καινουρια εδω! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    22
    Δεν νομιζω να χρειαζομαι ψυχιατρο..αλλα και η ψυχοθεραπεια δεν ξερω ποσο θα με βοηθησει..Φοβαμαι οτι παντα θα μισω το φαγητο και θα σκεφτομαι τις θερμιδες που μπαινουν μεσα μου και με παχαινουν :'(

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Βοηθάει πιστεψέ με, αρκεί να βρεις ένα καλό. Αν μένεις Αθήνα μπορώ να σου προτείνω κάποιον. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να πας σε έναν ειδικό για διατροφικές διαταραχές. Ακόμα το να σκέφτεσαι τις θερμίδες, αλλά να τρως ισορροπημένα είναι μια χαρά αρχή

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    παντως βλεπω οτι λιγο πολυ ολες εχουμε περασει απο διατροφικα επεισοδια.Συνηθως ξεκινανε εκει γυρω στην εφηβεια.Εκει που χρειαζομαστε την αποδοχη των αλλων.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    22
    Ναι Αθηνα μενω! Πεσμου αν θες. Ξεκινανε επειδη χρειαζομαστε την αποδοχη ναι.. Εγω το αρχισα για <<εκδικηση>> τλκα ομως η ευχαριστηση που νιωθω οταν βλεπω τους αλλους να με κοιτουν με ζηλεια και να μου λενε ποσο ομορφη και αδυνατη ειμαι ειναι μηδαμινης σημασιας της ταλαιπωριας που περναω.. Μακαρι καποια μερα να μπορεσω να φαω κατι και να νιωσω ικανοποιηση επιτελους! Να μπορεσω να βγω εξω κιας εχω 1 παραπανω κιλο απο προχτες! Να κοιταξω στον καθρεφτη και να μην μου πει : <<εισαι μια χοντρη βαρελο γουρουνα! Αν δεν κοψεις τελειως το φαι για παντα δεν πρεπει να κυκλοφορεις εξω! Ουτε σχολειο να πας! χοντρελο!>> Να πεφτω για υπνο και ποτε να μην με πονανε τα κοκαλα μου..να αλλαζω πλευρο με την ησυχια μου..

  5. #35
    amaryllis για να σε πονάνε τα κόκκαλά σου μάλλον είσαι περισσότερο αδύνατη κ αδύναμη απότι νομίζεις.

    ένα μεγάλο μπράβο που πολεμάς να αλλάξεις αυτό το βασανιστήριο! είδες πως καταφέρνεις σιγά σιγά την μαμά σου?

    καλό θα είναι που θα πας σε ψυχοθεραπεύτρια. θα σε βοηθήσει.

    αν το συνδιάσεις κ με μια καλή διατροφολόγο που θα σου μάθει πως να τρέφεσαι σωστά,τότε η ανορεξιοβουλιμια η οτι είναι αυτό που βιώνεις θα ανήκει στο παρελθόν πακέτο με όλα τα κακά συναισθήματα.

    μπορεί τώρα να σε πονάει το να τρως, αλλά αφού έχεις την θέληση να αλλάξεις,σιγά σιγά θα το βλέπεις σαν φάρμακο. κανείς δν είπε οτι είναι εύκολο.

    σκέψου τον εαυτό σου σαν ένα μικρό παιδάκι.δν θα το αγκάλιαζες ,δν θα το προστάτευες,δν θα το αγαπούσες? θα το έβριζες κ θα το τιμωρούσες?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    εμένα την πόρτα μου έχει χτυπήσει μόνο η βουλιμία. είχα αυτήν την ανεξέλεγκτη πείνα που για χάρη της την έβαλα πάνω απόλα. το ότι ήθελα να είμαι αδύνατη ήταν ένα by the way τα θέλω όλα.
    το ότι μου άρεσε να ξεφορτώνομαι κ αυτά που τρώω ήταν γιατί η διαδικασία με έκανε χαρούμενη κ όχι γιατί είχα πια τόσο άγχος να είμαι αδύνατη.
    φυσικά το να είμαι κ αδύνατη το ήθελα πάρα πολύ αλλά ποτέ δν θα σταματούσα να τρώω για να το πετύχω.ακόμα κ τώρα μου είναι αδύνατον να σταματήσω να θεωρώ το φαγητό την μεγαλύτερη κ μοναδική απόλαυση.

    τεσπα.
    άρα πιστεύω οτι δν ανήκεις στην βουλιμία

    αυτό έχει σημασία. γιατί υπάρει λόγος που πολλοί ανορεξικοί θεωρούν τους εαυτούς τους βουλιμικούς,είναι για να τους τιμωρούν, αλλά κ γιατί το όνειρό του είναι να είναι ανορεξικοί.από την στιγμή που είναι αλλά δν το παραδέχονται συνεχίζουν να αυτοτιμωρούνται.

    προσπάθησε να συνδιάσεις όπως λενε κ τα παιδιά ψυχολόγο κ διατροφολόγο μαζί αλλά κ να κάνεις κ κανα γενικό τσεκ απ.

    πρέπει να ξύσεις της πληγές σου.

    εμένα με βοήθησαν κ διάφορα βιβλία κ σαιτ αυτοβοήθειας που διάβασα,αλλά δν φτάνουν από μόνα τους. όσο αργούσα να πάω σε ειδικό τόσο καθυστερούσα την θεραπεία μου

    δες αυτό

    http://www.cci.health.wa.gov.au/reso...cfm?Info_ID=48

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    22
    Εχω ολη την καλη διαθεση να κανω ο,τι μου πουνε για να γινω επιτελους καλα.. Ομως ειναι πολυ δυσκολο γιατι απαξ και το φαγητο γινει εχθρο σου, το μισησεις με ολο σου το ειναι, το βλεπεις ακομα και σαν εφιαλτη στον υπνο σου και φοβασαι, η ζυγαρια γινει κολλητη σου, χανεις τη λογικη και παγιδευεσαι σα να λεγαμε

    Buliana ευχαριστω για το site, πολυ βοηθητικο! Βουλιμια ειχα σιγουρα τον χειμωνα για κανα 4μηνο, αφου μονο οι πολλες ωρες στο τραπεζι της κουζινας μευχαριστουσαν και ενιωθα να χανω τον ελεγχο, δεν μπορουσα να σταματησω να τρωω! Μετα τυψεις,αγχος μην παχυνω και γι'αυτο μετα εκανα χρηση υποθετων,κλυσματων κλπ και γυμναστικη μεχρι τρελες ωρες τη νυχτα! Αυτο ξερω οτι ειναι βουλιμια

    Αλλα τωρα δεν ξερω τι εχω ακριβως.. και το οτι το σωμα μου κιας εχασα καποια κιλα συνεχιζει να φωναζει χοντρηηη με κανει να πιστευω οτι δεν εχω ανορεξια. Ασε που δεν αντεχω για παραπανω απο 3 μερες νηστικη μονο με τσιχλες.. Μετα θα φαω περιπου 600-700 θερμιδες, θα κλαταρω, θα φουσκωσω σα μπαλονι και θα παχυνω! Σιγα-σιγα τα κοκαλακια μου θα καλυπτονται απο λιπος και μου λειπουνε πολυ:'(
    Ευτυχως σημερα που ζυγιστηκα ειμαι -2 κιλα απο χτες αλλα ακομα φυσιολογικο βαρος εχω γιατι ειχα παρει πολλα την τελευταια φορα π εφαγα..

    Το καλο ειναι οτι η μαμα μου ειπε πως θα μου κλεισει ραντεβου στην ψυχοθεραπευτρια πριν κλεισουν τα σχολεια! Εγω δεν της το αρνηθηκα, οποτε περιμενω πως και πως να παω Ελπιζω μονο να κρατησει το λογο της..

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    22
    πριν ανοιξουν* τα σχολεια.. τι λεω η κακομοιρα :Ρ

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Το ότι σε βλέπεις χοντρή ενώ είσαι σε κανονικό βάρος είναι απο τα πιο συνηθισμένα συμπτώματα της ανορεξίας. + Οι θερμίδες σου είναι πολύ χαμηλες. Πρεπει αν καταλάβεις πως πάσχεις απο νευρικη ανορεξια και αυτά να τα πεις και στον ψυχαναλυτη που θα πας!!! Μην κρύψεις τίποτα!!
    Πραγματικά σου εύχομαι καλή επιτυχία και να αναρώσεις γρήγορα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    ρε κοπελιά.
    αφού λες οτι το να φας σου προκαλεί πόνο έχεις ανορεξία.

    τώρα αν η στέρηση σου προκαλεί κ βουλιμία είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
    γιατί σου είναι τόσο εύκολο να παραδεχτείς οτι έχεις βουλιμία κ όχι ανορεξία?

    σκέψου τον παραλογισμό

    επίσης,πόσα κιλά είσαι κ με τι ύψος?
    λιπομέτρηση έχεις κάνει?
    περίοδο έχεις κανονικά?

    επίσης βγες από τον εαυτό σου κ σκέψου σαν τρίτος άνθρωπος. διάβασε αυτά που γράφεις σαν να σαι άλλος.
    σου φαίνεται φυσιολογικό να τρέφεσαι με τσίχλα? θα έκανες αυτή την δίαιτα στα παιδιά σου?

    ξέρω οτι είναι πολύ δύσκολο να παλέψεις με το τέρας ,αλλά μια καλή αρχή είναι η θέληση όπως λες.κ μπράβο.
    επίσης είναι κ η παραδοχή. να παραδεχτείς πιο είναι το τέρας.

    όλα καλά θα πάνε, εγώ στην ηλικία σου ήμουν στην κοσμάρα μου. εσύ τουλάχιστον έχεις καταλάβει οτι κάτι πάει στραβά.

  11. #41
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    Αμαρυλλις ελπιζω ολα να πανε καλα και να σε βοηθησει ο ψυχολογος που θα πας..

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    22
    Τα κιλα μου κυμαινονται απο 49-55 μεσα στην ιδια βδομαδα.. Ειμαι 1,67μ. Σημερα ειμαι 53.. Αλλα ειμαι τοσο χοντρη! Και ας μην εχω φαει και τιποτα.. Το 53 ειναι το ιδανικο μου βαρος γιατι εκανα και το τεστ που υπαρχει στην ιστοσελιδα. Αρα πως ειμαι ανορεξικη? Αν με τις 200-300 θερμιδες την ημερα ειμαι <<κανονικη>>, με τις 2000 που απαιτει ο οργανισμος μου, αφου ασκουμαι καθημερινα κιολας, θα γινω φαλαινα!!
    Τελος παντων, ελπιζω να μου κλεισουν ραντεβου οι δικοι μου γιατι δεν το βλεπω!

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    22
    Η περιοδος μου ειχε σταματησει για 2 μηνες τον χειμωνα.. Μετα μου ξαναρθε αλλα εχω μεγαλο κυκλο 33-38 μερες συνηθως.. Και ροη ελαχιστη σε σχεση με παλιοτερα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Είναι επειδη εχεις μάθει τον οργανισμό σου στα λίγα. Μόλις αρχίσεις να τρως κανονικά πάλι δεν θα παχυνεις ιδιαίτερα. Γιατι τώρα σίγουρα έχεις κάνει και κατακρατησεις. Μην αγχώνεσαι και μιλα στον ψυχαναλυτη σου!

  15. #45
    αν πας σε ένα διατροφολόγο με την διατροφή που θα σου δώσει θα αυξηθεί ο μεταβολισμός σου. στην αρχή μπορεί να πάρεις 1 κιλό αλλά μετά θα τρως 2000 θερμίδες κ θα συντηρήσε στα ιδανικά κιλά σου

    έχεις ανορεξία γιατί είσαι αδύνατη κ νιώθεις τεράστια.
    έχεις λάθος εικόνα γύρω από το πως είσαι
    δν έχεις την αντίληψη να καταλάβεις τις διαστάσεις σου γιατί σε έχει τυφλώσει η ανορεξία

    μίλα με τον ψυχοθεραπευτή σου κ πάνε σε ένα ειδικό διατροφολόγο.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •