παχυνση ενδομητριου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491

    παχυνση ενδομητριου

    καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω πως παχαινει το ενδομητριο... δεν εχω περιοδο λογω λεπτου ενδομητριου 3 χιλιοστα, πως γινεται να παχυνει, μηπως γνωριζεται ή ειχε καμια σας παρομοιο θεμα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Δεν είμαι καν σίγουρη πως γίνεται....οι γιατροί τι σου είπαν να κάνεις γι αυτό;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    τιποτα και αυτο με τρελαινει!!! η ευκολη λυση αντισσυλιπτικα και οποτε παχυνει. το μονο θεμα που υπαρχει και δεν εχω περιοδο ειναι οτι εχω λεπτο ενδομητριο τιποτε αλλο :no::no::no::no:

  4. #4
    μια από τα ίδια aigli. γυμναστική κάνεις καθόλου?
    καφέδες πίνεις πολλούς?

    έχεις δοκιμάσει ομοιοπαθητική?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    γυμναστικη οχι συχνα παω γυμναστηριο ενα μηνα παω δυο οχι :P
    καφε ενα την ημερα,
    ειχα δοκιμασει και δικταμο να πιω τιποτα, ολοι μου λενε οτι ειναι το αγχος....
    δεν εχω ομως περιοδο με το κωλοαγχος :no::no::no:

  6. #6
    εγώ πιστεύω οτι φταίει οτι έχουμε διαταράξει τις ορμόνες μας ,λόγο διατροφικών διαταραχών. σίγουρα επηρεάζει η ψυχολογία αλλά και η διατροφή. είσαι ελλειποβαρής η έχεις φυσιολογικό δείκτη?

    πιστεύω οτι αν επιστρέψεις σε σωστή διατροφή αλλά κάνεις κ άσκηση(σε φυσιολογικά πλαίσια όχι πάλι υπερβολές) μπορεί να γυρίσεις πίσω εκεί που ήσουν πριν ξεκινήσουν οι δτ.
    κάτι σαν αυτοίαση

    επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να κόψεις τελείως τους καφέδες, να τρως πολλά πράσινα λαχανικά και κόκκινο κρέας,φακή ,ξηρούς καρπούς, συκωτάκια,παντζάρια κτλ κτλ όλα με μέτρο πάντα.


    και να κοιμάσε όσο μπορείς περισσότερο.

    αλλά προ παντός μην κάνεις υποθερμιδικές δίαιτες ,να διατηρείς ένα σταθερό βάρος.

    αυτά.

    κ αν έχεις υπόψιν σου κάποιον ομοιοπαθητικό γιατρό δοκίμασε και την ομοιοπαθητική. δν έχεις να χάσεις τίποτα.
    σε ενδοκρινολόγο πήγες?του είπες οτι είχες θέμα με δτ?τι σου είπε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    και εγω αυτο πιστευω οι διατροφικες διαταραχες με διαλυσαν, δεν ειμαι ελλιποβαρεις αλλα στα κατωτερα ορια του φυσιολογικου ειμαι 1.65 και 53 κιλα...
    ο θυροειδης μου ειναι ρυθμισμενος πεον, πασχω απο υποθυροειδισμο...
    οταν εννοεις ομοιοπαθητικη?? βοτανα?? απο βοτανα εχω δοκιμασει δικταμο,μαιντανο δε ξερω τι αλλο!!
    εχω γενικα και αγχος πραγματικα εχω τρελαθει αλλα αντισυλλιπτικα δεν ξαναπερνω δε τα αντεχω αλλο και χωρις ουσιαστικα να εχω καποιο σοβαρο προβλημα...:smug:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Τι μαλάκες που είναι οι γιατροί ώρες ώρες :x Υπομονη κουκλίτσα και ψάξε όσο μπορείς online για πληροφορίες απο ειδικευμένους γιατρούς!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    οτι μπορω κανω πλεον εχω τρελαθει, αντισυλλιπτικα παντως δε θα παρω.... πιστεω να μου ερθει φυσιολογικα και σκεφτομαι να δοκιμασω και τιποτα βοτανα αλλα δε ξερω ειμαι ανιδεη και απο δαυτα uzzled:

  10. #10
    δν εννοώ βότανα. εννοώ να πας σε έναν ομοιοπαθητικό γιατρό και να σου δώσει αυτός ομοιοπαθητικά χάπια

    επίσης καλό θα ήταν να πας σε έναν διατροφολόγο η ενδοκρινολόγο να σου δώσει ειδική διατροφή λαμβάνοντας υπόψιν του και τον υποθυροειδισμό αλλά και τις δτ.

    κεγώ αρνούμε να πάρω αντισυλλυπτικά δν ξέρω γιατί μου έχουν κάτσει τόσο άσχημα στο μυαλό

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Είμαι κατά της ομοιοπαθητικής γιατί πολύ απλά, οποιαδήποτε μορφή εναλλάκτικης ιατρικής έχει επιβεβαίωθει πως δουλεύει, λέγεται απλά ιατρική. Εγω επιμένω πως μάλλον πρέπει απλά να αλλάξεις χάπι. Δεν είναι όλα τα χάπια για όλους τους ανθρώπους. Η αδερφή μου παίρνει τα Γιασμινέλ, που είναι τα πιο ελαφρυά που υπάρχουν απο ότι λέει η γιατρός της! Γιατί δεν του λες να σου δώσει κάτι πιο ελαφρύ και σένα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    και εγω τα γιασμινελ επαιρνα αλλα κουραστηκα να τα παιρνω χωρις να υπαρχει λογος. ο μονος λογος φαινεται ειναι το ενδομητριο και ειναι απο το αγχος και τις προηγουμενες διατροφικες μου συμπεριφορες....
    μαλλον πρεπει να παρω λιποσ στη κοιλια γτ δεν εχω εχω ελαχιστο και αυτος ειναι ακομη ενας λογος που εμποδιζει!! το θεμα ειναι οτι εχω λιπος και στα ποδια και εκει θα το παρω ολο! δεν ξερω εχω τρελαθει!! :flaming:

  13. #13
    εγώ διαφωνώ γενικώς με τους έλληνες γιατρούς, τα αντισυλληπτικά δν είναι για όλες τις περιπτώσεις κ πολλοί εξυπηρετούν συμφέροντα φαρμακευτικών που τα δίνουν,

    παρόλα αυτά αίγλη τα αντισυλληπτικά βοηθάνε στο εξής.
    1)καλύτερη ψυχολογία μιας και θα νιώθεις φυσιολογική με σταθερό κύκλο
    2)δν πρέπει να μένουν οι γυναίκες πολύ μεγάλο διάστημα χωρίς περίοδο

    οπότε καλό θα ήταν να τα παίρνεις για ένα διάστημα πάνω από χρόνο

    γιατί τόσο αρνητική με την ομοιοπαθητική scarlet?
    οι γιατροί που ασχολούνται με την ομοιοπ όλοι οφείλουν να έχουν πτυχίο συμβατικής ,κ επίσης η ομοιοπαθητική λειτουργεί και σαν βοηθητική

    γιατί να μην δοκιμάσει? τα χάπια που θα σου δώσει ο ομοιοπαθητι κρίνοντας αναλόγως την περίπτωσή σου, τα παίρνεις με συνταγή από το φαρμακείο

    μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα την ομοιοπαθ κ αν δν πιάσει συνεχίζεις με την θεραπεία με τα αντισυλληπτ.

    γιατί ξέρω οτι όσο πιο καθαρός είναι ο οργανισμός(δηλ δν έχεις πάρει για πολύ καιρό αντισ)τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να λειτουργήσουν τα ομοιοπαθητικά.

    δν έχω κανα λόγο να υπερασπίζομαι την ομοιοπαθητική, απλά γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να αποφύγεις τα αντισυλληπτικά μέχρι τουλάχιστον να εξαντλήσεις κ την ομοιοπαθη.

    αίγλη σε πια κιλά σου χάθηκε η περίοδος?

  14. #14
    α επίσης αίγλη έχεις κάνει καμιά λιπομέτρηση?

    http://fitnessgiaolous.blogspot.gr/2...blog-post.html

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Αυτός ο τρόπος δεν είναι αξιόπιστος

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •