δεν εχουν πολλες θερμιδες
    4)προσπαθουσα να ετοιμαζω απο πριν τα γευματα μου ωστε αμα πεινασω πολυ να μη φαω οτιδηποτε.
    5)περιορισα το αλκοολ,δεν γινεται να κανεις διατροφη και να κατεβαζεις πολλα ποτηρια την ημερα
    6)πολλα μπαχαρικα στο φαγητο τα κανουν πολυ πιο νοστιμα.

    Αυτα ειναι λιγο πολυ οσα ηθελα να σας πω,γνωστα σε πολλους ,να τονισω οτι δεν ειμαι διατροφολογος και οσα σας ειπα ειχαν αποτελεσμα σε μενα.Απλα επειδη ασχοληθηκα πολυ με διαιτες ,φαγητο,γυμναστικη εμαθα καποια πραγματα και το πιο σημαντικο απ'ολα οτι το προβλημα δεν ειναι να χασεις τα κιλα αλλα να τα διατηρησεις,που θα πει οτι δεν γινεται να γυρισεις στις παλιες συνηθειες,μια ζωη θα ακολουθεις μια διατροφη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Μπράβο για την προσπαθειά σου :-) Νομίζω πως αυτά που λες είναι αυτό που κάνουμε σχεδόν όλοι εδώ μέσα. Και επίσης πως όποιος δεν εμοεδώσει αυτά τα πράγματα δεν νομίζω να καταφέρει και πολλά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    συγχαρητήρια για την προσπαθειά σου!σε πόσο χρόνο αν επιτρέπεται τα έχασες?
    επίσης, έκανες γυμναστική ή μόνο περπάτημα?!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    ευχαριστω πολυ κοριτσια,baklavadaki τα κιλα τα εχασα σε 1,5 χρονο περιπου,δεν ηθελα να βιαζομαι γιατι φοβομουν οτι κατι θα παει στραβα και θα τα ξαναπαρω,εξαλλου στο παρελθον απο τη βιασυνη μου τα ειχα κανει θαλασσα,οσο για τη γυμναστικη στη αρχη εκανα μονο περπατημα απο το μισαωρο σταδιακα ανεβηκα στη μια ωρα με γρηγορο ρυθμο και πιο μετα σε δυο ωρες,αλλα ολα αυτα σταδιακα και αργα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    400
    συγχαρητηρια κοπελα μου!!!!κι εγω πανω κατω αυτα ακολουθω και εχω επιτυχια μεχρι τωρα!μονο που προσπαθω να μην τρωω πολλες θερμιδες το βραδυ!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    ευχαριστω πολυ,μπραβο και στη δικη σου επιτυχια.Το βραδυ ειναι νομιζω που μας πιανουν οι λιγουρες,συνγθως προσπαθω να τρωω λαχανικα αν δεν πιανει προσπαθω να απασχολιω με κατι το μυαλο μου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    16
    Μπράβο σου Νάταλι!

    Μετά από πολλές πολλές δίαιτες (μια ζωη ασχολούμαι με το βάρος μου, προσπαθώ να κάνω δίαιτα αλλά τελευταία καταλήγω να βάζω κιλά) διαπιστώνω ΠΟΣΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΕΙΣ! Το καλύτερο είναι να ξεπεράσουμε τα όρια χρόνου που βάζουμε στον εαυτό μας και τους δύσκολους στόχους και να χαλαρώσουμε. Εγώ που σου "μιλάω", τα τελευταία 3 χρόνια κυρίως θυμάμαι να κάνω υπολογισμούς όταν ξεκινάω μια δίαιτα, να λέω μέσα σε ένα μήνα πρέπει να έχω χάσει 8-10 κιλά, μέχρι το τάδε γεγονός πρέπει να είμαι αδύνατη και τελικά τίποτα δεν καταφέρνω, τα παρατάω στις πρώτες 3 μέρες....

    Είμαι πάνω κάτω στα ίδια κιλά με σένα, ξεκινάω δλδ 82 και θέλω να φτάσω 55 και πήρα πολύ θάρρος από σένα και αποφάσισα αυτή τη φορά να το πάρω πιο χαλαρά και να απολαμβάνω το φαγητό μου, περιορίζοντας βέβαια τις ποσότητες να μην λιμοκτονήσω ούτε να το βλέπω σαν δηλητήριο το ό,τι τρώω (είμαι και σε στάδιο που προσπαθώ να νικήσω τη βουλιμία)..

    Και πάλι μπράβο για τη συνειδητοποιημένη προσπάθειά σου και για το αποτέλεσμα! Αυτό το μήνυμά σου ήταν πραγματικά ό,τι είχα ανάγκη να "ακουσω" για να πάρω θάρρος και να το πάρω πιο χαλαρά...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    ευχαριστω syntrofissa,χαιρομαι πολυ που αυτο το τοπικ ειχε καποιο θετικο αποτελεσμα,ακριβως ετσι οπως τα λες ξεκινα χαλαρα χωρις να σκεφτεσαι συνεχως το χασιμο κιλων,απλα περιορισε τη ποσοτητα του φαγητου και τη ποιοτητα.Σιγα σιγα θα δεις διαφορα στο σωμα σου και αυτο θα σε παρακινει να συνεχισεις,για οποιαδηποτε βοηθεια η οτιδηποτε χρειαστεις ειμαι εδω.

    Καλη αρχη λοιπον στο ξεκινημα σου και αν δεις οτι μπορει καποιες φορες να κανεις παρασπονδιες να μη στεναχωριεσαι και αυτα ειναι στο προγραμμα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    :thumbup:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    :blush::blush::blush::blush::blush::blush::blush:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •