Εγκυμοσυνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    773

    Εγκυμοσυνη

    Γεια σας σε ολους, τους παλιους και τους νεους αυτου του forum!!

    Ειμαι μελος εδω και 3 χρονια, κατα την διαρκει των οποιων εχω περασει πολλα σκαμπανεβασματα με τα κιλα μου, απο 85 στα 75, μετα παλι στα 87-88, μετα στα 75 και τωρα στα 78...

    Αυτες τις μερες μαθαμε οτι ειμαι εγκυος και ενω στην αρχη καταχαρηκα με το νεο, τωρα που αρχιζω να το συνειδητοποιω, θελω να μοιραστω μαζι σας εναν προβληματισμο μου....

    Αν ξεκινησω την εγκυμοσυνη μου στα 78 κιλα... πως θα ελεγξω τον εαυτο μου να μην φτασει στα 90 ας πουμε??

    Υπαρχει καποια διαιτα-διατροφη για την περιπτωση μου??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Απο όσο ξέρω μια φυσιολογικη εγκυμοσύνη πρέπει να έχει τουλάχιστον αυξηση βάρους γυρω στα 10 κιλά. Μην αγχώνεσαι λοιπόν για τα 90 γιατί λογικά θα τα φτάσεις και θα είναι και καλό. Ασε που αν δεν παρεις βάρος θα κάνεις κακό και στο μωρό αλλά και στον οργανισμό σου.... Θα σου πρότεινα βεβαια να μιλήσεις και με κάποιον ειδικό για να σου πει πως να μην ξεφύγεις τελείως, αλλά γενικά μην πολυαγχώνεσαι γι αυτό. θα σου πει κι ο γυναικολόγος σου λογικά τι ακριβώς να κάνεις και πως Αντε και με έναν πόνο ^_^

  3. #3
    Συμφωνώ με Σκάρλετ, καλύτερα τέτοιες ερωτήσεις στον γυναικολόγο σου! Να σου πάνε όλα καλά!!!:thumbup:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Η μητέρα μου πάντως και στις 2 εγκυμοσύνες της πήρε 7 κιλά, οπότε νομίζω ότι είναι κυρίως θέμα διατροφής.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Προφανέστατα δεν έχω απολύτως καμιά ιδέα αλλά μπήκα για να γράψω... συγχαρητηρια, με ενα πόνο κλπ!!! Όλα να πάνε καλά και όπως τα θές!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    11
    Μην ανησυχείς από τώρα για αυτά. Θα πάρεις κάποια κιλά αναπόφευκτα. Με λίγο προσοχή μπορείς να μην ξεφύγεις ιδιαίτερα. Εγώ ξεκίνησα με 125 κιλά και πήρα 14, πολλά για κάποιους, αλλά λίγα για εμένα με τέτοιο ιστορικό παχυσαρκίας. Το πιο σημαντικό είναι να προσέξεις μετά για να τα χάσεις εύκολα, πράγμα που δεν μπορώ πια να κάνω εγώ και σκέφτομαι την επέμβαση. Να πάνε όλα καλά εύχομαι!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    405
    με το καλο το μωρακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    χμ,και η δημητρα ειναι εγκυος ,εχω να μαθω νεα της καιρο....
    λοιπον κανονικα λενε οι γιατροι μεχρι 12 κιλα αν εισαι στα φυσιολογικα κιλα...
    η αδελφη μου που ηταν γυρω στα 110 κιλα πηρε μονο 5 κιλα και ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    εμεις μονο ευχες μπορουμε να σου δωσουμε και να μας λες πως τα πας,ολα τα αλλα ο γιατρος σου!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    brazilianakiiiiiii!!!!! Συγχαρητηρια!!!!! Πολυ ευχαριστα τα νεα σου!!!!! Με διατροφη μπορεις να παρεις 7-8 κιλα... αλλα με προσοχή. Εγω 8 πήρα (ξεκινησα απο 74) εχασα πρωτο μηνα 2 και γεννησα 82... με διατροφη απο διαβητολόγο... ρωτα τον γυναικολογο σου κ θα σε κατευθύνει! Ολα καλα να πάνε! με ενα γερο μωρακι κουκλα!!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    θα ηταν καλο να τρως γενικα τα παντα απλα αν θελεις να αποφυγεις μονο το φαγητο απ'εξω που εχει πολλες θερμιδες και γενικα τεραστιες ποσοτητες,κατα τ'αλλα αν δεν τρως και παρα πολυ δεν νομιζω να παρεις τοσα κιλα,αντε και με εναν πονο..

  10. #10
    αυτή την φορά δν θαναι το ίδιο! δν θα χεις πεσμένη αυτοπεποίθηση γιατί θα ξες οτι δν φταις εσύ που πάχυνες. γιαυτό κ θα σου φανεί παιχνιδάκι να τα χάσεις. γιατί είναι δεδομένο οτι θα πάρεις κάποια κιλάκια
    καλό είναι να συμβουλευτείς διατροφολόγο πάντως!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Διάβασα το πρώτο μήνυμα, χωρίς να ξέρω την πορεία σου κι έχοντας περάσει η ίδια μια εγγυμοσύνη να σου πω ότι το πιθανότερο είναι με λίγη προσοχή να πάρεις 9-10 κιλάκια. Μόλις γεννήσεις να τα χάσεις. Θέλει πολύ προσοχή μετά να μη τα ξαναπάρεις από άγχος στρες κτλ (αυτά κι άλλα τόσα όπως πχ εγώ). Συγχαρητήρια και με το καλό το μπεμπέ!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •