ενυδατικες κρεμες και κυτταριτιδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491

    ενυδατικες κρεμες και κυτταριτιδα

    καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω αν με τη χρηση καποιας ενυδατικης κρεμας η κυταριτιδα φαινεται λιγοτερο? παλιοτερα χρησιμοποιουσα κρεμες ειδικες για τη κυτταρίτιδα αλλα δεν ειδα και διαφορα...

  2. #2
    οι περισσότερες είναι απλά ενυδατικές. Δεν κάνουν κάποια τρομερή δουλειά, απλά βοηθάνε extra στην ήδη προσπάθεια μας να διώξουμε την κυτταρίτιδα. Ξέρεις, άμα πίνεις νερό, γυμνάζεσαι και τρέφεσαι σωστά τότε μπορείς να δεις και κάποιο αποτέλεσμα.
    πάντως από το δικό μου ράφι δεν λείπουν...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    και βλεπεις δουλεια? εγω βαζω κανα 2-3 μηνες και τ παραταω, απλα σκεφτομουν μπας και οι απλες ενυδατικες κανουν την ιδια δουλεια με αυτες μυριζουν και πιο ωραια :P

  4. #4
    ότι βλέπω δουλειά, βλέπω! αλλά πιο πολύ γιατί κάνω δουλειά και βλέπω γενικά αποτελέσματα. Μπορεί να είναι και "ψευδοφάρμακο" αλλά δεν πάει στα κομμάτια, στην τελική ενυδατώνω το δέρμα μου πιο συχνά απ΄'οτι να έλεγα πως βάζω μια απλή.

  5. #5
    ωραίο θέμα!ανεξάντλητο!

    να σας πω ρε girls , εγώ τώρα θέλω να χάσω 10 άντε 15 κιλά.
    αυτό που φοβάμαι είναι να παρουσιάσω χαλάρωση, όχι μόνο στο σώμα,αλλά κ στο λαιμό κ στο πρόσωπο.

    γυμναστική κάνω. τώρα είμαι αρκετά σφικτή

    μη μου πείτε για ηλικίες κ κιλά.
    άλλωστε τώρα δν είμαι κ στην εφηβεία μου,27 χρονών είμαι.

    εγώ προσωπικά στα 14 είχα τρελή χαλάρωση κ ραγάδες με 5 κιλά που είχα βαζωβγάλει

    κ έχω κ φίλη που έχασα 10 κιλά στα 16 της κ από τότε αν κ αδύνατη ,η χαλάρωση της είναι ιδιαίτερα έντονη

    τι άλλο μπορώ να κάνω για πρόληψη χαλάρωσης πέρα από γυμναστική?
    γυμναστική κάνω ήδη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    μαλλον τιποτα, και εγω εχω χαλαρωση κια γυμναζομαι αραια και που βεβαια, αλλα νομιζω η χαλαρωση ειναι αναποφευκτη.. νομιζω... ειναι αναλογως και πως τα χανεις τα κιλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    H καλύτερη κρέμα είναι να πίνεις αρκετό νερό, 2 λίτρα την ημέρα σίγουρα, να ασκείσαι και κυρίως τα κιλά που χάνεις να τα χάνεις αργά και όχι απότομα. Επίσης η διατροφή παίζει σπουδαίο ρόλο. Να τρως τροφές φυσικές, όχι επεξεργασμένες και κυρίως φρούτα και λαχανικά που βοηθούν στην αποτοξίνωση του οργανισμού και στην βελτίωση του δέρματος μας. Αναψυκτικά ακόμη και τύπου λάιτ καλό είναι να τα αποφεύγεις αν όχι να τα κόψεις εντελώς, επεξεργασμένες τροφές, επεξεργασμένο αλάτι, κορεσμένα λίπη κτλ. Γενικώς το σημαντικό είναι να κάνουμε μία το κατά δύναμην καθαρή διατροφή και να ασκούμαστε. Αν κάνουμε αυτό και χάνουμε αργά κιλά τότε μπορούμε να περιορίσουμε την χαλάρωση δραματικά. Ωστόσο και πάλι εξαρτάται από τον τύπο δέρματος του καθένα μας...
    Οι κρέμες δεν βοηθούν εκτός από την ενυδάτωση και ότι αποτέλεσμα εμφανίζουν είναι παροδικό για όσο τις χρησιμοποιούμε. Κατά την άποψη μου καλύτερα είναι να χρησιμοποιούμε φυσικά σκευάσματα εμπλουτισμένα με σπαθόλαδο, λαδάκι βιταμίνης Ε, αμυγδαλέλαιο κτλ παρά να βάζουμε κρέμες που δεν ξέρουμε τι περιέχουν.

    Στην τελική το πιο σημαντικό είναι να αποδεχτούμε το σώμα μας με την χαλάρωση και τις ραγάδες του. Ουδείς τέλειος και ειδικά εμείς που έχουμε περάσει από την περιπέτεια της παχυσαρκίας δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση να έχουμε ένα σφριγηλό σώμα σαν να μην βάλαμε ποτέ δεκάδες κιλά. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιορίσουμε και όχι να εξαλείψουμε, εκτός από κάποιους λίγους τυχερούς που έχουν πολύ ελαστικό και καλής ποιότητας δέρμα. Αγαπάτε τον εαυτό σας, αγαπάτε το σώμα σας, φροντίστε το φυσικά μέσα και έξω με καλή διατροφή, φυσικά προϊόντα και άσκηση και σας εγγυώμαι ότι θα έχετε πολύ καλύτερη ψυχολογία και διάθεση που δεν θα σας ενοχλούν οι αισθητικές ατέλειες.

    Στην τελική ας κερδίσουμε όλοι την μάχη με την παχυσαρκία και ας έχουμε τα "σημάδια" της μάχης μας για να θυμόμαστε ότι κερδίσαμε μία από τις μεγαλύτερες μάχες της ζωής μας. Για αυτό θα πρέπει όλοι μας να είμαστε υπερήφανοι και όποιοι δεν το αναγνωρίζουν και δεν το θαυμάζουν καλύτερα να μην υπάρχουν στη ζωή μας. Η ομορφιά μας ξεκινάει από μέσα μας και όσοι φροντίζουμε με αγάπη τον εαυτό μας θα είμαστε όμορφοι γιατί θα είμαστε χαρούμενοι άνθρωποι :love:

  8. #8
    ναι προς θεού,δν έχω καμιά απαίτηση να είμαι τέλεια.
    απλά θέλω να ελαττώσω όσο γίνεται την πιθανότητα να δείχνω 10 χρόνια μεγαλύτερη.
    πολύ καλή η συμβουλή σου τα κιλά να χάνονται αργά κ σταθερά.
    να ένα ακόμη κίνητρο για να κάνουμε σωστή διατροφή,γιατί τι να το κάνεις το να χάσεις 10 κιλά σε ένα μήνα κ να μοιάζεις με μαραμένη σταφίδα.

    ποια είναι αυτά τα φυσικά σκευάσματα που λες.μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Ζηλιαριμπιμίκα μου προσπάθησα να αναρτήσω ένα λινκ που έχει συνταγές για φυσικές κρέμες για ραγάδες κτλ αλλά έχει κολλήσει. Θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία. Ωστόσο αν κανεις μία αναζήτηση στο διαδίκτυο θα βρεις πολλά σάιτ που προτείνουν φυσικές κρέμες φτιαγμένες στο σπίτι μας με κυραλοιφή π.χ. και φυσικά έλαια. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται

    Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά χρησιμοποιώ συνήθως μία απλή κρέμα χωρίς αρώματα (για ατοπικά δέρματα από το φαρμακείο γιατί έχω και ευαίσθητο δέρμα) σε συνδυασμό με αμυγδαλέλαιο ή σπαθόλαδο και έχω δει ότι ενυδατώνουν πολύ όμορφα το δέρμα.Ειδικά το σπαθόλαδο έχει και επουλωτική δράση και με βοηθάει πολύ.

    Πάντως όντως η καλύτερη πρόληψη είναι να χάνουμε αργά βάρος και κυρίως σωστό βάρος! Όσο κρατάμε τα επίπεδα της μυικής μας μάζας υψηλά και χάνουμε όσο το δυνατόν καθαρό λίπος, και όχι νερό, μύες τότε η συνολική όψη μας είναι πολύ καλύτερη. Αυτό επιτυχγάνεται μόνο με μία ισορροπημένη φυσική διατροφή και άσκηση. Και όταν λέω άσκηση δεν λέω να πάμε απαραίτητα να χτυπιόμαστε σε γυμναστήρια. Ότι βολεύει τον καθέναν αρκεί να είμαστε σε κίνηση . Πάντως όταν παλιότερα είχα χάσει 25 κιλά, αργά (2-3 κιλά το πολύ τον μήνα) και έκανα παράλληλα πολύ περπάτημα και βάρη το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό! Ωστόσο τα κιλά τα ξανάβαλα μετά από μερικά χρόνια

    Άλλη ιστορία αυτή... πάντως και τώρα που τα χάνω αργά, αν και είναι αναμενόμενο να έχω χαλάρωση δεν είναι τραγική αν σκεφτείς ότι έχω βάλει και έχω χάσει 20 και 30 κιλά τρεις φορές στη ζωή μου.

  10. #10
    Βασικά, για να μην χαλαρώσει έντονα το δέρμα πρέπει το χάσιμο των κιλών να γίνεται και αργά αλλά και σε συνδυασμό με γυμναστική. Τουλάχιστον αυτό μου είχε πει κάποτε μια διαιτολόγος. τώρα όσο για την χαλάρωση, μην σκας! Δεν είσαι η μόνη. Είμαι 24 χρονών και επειδή έχω χάσει 22 κιλά το σώμα μου έχει χαλαρώσει υπερβολικά. Το στήθος μου το έχασα σχεδόν όλο (σνιφ σνιφ σνιφ)... Για κοιλιά, μην σου πω καλύτερα! Για τα δε μπούτια θα σου πω το εξής, άμα φοράω φούστα/φόρεμα, πρέπει να προσέχω πως κάθομαι γιατί χτυπάνε παλαμάκια!!!
    Το μόνο καλό είναι ότι το δέρμα μου δεν έχει "σακουλιάσει"/κρεμάσει και ελπίζω πως θα καταφέρω να το σώσω με κάμποσες ώρες γυμναστήριο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Στην τελική υπάρχει πάντα και η πλαστική.....αν και γενικά όσο πιο νέος είναι κάποιος τόσο λιγότερη ζημιά παθαίνει!

  12. #12
    το πρόσωπο ο λαιμός?

    εμένα ο λαιμός μου έχει ήδη της κλασσικές ρυτίδες κ ελαφρύ προγούλι

    βάζετε ενυδατικές?

    εγώ δν βάζω τίποτα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    εμενα τα ποδια μου ειναι λες και εχουν μεσα νερο! :lol::lol:
    τωρα λογω χρηματων δεν θα μπορω να πηγαινω γυμναστηριο και δεν ξερω τι θα κανω, σκεφτομαι να περπαταω αλλα δενε χω και που να παω.... τι κανει και αυτη η κριση

  14. #14
    εγώ θα σε έλεγα να κάνεις ασκήσεις για τα πόδια στον υπολογιστή .όλο κ θα βρεις κάτι στο you tube.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    κανουν δουλεια? βασικα κανει δουλεια η γυμναστικη στο σπιτι?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •